|
Бөлім: |
7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Сыздыков Маралбек Орынбаевич |
|
Күні:11.02.2025 ж |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардың 1860-1870 жж. азаттық күресі Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Сабақтың тақырыбы |
халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстанның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дайын болу Талап: дұрыс қарым-қатынас орната білу Ар-ұят: Халқына адал қызмет ету |
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. «Бірге ойлаймыз» «XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-территориялық реформалар » тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/66782168сервисінде тест сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» әдісі https://learningapps.org/view24003356
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді Берілген суретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады. Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» Дескрип тор: Қазақстан дағы көтерілістер болған аумақтарды атайды; 1балл -көтеріліс терің мақсатарын анықтайды;1балл |
https://wordwall.net/ru/resource/66782168 Тақырыптық карта https://learningapps.org/view24003356 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу мен талдау «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; 1-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; 2-топ: Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды; ;;
«Флеш-карта» әдісі https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html жасанды интеллект арқылы тақырыптық тест сұрақтары ұсынылады. «Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша Добромыслов А. И. Тарихи очеркіндегі естелік жазбалары ұсынылады. 1. Көтерiлiсшiлер қандай талаптар қойды? 2. Халық қозғалысы қай аймақтарда болды? «Көпіршелер» әдісі Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Саралау тапсырмасы: А деңгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін жазады; В дейгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттайды; С деңгей: Орал, Торғай және Маңғыстау көтерілістерінің бұрынғы көтерілістерден ерекшелігіне баға береді; «Трида» кестесі -жеке жұмыс Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
А деңгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; В дейгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды; С деңгей: 1870 ж Маңғыстау көтерілісінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді
|
:«Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды;
«SCORE» әдісі бойынша көтерiлiстiң жеңiлу себептерi мен салдарына талдау жасайды;
«Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша сұрақтарға жауап береді. Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
|
Бағалау критерийлері - халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды;1б халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің қамтыған аймақтар мен көтеріліс ошақтарын кескін картадан көрсетеді; 1б халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді 1б Дескриптор -Көтеріліс мақсатын атайды; 1б -Көтерілістің барысындағы басты оқиғаларды түсіндіреді; 1б -Көтерілістің нәтижесін, жеңілу себептері мен тарихи маңызын талдайды 1б
Дескриптор: ұлт-азаттық көтерілістердің 1-ші себебін жазады; 1б ұлт-азаттық көтерілістердің 2-ші себебін жазады; 1б
|
Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=_aDHrIJaQhg Жалпы білім беретін мектептің 6 сыныбына арналған оқулық Алматы «Атамұра»,2019 87-96 беттер
Қосымша Карта
«SCORE» https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html сервисінде тест сұрақтары Добромыслов А. И. Торғай облысы. Тарихи очерк. – Тверь, Н. М. Родионовтың баспаханасы. 1902, 463–464-беттер
Тақырыптық кесте
ҚБ парағы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау «Менің жауабым» әдісі XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? «Біліміңді таныт» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/67628079 сервисінде сервисі бойынша оқушыларға сұрақтар ұсынылады Кері байланыс «Асықтар әдісі». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
Үйге тапсырма «Сұрақтар банкасы» Оқушыларға тақырыптық сұрақтарға жауап беру ұсынылады.
Бағалау Топтық бағалау
|
Оқушылар тақырыптың зерттеу сұрағына жауап береді. Оқушылар тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
https://wordwall.net/ru/resource/67628079
А4 |
ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС

ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС

«Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
«........................»
КММ_____________________
(білім беру ұйымыныңатауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болғанжағдайда) |
Сыздыков М.О |
|
Күні:11.02.2025 ж |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардың 1860-1870 жж. азаттық күресі Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Сабақтың тақырыбы |
халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Апта дәйексөз |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. «Бірге ойлаймыз» «XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-территориялық реформалар » тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/66782168сервисінде тест сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» әдісі https://learningapps.org/view24003356
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді Берілген суретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады. Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» Дескрип тор: Қазақстан дағы көтерілістер болған аумақтарды атайды; -көтеріліс терің мақсатарын анықтайды; |
https://wordwall.net/ru/resource/66782168 Тақырыптық карта https://learningapps.org/view24003356 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу мен талдау «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; 1-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; 2-топ: Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды; 3 топ: «SCORE» әдісі бойынша көтерiлiстiң жеңiлу себептерi мен салдарына талдау жасайды;;
«Флеш-карта» әдісі https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html жасанды интеллект арқылы тақырыптық тест сұрақтары ұсынылады. «Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша Добромыслов А. И. Тарихи очеркіндегі естелік жазбалары ұсынылады. 1. Көтерiлiсшiлер қандай талаптар қойды? 2. Халық қозғалысы қай аймақтарда болды? «Көпіршелер» әдісі Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Саралау тапсырмасы: А деңгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін жазады; В дейгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттайды; С деңгей: Орал, Торғай және Маңғыстау көтерілістерінің бұрынғы көтерілістерден ерекшелігіне баға береді; «Трида» кестесі -жеке жұмыс Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
А деңгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; В дейгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды; С деңгей: 1870 ж Маңғыстау көтерілісінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді
|
:«Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды;
«SCORE» әдісі бойынша көтерiлiстiң жеңiлу себептерi мен салдарына талдау жасайды;
«Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша сұрақтарға жауап береді. Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
|
Бағалау критерийлері - халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды; халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің қамтыған аймақтар мен көтеріліс ошақтарын кескін картадан көрсетеді; халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді Дескриптор -Көтеріліс мақсатын атайды; -Көтерілістің барысындағы басты оқиғаларды түсіндіреді; -Көтерілістің нәтижесін, жеңілу себептері мен тарихи маңызын талдайды
Дескриптор: ұлт-азаттық көтерілістердің 1-ші себебін жазады; ұлт-азаттық көтерілістердің 2-ші себебін жазады; тарихи құбылысты анықтайды; ұлт-азаттық көтерілістердің 1-ші салдарын жазады; ұлт-азаттық көтерілістердің 2-ші салдарын жазады; |
Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=_aDHrIJaQhg Жалпы білім беретін мектептің 6 сыныбына арналған оқулық Алматы «Атамұра»,2019 87-96 беттер
Қосымша Карта
«SCORE» https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html сервисінде тест сұрақтары Добромыслов А. И. Торғай облысы. Тарихи очерк. – Тверь, Н. М. Родионовтың баспаханасы. 1902, 463–464-беттер
Тақырыптық кесте
ҚБ парағы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау «Менің жауабым» әдісі XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? «Біліміңді таныт» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/67628079 сервисінде сервисі бойынша оқушыларға сұрақтар ұсынылады Кері байланыс «Асықтар әдісі». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
Үйге тапсырма «Сұрақтар банкасы» Оқушыларға тақырыптық сұрақтарға жауап беру ұсынылады.
|
Оқушылар тақырыптың зерттеу сұрағына жауап береді. Оқушылар тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
https://wordwall.net/ru/resource/67628079
А4 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
|
Бөлім: |
7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Сыздыков Маралбек Орынбаевич |
|
Күні:11.02.2025 ж |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардың 1860-1870 жж. азаттық күресі Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Сабақтың тақырыбы |
халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстанның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дайын болу Талап: дұрыс қарым-қатынас орната білу Ар-ұят: Халқына адал қызмет ету |
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. «Бірге ойлаймыз» «XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-территориялық реформалар » тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/66782168сервисінде тест сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» әдісі https://learningapps.org/view24003356
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді Берілген суретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады. Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» Дескрип тор: Қазақстан дағы көтерілістер болған аумақтарды атайды; 1балл -көтеріліс терің мақсатарын анықтайды;1балл |
https://wordwall.net/ru/resource/66782168 Тақырыптық карта https://learningapps.org/view24003356 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу мен талдау «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; 1-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; 2-топ: Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды; ;;
«Флеш-карта» әдісі https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html жасанды интеллект арқылы тақырыптық тест сұрақтары ұсынылады. «Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша Добромыслов А. И. Тарихи очеркіндегі естелік жазбалары ұсынылады. 1. Көтерiлiсшiлер қандай талаптар қойды? 2. Халық қозғалысы қай аймақтарда болды? «Көпіршелер» әдісі Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Саралау тапсырмасы: А деңгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін жазады; В дейгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттайды; С деңгей: Орал, Торғай және Маңғыстау көтерілістерінің бұрынғы көтерілістерден ерекшелігіне баға береді; «Трида» кестесі -жеке жұмыс Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
А деңгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; В дейгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды; С деңгей: 1870 ж Маңғыстау көтерілісінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді
|
:«Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды;
«SCORE» әдісі бойынша көтерiлiстiң жеңiлу себептерi мен салдарына талдау жасайды;
«Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша сұрақтарға жауап береді. Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
|
Бағалау критерийлері - халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды;1б халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің қамтыған аймақтар мен көтеріліс ошақтарын кескін картадан көрсетеді; 1б халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді 1б Дескриптор -Көтеріліс мақсатын атайды; 1б -Көтерілістің барысындағы басты оқиғаларды түсіндіреді; 1б -Көтерілістің нәтижесін, жеңілу себептері мен тарихи маңызын талдайды 1б
Дескриптор: ұлт-азаттық көтерілістердің 1-ші себебін жазады; 1б ұлт-азаттық көтерілістердің 2-ші себебін жазады; 1б
|
Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=_aDHrIJaQhg Жалпы білім беретін мектептің 6 сыныбына арналған оқулық Алматы «Атамұра»,2019 87-96 беттер
Қосымша Карта
«SCORE» https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html сервисінде тест сұрақтары Добромыслов А. И. Торғай облысы. Тарихи очерк. – Тверь, Н. М. Родионовтың баспаханасы. 1902, 463–464-беттер
Тақырыптық кесте
ҚБ парағы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау «Менің жауабым» әдісі XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? «Біліміңді таныт» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/67628079 сервисінде сервисі бойынша оқушыларға сұрақтар ұсынылады Кері байланыс «Асықтар әдісі». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
Үйге тапсырма «Сұрақтар банкасы» Оқушыларға тақырыптық сұрақтарға жауап беру ұсынылады.
Бағалау Топтық бағалау
|
Оқушылар тақырыптың зерттеу сұрағына жауап береді. Оқушылар тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
https://wordwall.net/ru/resource/67628079
А4 |
ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС

ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС

«Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
Трида» кестесі -жеке жұмыс
|
Себептері |
Құбылыс/факт |
Салдары |
|
1. 2. |
1. 2. |
1. 2. |
«........................»
КММ_____________________
(білім беру ұйымыныңатауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болғанжағдайда) |
Сыздыков М.О |
|
Күні:11.02.2025 ж |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардың 1860-1870 жж. азаттық күресі Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Сабақтың тақырыбы |
халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Апта дәйексөз |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. «Бірге ойлаймыз» «XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-территориялық реформалар » тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/66782168сервисінде тест сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» әдісі https://learningapps.org/view24003356
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді Берілген суретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады. Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» Дескрип тор: Қазақстан дағы көтерілістер болған аумақтарды атайды; -көтеріліс терің мақсатарын анықтайды; |
https://wordwall.net/ru/resource/66782168 Тақырыптық карта https://learningapps.org/view24003356 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу мен талдау «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; 1-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; 2-топ: Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды; 3 топ: «SCORE» әдісі бойынша көтерiлiстiң жеңiлу себептерi мен салдарына талдау жасайды;;
«Флеш-карта» әдісі https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html жасанды интеллект арқылы тақырыптық тест сұрақтары ұсынылады. «Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша Добромыслов А. И. Тарихи очеркіндегі естелік жазбалары ұсынылады. 1. Көтерiлiсшiлер қандай талаптар қойды? 2. Халық қозғалысы қай аймақтарда болды? «Көпіршелер» әдісі Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Саралау тапсырмасы: А деңгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін жазады; В дейгей: Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттайды; С деңгей: Орал, Торғай және Маңғыстау көтерілістерінің бұрынғы көтерілістерден ерекшелігіне баға береді; «Трида» кестесі -жеке жұмыс Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
А деңгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; В дейгей: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды; С деңгей: 1870 ж Маңғыстау көтерілісінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді
|
:«Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша Торғай және Орал облыстарындағы көтерiлiстер сипаттайды; Ой-әрекет» әдісі бойынша Маңғыстаудағы көтерiлiс ерекшеліктерін анықтайды;
«SCORE» әдісі бойынша көтерiлiстiң жеңiлу себептерi мен салдарына талдау жасайды;
«Тұлғамен тілдесу» айдары бойынша сұрақтарға жауап береді. Жұптар Торғай және Орал облыстары мен Маңғыстаудағы көтерiлiстің ерекшеліктерін түсіндіріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Оқушылар 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі тақырыбына байланысты негізгі себептері мен олардың салдарын анықтайды
|
Бағалау критерийлері - халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себептерін, мақсатын, қозғаушы күшін, басты оқиғалары мен оның нәтижесін анықтайды; халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің қамтыған аймақтар мен көтеріліс ошақтарын кескін картадан көрсетеді; халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің талаптарын Орал, Торғай көтерілістері талаптарымен сабақтастығын дәлелдейді Дескриптор -Көтеріліс мақсатын атайды; -Көтерілістің барысындағы басты оқиғаларды түсіндіреді; -Көтерілістің нәтижесін, жеңілу себептері мен тарихи маңызын талдайды
Дескриптор: ұлт-азаттық көтерілістердің 1-ші себебін жазады; ұлт-азаттық көтерілістердің 2-ші себебін жазады; тарихи құбылысты анықтайды; ұлт-азаттық көтерілістердің 1-ші салдарын жазады; ұлт-азаттық көтерілістердің 2-ші салдарын жазады; |
Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=_aDHrIJaQhg Жалпы білім беретін мектептің 6 сыныбына арналған оқулық Алматы «Атамұра»,2019 87-96 беттер
Қосымша Карта
«SCORE» https://www.educaplay.com/learning-resources/21976987-1860_1870.html сервисінде тест сұрақтары Добромыслов А. И. Торғай облысы. Тарихи очерк. – Тверь, Н. М. Родионовтың баспаханасы. 1902, 463–464-беттер
Тақырыптық кесте
ҚБ парағы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау «Менің жауабым» әдісі XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? «Біліміңді таныт» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/67628079 сервисінде сервисі бойынша оқушыларға сұрақтар ұсынылады Кері байланыс «Асықтар әдісі». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
Үйге тапсырма «Сұрақтар банкасы» Оқушыларға тақырыптық сұрақтарға жауап беру ұсынылады.
|
Оқушылар тақырыптың зерттеу сұрағына жауап береді. Оқушылар тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
https://wordwall.net/ru/resource/67628079
А4 |
шағым қалдыра аласыз



















