|
Білім беру ұйымының атауы _______________________________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның топырақ түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
3.Физикалық география. 3.4 Биосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның топырақ түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.3- Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы топырақ түрлерін анықтайды Қазақстанда таралған топырақ түрлерін картадан табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Топқа бөлу үшін http://qazmath.net/quraldar/topka-bolu платформасаын қолданып 4-топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын: 1.Биосфера дегеніміз не,грекше қандай ұғым береді? 2.Биосфера қабығының қалыңдығы қанша километр? 3.Биосфераның басқа қабықтарға қарағанда ерекшелігі неде? «Миға шабуыл» сұрақтарын қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтаймыз. 1. Қазақстан аумағына топырақтың қандай түрлері тән? 2.Қазақстан аумағының топырақ ерекшелігі қандай? 3.Өздерің тұратын жердің топрағын сипаттаңдар. Қандай түрге жатады? 4. Өздерің тұратын жерде топырақты қорғауға байланысты қандай шаралар жүргізіледі? Оқушылрадың жауаптарын тыңдаймын. Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Қазақстанның топырақ түрлері» жайлы болмақ. Сабақ мақсаттарымен таныстырылады. |
Оқушы өз жұбын табады Берілген сұрақтарға өз пікірін, көзқарастарын білдіру арқылы жауап береді. Сыни ойлау дағыдалары қалыптасады. |
Жалпы 3 балл |
Оқулық АКТ Ашық сұрақ-жауаптар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.
1 тапсырма.Топтық жұмыс. 1. Топырақ жамылғысының зоналық заңдылығы деген не түсініктеме береді. «Қазақстанның топырақ түрлері» кестесін талдап, қорытынды шығарады. 1 топ топырақ құрамын түрлерін анықтайды.2-ші топ сарапшы болады. 3 топ топырақ құрамын түрлерін анықтайды.4-ші топ сарапшы болады.
2 тапсырма. Топтық жұмыс. Параграфтың мәтінін қолданып,Қазақстанның топырақ жамылғысының түрлерін топырақ профилі бойынша анықтаңыздар
|
Тақырыпты әр түрлі ресурстар арқылы талқылайды
Дескриптор: Топырақтың құрамын ажыратады. Тапсырманы сипаттайды. Оқулық пен атлас картаны пайдаланып кестені толтырады.
Дескриптор: Топырақ жамылығысының түрлерін анықтайды; Берілген топырақ қималарының 3 түріне сипаттама береді;
|
Жалпы 4 балл
Жалпы 3 балл |
АКТ Сурет Дәптер
Атлас Кескін карта
Оқулық Мәтін, сурет Дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Үй тапсырмасы: §32 оқу, жаңа терминдердің мағынасын жаттау. Қазақстандағы топырақ түрлерінің таралуын кескін картаға түсіру.
|
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.
|
Дескрипторды назарға ала отырып өзара бағалау парағын толтырады |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның топырақ түрлері ҚМЖ 7 сынып
Қазақстанның топырақ түрлері ҚМЖ 7 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы _______________________________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның топырақ түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
3.Физикалық география. 3.4 Биосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның топырақ түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.3- Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы топырақ түрлерін анықтайды Қазақстанда таралған топырақ түрлерін картадан табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Топқа бөлу үшін http://qazmath.net/quraldar/topka-bolu платформасаын қолданып 4-топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын: 1.Биосфера дегеніміз не,грекше қандай ұғым береді? 2.Биосфера қабығының қалыңдығы қанша километр? 3.Биосфераның басқа қабықтарға қарағанда ерекшелігі неде? «Миға шабуыл» сұрақтарын қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтаймыз. 1. Қазақстан аумағына топырақтың қандай түрлері тән? 2.Қазақстан аумағының топырақ ерекшелігі қандай? 3.Өздерің тұратын жердің топрағын сипаттаңдар. Қандай түрге жатады? 4. Өздерің тұратын жерде топырақты қорғауға байланысты қандай шаралар жүргізіледі? Оқушылрадың жауаптарын тыңдаймын. Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Қазақстанның топырақ түрлері» жайлы болмақ. Сабақ мақсаттарымен таныстырылады. |
Оқушы өз жұбын табады Берілген сұрақтарға өз пікірін, көзқарастарын білдіру арқылы жауап береді. Сыни ойлау дағыдалары қалыптасады. |
Жалпы 3 балл |
Оқулық АКТ Ашық сұрақ-жауаптар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.
1 тапсырма.Топтық жұмыс. 1. Топырақ жамылғысының зоналық заңдылығы деген не түсініктеме береді. «Қазақстанның топырақ түрлері» кестесін талдап, қорытынды шығарады. 1 топ топырақ құрамын түрлерін анықтайды.2-ші топ сарапшы болады. 3 топ топырақ құрамын түрлерін анықтайды.4-ші топ сарапшы болады.
2 тапсырма. Топтық жұмыс. Параграфтың мәтінін қолданып,Қазақстанның топырақ жамылғысының түрлерін топырақ профилі бойынша анықтаңыздар
|
Тақырыпты әр түрлі ресурстар арқылы талқылайды
Дескриптор: Топырақтың құрамын ажыратады. Тапсырманы сипаттайды. Оқулық пен атлас картаны пайдаланып кестені толтырады.
Дескриптор: Топырақ жамылығысының түрлерін анықтайды; Берілген топырақ қималарының 3 түріне сипаттама береді;
|
Жалпы 4 балл
Жалпы 3 балл |
АКТ Сурет Дәптер
Атлас Кескін карта
Оқулық Мәтін, сурет Дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Үй тапсырмасы: §32 оқу, жаңа терминдердің мағынасын жаттау. Қазақстандағы топырақ түрлерінің таралуын кескін картаға түсіру.
|
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.
|
Дескрипторды назарға ала отырып өзара бағалау парағын толтырады |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















