|
Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп: Бозайғыр орта мектебі Дизайн және технология Күні: Мұғалім аты-жөні: Халман Сайрангүл Сынып: 8 Қатысушылардың саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақттың ұлттық киімі. Этностиль: Ою-өрнек стилизациясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы) |
8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әр түрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету. 8.1.2.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әр түрлі ұлттық киімдермен айырмашылықтарын анықтайды. Шығармашылық идеяларды бөліседі іске асырады. Көптеген оқушылар: Қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшелігін көрсетеді. Жаңа технологияларды қолданады. Кейбір оқушылар: Ұлттық нақышта композицияны құра біледі. Өз бетінше таңдаған дизайынды жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Критерий бағалау |
Өнер, қолөнер, дизайн түрлерінің ерекшеліктерін көрсетеді . Шығармашылық идеяларын таныстыруда ақпарат көздерін қолданады. Талқылау және өзін-өзі бағалау өзіндік практикалық жұмыс басқа да, көрсету кезіңінде жұмыстарды орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диолог және жазылымға пайдалы тіркестер: Ұлттық киімдердің шығу тарихы қандай? Ою-өрнектер қандай мақсатта бейнеленеді? Әйелдер киімінің тарихы? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтары дарыту.
|
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс. |
Тарих, геометрия, информатика,орыс тілі, ағылшын тілі, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ пайдалану дағдылары.
|
Жаңа технологияларды қолдану, ноутбук пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім
|
«Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған сабақтағы іс-әрекеттері |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. |
Ұйымдастыру: Амандасу Ахуал: Шаттық шеңбер құру, бір – біріне сәттілік тілеу Ұлттық бас киім арқылы сыныпты топқа бөлу
. 1 топ: Сәукеле 2 топ: Кимешек 3 топ: Бөрік Бейнеролик көрсету(ұлттық киім) Бейнероликке мұқият қара. «Stop» экран әдісі. Топтық жұмыс. |
Суреттер Бейнеролик /www.youtube.com/watchv=zObNZBfVRFA |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
Ой – қозғау әдісі. Тапсырма: 1.Ақпарат көздерін қолданып, қазақ ұлттық киімдерінің ерекшеліктері мен түрлерін анықтап, сипаттаңыз. Кестені толтырыңыз. Мысалы,
Жетістік баспалдағы:
Жақсы түсіндім
Түсіндім
Сұрағым бар
Мүлдем түсінбедім
|
Таратпа қағаздар
Суреттер, А4 қағазы, маркер, эскиз, кесте, плакаттар, стикер.
Кесте
Сәйкестендіру кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлекция жүргізеді: - не білді, нені үйренді - не түсініксіз болды -немен жұмыстану қажет Сабақтың қорытындысы
|
А4 қағазы, стикер, маркер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы: |
Ұлттық киімнің эскизін салу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақттың ұлттық киімі. Этностиль: Ою-өрнек стилизациясы
Қазақттың ұлттық киімі. Этностиль: Ою-өрнек стилизациясы
|
Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп: Бозайғыр орта мектебі Дизайн және технология Күні: Мұғалім аты-жөні: Халман Сайрангүл Сынып: 8 Қатысушылардың саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақттың ұлттық киімі. Этностиль: Ою-өрнек стилизациясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы) |
8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әр түрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету. 8.1.2.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әр түрлі ұлттық киімдермен айырмашылықтарын анықтайды. Шығармашылық идеяларды бөліседі іске асырады. Көптеген оқушылар: Қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшелігін көрсетеді. Жаңа технологияларды қолданады. Кейбір оқушылар: Ұлттық нақышта композицияны құра біледі. Өз бетінше таңдаған дизайынды жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Критерий бағалау |
Өнер, қолөнер, дизайн түрлерінің ерекшеліктерін көрсетеді . Шығармашылық идеяларын таныстыруда ақпарат көздерін қолданады. Талқылау және өзін-өзі бағалау өзіндік практикалық жұмыс басқа да, көрсету кезіңінде жұмыстарды орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диолог және жазылымға пайдалы тіркестер: Ұлттық киімдердің шығу тарихы қандай? Ою-өрнектер қандай мақсатта бейнеленеді? Әйелдер киімінің тарихы? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтары дарыту.
|
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс. |
Тарих, геометрия, информатика,орыс тілі, ағылшын тілі, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ пайдалану дағдылары.
|
Жаңа технологияларды қолдану, ноутбук пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім
|
«Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған сабақтағы іс-әрекеттері |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. |
Ұйымдастыру: Амандасу Ахуал: Шаттық шеңбер құру, бір – біріне сәттілік тілеу Ұлттық бас киім арқылы сыныпты топқа бөлу
. 1 топ: Сәукеле 2 топ: Кимешек 3 топ: Бөрік Бейнеролик көрсету(ұлттық киім) Бейнероликке мұқият қара. «Stop» экран әдісі. Топтық жұмыс. |
Суреттер Бейнеролик /www.youtube.com/watchv=zObNZBfVRFA |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
Ой – қозғау әдісі. Тапсырма: 1.Ақпарат көздерін қолданып, қазақ ұлттық киімдерінің ерекшеліктері мен түрлерін анықтап, сипаттаңыз. Кестені толтырыңыз. Мысалы,
Жетістік баспалдағы:
Жақсы түсіндім
Түсіндім
Сұрағым бар
Мүлдем түсінбедім
|
Таратпа қағаздар
Суреттер, А4 қағазы, маркер, эскиз, кесте, плакаттар, стикер.
Кесте
Сәйкестендіру кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлекция жүргізеді: - не білді, нені үйренді - не түсініксіз болды -немен жұмыстану қажет Сабақтың қорытындысы
|
А4 қағазы, стикер, маркер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы: |
Ұлттық киімнің эскизін салу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


























