|
Білім беру ұйымының атауы _________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның топырақ түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның топырақ түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.4 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға беруді. Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарын ажырата алады. Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстары туралы түсінік қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Топқа бөлу үшін http://qazmath.net/quraldar/topka-bolu платформасын қолданып 4-топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын: 1.Қазақстанның жазықты аймақтарында негізгі неше топырақ зонасы дамыған? 2.Қара топырақты зона неше топқа бөлінед? 3.Биіктік белдеулік дегеніміз не? Оқушылардың жауаптарын тыңдаймын. Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Қазақстанның топырақ түрлері» тақырыбын ары қарай жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсаттарымен таныстырылады. |
Оқушы өз жұбын табады Берілген сұрақтарға өз пікірін, көзқарастарын білдіру арқылы жауап береді. Сыни ойлау дағыдалары қалыптасады. |
Жалпы 2 балл |
Оқулық АКТ
Ашық сұрақ-жауаптар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Бүгін өткен тақырыпты жалғастыратын болғандықтан, сабақ мақсатына байланысты түсіндіріп, тапсырмалар орындауды бастап кетеміз. 1-Тапсырма. Оқулық пен атлас картаны пайдаланып Қазақстан бойынша және өздерінің тұртын жерлерінде қандай топырақ түрлері бар екенін анықтаңыз. Қазақстанның топырақ картасынан оңтүстіктен солтүстікке қарай топырақ түрлерінің өзгеруін анықтаңыз? Жергілікті табиғат зонасында қандай топырақ түрлері қалыптасқан?
2 тапсырма. Топтық жұмыс. Сіздің жергілікті жеріңізде топырақтың қандай типі таралған және оның шаруашылықтағы қызметі қандай?
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқулық пен атлас картаны пайдаланып кестені толтырыңыз:
|
Тақырыпты әр түрлі ресурстар арқылы талқылайды Дескриптор: Қазақстандағы топырақтың түрлерін және таралуын анықтайды; Қазақстандағы топырақтың түрлерін біледі; Топырақтың таралу аймақтарын жаза алады.
Дескриптор: Топырақ ресурсына баға бере алады; Жергілікті жердегі топырақтың типін біледі; Шаруашылықтағы қызметін жазады; Топырақтың таралуы бойынша кескін картаға түсіре алады; Дескриптор: 1.Қара топырақты үш түрге жіктейді; 2.Қоңыр топырақты үш түрге жіктейді; 3.Сұр қоңыр топырақты екі түрге жіктейді; 4.Топырақтың таралу зоналарын және аумағын жазады; |
ҚБ 3 балл
Жалпы 3 балл
Жалпы 2 балл |
Оқулық Сурет Дәптер
Атлас Кескін карта
Оқулық Мәтін, сурет Дәптер
Оқулық Атлас Кескін карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
К 3 факт 2 көзқарас 1 тұжырым Үй тапсырмасы: §33 оқу, 2-кестеге талдау жасау. |
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара бағалау парағын толтырады |
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның топырақ түрлері ҚМЖ 7 сынып
Қазақстанның топырақ түрлері ҚМЖ 7 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы _________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның топырақ түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның топырақ түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.4 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға беруді. Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарын ажырата алады. Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстары туралы түсінік қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Топқа бөлу үшін http://qazmath.net/quraldar/topka-bolu платформасын қолданып 4-топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын: 1.Қазақстанның жазықты аймақтарында негізгі неше топырақ зонасы дамыған? 2.Қара топырақты зона неше топқа бөлінед? 3.Биіктік белдеулік дегеніміз не? Оқушылардың жауаптарын тыңдаймын. Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Қазақстанның топырақ түрлері» тақырыбын ары қарай жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсаттарымен таныстырылады. |
Оқушы өз жұбын табады Берілген сұрақтарға өз пікірін, көзқарастарын білдіру арқылы жауап береді. Сыни ойлау дағыдалары қалыптасады. |
Жалпы 2 балл |
Оқулық АКТ
Ашық сұрақ-жауаптар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Бүгін өткен тақырыпты жалғастыратын болғандықтан, сабақ мақсатына байланысты түсіндіріп, тапсырмалар орындауды бастап кетеміз. 1-Тапсырма. Оқулық пен атлас картаны пайдаланып Қазақстан бойынша және өздерінің тұртын жерлерінде қандай топырақ түрлері бар екенін анықтаңыз. Қазақстанның топырақ картасынан оңтүстіктен солтүстікке қарай топырақ түрлерінің өзгеруін анықтаңыз? Жергілікті табиғат зонасында қандай топырақ түрлері қалыптасқан?
2 тапсырма. Топтық жұмыс. Сіздің жергілікті жеріңізде топырақтың қандай типі таралған және оның шаруашылықтағы қызметі қандай?
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқулық пен атлас картаны пайдаланып кестені толтырыңыз:
|
Тақырыпты әр түрлі ресурстар арқылы талқылайды Дескриптор: Қазақстандағы топырақтың түрлерін және таралуын анықтайды; Қазақстандағы топырақтың түрлерін біледі; Топырақтың таралу аймақтарын жаза алады.
Дескриптор: Топырақ ресурсына баға бере алады; Жергілікті жердегі топырақтың типін біледі; Шаруашылықтағы қызметін жазады; Топырақтың таралуы бойынша кескін картаға түсіре алады; Дескриптор: 1.Қара топырақты үш түрге жіктейді; 2.Қоңыр топырақты үш түрге жіктейді; 3.Сұр қоңыр топырақты екі түрге жіктейді; 4.Топырақтың таралу зоналарын және аумағын жазады; |
ҚБ 3 балл
Жалпы 3 балл
Жалпы 2 балл |
Оқулық Сурет Дәптер
Атлас Кескін карта
Оқулық Мәтін, сурет Дәптер
Оқулық Атлас Кескін карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
К 3 факт 2 көзқарас 1 тұжырым Үй тапсырмасы: §33 оқу, 2-кестеге талдау жасау. |
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара бағалау парағын толтырады |
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















