|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.3Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау 7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
XIXғҰлы жүз аймағы үшінРесей империясы мен Орта Азия мемлекеттерінің арасында болған соғыс қимылдары мен оның нәтижесі туралы түсінеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру.Тақырыпқа шығу. Қазақта жер қалмады патша алмаған, Елін, жерін, малын тегіс жалмаған. «Қойға тиген қасқырдай» боп қазақтың Отаршылдық қыр соңынан қалмаған… -Бұл өлең жолдарынан қандай ой түюге болады? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт (фокус): өзгеріс пен сабақтастық |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыпқа қатысты суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. |
||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстікаймақтарының Ресей империясынақосылуының ерекшеліктері қандай? Зерттеу мен талдау Мұғалім сабақ тақырыбының мазмұнына ену мақсатында оқушылардан төмендегі дәйексөз мағынасын қалай түсінетіндігі туралы сұрап, талқылайды. -Берілген цитата қай мемлекеттерге қатысты? «Мықты ел екі әлсіз елдерді жаулап алу үшін оларды бір-біріне айдап салып әлсіреген кезде жаулап алады». Ф.Энгельс 1-тапсырма. Мәтінмен немесе оқулықпен жұмыс. Оқушыларға мәтін таратылады. Мәтінді оқи отырып, төмендегі сұрақтардың жауабын мәтін ішінен тауып, жауап беру тапсырмасы орындалады. 1.Нешінші жылы Сүйік сұлтан өз қалауымен Ресей құрамына кіру туралы өтініш жазды? 2.Қай жылы және неліктен «пристав» лауазымы енгізілді? 3.Ресей империясы қазақ жеріне қандай әскери бекіністерді салды? 4. Карбышев басқарған отряд Таушүбек бекінісін қай жылы жаулап алды? 5. 1854 жылы қандай бекініс салынды? Алдымен бекініске кімдерді орналастырды? Кейін отбасылар Ресейдің қай аймақтарынын көшірілді? 6. 1860 жылы Ұлы жүз аймағы үшін Ресей мен қоқандықтардың арасында болған ірі шайқас қай жерде болды?Нәтижесі? 7. Черняев отряды 1864 жылы қандай бекіністерді жаулап алды? 8. Қоқан хандығы мен Қазақстанның оңтүстік бөлігі қай генерал-губернаторлыққа бағындырылды? 9. Қазақстан Ресейге толығымен қай жылы қосылды? Жәнебұл процесс нешежылғасозылды? 2-тапсырма. Картамен жұмыс Оқушылар оқулықтағы мәтін мазмұнынан XIX ғасырдың ортасында Ресей империясының Ұлы жүзаймағында салған бекіністер атауларын теріп алып, кескін картаға әр түрлі шартты белгілермен белгілейді. Тапсырманы орындап болған соң, әр оқушы өзінің жұмысын бір-бірімен алмасып, «дұрыс/бұрысын» тексереді. Интерпретация «Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?» деген зерттеу сұрағы қойылады. Үлгі: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері мынадай: Біріншіден, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Екіншіден, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Үшіншіден, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Қазақ жерлерінің Ресей империясына толықтай қосылудың қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді салдарларымыналар, ... ... ... ... ... ... ... .. |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторы: Ұлы жүзде қалыптасқан саяси жағдайды біледі; Орыс әскерінің Оңтүстік Қазақстан жерін жаулап алуында қолданған тәсілдерін анықтайды; Ресей империясының Ұлы жүз аймағы үшін Бұхар, Қоқан хандықтарына қарсы соғыс әрекеті қалай жүзеге асқандығын түсіндіреді; Ұлы жүздің Ресейге қосылу ерекшеліктерін анықтайды Дескриптор: -Картадан Ұлы жүз (оңтүстік Қазақстан мен Жетісу) территориясындағы патша өкіметі салған бекіністердің кемінде 3-уін белгілейді Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелдеп, жауапты дұрыс береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Қазақтанның кескін картасы https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kazakhstan_locator_blank.svg Қазақстан тарихы оқулығы, 8-сынып, Қабылдинов З.Е.,Қайыпбаева А.Т., Алматы «Атамұра» 2012 140-147 беттер
Мәтін-таратпа және сұрақтар топтамасы Көмекші сөздер үлгісі жазылған парақша ұсынылады немесе слайдтан көрсетіледі
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы.ҚМЖ
