Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.4 Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.4 -Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу; . |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Қазақстан минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын біледі. Қазақстандағы минералды және табиғи ресурстардың кен орындарын картадан көрсетеді. Табиғи және минералды ресурстардан алынатын өнімдер және олардың қолданылу салаларын талдай алады |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер Киіз үй суретті топ аты жазылған. |
||||||||||||||||
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Соқыр теке» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. 1-топ. Пайдалы қазбалар (Фишбоун әдісі) 2-топ Кенсіз пайдалы қазбалар(Өрмекші әдісі) 3- топ Жанғыш пайдалы қазбалар (Кластер құру |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1-топ. Пайдалы қазбалар (Фишбоун әдісі) 2-топ Кенсіз пайдалы қазбалар(Өрмекші әдісі) 3- топ Жанғыш пайдалы қазбалар (Кластер құру)
|
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді Wordwall деңгейлік тапсырмаларын орындауға нұсқау берілді. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма 1 І.Жеке жұмыс Қазақстан көптеген пайдалы қазбаларға бай. Менделеев кестесіндегі ___ элементтен Қазақстан жерінде _____ тапқан. Сонымен қатар ____ элементтің қоры табылған. Өндірісті ол элементтердің _____ қолданылады. Қазақстан дүние жүзінде __________________ қоры жөнінен бірінші орын, ____ , ____ , ____ қорлары жөнінен екінші, ____ , _____ үшінші, ______ төртінші, _____ алтыншы орын алады. Қазақстан минералдық шикізат ресурстарының барлық түрлеріне мол. Қазақ жер қойнауында Менделеев таблицасындағы 105 элементтің 99 табылып, 70-нің қоры зерттелініп, өндіріске соның 60 элементі тартылған Тапсырма 2 Жұптық жұмыс «Кестені толтыр» әдісі Шикізатпен алынатын өнім арасындағы сәйкестікті тап
Тапсырма 3 Жұптық жұмыс: «Лездік сұрақтар» жаттығуы. Айтылым, жазылым дағдысы. 1. Қазақстанда қандай шикізат түрлері бар? 2. Қазақстанда Менделеев кестесіндегі қанша элемент кездеседі? 3. Қандай шикізат түрі бойынша біздің еліміз 1-2-орындарға ие? 4. Көмір, газ және мұнай кен орындары Қазақстанның қай аймағында орналасқан? 5. Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, мұнай, газ және көмірді қалай өндіретінін айтыңдар. Тапсырма 4Жұптық жұмыс 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/56318986 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/29352242 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/29423512 «Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Қазақстан қанша және қандай қазбаларға бай екенін атайды; - өндірісті элементтердің қаншасы қолданатынын анықтайды; - Қазақстанның дүние жүзінде элементтердің қоры жөнінен қандай орында екенін анықтайды. Жалпы балл-2
Дескриптор: Минералды және табиғи ресурстардан алынатын өнімдердің қолданылу салаларын талдай алады -Шикізат пен өнімді ажырата алады Жалпы балл-2
Дескриптор: Қазақстандағы шикізат түрлерін атай алады. Менделеев кестесінде элементтердің санын біледі. 3. Картадан Қазақстанда орналасқан кен орындарын көрсете алады Жалпы балл-2
Дескриптор : Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Жалпы балл-2
Дескриптор : Приборларға жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл- 2
|
Оқулық дәптер. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Бәйтерек» әдісі
|
|||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.4 Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.4 -Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу; . |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Қазақстан минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын біледі. Қазақстандағы минералды және табиғи ресурстардың кен орындарын картадан көрсетеді. Табиғи және минералды ресурстардан алынатын өнімдер және олардың қолданылу салаларын талдай алады |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер Киіз үй суретті топ аты жазылған. |
||||||||||||||||
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Соқыр теке» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. 1-топ. Пайдалы қазбалар (Фишбоун әдісі) 2-топ Кенсіз пайдалы қазбалар(Өрмекші әдісі) 3- топ Жанғыш пайдалы қазбалар (Кластер құру |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1-топ. Пайдалы қазбалар (Фишбоун әдісі) 2-топ Кенсіз пайдалы қазбалар(Өрмекші әдісі) 3- топ Жанғыш пайдалы қазбалар (Кластер құру)
|
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді Wordwall деңгейлік тапсырмаларын орындауға нұсқау берілді. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма 1 І.Жеке жұмыс Қазақстан көптеген пайдалы қазбаларға бай. Менделеев кестесіндегі ___ элементтен Қазақстан жерінде _____ тапқан. Сонымен қатар ____ элементтің қоры табылған. Өндірісті ол элементтердің _____ қолданылады. Қазақстан дүние жүзінде __________________ қоры жөнінен бірінші орын, ____ , ____ , ____ қорлары жөнінен екінші, ____ , _____ үшінші, ______ төртінші, _____ алтыншы орын алады. Қазақстан минералдық шикізат ресурстарының барлық түрлеріне мол. Қазақ жер қойнауында Менделеев таблицасындағы 105 элементтің 99 табылып, 70-нің қоры зерттелініп, өндіріске соның 60 элементі тартылған Тапсырма 2 Жұптық жұмыс «Кестені толтыр» әдісі Шикізатпен алынатын өнім арасындағы сәйкестікті тап
Тапсырма 3 Жұптық жұмыс: «Лездік сұрақтар» жаттығуы. Айтылым, жазылым дағдысы. 1. Қазақстанда қандай шикізат түрлері бар? 2. Қазақстанда Менделеев кестесіндегі қанша элемент кездеседі? 3. Қандай шикізат түрі бойынша біздің еліміз 1-2-орындарға ие? 4. Көмір, газ және мұнай кен орындары Қазақстанның қай аймағында орналасқан? 5. Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, мұнай, газ және көмірді қалай өндіретінін айтыңдар. Тапсырма 4Жұптық жұмыс 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/56318986 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/29352242 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/29423512 «Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Қазақстан қанша және қандай қазбаларға бай екенін атайды; - өндірісті элементтердің қаншасы қолданатынын анықтайды; - Қазақстанның дүние жүзінде элементтердің қоры жөнінен қандай орында екенін анықтайды. Жалпы балл-2
Дескриптор: Минералды және табиғи ресурстардан алынатын өнімдердің қолданылу салаларын талдай алады -Шикізат пен өнімді ажырата алады Жалпы балл-2
Дескриптор: Қазақстандағы шикізат түрлерін атай алады. Менделеев кестесінде элементтердің санын біледі. 3. Картадан Қазақстанда орналасқан кен орындарын көрсете алады Жалпы балл-2
Дескриптор : Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Жалпы балл-2
Дескриптор : Приборларға жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл- 2
|
Оқулық дәптер. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Бәйтерек» әдісі
|
|||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















