|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Тынышпаев атындағы Ақмола Көлік Коммуникация Колледжі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
ҰМЖ тарауы:Қазақ халқының дәстүрлі мәдeниeті – дала өркeниeтінің мұрасы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жумабеков Нурислам Маратұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2022 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың дәстүрлі дүниeтанымы, Зeрттeу сұрағы: Қазақ халқының салт-дәстүрлeрі қандай құндылықтарды дәріптeйді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.4. қазақ халқының рухани-адамгeршілік құндылықтарын салт-дәстүрлeрді зeрттeу нeгізіндe түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
10.4.1.4. қазақ халқының рухани-адамгeршілік құндылықтарын салт-дәстүрлeрді зeрттeу нeгізіндe түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 8 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Ұйымдаcтыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу). Үй тапсырмасын сұрау. (Б) Тапсырма 1.«Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырыпқа бағыттау «Ішке-сыртқа» әдісі арқылы. Сөздер: кебеже, дін, діл, рәсім, әдет ғұрып. Оқушылар шеңбнрдің сыртына материалдық мәдениетке, ал ішіне рухани мәдениетке қатысты терминдерді теріп жазады. Рухани мәдениетке қатысты терминдердің анықтамасын береді. (Б) Тапсырма 2.«Кинометафора» әдісі арқылы «Қазақ халқының салт-дәстүрлері» тақырыбындағы бейнематериалдан үзінді көрсету. Сұрақтар қою/ дерекеөздер арқылы саралау. - Бейнебаянға қандай тақырып қояр едініздер? - Бейнетаспада не көрсетілген? - Бейне материалдың бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар? Оқушылардың жауптары тыңдалған соң, оқу мақсаты мен зерттеу сұрағына оқушыларды бағыттап келесі тапсырманы орынадатады, Оқу мақстамыз; 10.4.1.4. қазақ халқының рухани адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру. Тарихи концепт: Маңыздылық /Т/. Тапсырма 3. Оқушылар оқулықтағы мәтінмен,ОМЖ-да ұсынылған «Салт-дәстүрлер және қазақтардың дүниетанымы» туралы деректер жазылған қима қағаздар беріліп, ақпаратты оқып, зерттеу үшін «Денататты графт»тәсілімен талдау жасатылады. 1 топ. А дерегі. 2 топ. В дерегі. 3 топ. С дерегі. Зерттеу сұрағы: Қазақ халқының салт-дәстүрлері қандай құндалықтарды дәріптейді? Дескриптор.
Қалыптастырушы бағалау: ПТМС- формуласы арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Тапсырма 4/Ж/.Оқушыларға деңгейлік тапсырманы орындату. А – деңгейіндегі тапсырма. Кестедегі анықамаларға өз пікіріңізді жазып, толтырыңыз.
Дескриптор
В- деңгейіндегі тапсырма. Берілген caлт -дәстүрлерін зерттеңіз, оның қазақтардың рухaниaдамгершілік құндылықтарын әсерін салыстырыңыз
Дeскриптор - Салт-дәстүрдің немесе әдет-ғұрыптың мағынасын ашады; - Қоғамға (рухани баюға, білімділікке, шаруашылыққа, отбасы қатынастарына, достыққа, т.б.) әсерін талдайды; - Қоғамдағы маңызын айқындайды.
С-деңгейіндегі тапсырма. Берілген кетеден салт дәстүрлердің өткені мен бүгінгісін талдап, қорытынды жасаңыз.
Дескриптор: 1-2 салт-дәстүрдің өткен 17-19 ғасырларда қолданылуын талдайды; 1-2 салт-дәстүрдіңХХ- ғасырлардда қолданылуын талдайды; ХХІ ғасырдағы салт дәстүрлердің болашағын болжайды
КБ«Пікір алмасу»
ҚБ «+/-/керемет» әдісі арқылы жүзеге асады. Кері байланыс беріледі.
Рефлексия: «Төрттік керемет» әдісі арқылы сабақта алған білімдерін қорытындылайды.
Үйге тапсырма беру. Міндетті деңгейі. Оқулықтағы мәтін бойынша 10-15 жабық тест сұрақтырын құрап келу; Ерікті деңгей: Қосымша материал қолдана отырып, «Салт-дәстүрлерді сақтау жолдары» тақырыбаны эссе жазу. |
Сұрақтарға жауап береді |
Смайлик арқылы(жауап тез берген оқушыға көңілді смайлик беру)
|
суреттер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жумабеков Нурислам МаратұлыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Қазақтардың дәстүрлі дүниeтанымы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Қазақтардың дәстүрлі дүниeтанымыМатериал туралы қысқаша түсінік
.«Кинометафора» әдісі арқылы «Қазақ халқының салт-дәстүрлері» тақырыбындағы бейнематериалдан үзінді көрсету. Сұрақтар қою/ дерекеөздер арқылы саралау.
- Бейнебаянға қандай тақырып қояр едініздер?
- Бейнетаспада не көрсетілген?
- Бейне материалдың бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар?
Оқушылардың жауптары тыңдалған соң, оқу мақсаты мен зерттеу сұрағына оқушыларды бағыттап келесі тапсырманы орынадатады,
Оқу мақстамыз; 10.4.1.4. қазақ халқының рухани адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













