|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ айы; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
Ырыс алды - ынтымақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
1.Сәлемдесу. 2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 3.Оқушыларды түрлі түрлі түсті конфеттермен 3 топқа біріктіру. 4.Үй тапсырмасын пысықтау. «Шәй ішейік» әдісі 1) Мәдени-генетикалық код дегеніміз не? 2) Шежіре дегеніміз не? 3) Аузыша тарих айту дегеніміз не? 4) Көшпелілерде ру-тайпалық ұйым неліктен сақталды? 5) Қазақтарға өзінің 7 атасын білу неліктен маңызды? 6) Жүздердің құрылу факторларын атаңдар 7) Туыстық қағидасы мен рулық құрылымының маңызы неде? 8) Ұлыстар мен жүздер дегеніміз не? 9) Экзогамия дегеніміз не? 10) Этнос дегеніміз не? Жаңа тақырыпқа өту үшін бейне ролик көрсетіледі. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. |
Оқушылар сәлемдеседі. 3 топқа бірігеді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ: бағалау парағы беріледі (қосымша №1). Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп, смаиликтермен бағалап отырады. Топ басшы смаиликтерді бағалау парағына жабыстырып соңында санап жалпы балын айтады. (жалпы 10 балдық шкала) |
Слайд «Қазақстан тарихы» кітабы 10 сынып Тақырыптық көрнекіліктер QR code
Бейнеролик. «Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин 10 мин 5 мин |
1-тапсырма. Постер қорғау. «Үштік» (Ойлан, топтас, бөліс) әдісі бойынша оқушылар тақырыпты жеке оқып ойланады, жұппен жұптасады, топпен пікірлесіп тақырыпты қорғайды. «Ұлы жүз» тобы: «Топтық зерттеу» «Шежіре, генеология» ұғымдарының мағынасын ашу. «Орта жүз» тобы: «Талдау, талқылау» Генеологиялық аңыздар. «Кіші жүз» тобы: Дәйек, дәлел қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері, жүздердің пайда болуы.
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Тұжырымдамалық кестені толтыру. «Қазақстан аумағында өмір сүрген тайпалар».
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ұлы ғалымдар сөйлейді». «Жүз» ұғымы туралы айтылған пікірлердің авторын сәйкестендіру.
|
|
Дескриптор: -берілген тапсырманы ашады; -тақырыпты топпен бірігіп пікірлесіп қорғайды. 5 балл
Дескриптор: -Қазақстан аумағында өмір сүрген тайпалар мен нәсілін кестеге толтырады. 2 балл
Дескриптор: -«Жүз» ұғымы туралы айтылған пікірлердің авторын сәйкестендіреді; 1 балл
|
А3 қағаз, түрлі түсті маркерлер;
Слайд Дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 5 мин
|
Сабақты қорытындылау. «Орнын тап» - картамен жұмыс
Жүздердің руларын айту.
Үйге тапсырмасы: Әр оқушы өз шежіресін жазып келу.
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор: - оқушылар жүздердің орналасу аумағын көрсетіп, ру атауларын айтып түсінік қалыптастырады 2 балл
|
Қазақстан картасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
«4Қ» тәсілімен оқуда қызық, қиын, қажет, құнды тұстарын белгілеу
|
Тақырып бойынша «4Қ» тәсілімен оқуда қызық, қиын, қажет, құнды тұстарын белгілейді
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Кеспе қағаз
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
қосымша №1
Топтың атауы: _____________________________________________________________
|
№ |
Оқушының аты жөні |
1-тапсырма. Постер қорғау 5 балл |
2-тапсырма. Тұжырымдамалық кестені толтыру 2 балл |
3-тапсырма. Сәйкестендіру 1 балл |
4-тапсырма. Қорытынды. Картамен жұмыс 2 балл |
Жалпы балы |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы: _____________________________________________________________
1-тапсырма. Постер қорғау.
«Үштік» (Ойлан, топтас, бөліс) әдісі бойынша оқушылар тақырыпты жеке оқып ойланады, жұппен жұптасады, топпен пікірлесіп тақырыпты қорғайды.
«Ұлы жүз» тобы: «Топтық зерттеу» «Шежіре, генеология» ұғымдарының мағынасын ашу.
«Орта жүз» тобы: «Талдау, талқылау» Генеологиялық аңыздар.
