Қазақстанның өсімдік әлемімен жануарлар дүниесін қорғау.ашық сабақ 8сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақстанның өсімдік әлемімен жануарлар дүниесін қорғау.ашық сабақ 8сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ.жаңартылған бағдарлама саласында жасалған.ұстаздарға керек сабаұтардың бірі
Материалдың қысқаша нұсқасы





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:РОМ

Күні: 25.01.2018 Мұғалімнің аты-жөні:

Муханова Г.Е

Сынып: 8 Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.4.5. өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады

Сабақтың мақсаты

1.Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесінің көбеюіне кері әсер етуші факторларды анықтайды.

2. Жергілікті жердегі өсімдіктер мен жануарларды қорғау қажеттілігін дәлелдей алады.

3. Қорғау жолдарына қатысты өзіндік жолын белгілеп, жобалар ұсынады

Бағалау критерийі

Білу, түсіну: өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін, жойылуға жақын және сирек кездесетін өсімдіктермен жануарлардың «Қызыл кітапқа» енгізілгендігін біледі

Қолдану, талдау: Қазақстанның қорықтары мен қорықшаларын кескін картаға түсіру, ондағы флора мен фауна дүниесінің даму кезеңдерін талдайды

Жинақтау, бағалау: қорықтар мен ұлттық саябақтардағы флора мен фауна дүниесін салыстыру арқылы жіктейді, оларды көбейту туралы нақты шешімдерін ұсынады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар картамен жұмыс істеу дағдыларын дамытады, Бейнероликтер негізінде сұрақтарға толық жауап бере алады;

Пәнге тән лексика мен терминология: Биосфералық қорықтар мен қорықшалар, ұлттық табиғи саябақтар, эндемик, эталон

Құндылықтарға баулу

денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

Топтық, жұптық тапсырмаларды орындауда бір-біріне құрмет көрсету

Пәнаралық байланыс

Биология – өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесі туралы

Құқық негіздері -

Алдыңғы білім

Өсімдіктер мен жануарладың түрлерін, олардың адамзат үшін маңыздылығын, «Қызыл кітап» туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

-оқушылар мен амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Шаттық шеңбер. Оқушыларды ортаға шықыру

Екі көз не үшін қажет?

Бір жақсылық көру үшін

Екі құлақ не үшін керек?

Ақыл кеңес тыңдау үшін

Екі қол не үшін керек

Елге көмек беру үшін

Екі аяқ не үшін керек

Шетте жүрсең ,туған жерге жету үшін

Үй тапсырмасын сұрау

Үйге «мен антарктикалық саяхатшы болсам....» эссе жазу

«Миға шабуыл» әдісі ақрқылы өткен тақырыптан сұрақтар қойып өткенді еске алу.

суреттер


Сабақтың ортасы


Қызығушылықты ояту. Бейнеролик

Интербелсенді тақтаға жаңа тақырып туралы бейнеролик көрсету арқылы тақырыпты ашып аламыз.

Кітаптағы мәліметтпен танысу

Ортақ тапсырма жекелей орындайды

«өсімдіктер мен жануарларды қорғау»Shape2

Shape4 Shape3 Shape8 Shape7 Shape5 Shape6

Shape9


Shape12 Shape14 Shape13 Shape11 Shape10





Оқушылар «Балық қаңқасы» әдісі бойынша берілген проблемалық сұрақтарға өз ойларын ортаға салып диалог арқылы шешім табады


Бағалау критерийі

Дескрипторлар

+/-

Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесінің маңызын және оларды қорғаудағы проблемалардың шешу жолдарын анықтайды

1





Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесінің адам өміріндегі маңызын түсінеді


2

Оларды қорғаудағы проблемалардың шешу жолдарын анықтайды


2-тапсырма

Видео көрсетілім .Қазақстан аумағындағы қорықтар

Дүние жүзі бойынша

Жеке жұмыс: «Құрастыр және жауап бер» әдісі картамен жұмыс

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

+/-

Қазақстанның қорықтары мен қорықшаларын кескін картаға түсіру


1




Қазақстанның қорықтары мен қорықшаларын біледі


2

Қорықтар мен қорықшаларды кескін картаға түсіре алады



3-тапсырма

Видео көрсетілім.Қызыл кітап туралы

Кестемен жұмыс: «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі

Кесте арқылы Қазақстанның табиғат байлықтарын, өсімдіктері мен жануарларын қорғау мақсатында құрылған қорықтар мен ұлттық саябақтарға сипаттама беру





1-топ Баянауыл ұлттық саябағы мен Батыс Алтай қорығына

Ұлттық саябақ пен қорықтың аты

География-лық орны, қандай табиғат зонасын-да орналас-қан

Құрыл-ған уақыты

Қорғау-ға алынған өсімдік түрлері

Қорғау-ға алынған жануар-лар дүниесі

Қандай жұмыс-тар жүргізуге рұқсаты бар

Баянауыл ұлттық саябағы






Батыс Алтай қорығы







Бағалау критерийі

Дескрипторлар

+/-

Қазақстанның табиғат байлықтарын, өсімдіктері мен жануарларын қорғау мақсатында құрылған қорықтар мен ұлттық саябақтарға салыстырмалы сипаттама беру

1




Ұлттық саябақтар мен қорықтардың географиялық орны, құрылған уақыты, қандай табиғат зонасында орналасқанын біледі


2

Қорғауға алынған өсімдіктердің және жануарлардың түрлерін біледі


3

Қорғалған аймақта қандай жұмыстар жүргізуге болатынын біледі




Интер-белсенді тақта, үлестір-ме қағаздар






























Карта

Сабақтың соңы

Кері баланыс:

  • Егер саған сабақ ұнаса, бүгінгі сабақта берілген тапсырмалар бойынша жақсы нәтиже көрсетсең, онда желкенді қайықтыңжалауын және желкенін жасыл түске боя

  • Егер саған сабақ қиын болып, бірақ сен сол қиындықтарды жеңіп, берілген тапсырмаларды дұрыс орындасаң, онда желкенді қайықтың жалауын және желкенін сары түске боя

  • Егер сабақта саған қиындық келтірген тапсырмалар болып, сен оны орындай алмасаң, мұғалімнің көмегі керек болса, онда желкенді қайықтың жалауын және желкенін қызыл түске боя

Үй тапсырмасы: Эндемик өсімдіктер мен жануарлар туралы мәлімет жинақтау









Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы)

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады

БАҒАЛАУ КЕРЕК

Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.


2.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.


2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиышылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.01.2019
1056
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі