Бөлім:
|
4-бөлім. Жануарлар әлемі мен өсімдіктер
дүниесі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 5 «а»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстанның қызыл кітабы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
5.3.2.1. Жанрлық
ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап,хабарландыру
құрастырып жазу.
5.4.3.1.омоним,антоним,синонимдерді
көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін:
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен
құрылымын сақтап,хабарландыру құрастырып жазады және
омоним,антоним,синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолданады.
|
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылық
ты
ояту
2 мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Билеттер » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне
жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады.
ә). Топта жұмыс жасау ережені
еске түсіру.
б). Топтастыру.
|
Сап түзеп тұру арқылы 1, 2
санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың ережесі:
-
ТҚЕ
сақтау.
-
Топ
басшысына бағыну.
-
Белсенді
болу.
-
Бір-бірін
тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен
қарау.
-
Уақыт
шегінде жұмыс жасау.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді,
тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын
оятады.
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын
арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
10 мин
|
«Миға шабуыл»
әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін
толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
|
-«Жануарлар әдемі» деген
күрделі сөз қандай мағына береді?
-Жануарлардың қандай түрлерін
білесің?
-Атауларына қандай сөздер негіз
болған?
|
Мақсаты:
Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі:
оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Қалыптастырушы бағалау:
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
10 мин.
|
Жұптық
жұмыс:
«Ойлан, жұптас, бөліс»
әдісі.
№5-тапсырманы орындатады, қадағалайды,
бағыт-бағдар береді.
|
Оқылым:
Тапсырмада берілген мәтінді оқып шығады.
Бір-біріне сұрақтар дайындайды.
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл.
Мәтінді мұқият
оқиды.
Жұпта жұмыс жасайды.
Сұрақтар дайындайды.
|
5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
Жеке жұмыс
10 мин
|
« Киндер» әдісі арқылы тапсырманы
орындатады, қадағалайды, бағыт-бағдар береді.
|
Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап
береді.
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл.
1 сұраққа жауап
береді.
2 сұраққа жауап
береді.
3 сұраққа жауап
береді.
4 сұраққа жауап береді.
|
5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
Жұптық жұмыс
10 мин
|
№9-тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу
оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам
оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді. қадағалайды,
бағыт-бағдар береді.
|
Жазылым: Тиімділігі: Бұл тапсырманы
орындау арқылы оқушы сауатты, қатесіз жазуғаға, өз ойын дәптерге
түсіруге дағдыланады.
Май алынатын жануарларды
анықтайды.
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл.
Мәтінді мұқият
оқиды.
Жануарларды
ажыратады.
Май алатын жануарларды
анықтайды.
Кескінді толтырады.
|
5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
3 мин.
|
«Аквариум әлемі»
әдісі.
Мұғалім
сабақта оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,рефлексиясын
тыңдайды.
|
Жеке
жұмыс:
Оқушылар
бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.
т.б.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының
өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.
|
|
Кері байланыс:
|