«Кіші жүз» тобы: Дәйек, дәлел қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері, жүздердің пайда болуы.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері. 10 сынып
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері. 10 сынып
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ айы; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
Ырыс алды - ынтымақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
1.Сәлемдесу. 2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 3.Оқушыларды түрлі түрлі түсті конфеттермен 3 топқа біріктіру. 4.Үй тапсырмасын пысықтау. «Шәй ішейік» әдісі 1) Мәдени-генетикалық код дегеніміз не? 2) Шежіре дегеніміз не? 3) Аузыша тарих айту дегеніміз не? 4) Көшпелілерде ру-тайпалық ұйым неліктен сақталды? 5) Қазақтарға өзінің 7 атасын білу неліктен маңызды? 6) Жүздердің құрылу факторларын атаңдар 7) Туыстық қағидасы мен рулық құрылымының маңызы неде? 8) Ұлыстар мен жүздер дегеніміз не? 9) Экзогамия дегеніміз не? 10) Этнос дегеніміз не? Жаңа тақырыпқа өту үшін бейне ролик көрсетіледі. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. |
Оқушылар сәлемдеседі. 3 топқа бірігеді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ: бағалау парағы беріледі (қосымша №1). Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп, смаиликтермен бағалап отырады. Топ басшы смаиликтерді бағалау парағына жабыстырып соңында санап жалпы балын айтады. (жалпы 10 балдық шкала) |
Слайд «Қазақстан тарихы» кітабы 10 сынып Тақырыптық көрнекіліктер QR code
Бейнеролик. «Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин 10 мин 5 мин |
1-тапсырма. Постер қорғау. «Үштік» (Ойлан, топтас, бөліс) әдісі бойынша оқушылар тақырыпты жеке оқып ойланады, жұппен жұптасады, топпен пікірлесіп тақырыпты қорғайды. «Ұлы жүз» тобы: «Топтық зерттеу» «Шежіре, генеология» ұғымдарының мағынасын ашу. «Орта жүз» тобы: «Талдау, талқылау» Генеологиялық аңыздар. «Кіші жүз» тобы: Дәйек, дәлел қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері, жүздердің пайда болуы.
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Тұжырымдамалық кестені толтыру. «Қазақстан аумағында өмір сүрген тайпалар».
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ұлы ғалымдар сөйлейді». «Жүз» ұғымы туралы айтылған пікірлердің авторын сәйкестендіру.
|
|
Дескриптор: -берілген тапсырманы ашады; -тақырыпты топпен бірігіп пікірлесіп қорғайды. 5 балл
Дескриптор: -Қазақстан аумағында өмір сүрген тайпалар мен нәсілін кестеге толтырады. 2 балл
Дескриптор: -«Жүз» ұғымы туралы айтылған пікірлердің авторын сәйкестендіреді; 1 балл
|
А3 қағаз, түрлі түсті маркерлер;
Слайд Дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 5 мин
|
Сабақты қорытындылау. «Орнын тап» - картамен жұмыс
Жүздердің руларын айту.
Үйге тапсырмасы: Әр оқушы өз шежіресін жазып келу.
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор: - оқушылар жүздердің орналасу аумағын көрсетіп, ру атауларын айтып түсінік қалыптастырады 2 балл
|
Қазақстан картасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
«4Қ» тәсілімен оқуда қызық, қиын, қажет, құнды тұстарын белгілеу
|
Тақырып бойынша «4Қ» тәсілімен оқуда қызық, қиын, қажет, құнды тұстарын белгілейді
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Кеспе қағаз
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
қосымша №1
Топтың атауы: _____________________________________________________________
|
№ |
Оқушының аты жөні |
1-тапсырма. Постер қорғау 5 балл |
2-тапсырма. Тұжырымдамалық кестені толтыру 2 балл |
3-тапсырма. Сәйкестендіру 1 балл |
4-тапсырма. Қорытынды. Картамен жұмыс 2 балл |
Жалпы балы |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы: _____________________________________________________________
1-тапсырма. Постер қорғау.
«Үштік» (Ойлан, топтас, бөліс) әдісі бойынша оқушылар тақырыпты жеке оқып ойланады, жұппен жұптасады, топпен пікірлесіп тақырыпты қорғайды.
«Ұлы жүз» тобы: «Топтық зерттеу» «Шежіре, генеология» ұғымдарының мағынасын ашу.
«Орта жүз» тобы: «Талдау, талқылау» Генеологиялық аңыздар.
«Кіші жүз» тобы: Дәйек, дәлел қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері, жүздердің пайда болуы.
шағым қалдыра аласыз















