|
Бөлім тақырыбы: Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың киелі домбырасы |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтіндердің идеялық мазмұнын түсінеді, талдайды. Көпшілігі:Тақырыпқа байланысты талдау жұмысын жүргізеді, ақпаратты интерпретациялайды; Кейбір оқушылар: Оқылым, тыңдалым мәтіндерін талдайды, салыстырады, графикалық органайзер құрады. |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту Домбыра аспабының қалай пайда болғанына
байланысты қазақ халқының ортасында сақталған аңыз аса мол.
Солардың біразын Б. Сарыбаев, Қ. Жұбанов, Ө. Жәнібеков, А.
Сейдімбеков еңбектерінде жақсы
көрсеткен. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану. Әнші М.Әуелбекованың «Домбыра туралы баллада» әні тыңдатылады. І топ. ОҚЫЛЫМ тапсырмасындағы мәтінді оқып-танысып, домбыраның қасиеттеріне байланысты кластер құрады. ІІ топ. ТЫҢДАЛЫМ ЖӘНЕ АЙТЫЛЫМ тапсырмасы бойынша І. Жансүгіровтың «Домбыра» өлеңін тыңдап, ақынның домбыра көмейінен шыққан үнді қандай құбылысқа теңейтінін топтастырып жазу. І
Бабамыздың мұңы,Анамыздың сыры, Даламыздың үні, қаны мен жанында күй ойнау, жүректің дүрсілі, күмбірлеген күйі,қуаныш пен қайғы мұңды жырлаған домбыра
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. Жұптық жұмыс. 1-топтағы оқушылар берілген мәтінді оқып, көп нүктенің орнына септік жалғауларын қойып, жай септеу мен тәуелді септеу түрлерін ажыратады. 2-топтағы оқушылар мәтіннен кейінді ықпалды табады, мысалдарды қатыстырып сөйлем құрастырады. 3-топтағы оқушылар «Төрт сөйлем» әдісімен тақырыпты қорытындылайды.
«Төрт сөйлем
тәсілі»: Дескриптор: - мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; - септік жалғауларын, ықпал түрлерін анықтайды; - тақырыпты қорытындылайды. ҚБ Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасы |
Оқушыларды түгендеу, сабаққа зейінін аудару.
Оқушылар домбыра аспабының пайда болуы туралы аңызбен танысады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Әнші М.Әуелбекованың «Домбыра туралы баллада» әні тыңдайды. Мәтінді түсініп, топта талдайды; Алынған ақпаратты талдап, кластер құрады, мәтінді салыстырып, кестені толтырады. Топ болып жұмыстарын қорытындылайды, қорғайды.
Оқушылар берілген мәтінді оқып, көп нүктенің орнына септік жалғауларын қойып, жай септеу мен тәуелді септеу түрлерін ажыратады. Мәтіннен кейінді ықпалды табады, мысалдарды қатыстырып сөйлем құрастырады. «Төрт сөйлем» әдісімен тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://kaztube.kz/video/236219
Kazorta. org cайтынан
|
||||||||
|
|
Үйге 5-тапсырма. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
|
|
кері байланыс парағы |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың киелі домбырасы
Қазақтың киелі домбырасы
|
Бөлім тақырыбы: Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың киелі домбырасы |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтіндердің идеялық мазмұнын түсінеді, талдайды. Көпшілігі:Тақырыпқа байланысты талдау жұмысын жүргізеді, ақпаратты интерпретациялайды; Кейбір оқушылар: Оқылым, тыңдалым мәтіндерін талдайды, салыстырады, графикалық органайзер құрады. |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту Домбыра аспабының қалай пайда болғанына
байланысты қазақ халқының ортасында сақталған аңыз аса мол.
Солардың біразын Б. Сарыбаев, Қ. Жұбанов, Ө. Жәнібеков, А.
Сейдімбеков еңбектерінде жақсы
көрсеткен. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану. Әнші М.Әуелбекованың «Домбыра туралы баллада» әні тыңдатылады. І топ. ОҚЫЛЫМ тапсырмасындағы мәтінді оқып-танысып, домбыраның қасиеттеріне байланысты кластер құрады. ІІ топ. ТЫҢДАЛЫМ ЖӘНЕ АЙТЫЛЫМ тапсырмасы бойынша І. Жансүгіровтың «Домбыра» өлеңін тыңдап, ақынның домбыра көмейінен шыққан үнді қандай құбылысқа теңейтінін топтастырып жазу. І
Бабамыздың мұңы,Анамыздың сыры, Даламыздың үні, қаны мен жанында күй ойнау, жүректің дүрсілі, күмбірлеген күйі,қуаныш пен қайғы мұңды жырлаған домбыра
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. Жұптық жұмыс. 1-топтағы оқушылар берілген мәтінді оқып, көп нүктенің орнына септік жалғауларын қойып, жай септеу мен тәуелді септеу түрлерін ажыратады. 2-топтағы оқушылар мәтіннен кейінді ықпалды табады, мысалдарды қатыстырып сөйлем құрастырады. 3-топтағы оқушылар «Төрт сөйлем» әдісімен тақырыпты қорытындылайды.
«Төрт сөйлем
тәсілі»: Дескриптор: - мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; - септік жалғауларын, ықпал түрлерін анықтайды; - тақырыпты қорытындылайды. ҚБ Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасы |
Оқушыларды түгендеу, сабаққа зейінін аудару.
Оқушылар домбыра аспабының пайда болуы туралы аңызбен танысады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Әнші М.Әуелбекованың «Домбыра туралы баллада» әні тыңдайды. Мәтінді түсініп, топта талдайды; Алынған ақпаратты талдап, кластер құрады, мәтінді салыстырып, кестені толтырады. Топ болып жұмыстарын қорытындылайды, қорғайды.
Оқушылар берілген мәтінді оқып, көп нүктенің орнына септік жалғауларын қойып, жай септеу мен тәуелді септеу түрлерін ажыратады. Мәтіннен кейінді ықпалды табады, мысалдарды қатыстырып сөйлем құрастырады. «Төрт сөйлем» әдісімен тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://kaztube.kz/video/236219
Kazorta. org cайтынан
|
||||||||
|
|
Үйге 5-тапсырма. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
|
|
кері байланыс парағы |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















