|
Бөлім: |
3.4 Биосфера |
|
Білім беру ұйымы |
Ақтерек ОМ |
|
Педагогтің аты-жөні |
Нуржанова Ж.С |
|
Күні |
13.01.25 |
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды 9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстандағы табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің айырмашылықтарын сипаттайды. Биіктік белдеу мен табиғат зонасын жоспар бойынша салыстырып, талдайды. Қазақстандағы ерекше қорғалатын аумақтарды анықтап, құрылу мақсатын талдайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сыныпқа кіру билеті».Географиялық сергіту. Мультимедиялық тапсырма. Елдің атауын суреттерге қарап анықтаңыздар.
|
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа назар аударады. |
Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут 2-мин |
Өткен тақырыпты еске түсіру. Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: «Сұрақтар тізбесі »
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы Бейнесабаққа назар аударып, тыңдап және бейнесабақтағы ақпаратттармен танысады.Бейнесабақтан не түсінгенін оқушылардан «Стопкадр» әдісі бойынша сұрау
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады. Берілген сілтеме арқылы бейнесабақты көреді. Жұмыс дәптерге қажетті мәліметтерді жазады |
оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне кері байланыс беріледі. Өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=XPXOGfvozK4&t=9s Зоналық табиғат кешендері Биіктік белдеулік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс Әдісі: «Семантикалық карта»
Дескриптор
Талқылау сұрақтары 1. Неліктен биіктік белдеу Тянь-Шань мен Алтайда кездеспейді 2. Себебін жазыңыз ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен кестені толтыруға қатысады Мақсатқа оралу Қазақстандағы табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің айырмашылықтарын сипаттайды..
|
Топтар берілген тапсырманы топта талқылып нәтижесін айтады |
ҚБ «Диірмен әдісі»
|
Карта Оқулық 5-қосымша 186-бет.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс Әдісі: «Ойлан, жұптас, бөліс» № 2-тапсырма. Өз қалауың бойынша, Қазақстанның екі зонасын берілген кесте негізінде салыстырып сипаттаңыз
Дескриптор Өз қалауы бойынша екі зонаны таңдап, салыстырмалы кестені толтырады Географиялық орнын, жер бедерін, климатын, ерекше қорғауға алынған аумақтарын сипаттайды. Айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырады. Талқылау сұрақтары: Орманды дала,шөлейт зонасының басты айырмашылықтары Ұқсастықтары? ЕББҚ бар оқушы тапсырманы жұбымен бірлесе орындайды. Мақсатқа оралу: Биіктік белдеу мен табиғат зонасын жоспар бойынша салыстырып, талдайды. |
Жұптар тапсырманы орындайды
|
Мадақтау. «Жарайсың», «Керемет»
|
Карта Оқулық 2-қосымша 173-бет.
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: «Карталар сөйлейді» №3 тапсырма Жеке жұмыс Қорықтар мен ұлттық саябақтарының орналасуын кескін картада белгілеңіздер және құрылу мақсатын талдаңыз
Талқылау сұрақтары
Мақсатқа оралу: Қазақстандағы ерекше қорғалатын аумақтарды анықтап, құрылу мақсатын талдайды. |
Картаны пайдалана отырып, кескін картаға табиғи қорықтар мен ұлттық саябақтарды белгілейді
|
Дескриптор Таңдаған бес қорықтарды кескін картада белгілейді және құрылу мақсатын талдайды /5балл/ Таңдаған бес ұлттық саябақтарды кескін картада белгілейді және құрылу мақсатын талдайды /5балл/ Жалпы балл-10
Мадақтау. «Жарайсың», «Керемет» |
Қосымша таратпа материал
https://wordwall.net/resource/51649529
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут Үй тапсырмасы: 2минут |
Кері байланыс. Әдісі: «Сыныптан шығу билеті» Сұрақ : тапсырмалар орындау барысында қандай қорытынды шығардыңдар? Рефлексия
Оқушыларға «Мұғалімге хат » рефлексия беріліп, кері байланыс жасалады Үйге тапсырма: §31-32 оқу. 158 бет географиялық диктантты дәптерге жазу |
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері
Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері
|
Бөлім: |
3.4 Биосфера |
|
Білім беру ұйымы |
Ақтерек ОМ |
|
Педагогтің аты-жөні |
Нуржанова Ж.С |
|
Күні |
13.01.25 |
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды 9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстандағы табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің айырмашылықтарын сипаттайды. Биіктік белдеу мен табиғат зонасын жоспар бойынша салыстырып, талдайды. Қазақстандағы ерекше қорғалатын аумақтарды анықтап, құрылу мақсатын талдайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сыныпқа кіру билеті».Географиялық сергіту. Мультимедиялық тапсырма. Елдің атауын суреттерге қарап анықтаңыздар.
