4-тоқсан
|
САБАҚ: Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі:
|
||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.4.1.2 – көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: көшпелі шаруашылықтың ерекшеліктерін біледі |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: маусымдық көші-қон бағыттарын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:шаруашылықтың адам өміріндегі маңызын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігін көрсетеді |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ата-бабаларымыздың бірегей мәдениетіне құрметпен қарау,шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау |
||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі,қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
XVI – XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Топқа бөлу маусымдық жайылым түрлеріне байланысты бөлінеді. Қағазға жазылған сөздер арқылы 1-топ көшпелі мал шаруашылығы 2-топ отырықшы мал шаруашылығы 3-топ жартылай көшпелі мал шаруашылығы Психологиялық ахуал қалыптастыру: Ыстық алақан арқылы жылы лебіз білдіреді |
|
|||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Ойлан бірік бөліс постер қорғау 1 топ мал шаруашылығы 2-топ маусымдық көші –қон 3-топ егін шаруашылығы мен қолөнері Көп нүктенің орнын толықтыр. Жұптық тапсырма Оңтүстік Қазақстан өңірлері , Сырдария , Шу, Талас өзендері жағалауларында мал шаруашылығын ............. тұрмыспен ұштастырған дәстүр кең тарады. Шөбі қалың , ауа райы салқын болғандықтан жайлау.......... аудандарда орналасты. Желтоқсанда көшпелілер өздерін қысқы азықпен қамтамасыз ету үшін ............. сойды. .............. деген жемшөптің тауысылып,қыс аяғы ұзарып,қатты суық болуынан, қар қалың түсіп,жер бетін мұз басып қалуынан болады. Жұптық бағалау |
Маркер плакат стикер |
|||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Жадыны дамытуға арналған ойын |
|
|||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Жеке жұмыс. Қазақтардың төрт-түліктен алған өнімдерін ата?
Дескриптор Малдан алынатын азық-түлік өнімдерін атайды. Малдан алынатын киім-кешек бұйымдарын көрсетеді.
Кері байланыс Не білдің? не түсіндің? түсініксіз жері
Үйге тапсырма Қазақ халқының шаруашылығы . оқып келу.
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды
Стикерге жазып тақтаға іледі. |
|||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
«Менің көңіл-күйім баспалдағы» Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
|
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы
4-тоқсан
|
САБАҚ: Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі:
|
||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.4.1.2 – көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: көшпелі шаруашылықтың ерекшеліктерін біледі |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: маусымдық көші-қон бағыттарын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:шаруашылықтың адам өміріндегі маңызын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігін көрсетеді |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ата-бабаларымыздың бірегей мәдениетіне құрметпен қарау,шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау |
||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі,қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
XVI – XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Топқа бөлу маусымдық жайылым түрлеріне байланысты бөлінеді. Қағазға жазылған сөздер арқылы 1-топ көшпелі мал шаруашылығы 2-топ отырықшы мал шаруашылығы 3-топ жартылай көшпелі мал шаруашылығы Психологиялық ахуал қалыптастыру: Ыстық алақан арқылы жылы лебіз білдіреді |
|
|||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Ойлан бірік бөліс постер қорғау 1 топ мал шаруашылығы 2-топ маусымдық көші –қон 3-топ егін шаруашылығы мен қолөнері Көп нүктенің орнын толықтыр. Жұптық тапсырма Оңтүстік Қазақстан өңірлері , Сырдария , Шу, Талас өзендері жағалауларында мал шаруашылығын ............. тұрмыспен ұштастырған дәстүр кең тарады. Шөбі қалың , ауа райы салқын болғандықтан жайлау.......... аудандарда орналасты. Желтоқсанда көшпелілер өздерін қысқы азықпен қамтамасыз ету үшін ............. сойды. .............. деген жемшөптің тауысылып,қыс аяғы ұзарып,қатты суық болуынан, қар қалың түсіп,жер бетін мұз басып қалуынан болады. Жұптық бағалау |
Маркер плакат стикер |
|||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Жадыны дамытуға арналған ойын |
|
|||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Жеке жұмыс. Қазақтардың төрт-түліктен алған өнімдерін ата?
Дескриптор Малдан алынатын азық-түлік өнімдерін атайды. Малдан алынатын киім-кешек бұйымдарын көрсетеді.
Кері байланыс Не білдің? не түсіндің? түсініксіз жері
Үйге тапсырма Қазақ халқының шаруашылығы . оқып келу.
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды
Стикерге жазып тақтаға іледі. |
|||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
«Менің көңіл-күйім баспалдағы» Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
|
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













