Бекітемін:
Тақырыбы: Қазақты әнмен тербеген Қайрат Байбосынов.
Мақсаты: 1.Қайрат Байбосыновтың өмірбаяны мен шығармашылығын таныстырып, күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету арқылы музыкаға деген қызығушылығын ояту.
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар композитордың өмірбаяны және шығармашылығымен танысады.
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың музыкаға деген қызығушылығы артады.
Әдістері: 1. Миға шабуыл
2. Зерттеушілік әңгіме
3. Тыңдалым
4. Ой толғау
Көрнекліктер: Видеоролик, слайд, баян, музыка оқулығы, әннің сөзі,
Үкілі Ыбырайдың әні «Гакку», тест сұрақтары.
|
Уақыт |
Бөлім |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушылар іс-әрекеті |
|
2 мин |
Ұйымдастыру |
Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқушылардың көшбасшылығымен ынтымақтаса отырып, топрқа бөлу. Оқушыларға үстелдің үстінен ұнаған қағаздарын таңдатып, қағаздағы суреттерге қарай 3 топқа бөлу. |
Оқушылар амандасады, топқа бөлінеді. «домбыра», «қобыз», «жетіген» топтарына бөлінеді. |
|
6 мин |
Қызығушылықты ояту |
«Ән шырқау» Музыкадағы 7 дыбыстар арқылы дауысқа жаттығу жасау. М. Омаровтың «Анашым» әнін 3 топқа бөліп орындау. Видеоролик арқылы жаңа сабақты ашу.( Қайрат Байбосыновтың орындауында Үкілі Ыбырайдың әні «Гакку» |
Дауысқа жаттығу жасап, әнді орындайды. Видеороликты көріп, орындаушыны табу. |
|
20 мин |
Мағынаны тану |
Тақырып бойынша «домбыра» тобына компазитордың өмірі, «қобыз» тобына шығармашылығы, «жетіген» тобына ұстаздары, шәкірттері, жетістіктері, әндері туралы түсініктерін айту. |
Оқушылар топтарға берілген тапсырманы орындап қорғайды. |
|
7 мин |
Тыңдалым |
Қ.Байбосыновтың орындауында Үкілі Ыбырайдың «Гәкку» әнін тыңдап, әннің 1 шумағын орындау. |
Оқушылар әнді тыңдап, орындайды. |
|
7 мин |
Ой толғаныс |
Өз білімдерін тексеру мақсатында қорытынды тест сұрақтары беріледі. |
Топтар тест сұрақтарына жауап бере отырып, әр топ бір-бірлерін тексереді. Дұрыс жауабы тақтада жазылып тұрады. |
|
3 мин |
Қорытынды |
|
Бағалау парақшалары арқылы қорытынды бағаларын күнделікке қойғызады. Кері байланыс «Блоб» ағашына ілінеді. Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендігі туралы ағашқа стикерге жазып жапсырады |
Тест сұрақтары:
-
«Қазақстан камератасы» ансамблі қай жылы құрылды?
а) 1990 жылы б) 1995 жылы в) 1997 жылы
-
Айман Мұсаходжаева қандай аспапта ойнайды?
а)фортепиано б)скрипка в)виолончель
-
Қазақ ұлт аспаптар оркестрінің алғаш ұйымдастырушысы?
а)А.Жұбанов б)Н.Тілендиев в)Е.Брусиловский
-
Квинтет ансамблінде қанша аспап бар?
а) 3 б)4 в)5
-
Қазақстанда консерватория қай жылы ашылды?
а) 1932 жылы б) 1934 жылы в) 1944 жылы
-
Халық композиторларының әншілік мұрасын жалғастырған кім?
а) М. Мұхамедиқызы б) Н. Үсенбаева в) Қ. Байбосынов
Жауаптары:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
в |
б |
а |
в |
в |
в |
Бағалау бетшесі:
Топ басшысы:___________
Топ аты:_____________
|
Топ мүшелері |
Ән щырқайық |
Ой толғау |
Зерттеушілік әңгіме |
Тыңдалым |
Тест |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Көк түс- «5», сары түс – «4», қызыл түс –«3» .
|
Критерийлер |
Төмен |
Орташа |
Өте жақсы |
Қорытынды |
|
Топтың ынтымақтастыққа жұмыс істеуі |
3 |
4 |
5 |
|
|
Тапсырманы дұрыс орындауы |
3 |
4 |
5 |
22 ұпай- 5 16 ұпай-4 12 ұпай-3 |
|
Жұмысты қорғау барысы, шеберлігі |
3 |
4 |
5 |
|
|
Тест сұрақтарына нақты жауап беруі |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақты әнмен тербеген Қайрат Байбосынов
Бекітемін:
Тақырыбы: Қазақты әнмен тербеген Қайрат Байбосынов.
