Мақсаты:
|
1. Қазақстанның негізгі
қазба байлықтарының кен орындарымен
танысып,
олардың ерекшеліктері
туралы түсінік беру.
2.Қазақстанның пайдалы
қазба байлықтарына сипаттама беру.
3.Қазақстанның негізгі қазба байлықтары туралы туралы
ұғыну.
|
Сабақтың басы
|
Үй тапсырмасын
тексеру. «Сұрақ бізден, жауап
сізден» әдісін
қолданады.
Сұрақтар:
1.Қазақстанның
биіктауларын көрсетіңдер?
2.Алтай тауын нешеге
бөлеміз?(3)
3.Сарарқаның шығысында
қандай таулар
жатыр?(Сауыр-Тарбағатай)
4.Тянь-Шань нешеге
бөлеміз? (3)
|
Оқушылар бір-біріне сұрақ
қояды.
Сұрақтарға жауап
береді.
|
Сабақтың
ортасы
Картамен
жұмыс
Сөздік пен
жұмыс
|
Ой
қозғау.
Тақтаға қараңдар бейне
үзінді көреміз. Прзентация көреді?
Сұрақ? Осы бейне
роликті не себепті көрсетім деп
ойлайсыз?
Өз ойларыңды
айтыңдаршы?
Осы тақырыпта прзентация
көрдік деп ойлайсыздар? Ендеше оқушылар бүгінгі
жаңа тақырып
18.Қазақстанның пайдалы
қазбалары. 74-77бет
Дәптерлеріңізді ашып күннің
жадын жазып тақырыпты
жазыңдар.
Жаңа сабақ бойынша
слайдтар,арқылы түсінік
береді.
Бөлінген топтарға әдістер
арқылы қорғап түсіндіру тапсырмасы
беріледі.
Топтық
жұмыстар
-
І
топ. Мұнай мен газ (картамен
жұмыс)
-
-
ІІ
топ. Көмір, Уран (картамен
жұмыс)
-
І-ІІ
топ. Қазақстанның пайдалы
қазбалары
(көрсетілім)
І топ. Дәптермен
жұмыс: Мұнай мен газ кенін
салыстыру
-
ІІ топ. Дәптермен
жұмыс: Екібастұз және Қарағанды көмір алаптарын салыстыру арқылы
толтыру
Екібастұз
|
Айырмашылығы
|
Қарағанды
|
|
|
|
Сипаттама
беру:
Мұнай, газ,
көмір,уран)
(орысша, ағылшынша,
аудармаларын айтып дәптерге
жазу)
|
Прзентация көреді.
Сұраққа жауап береді.
Дәптерге
жазады.
Оқушылар
тыңдайды
Картадан пайдалы
қазба байлықтарды көрсетеді. Кескін картаға
түсіреді.
Әр топ бір-бірінің
жұмысын формативті бағалап
отырады
Әр топ өз ара
бағалайды.
Бағдаршам
арқылы (жасыл, қызыл,
сары)
Жасыл-түсіндім,
Сары-сұрағым бар,
Қызыл-түсінбедім.
Оқушылар сөздіктерге
сипаттама беріп, аудармасын айтып дәптерге
жазады.
|
Сабақтың соңы
Қорытынды
|
Кері
байланыс: Кері байланыс үшін тақырыпппен
байланысы бар «Байланысын
тап» әдісі ұсынылады
|
Бұл әдісте оқушылар
берілген суреттерді сабақпен байланыстырып, өз ойларын ортаға
салады.,
|