|
Білім беру ұйымының атауы |
Болтай батыр орта мектебі |
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1 Географияны зерттеу тәсілдері. 1.1.Зерттеу және зерттеушілер |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Бурибаева Динара |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
.10.09.2025 ж |
|||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың халықтық географиялық терминдері |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 1. 1. 3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды 9. 1. 1. 4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық нысандар мен құбылыстарды дұрыс атау ерекшеліктерін түсінеді, қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын анықтап, өз түсініктерін дәлелдей алады; ЕББҚ: Оқушы географиялық нысандар мен құбылыстарды дұрыс номинациялап, қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсінеді. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 2 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Тренинг «Ізде тап» жаттығуы» Оқушылар power point бағдарламасы арқылы жасалынған карта бойынша Қазақстанның елді мекендерін анықтайды
Үй тапсырмасы «Тыңдалым»әдісі Оқушылар quizgecko.com сайты арқылы аудионы тыңдап сол бойынша сұрақтарға жауап береді |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар«Елдерді тап» жаттығуы арқылы карталарданоқушылар мемлекеттерді анықтайды Оқушылар «Тыңдалым» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша ақпаратты талдайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды «Домбыра» әдісі арқылы бағалау
|
Modern Geography: Interactions
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
2 мин
10 мин
10 мин
9 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» Қаныш Сәтпаев мысалында таныстырылады
Жаңа сабақ «Мюнстенберг» әдісі Оқушылар «мюнстенберг» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
ючсьдгеографиялықвлыалылонысандарменжфылрқұбылыстардывцузлаывардноминациялаурііваоываоылвар
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?
Мағынаны тану «Түртіп алу»әдісі Бейнеролик: Географиялық атаулар Оқушылар тақырыпқа сәйкес ақпараттарды талдап географиялық атаулар тарихын талдайды
№1.Тапсырма «Кім жылдам»әдісі (ЖЖ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар карталар бойынша топоним түрлерін ажыратады. Анимация бойынша жасалған карталарда
№2. Тапсырма «Аудио және видео үзінді» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар тақырыпқа сәйкес видео және аудио үзінділер бойынша географиялық атауларды номинациялау ерекшеліктерін ажырады.
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Антоним»әдісі Оқушылар ЖИ мүмкіншілігін пайдаланып қазақ халқының географиялық терминдерінің мағынасын ашады Қаратау, Қырғызтау, Шатқал, Сарқырама, Тастақ, Жырақ, Үстірттік, Құз, Орталық ойпат, Құмды дала, Қыртыс, Саздық, Бөренелік, Шоқжыра, Белдем
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Мюнстенберг» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Оқушылар «түртіп алу» әдісі арқылы географиялық дереккөздерді анықтайды
Оқушылар карта бойынша географиялық объектілерді топоним түрлеріне ажыратады. (ЕББҚ)
Оқушылар видео және аудио үзінді бойынша топоним ерекшеліктерін анықтайды
Оқушылар тақырыпқа сәйкес географиялық терминдердің мағынасын ашады. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс "ҚҚҚ" әдісі Оқушылар тақырыпқа сәйкес ҚҚҚ кестесін толтырады
Үйге тапсырма Атамұра 2025 жыл:§2 Алматы кітап баспасы 2025 жыл §3 Алматы кітап баспасы 2025 жыл §3 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың халықтық географиялық терминдері
Қазақтың халықтық географиялық терминдері
|
Білім беру ұйымының атауы |
Болтай батыр орта мектебі |
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1 Географияны зерттеу тәсілдері. 1.1.Зерттеу және зерттеушілер |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Бурибаева Динара |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
.10.09.2025 ж |
|||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың халықтық географиялық терминдері |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 1. 1. 3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды 9. 1. 1. 4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық нысандар мен құбылыстарды дұрыс атау ерекшеліктерін түсінеді, қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын анықтап, өз түсініктерін дәлелдей алады; ЕББҚ: Оқушы географиялық нысандар мен құбылыстарды дұрыс номинациялап, қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсінеді. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 2 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Тренинг «Ізде тап» жаттығуы» Оқушылар power point бағдарламасы арқылы жасалынған карта бойынша Қазақстанның елді мекендерін анықтайды
Үй тапсырмасы «Тыңдалым»әдісі Оқушылар quizgecko.com сайты арқылы аудионы тыңдап сол бойынша сұрақтарға жауап береді |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар«Елдерді тап» жаттығуы арқылы карталарданоқушылар мемлекеттерді анықтайды Оқушылар «Тыңдалым» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша ақпаратты талдайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды «Домбыра» әдісі арқылы бағалау
|
Modern Geography: Interactions
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
2 мин
10 мин
10 мин
9 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» Қаныш Сәтпаев мысалында таныстырылады
Жаңа сабақ «Мюнстенберг» әдісі Оқушылар «мюнстенберг» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
ючсьдгеографиялықвлыалылонысандарменжфылрқұбылыстардывцузлаывардноминациялаурііваоываоылвар
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?
Мағынаны тану «Түртіп алу»әдісі Бейнеролик: Географиялық атаулар Оқушылар тақырыпқа сәйкес ақпараттарды талдап географиялық атаулар тарихын талдайды
№1.Тапсырма «Кім жылдам»әдісі (ЖЖ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар карталар бойынша топоним түрлерін ажыратады. Анимация бойынша жасалған карталарда
№2. Тапсырма «Аудио және видео үзінді» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар тақырыпқа сәйкес видео және аудио үзінділер бойынша географиялық атауларды номинациялау ерекшеліктерін ажырады.
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Антоним»әдісі Оқушылар ЖИ мүмкіншілігін пайдаланып қазақ халқының географиялық терминдерінің мағынасын ашады Қаратау, Қырғызтау, Шатқал, Сарқырама, Тастақ, Жырақ, Үстірттік, Құз, Орталық ойпат, Құмды дала, Қыртыс, Саздық, Бөренелік, Шоқжыра, Белдем
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Мюнстенберг» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Оқушылар «түртіп алу» әдісі арқылы географиялық дереккөздерді анықтайды
Оқушылар карта бойынша географиялық объектілерді топоним түрлеріне ажыратады. (ЕББҚ)
Оқушылар видео және аудио үзінді бойынша топоним ерекшеліктерін анықтайды
Оқушылар тақырыпқа сәйкес географиялық терминдердің мағынасын ашады. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс "ҚҚҚ" әдісі Оқушылар тақырыпқа сәйкес ҚҚҚ кестесін толтырады
Үйге тапсырма Атамұра 2025 жыл:§2 Алматы кітап баспасы 2025 жыл §3 Алматы кітап баспасы 2025 жыл §3 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















