|
Сабақ тақырыбы: Қазақстанның рәміздері |
Пәні : Дүниетану |
|
|
Оқу мақсаты: |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Тірек сөздер: |
ту – флаг – flag; елтаңба – герб – coat of arms; әнұран – гимн – anthem; мемлекеттік рәміз – государственный символ – state symbol. |
|
|
Ресурстар: |
Мультимедиапроектор, Мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, ҚР Мемлекеттік Әнұранның дыбыстық жазбасы, И.Ескендір «Көк Тудың желбірегені» әні, «Ту», «Әнұран», «Елтаңба», «Бәйтерек», «Алтын адам» сөздері жазылған үлестірме парақшалар, флип-шарт, түрлі-түсті маркерлер, «Мемлекеттік ту» тақырыбына таныстырылым, түрлі-түсті қағаздар, қайшы, желім, мемлекеттік рәміздегі бейнелердің элементтері бар суреттер (қыран, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты тұлпар), жапсырмалар, өрнек жапсырмалар, «Орындап көр» айдары тапсырмасына арналған ту үлгілері. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1.3.5.2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу 1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату |
|
|
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І Психологиялық дайындық
ІІ Өткен сабақты қайталау. «Жеті жебе» әдісі арқылы батырларға сипаттама беру. ІІІ Жаңа сабақ Ибрагим Ескендірдің орындауында «Көк Тудың желбірегені» әнін тыңдату. Жетелеуші сұрақтар алу. -Ән тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар? -Бүгінгі сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар? Суретпен жұмыс. Еліміздің рәміздері ту, елтанба, гимнге түсінік бері. Авторларымен таныстыру. Слайдпен жұмыс Үштілділік оқыту. ту – флаг – flag; елтаңба – герб – coat of arms; әнұран – гимн – anthem; мемлекеттік рәміз – государственный символ – state symbol. ІҮ Оқулықпен жұмыс. 1-мәтінді өз бетінше оқыту. Оқулықтағы суреттерге назар аударып, берілген сұраққа жауап алу. 2012 жылы Лондон Олимпиадасында қазақстандық спортшыларды марапаттау сәті бейнеленген қысқаша бейнебаянды көрсету. «Еліміздің туын биікке көтеру үшін қандай үлес қоса аласыңдар? Сен өзің не істер едің?» Ү. Кел, ойланайық! Бұл айдарды «Жаужүрек мың бала» фильмінен үзінді көрсету. Оқушыларды үш топқа бөлу. Бірінші топ фильмде қолданылған музыканы зерттейді, екінші топ қолданылған декорацияны, үшінші топ кейіпкерлер іс-әрекетін бақылайды. Ү. Сергіту сәті «Қара жорға» биі Оқулықтағы 2-мәтінді оқыту.. «Сен білесің бе?» айдары. Оқушыларға Абылай ханның портретін көрсетіп. Абылай қазақ халқының басынан кешкен қиын-қыстау заманда өмір сүргені, он бес жасынан бастап жоңғарларға қарсы жорықтарға қатысқаны туралы әңгімелеу. Абылай ханның тарихтағы ең басты еңбегі үш жүздің басын қосып, бір ту астына жұмылдыру туралы айтып өту. ҮІ. Дәптермен жұмыс. Сөйлемді толықтыр. ҮІІ. Мақалды талдау.Оқушыларға мақалдың мағынасын қалай түсінетіндерін сұрау. ҮІІІ. Топтық жұмыс. Әр топ өз туы қандай болатынын ойластырып, алдын ала дайындалған түрлі-түсті қағаз, жапсырма, маркер, өрнек жапсырмалар қолданып жасайды.
Ойлан «Тусыз бірлік болмайды, қарусыз жігіт болмайды» деген мақалды қалай түсінесің? Әр елдің мемлекеттік рәміздері болады. Олар – елтаңба, ту жәнеәнұран. Қазақстанның рәміздері мемлекетіміздің тарихы туралы әңгімелейді. Олар еліміздегі барлық адамдарды біріктіреді. |
|
|
Сабақтың қорытындысы |
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру |
|
|
|
«Бағдаршам» ойынын ұйымдастыру. Қазақ тіліндегі сөзді жасыл түспен, орыс тіліндегі сөзді сары түспен, ағылшын тіліндегі сөзді қызыл түспен белгілету. Әр топқа тірек сөздер жазылған үлестірме парақшалар таратып,оқушыларға түсті дөңгелекті көрсетіп, бір немесе белгілі бір түс (қызыл, жасыл, сары) атауын айтқызу |
|
|
|
Қосымша тапсырмалар |
|
|
Өнер. «Орындап көр» айдарында берілген тапсырманы орындайды. АКТ. Интернеттен әлемдегі түрлі мемлекеттердің туының үлгілерін жинақтайды. |
Жұмыс дәптеріндегі «Менің елімнің рәміздері» тапсырмасын орындау ұсынылады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылар: –– ҚР мемлекеттік туымен танысты; –– тудағы бейнелердің мағынасын; –– тудың мемлекеттік маңыздылығын білді. Оқушылар: –– бақылау жүргізуді; –– ақпарат негізінде өз көзқарасын білдіруді; –– сұраққа жауап беруде тиісті лексиканы қолдануды; –– халқымыздың өткені мен бүгінгісін салыстыруды; –– туды құрметтеуді үйренді. Бағалау үшін жауаптардың дұрыстығын анықтауды ұсыныңыз. –– Ту мемлекеттің тәуелсіздігін білдіреді. –– Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы қызыл түсті. –– Қазақстанның туында көгершін бейнеленген. –– Мемлекеттік рәміздер елдің тарихы туралы сыр шертеді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның рәміздері
|
Сабақ тақырыбы: Қазақстанның рәміздері |
Пәні : Дүниетану |
|
|
Оқу мақсаты: |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Тірек сөздер: |
ту – флаг – flag; елтаңба – герб – coat of arms; әнұран – гимн – anthem; мемлекеттік рәміз – государственный символ – state symbol. |
|
|
Ресурстар: |
Мультимедиапроектор, Мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, ҚР Мемлекеттік Әнұранның дыбыстық жазбасы, И.Ескендір «Көк Тудың желбірегені» әні, «Ту», «Әнұран», «Елтаңба», «Бәйтерек», «Алтын адам» сөздері жазылған үлестірме парақшалар, флип-шарт, түрлі-түсті маркерлер, «Мемлекеттік ту» тақырыбына таныстырылым, түрлі-түсті қағаздар, қайшы, желім, мемлекеттік рәміздегі бейнелердің элементтері бар суреттер (қыран, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты тұлпар), жапсырмалар, өрнек жапсырмалар, «Орындап көр» айдары тапсырмасына арналған ту үлгілері. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1.3.5.2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу 1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату |
|
|
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І Психологиялық дайындық
ІІ Өткен сабақты қайталау. «Жеті жебе» әдісі арқылы батырларға сипаттама беру. ІІІ Жаңа сабақ Ибрагим Ескендірдің орындауында «Көк Тудың желбірегені» әнін тыңдату. Жетелеуші сұрақтар алу. -Ән тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар? -Бүгінгі сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар? Суретпен жұмыс. Еліміздің рәміздері ту, елтанба, гимнге түсінік бері. Авторларымен таныстыру. Слайдпен жұмыс Үштілділік оқыту. ту – флаг – flag; елтаңба – герб – coat of arms; әнұран – гимн – anthem; мемлекеттік рәміз – государственный символ – state symbol. ІҮ Оқулықпен жұмыс. 1-мәтінді өз бетінше оқыту. Оқулықтағы суреттерге назар аударып, берілген сұраққа жауап алу. 2012 жылы Лондон Олимпиадасында қазақстандық спортшыларды марапаттау сәті бейнеленген қысқаша бейнебаянды көрсету. «Еліміздің туын биікке көтеру үшін қандай үлес қоса аласыңдар? Сен өзің не істер едің?» Ү. Кел, ойланайық! Бұл айдарды «Жаужүрек мың бала» фильмінен үзінді көрсету. Оқушыларды үш топқа бөлу. Бірінші топ фильмде қолданылған музыканы зерттейді, екінші топ қолданылған декорацияны, үшінші топ кейіпкерлер іс-әрекетін бақылайды. Ү. Сергіту сәті «Қара жорға» биі Оқулықтағы 2-мәтінді оқыту.. «Сен білесің бе?» айдары. Оқушыларға Абылай ханның портретін көрсетіп. Абылай қазақ халқының басынан кешкен қиын-қыстау заманда өмір сүргені, он бес жасынан бастап жоңғарларға қарсы жорықтарға қатысқаны туралы әңгімелеу. Абылай ханның тарихтағы ең басты еңбегі үш жүздің басын қосып, бір ту астына жұмылдыру туралы айтып өту. ҮІ. Дәптермен жұмыс. Сөйлемді толықтыр. ҮІІ. Мақалды талдау.Оқушыларға мақалдың мағынасын қалай түсінетіндерін сұрау. ҮІІІ. Топтық жұмыс. Әр топ өз туы қандай болатынын ойластырып, алдын ала дайындалған түрлі-түсті қағаз, жапсырма, маркер, өрнек жапсырмалар қолданып жасайды.
Ойлан «Тусыз бірлік болмайды, қарусыз жігіт болмайды» деген мақалды қалай түсінесің? Әр елдің мемлекеттік рәміздері болады. Олар – елтаңба, ту жәнеәнұран. Қазақстанның рәміздері мемлекетіміздің тарихы туралы әңгімелейді. Олар еліміздегі барлық адамдарды біріктіреді. |
|
|
Сабақтың қорытындысы |
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру |
|
|
|
«Бағдаршам» ойынын ұйымдастыру. Қазақ тіліндегі сөзді жасыл түспен, орыс тіліндегі сөзді сары түспен, ағылшын тіліндегі сөзді қызыл түспен белгілету. Әр топқа тірек сөздер жазылған үлестірме парақшалар таратып,оқушыларға түсті дөңгелекті көрсетіп, бір немесе белгілі бір түс (қызыл, жасыл, сары) атауын айтқызу |
|
|
|
Қосымша тапсырмалар |
|
|
Өнер. «Орындап көр» айдарында берілген тапсырманы орындайды. АКТ. Интернеттен әлемдегі түрлі мемлекеттердің туының үлгілерін жинақтайды. |
Жұмыс дәптеріндегі «Менің елімнің рәміздері» тапсырмасын орындау ұсынылады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылар: –– ҚР мемлекеттік туымен танысты; –– тудағы бейнелердің мағынасын; –– тудың мемлекеттік маңыздылығын білді. Оқушылар: –– бақылау жүргізуді; –– ақпарат негізінде өз көзқарасын білдіруді; –– сұраққа жауап беруде тиісті лексиканы қолдануды; –– халқымыздың өткені мен бүгінгісін салыстыруды; –– туды құрметтеуді үйренді. Бағалау үшін жауаптардың дұрыстығын анықтауды ұсыныңыз. –– Ту мемлекеттің тәуелсіздігін білдіреді. –– Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы қызыл түсті. –– Қазақстанның туында көгершін бейнеленген. –– Мемлекеттік рәміздер елдің тарихы туралы сыр шертеді. |
|
шағым қалдыра аласыз