|
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа назар аударады. |
Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут 2-мин |
Өткен тақырыпты еске түсіру. Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: «Сұрақтар тізбесі »
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы Бейнесабаққа назар аударып, тыңдап және бейнесабақтағы ақпаратттармен танысады.Бейнесабақтан не түсінгенін оқушылардан «Стопкадр» әдісі бойынша сұрау
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады. Берілген сілтеме арқылы бейнесабақты көреді. Жұмыс дәптерге қажетті мәліметтерді жазады |
оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне кері байланыс беріледі. Өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=XPXOGfvozK4&t=9s Зоналық табиғат кешендері Биіктік белдеулік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс Әдісі: «Семантикалық карта»
Дескриптор
Талқылау сұрақтары 1. Неліктен биіктік белдеу Тянь-Шань мен Алтайда кездеспейді 2. Себебін жазыңыз ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен кестені толтыруға қатысады Мақсатқа оралу Қазақстандағы табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің айырмашылықтарын сипаттайды..
|
Топтар берілген тапсырманы топта талқылып нәтижесін айтады |
ҚБ «Диірмен әдісі»
|
Карта Оқулық 5-қосымша 186-бет.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс Әдісі: «Ойлан, жұптас, бөліс» № 2-тапсырма. Өз қалауың бойынша, Қазақстанның екі зонасын берілген кесте негізінде салыстырып сипаттаңыз
Дескриптор Өз қалауы бойынша екі зонаны таңдап, салыстырмалы кестені толтырады Географиялық орнын, жер бедерін, климатын, ерекше қорғауға алынған аумақтарын сипаттайды. Айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырады. Талқылау сұрақтары: Орманды дала,шөлейт зонасының басты айырмашылықтары Ұқсастықтары? ЕББҚ бар оқушы тапсырманы жұбымен бірлесе орындайды. Мақсатқа оралу: Биіктік белдеу мен табиғат зонасын жоспар бойынша салыстырып, талдайды. |
Жұптар тапсырманы орындайды
|
Мадақтау. «Жарайсың», «Керемет»
|
Карта Оқулық 2-қосымша 173-бет.
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: «Карталар сөйлейді» №3 тапсырма Жеке жұмыс Қорықтар мен ұлттық саябақтарының орналасуын кескін картада белгілеңіздер және құрылу мақсатын талдаңыз
Талқылау сұрақтары
Мақсатқа оралу: Қазақстандағы ерекше қорғалатын аумақтарды анықтап, құрылу мақсатын талдайды. |
Картаны пайдалана отырып, кескін картаға табиғи қорықтар мен ұлттық саябақтарды белгілейді
|
Дескриптор Таңдаған бес қорықтарды кескін картада белгілейді және құрылу мақсатын талдайды /5балл/ Таңдаған бес ұлттық саябақтарды кескін картада белгілейді және құрылу мақсатын талдайды /5балл/ Жалпы балл-10
Мадақтау. «Жарайсың», «Керемет» |
Қосымша таратпа материал
https://wordwall.net/resource/51649529
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут Үй тапсырмасы: 2минут |
Кері байланыс. Әдісі: «Сыныптан шығу билеті» Сұрақ : тапсырмалар орындау барысында қандай қорытынды шығардыңдар? Рефлексия
Оқушыларға «Мұғалімге хат » рефлексия беріліп, кері байланыс жасалады Үйге тапсырма: §31-32 оқу. 158 бет географиялық диктантты дәптерге жазу |
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