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы.ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.3Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау 7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
XIXғҰлы жүз аймағы үшінРесей империясы мен Орта Азия мемлекеттерінің арасында болған соғыс қимылдары мен оның нәтижесі туралы түсінеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру.Тақырыпқа шығу. Қазақта жер қалмады патша алмаған, Елін, жерін, малын тегіс жалмаған. «Қойға тиген қасқырдай» боп қазақтың Отаршылдық қыр соңынан қалмаған… -Бұл өлең жолдарынан қандай ой түюге болады? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт (фокус): өзгеріс пен сабақтастық |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыпқа қатысты суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. |
||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстікаймақтарының Ресей империясынақосылуының ерекшеліктері қандай? Зерттеу мен талдау Мұғалім сабақ тақырыбының мазмұнына ену мақсатында оқушылардан төмендегі дәйексөз мағынасын қалай түсінетіндігі туралы сұрап, талқылайды. -Берілген цитата қай мемлекеттерге қатысты? «Мықты ел екі әлсіз елдерді жаулап алу үшін оларды бір-біріне айдап салып әлсіреген кезде жаулап алады». Ф.Энгельс 1-тапсырма. Мәтінмен немесе оқулықпен жұмыс. Оқушыларға мәтін таратылады. Мәтінді оқи отырып, төмендегі сұрақтардың жауабын мәтін ішінен тауып, жауап беру тапсырмасы орындалады. 1.Нешінші жылы Сүйік сұлтан өз қалауымен Ресей құрамына кіру туралы өтініш жазды? 2.Қай жылы және неліктен «пристав» лауазымы енгізілді? 3.Ресей империясы қазақ жеріне қандай әскери бекіністерді салды? 4. Карбышев басқарған отряд Таушүбек бекінісін қай жылы жаулап алды? 5. 1854 жылы қандай бекініс салынды? Алдымен бекініске кімдерді орналастырды? Кейін отбасылар Ресейдің қай аймақтарынын көшірілді? 6. 1860 жылы Ұлы жүз аймағы үшін Ресей мен қоқандықтардың арасында болған ірі шайқас қай жерде болды?Нәтижесі? 7. Черняев отряды 1864 жылы қандай бекіністерді жаулап алды? 8. Қоқан хандығы мен Қазақстанның оңтүстік бөлігі қай генерал-губернаторлыққа бағындырылды? 9. Қазақстан Ресейге толығымен қай жылы қосылды? Жәнебұл процесс нешежылғасозылды? 2-тапсырма. Картамен жұмыс Оқушылар оқулықтағы мәтін мазмұнынан XIX ғасырдың ортасында Ресей империясының Ұлы жүзаймағында салған бекіністер атауларын теріп алып, кескін картаға әр түрлі шартты белгілермен белгілейді. Тапсырманы орындап болған соң, әр оқушы өзінің жұмысын бір-бірімен алмасып, «дұрыс/бұрысын» тексереді. Интерпретация «Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?» деген зерттеу сұрағы қойылады. Үлгі: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері мынадай: Біріншіден, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Екіншіден, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Үшіншіден, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Қазақ жерлерінің Ресей империясына толықтай қосылудың қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді салдарларымыналар, ... ... ... ... ... ... ... .. |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторы: Ұлы жүзде қалыптасқан саяси жағдайды біледі; Орыс әскерінің Оңтүстік Қазақстан жерін жаулап алуында қолданған тәсілдерін анықтайды; Ресей империясының Ұлы жүз аймағы үшін Бұхар, Қоқан хандықтарына қарсы соғыс әрекеті қалай жүзеге асқандығын түсіндіреді; Ұлы жүздің Ресейге қосылу ерекшеліктерін анықтайды Дескриптор: -Картадан Ұлы жүз (оңтүстік Қазақстан мен Жетісу) территориясындағы патша өкіметі салған бекіністердің кемінде 3-уін белгілейді Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелдеп, жауапты дұрыс береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Қазақтанның кескін картасы https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kazakhstan_locator_blank.svg Қазақстан тарихы оқулығы, 8-сынып, Қабылдинов З.Е.,Қайыпбаева А.Т., Алматы «Атамұра» 2012 140-147 беттер
Мәтін-таратпа және сұрақтар топтамасы Көмекші сөздер үлгісі жазылған парақша ұсынылады немесе слайдтан көрсетіледі
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз














