Қысқа мерзімді сабақ жоспарының тақырыбы
Қазақстанның қызыл кітабы
|
Бөлім: |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мухсинова А.М. |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|
Күні 06.11.2024 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның қызыл кітабы |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.1.3.1тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. 5.4.3.1тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
Сабақ мақсаттары: |
-тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. -тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|
Бағалау критерийлері |
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіне отырып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. - омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады |
|
Құндылықтар |
Адалдық, әділдік, мейірімділік, ар-ұят пен қамқорлық және басқа да адамдық қасиеттерді дамыту |
Сабақтың жүргізілу барысы
|
Уақыты (минутпен |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
Үй тапсырмасын текскеру:
Ойтүрткі |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Сабаққа психологиялық дайындық Жан – жануарлардың төлдері қалай аталады? Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазып, сөйлем құрау. Тапсырма (ауызша) Берілген тірек сөздер арқылы тақырыпты болжау. |
Оқушылар хормен: Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. Ықтимал жауаптар: Қоян – көжек, түлкі – жәудір, мырмай елік- еңлік арыстан – алан, абдан, аю-қонжық, киік – құралай, қасқыр-бөлтірік жолбарыс-арлан, шөнжік, таутан Сөйлем түрінде: Қоянның төлі көжек деп аталады. Тірек сөздер: жануарлар қамқорлық, жойылу қаупі бар аңдарды қорғау, табиғатты аялау, көркейту. |
Жарайсыңдар, балалар! Дескриптор: Жануарлардың төлдерін анықтайды; Сөйлем құрастырады. Ауызша мадақтау |
Уикипедия сайты Оқулық 39-бет |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Сабақтың тақырыбы айтылады. «Қызыл кітап дегеніміз не?» атты бейнеролик көру. «Тізбектеп оқу» әдісімен оқылым мәтінімен танысу. |
Оқушылар сабақтың тақырыбын тақтаға жазады. Оқушылар «Түртіп алу» әдісі арқылы ақпараттар жазады. -Табиғат сан алуан түрлі; -Табиғатқа қауіп төніп тұр. - Соңғы 500 жылда Өсімдіктер мен жануарлар әлемінің 850 түрден айырылдық -«Қызыл кітап» сирек кездесетін түрлердің жоғалып кету мәселелеріне назар аударту үшін жасалған. -Неге қызыл? Қызыл түс – тоқта, жойма деген сөз, қауіп – қатер таңбасы. - кітаптың парақтары әр түсті: қара, сары, жасыл, қызыл Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды.Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. |
Ауызша мадақтау. |
https://youtu.be/V8qSxEA3E5Y?si=taInzatp7YDrmq0Y Оқулық 40-бет |
||||||||
|
|
1-тапсырма Оқылым мәтініндегі қою әріппен берілген сөздердің синонимдерін анықтаңдар. 2-тапсырма Қадыр Мырза Әлінің «Қызыл кітап» өлеңін тыңдап, оқылым және тыңдалым мәтіні бойынша «Қос жазба күнделігін» толтырыңдар, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңдар. |
Оқушылар қою әріппен берілген сөздердің синонимдерін анықтайды. Мысалы: Сирек- аз, кейде Қаупі- қорқыныш Тиімді- пайдалы Мәліметтер-ақпарат Басылып шықты-жазылды Енді- кірді Тіркелді-жазылды Жойылды-жоқ болды, құрыды Сақтап – қорғау Ісі- жұмысы Оқушылар тапсырмаларды кесте бойынша орындайды.
