|
Бөлім:Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
Мектеп: 13 Пәні: қазақ тілі Пән мұғалімі: Аппазова Г.М |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың дастарханы-берекенің бастауы |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7.4.4.4. Одағай түрлерін ажырата білу , орынды қолдану. |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
• мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттарды ажырата білу; • одағай түрлерін ажырату, орынды қолдану. |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу.Жағымды психологиялық ахуал. «Құрақ добы» әдісі: -сыныпта кім көп сөйлейді? -сыныпта кімнің күлкісі әдемі? - кім өте сыпайы? - сабаққа кім кешікпей келеді? - сыныпта кім өте кішіпейіл? - сыныпта кім өте тәртіпті? Оқу мақсаты мен сабақ мақсаты таныстырылады. Бейнесаяхат әдісі: (бейнеролик көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтау) : Тақырыбы: «Қазақтың дастарқаны-берекенің бастауы» |
Білім алушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. |
Білім алушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. |
7-сынып қазақ тілі оқулығы https://infolesson.kz/ashi-saba-azati-dastarhani-sinip-846977.html |
|
||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс Өзіндік жұмыс |
1-тапсырмасы. «Әжемнің қонағы» үзіндісін мұқият тыңда.
Айтылым 2-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап бер.
Одағай.Одағайдың түрлері
Топқа бөлу : I топ- «Алақай!» II топ- «Бәрекелді!» III топ- «Пай-пай!» Тапсырма Wordwall- «Одағайды тап» ойыны Оқылым 3-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтіннен одағайларды тауып, олардың түрін анықтап сөйлем құрастыр. 1-топтың мәтіні: Қазақ халқы қонақты ерекше сыйлайды. Қонақ келгенде үй иесі: – «Қош келдіңіздер!» – деп қуана қарсы алады. Дастарқан жайылып, дәм ұсынылады. Қонақтар: – «О-о-о! Неткен дәмді тағам!» – деп таңданысын білдіреді. Тамақтан соң, үй иесі бата беріп: – «Бәрекелді! Қонақжайлық – халқымыздың бай мұрасы!» – дейді. ✅ Одағайлар: «Қош келдіңіздер!», «О-о-о!», «Бәрекелді!» 2-топтың мәтіні: Үйге қонақтар келіп, балалар мәз-мейрам болды. – «Алақай! Бүгін қонақтармен бірге боламыз!» – деп қуанды балалар. Бірақ бір бала қолындағы кесесін байқамай төгіп алды. Үлкендер: – «Әттеген-ай! Қап! Абай болу керек еді!» – деп өкініш білдірді. Тамақтан соң қонақтар: – «Пай-пай! Мұндай дәмді етті көптен бері жемеппіз!» – деді. Одағайлар: «Алақай!», «Әттеген-ай!», «Қап!», «Пай-пай!» ✅ Одағайлар: «Алақай!», «Әттеген-ай!», «Қап!», «Пай-пай!» 3-топтың мәтіні: Қонақтар үйге кіріп, дастарқанға жайғасты. Үй иесі қуанып: – «Бәрекелді! Қонақжайлық – біздің дәстүріміз!» – деді. Үлкендер ас ішер алдында: – «Бісміллә!» – деп бата жасады. Қонақтар тамақтанып болған соң: – «О-о-о! Неткен тамаша қонақасы болды!» – деді риза болып. Балалардың біреуі орынсыз сөйледі, сонда әжесі: – «Тәйт! Үндемей отыр!» – деп тыйым салды. ✅ Одағайлар: «Бәрекелді!», «О-о-о!», «Тәйт!» Жазылым 4-тапсырма. Жағдаяттық тапсырма.
|
Білім алушылар тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді. Білім алушылар ойында берілген сұрақтарға жауап береді. Топтық жұмыс атқару барысында,білім алушылар мәтінді оқып,тапсырма орындайды. Білім алушылар шетелдік қонақты қарсы алу рәсімдерін, ойын-сауық пен іс-шаралар жоспарын жазады. |
Дескриптор: *мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді – 2 ұпай (Өзін- өзі бағалау)
Дескриптор: *– сұраққа жауап береді,одағайларды табады. 2 ұпай (Топтық бағалау)
Дескриптор: *– мәтінді оқыйды одағайларды табады, олардың түрін анықтайды. 3 ұпай (Топтық бағалау) Дескриптор Шетелдік қонақты қарсы алу рәсімдерін, ойын-сауық пен іс-шаралар жоспарын жазады - 3 ұпай (Өзін- өзі бағалау) . |
https://vimeo.com/user167434552/review/909018388/4d3a5405ff 7-сынып қазақ тілі оқулығы https://wordwall.net/resource/87000799 |
|
||
|
Сабақтың аяғы |
Үй тапсырмасы: «Қазақтың қонақжайлығы» тақырыбында 5 одағай (Өзін- өзі бағалау) сөздерін қолдана отырып, шағын әңгіме жазу. Кері байланыс: Көңіл күй одағайлары арқылы кері байланыс жүргізу: Сабақ түсінікті болды ма? Бүгінгі сабақтағы көңіл күйің қандай ?
«Алақай!» «Әттеген-ай!» «Қапі!» |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың дастарханы берекенің бастауы
Қазақтың дастарханы берекенің бастауы
|
Бөлім:Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
Мектеп: 13 Пәні: қазақ тілі Пән мұғалімі: Аппазова Г.М |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың дастарханы-берекенің бастауы |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7.4.4.4. Одағай түрлерін ажырата білу , орынды қолдану. |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
• мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттарды ажырата білу; • одағай түрлерін ажырату, орынды қолдану. |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу.Жағымды психологиялық ахуал. «Құрақ добы» әдісі: -сыныпта кім көп сөйлейді? -сыныпта кімнің күлкісі әдемі? - кім өте сыпайы? - сабаққа кім кешікпей келеді? - сыныпта кім өте кішіпейіл? - сыныпта кім өте тәртіпті? Оқу мақсаты мен сабақ мақсаты таныстырылады. Бейнесаяхат әдісі: (бейнеролик көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтау) : Тақырыбы: «Қазақтың дастарқаны-берекенің бастауы» |
Білім алушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. |
Білім алушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. |
7-сынып қазақ тілі оқулығы https://infolesson.kz/ashi-saba-azati-dastarhani-sinip-846977.html |
|
||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс Өзіндік жұмыс |
1-тапсырмасы. «Әжемнің қонағы» үзіндісін мұқият тыңда.
Айтылым 2-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап бер.
Одағай.Одағайдың түрлері
Топқа бөлу : I топ- «Алақай!» II топ- «Бәрекелді!» III топ- «Пай-пай!» Тапсырма Wordwall- «Одағайды тап» ойыны Оқылым 3-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтіннен одағайларды тауып, олардың түрін анықтап сөйлем құрастыр. 1-топтың мәтіні: Қазақ халқы қонақты ерекше сыйлайды. Қонақ келгенде үй иесі: – «Қош келдіңіздер!» – деп қуана қарсы алады. Дастарқан жайылып, дәм ұсынылады. Қонақтар: – «О-о-о! Неткен дәмді тағам!» – деп таңданысын білдіреді. Тамақтан соң, үй иесі бата беріп: – «Бәрекелді! Қонақжайлық – халқымыздың бай мұрасы!» – дейді. ✅ Одағайлар: «Қош келдіңіздер!», «О-о-о!», «Бәрекелді!» 2-топтың мәтіні: Үйге қонақтар келіп, балалар мәз-мейрам болды. – «Алақай! Бүгін қонақтармен бірге боламыз!» – деп қуанды балалар. Бірақ бір бала қолындағы кесесін байқамай төгіп алды. Үлкендер: – «Әттеген-ай! Қап! Абай болу керек еді!» – деп өкініш білдірді. Тамақтан соң қонақтар: – «Пай-пай! Мұндай дәмді етті көптен бері жемеппіз!» – деді. Одағайлар: «Алақай!», «Әттеген-ай!», «Қап!», «Пай-пай!» ✅ Одағайлар: «Алақай!», «Әттеген-ай!», «Қап!», «Пай-пай!» 3-топтың мәтіні: Қонақтар үйге кіріп, дастарқанға жайғасты. Үй иесі қуанып: – «Бәрекелді! Қонақжайлық – біздің дәстүріміз!» – деді. Үлкендер ас ішер алдында: – «Бісміллә!» – деп бата жасады. Қонақтар тамақтанып болған соң: – «О-о-о! Неткен тамаша қонақасы болды!» – деді риза болып. Балалардың біреуі орынсыз сөйледі, сонда әжесі: – «Тәйт! Үндемей отыр!» – деп тыйым салды. ✅ Одағайлар: «Бәрекелді!», «О-о-о!», «Тәйт!» Жазылым 4-тапсырма. Жағдаяттық тапсырма.
|
Білім алушылар тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді. Білім алушылар ойында берілген сұрақтарға жауап береді. Топтық жұмыс атқару барысында,білім алушылар мәтінді оқып,тапсырма орындайды. Білім алушылар шетелдік қонақты қарсы алу рәсімдерін, ойын-сауық пен іс-шаралар жоспарын жазады. |
Дескриптор: *мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді – 2 ұпай (Өзін- өзі бағалау)
Дескриптор: *– сұраққа жауап береді,одағайларды табады. 2 ұпай (Топтық бағалау)
Дескриптор: *– мәтінді оқыйды одағайларды табады, олардың түрін анықтайды. 3 ұпай (Топтық бағалау) Дескриптор Шетелдік қонақты қарсы алу рәсімдерін, ойын-сауық пен іс-шаралар жоспарын жазады - 3 ұпай (Өзін- өзі бағалау) . |
https://vimeo.com/user167434552/review/909018388/4d3a5405ff 7-сынып қазақ тілі оқулығы https://wordwall.net/resource/87000799 |
|
||
|
Сабақтың аяғы |
Үй тапсырмасы: «Қазақтың қонақжайлығы» тақырыбында 5 одағай (Өзін- өзі бағалау) сөздерін қолдана отырып, шағын әңгіме жазу. Кері байланыс: Көңіл күй одағайлары арқылы кері байланыс жүргізу: Сабақ түсінікті болды ма? Бүгінгі сабақтағы көңіл күйің қандай ?
«Алақай!» «Әттеген-ай!» «Қапі!» |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз

