Мақсаты: 1.Қайрат Байбосыновтың өмірбаяны мен шығармашылығын таныстырып, күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету арқылы музыкаға деген қызығушылығын ояту.
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар композитордың өмірбаяны және шығармашылығымен танысады.
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың музыкаға деген қызығушылығы артады.
Әдістері: 1. Миға шабуыл
2. Зерттеушілік әңгіме
3. Тыңдалым
4. Ой толғау
Көрнекліктер: Видеоролик, слайд, баян, музыка оқулығы, әннің сөзі,
Үкілі Ыбырайдың әні «Гакку», тест сұрақтары.
|
Уақыт |
Бөлім |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушылар іс-әрекеті |
|
2 мин |
Ұйымдастыру |
Оқушылармен амандасып, түгендеу. Оқушылардың көшбасшылығымен ынтымақтаса отырып, топрқа бөлу. Оқушыларға үстелдің үстінен ұнаған қағаздарын таңдатып, қағаздағы суреттерге қарай 3 топқа бөлу. |
Оқушылар амандасады, топқа бөлінеді. «домбыра», «қобыз», «жетіген» топтарына бөлінеді. |
|
6 мин |
Қызығушылықты ояту |
«Ән шырқау» Музыкадағы 7 дыбыстар арқылы дауысқа жаттығу жасау. М. Омаровтың «Анашым» әнін 3 топқа бөліп орындау. Видеоролик арқылы жаңа сабақты ашу.( Қайрат Байбосыновтың орындауында Үкілі Ыбырайдың әні «Гакку» |
Дауысқа жаттығу жасап, әнді орындайды. Видеороликты көріп, орындаушыны табу. |
|
20 мин |
Мағынаны тану |
Тақырып бойынша «домбыра» тобына компазитордың өмірі, «қобыз» тобына шығармашылығы, «жетіген» тобына ұстаздары, шәкірттері, жетістіктері, әндері туралы түсініктерін айту. |
Оқушылар топтарға берілген тапсырманы орындап қорғайды. |
|
7 мин |
Тыңдалым |
Қ.Байбосыновтың орындауында Үкілі Ыбырайдың «Гәкку» әнін тыңдап, әннің 1 шумағын орындау. |
Оқушылар әнді тыңдап, орындайды. |
|
7 мин |
Ой толғаныс |
Өз білімдерін тексеру мақсатында қорытынды тест сұрақтары беріледі. |
Топтар тест сұрақтарына жауап бере отырып, әр топ бір-бірлерін тексереді. Дұрыс жауабы тақтада жазылып тұрады. |
|
3 мин |
Қорытынды |
|
Бағалау парақшалары арқылы қорытынды бағаларын күнделікке қойғызады. Кері байланыс «Блоб» ағашына ілінеді. Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендігі туралы ағашқа стикерге жазып жапсырады |
Тест сұрақтары:
-
«Қазақстан камератасы» ансамблі қай жылы құрылды?
а) 1990 жылы б) 1995 жылы в) 1997 жылы
-
Айман Мұсаходжаева қандай аспапта ойнайды?
а)фортепиано б)скрипка в)виолончель
-
Қазақ ұлт аспаптар оркестрінің алғаш ұйымдастырушысы?
а)А.Жұбанов б)Н.Тілендиев в)Е.Брусиловский
-
Квинтет ансамблінде қанша аспап бар?
а) 3 б)4 в)5
-
Қазақстанда консерватория қай жылы ашылды?
а) 1932 жылы б) 1934 жылы в) 1944 жылы
-
Халық композиторларының әншілік мұрасын жалғастырған кім?
а) М. Мұхамедиқызы б) Н. Үсенбаева в) Қ. Байбосынов
Жауаптары:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
в |
б |
а |
в |
в |
в |
Бағалау бетшесі:
Топ басшысы:___________
Топ аты:_____________
|
Топ мүшелері |
Ән щырқайық |
Ой толғау |
Зерттеушілік әңгіме |
Тыңдалым |
Тест |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Көк түс- «5», сары түс – «4», қызыл түс –«3» .
|
Критерийлер |
Төмен |
Орташа |
Өте жақсы |
Қорытынды |
|
Топтың ынтымақтастыққа жұмыс істеуі |
3 |
4 |
5 |
|
|
Тапсырманы дұрыс орындауы |
3 |
4 |
5 |
22 ұпай- 5 16 ұпай-4 12 ұпай-3 |
|
Жұмысты қорғау барысы, шеберлігі |
3 |
4 |
5 |
|
|
Тест сұрақтарына нақты жауап беруі |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