|
Дискриптор: Берілген сөздерін синонимдерін дұрыс анықтайды (2б)
Дискриптор: -тыңдалым және оқылым мәтіндері арқылы ақпараттарды анықтайды. |
11 mp3 |
||||||||
|
Сабақтың соңы: |
«Бүгінгі күннің сөйлемі» арқылы сабақты қорытындылау. |
Оқушылар бір сөйлеммен сабақта нені үйренгендерін жеткізеді. |
Жарайсыңдар! |
|
||||||||
|
|
Үйге тапсырма: 6-тапсырма. 40 бет. «Қызыл кітапқа» енген аң, құс, балық және өсімдік түрлерін жазыңдар. Сүтқоректілер- Құстар- Балықтар- Өсімдіктер- |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның қызыл кітабы ҚМЖ
Қысқа мерзімді сабақ жоспарының тақырыбы
Қазақстанның қызыл кітабы
|
Бөлім: |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мухсинова А.М. |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|
Күні 06.11.2024 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның қызыл кітабы |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.1.3.1тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. 5.4.3.1тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
Сабақ мақсаттары: |
-тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. -тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|
Бағалау критерийлері |
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіне отырып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. - омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады |
|
Құндылықтар |
Адалдық, әділдік, мейірімділік, ар-ұят пен қамқорлық және басқа да адамдық қасиеттерді дамыту |
Сабақтың жүргізілу барысы
|
Уақыты (минутпен |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
Үй тапсырмасын текскеру:
Ойтүрткі |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Сабаққа психологиялық дайындық Жан – жануарлардың төлдері қалай аталады? Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазып, сөйлем құрау. Тапсырма (ауызша) Берілген тірек сөздер арқылы тақырыпты болжау. |
Оқушылар хормен: Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. Ықтимал жауаптар: Қоян – көжек, түлкі – жәудір, мырмай елік- еңлік арыстан – алан, абдан, аю-қонжық, киік – құралай, қасқыр-бөлтірік жолбарыс-арлан, шөнжік, таутан Сөйлем түрінде: Қоянның төлі көжек деп аталады. Тірек сөздер: жануарлар қамқорлық, жойылу қаупі бар аңдарды қорғау, табиғатты аялау, көркейту. |
Жарайсыңдар, балалар! Дескриптор: Жануарлардың төлдерін анықтайды; Сөйлем құрастырады. Ауызша мадақтау |
Уикипедия сайты Оқулық 39-бет |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Сабақтың тақырыбы айтылады. «Қызыл кітап дегеніміз не?» атты бейнеролик көру. «Тізбектеп оқу» әдісімен оқылым мәтінімен танысу. |
Оқушылар сабақтың тақырыбын тақтаға жазады. Оқушылар «Түртіп алу» әдісі арқылы ақпараттар жазады. -Табиғат сан алуан түрлі; -Табиғатқа қауіп төніп тұр. - Соңғы 500 жылда Өсімдіктер мен жануарлар әлемінің 850 түрден айырылдық -«Қызыл кітап» сирек кездесетін түрлердің жоғалып кету мәселелеріне назар аударту үшін жасалған. -Неге қызыл? Қызыл түс – тоқта, жойма деген сөз, қауіп – қатер таңбасы. - кітаптың парақтары әр түсті: қара, сары, жасыл, қызыл Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды.Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. |
Ауызша мадақтау. |
https://youtu.be/V8qSxEA3E5Y?si=taInzatp7YDrmq0Y Оқулық 40-бет |
||||||||
|
|
1-тапсырма Оқылым мәтініндегі қою әріппен берілген сөздердің синонимдерін анықтаңдар. 2-тапсырма Қадыр Мырза Әлінің «Қызыл кітап» өлеңін тыңдап, оқылым және тыңдалым мәтіні бойынша «Қос жазба күнделігін» толтырыңдар, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңдар. |
Оқушылар қою әріппен берілген сөздердің синонимдерін анықтайды. Мысалы: Сирек- аз, кейде Қаупі- қорқыныш Тиімді- пайдалы Мәліметтер-ақпарат Басылып шықты-жазылды Енді- кірді Тіркелді-жазылды Жойылды-жоқ болды, құрыды Сақтап – қорғау Ісі- жұмысы Оқушылар тапсырмаларды кесте бойынша орындайды.
|
Дискриптор: Берілген сөздерін синонимдерін дұрыс анықтайды (2б)
Дискриптор: -тыңдалым және оқылым мәтіндері арқылы ақпараттарды анықтайды. |
11 mp3 |
||||||||
|
Сабақтың соңы: |
«Бүгінгі күннің сөйлемі» арқылы сабақты қорытындылау. |
Оқушылар бір сөйлеммен сабақта нені үйренгендерін жеткізеді. |
Жарайсыңдар! |
|
||||||||
|
|
Үйге тапсырма: 6-тапсырма. 40 бет. «Қызыл кітапқа» енген аң, құс, балық және өсімдік түрлерін жазыңдар. Сүтқоректілер- Құстар- Балықтар- Өсімдіктер- |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз


