Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Иманова Акмарал Усеновна |
|
|
Күні: |
20.04.2024 жыл |
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.2.5 -табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстанның қандай минералдар мен табиғи ресурстарға бай екенін және олардың кен орындарын оқып үйренеміз. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтайды Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері сипаттайды Қазақстанның пайдалы қазбаларын біледі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут - ұйымдастыру, - топтастыру |
Амандасу. Түгендеу. Психуалдық ахуал. Топқа бөлу. «flippity.net» сайты арқылы онлайн топқа бөлу 1 топ Мұнай 2 топ Газ 3 топ Көмір |
Бөлінген топ бойынша орындарына орналасу. |
|
Интерактив-ті тақта, презентация слайд-1,2 |
|
Сабақтың басы: (4 мин) - үй жұмысын сұрау - жаңа тақырыпты ашу |
Оқушылар өткен сабақта кен және металдарды алу тақырыбын өттіңіздер, енді үй тапсырмасын тексерейік. «Мені таңда» әдісі 1. Табиғатта металдар қандай күйінде кездеседі? (саф және бос) 2.Б.з.д неше жыл бұрын алтын,күміс,мыс,сурьма металлургиясы дамыған? (3000-4000) 3.Табиғатта саф күйінде кездесетін 5 металды ата? (мыс,алтын,сынап,платина,күміс) 4.Кен құрамында кездесетін 3 металды ата? (Темір кені,қорғасын кені,марганец кені) 5.Металдар мен құймалардан жасалған бұйымдар қандай? (ұй жабдықтары,ыдыс-аяқтар,құрал-сайман) |
- Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді; - Сабаққа дайындығын көрсетеді; |
Мадақтау «+1 ақыл» ынталандыру қағазын сыйлау |
Интерактив-ті тақта, презентация слайд-3 |
|
Сабақтың ортасы: Жаңа сабақты түсіндіру 7мин 10мин 8мин 3мин Сергіту сәті Сабақты бекіту 5 мин |
Сонымен бүгінгі сабақ тақырыбы: Қазақстанның қандай минералдар мен табиғи ресурстарға бай екенін және олардың кен орындарын оқып үйренеміз, Сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Шикізат пен алынатын өнімдердің арасындағы сәйкестікті тап
2-тапсырма. (топтық жұмыс) «Пазл» әдісі Пазл суретін құрастыру арқылы пайдалы қазбаларды анықтайды.
3-тапсырма. «Лава-лампа» тәжірибесі Лава-лампаның пайда болуын анықтайды. 1.Осы тәжірибе жасаған кезде қандай қол жетімді заттар қолдандын? 2.Тәжірибеден нені байқауға болады? 3.Осындай тәжірибе өмірде вулканды атқылау көргендердің,естігендерін барма? «Қолшатыр» Қолшатырды оңға бұрсақ,оқушылар оңға бұрылады,солға бұрылсақ солға бұрылады,айналдырсам айналады. 1.
Адамзат алдында қандай экологиялық мәселелер
тұр? 2. Неліктен су
ресурстарын қорғау қажет? 3. Каспий теңізінің
қандай экологиялық мәселелері мұнай өңдеумен 4. Қазақстанның
қандай өндірістік қалалары қоршаған ортаны жоғары |
Тақырыпты дәптерге жазады. Жаңа сабақ бойынша негізгі мәліметтерді дәптерге жазады.
Сәйкестігін табады,дәптерге жазады Берілген ақпараттан мәтінді тауып,посттер қорғайды. Аспирин таблеткасы бокалдың түбіндегі тұзды суға батып, газ көпіршіктерін анықтайды. Қолшатырдың іс-әрекетіне қарап оқушылар орындайды. Сұрақтарға жауап береді |
Табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтайды Дескриптор: Жалпы - 3 балл Сәйкестендіру барлығы дұрыс болса 3балл қоясыздар,2 қате кетсе 2 балл,3-4 қате кетсе 1балл қоясыздар. Дескриптор: Жалпы - 4 балл Пазл суретін барлығын дұрыс құрастырсаңыздар 4 балл,2,3қате кетсе 3балл,4,6 қате кетсе 1балл қоясыздар Дескриптор: Жалпы - 3балл Барлығы дұрыс шықса 3 балл,тәжірибе дұрыс шықпаса 2 балл «+1 ақыл» сыйлау. «+1 ақыл» сыйлау. |
Презентацияинтерактивті тақта, оқулық слайд-4,5,6,7 Дәптер,оқулық,қалам Слайд-8 Плакат,түрлі-түсті карандаштар слайд-11 Тәжірибеге аспирин,су,ас тұзы,күнбағыс майы,спирт ,бояу қажет Слайд-14
Слайд-16 Слайд-17 |
|
Сабақты қорытындылау 2-минут |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарыңыз бар ма? Сабақ ұнады ма? Белсенді ат салысқандарыңызға рахмет! |
Сабақ бойынша сұрақтары болса қояды. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Мадақтау, ФБ айту |
|
|
Сабақтың соңы: (3 мин)
|
«Білім әуе шары» арқылы кері байланыс жасау Үйге тапсырма: § 22. Оқу.
120 беттегі |
Білім әуе шары арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
Презентацияүлестірмелі қағаздар, смартфон, интерактивті тақта Слайд-18,19 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Иманова Акмарал Усеновна |
|
|
Күні: |
20.04.2024 жыл |
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.2.5 -табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстанның қандай минералдар мен табиғи ресурстарға бай екенін және олардың кен орындарын оқып үйренеміз. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтайды Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері сипаттайды Қазақстанның пайдалы қазбаларын біледі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут - ұйымдастыру, - топтастыру |
Амандасу. Түгендеу. Психуалдық ахуал. Топқа бөлу. «flippity.net» сайты арқылы онлайн топқа бөлу 1 топ Мұнай 2 топ Газ 3 топ Көмір |
Бөлінген топ бойынша орындарына орналасу. |
|
Интерактив-ті тақта, презентация слайд-1,2 |
|
Сабақтың басы: (4 мин) - үй жұмысын сұрау - жаңа тақырыпты ашу |
Оқушылар өткен сабақта кен және металдарды алу тақырыбын өттіңіздер, енді үй тапсырмасын тексерейік. «Мені таңда» әдісі 1. Табиғатта металдар қандай күйінде кездеседі? (саф және бос) 2.Б.з.д неше жыл бұрын алтын,күміс,мыс,сурьма металлургиясы дамыған? (3000-4000) 3.Табиғатта саф күйінде кездесетін 5 металды ата? (мыс,алтын,сынап,платина,күміс) 4.Кен құрамында кездесетін 3 металды ата? (Темір кені,қорғасын кені,марганец кені) 5.Металдар мен құймалардан жасалған бұйымдар қандай? (ұй жабдықтары,ыдыс-аяқтар,құрал-сайман) |
- Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді; - Сабаққа дайындығын көрсетеді; |
Мадақтау «+1 ақыл» ынталандыру қағазын сыйлау |
Интерактив-ті тақта, презентация слайд-3 |
|
Сабақтың ортасы: Жаңа сабақты түсіндіру 7мин 10мин 8мин 3мин Сергіту сәті Сабақты бекіту 5 мин |
Сонымен бүгінгі сабақ тақырыбы: Қазақстанның қандай минералдар мен табиғи ресурстарға бай екенін және олардың кен орындарын оқып үйренеміз, Сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Шикізат пен алынатын өнімдердің арасындағы сәйкестікті тап
2-тапсырма. (топтық жұмыс) «Пазл» әдісі Пазл суретін құрастыру арқылы пайдалы қазбаларды анықтайды.
3-тапсырма. «Лава-лампа» тәжірибесі Лава-лампаның пайда болуын анықтайды. 1.Осы тәжірибе жасаған кезде қандай қол жетімді заттар қолдандын? 2.Тәжірибеден нені байқауға болады? 3.Осындай тәжірибе өмірде вулканды атқылау көргендердің,естігендерін барма? «Қолшатыр» Қолшатырды оңға бұрсақ,оқушылар оңға бұрылады,солға бұрылсақ солға бұрылады,айналдырсам айналады. 1.
Адамзат алдында қандай экологиялық мәселелер
тұр? 2. Неліктен су
ресурстарын қорғау қажет? 3. Каспий теңізінің
қандай экологиялық мәселелері мұнай өңдеумен 4. Қазақстанның
қандай өндірістік қалалары қоршаған ортаны жоғары |
Тақырыпты дәптерге жазады. Жаңа сабақ бойынша негізгі мәліметтерді дәптерге жазады.
Сәйкестігін табады,дәптерге жазады Берілген ақпараттан мәтінді тауып,посттер қорғайды. Аспирин таблеткасы бокалдың түбіндегі тұзды суға батып, газ көпіршіктерін анықтайды. Қолшатырдың іс-әрекетіне қарап оқушылар орындайды. Сұрақтарға жауап береді |
Табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтайды Дескриптор: Жалпы - 3 балл Сәйкестендіру барлығы дұрыс болса 3балл қоясыздар,2 қате кетсе 2 балл,3-4 қате кетсе 1балл қоясыздар. Дескриптор: Жалпы - 4 балл Пазл суретін барлығын дұрыс құрастырсаңыздар 4 балл,2,3қате кетсе 3балл,4,6 қате кетсе 1балл қоясыздар Дескриптор: Жалпы - 3балл Барлығы дұрыс шықса 3 балл,тәжірибе дұрыс шықпаса 2 балл «+1 ақыл» сыйлау. «+1 ақыл» сыйлау. |
Презентацияинтерактивті тақта, оқулық слайд-4,5,6,7 Дәптер,оқулық,қалам Слайд-8 Плакат,түрлі-түсті карандаштар слайд-11 Тәжірибеге аспирин,су,ас тұзы,күнбағыс майы,спирт ,бояу қажет Слайд-14
Слайд-16 Слайд-17 |
|
Сабақты қорытындылау 2-минут |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарыңыз бар ма? Сабақ ұнады ма? Белсенді ат салысқандарыңызға рахмет! |
Сабақ бойынша сұрақтары болса қояды. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Мадақтау, ФБ айту |
|
|
Сабақтың соңы: (3 мин)
|
«Білім әуе шары» арқылы кері байланыс жасау Үйге тапсырма: § 22. Оқу.
120 беттегі |
Білім әуе шары арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
Презентацияүлестірмелі қағаздар, смартфон, интерактивті тақта Слайд-18,19 |
шағым қалдыра аласыз


















