Қазақтың киелі домбырасы.

Тақырып бойынша 30 материал табылды

Қазақтың киелі домбырасы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтайды
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

8-бөлім. Музыка. Қазақтың киелі домбырасы.

Күні : 30.01.2025 жыл

Педагогтің аты-жөні:Бексеитова А.С.

Сынып: 7 «А»

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Маған классикалық музыка ұнайды

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау;


Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ерекші білім беруді қажет ететін оқушылар

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І.«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

«Аялы алақан» тренингі

Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.

ІІ.Үй жұмысын тексеру.

Қазақ халқының әнші-композиторлары, жырау-жыршылары, ақын-күйшілері туралы оқушылар жинаған мәліметтерімен бөліседі.


ІІІ. Ойқозғау. (жаңа тақырыпты болжау мақсатында)


1.Классикалық ән тыңдау.

Димаш Құдайбергенов «Қарағымай» https://youtu.be/HilvUOOPRvE?si=8kjfTrhrmHrUBzPb

2. Тыңдалған ән бойынша сұрақ-жауап:

-Балалар, әннен қандай әсер алдыңдар?

-Бұл қандай ән? Не туралы айтылған?

-Әнді кім орындады? Ол кім?

Оқушылар жауабы.

Иә, балалар бұл классикалық ән. Әннің мазмұны тереңде жатыр, адамға ой салады.

Ендеше балалар, бүгін біз сендермен классикалық әндер мен оның негізін қалаушылар туралы білетін боламыз.

ІV.Сабақ тақырыбы мен мақсатын жариялау, жаңа тақырыпқа кіру.

Күтілетін нәтиже: классикалық музыка, классикалық музыканың негізін қалаушылар туралы, қазақ әндері мен халық күйлері туралы біледі.

І.Тілек айтады.





ІІ.Үй жұмысын айтады.





ІІІ. Музыка тыңдайды, өз ойымен бөліседі.

Дескриптор: Білім алушы:

- қазақ халқының әнші-композиторлары, жырау-жыршылары, ақын-күйшілері туралы айтады.


ҚБ. Мақтап, мадақтау.


Интербелсенді тақта

Слайд

Сабақтың ортасы



























1.Тірек сөздер:





















Жазылым. Айтылым

3-тапсырма.














Тыңдалым. Жазылым

4- тапсырма







Жазылым Айтылым

Жеке жұмыс

5-тапсырма. «Қос жазба» күнделігі




Жазылым. Айтылым


Топтық жұмыс


Жазылым

Айтылым






Жеке жұмыс




Жеке жұмыс




Оқушылар тірек сөздерді тыңдап, мағынасын түсінеді.

Классикалық музыка– терең мағыналы

Дәстүрлі - әдетке айналған, салтқа енген, ұлт мәдениетіне тән

Халық әндері – кеңінен таралған музыкалық шығармалар жанры, музыка және поэзия өнерлерінің ортақ туындысы

Халық күйлері –музыкалық жанр, домбыра, қобыз, сыбызғыда шығарылып, тартылып келген өнер туындысы.


Оқушылар Қазақстанда өтетін өнер сайыстарын атайды.


Мәтінмен жұмыс.

Оқушылар мәтінді мұқият түсініп, тыңдайды. Тірек сөздерді жазады, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.



Оқушылар мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады.







Суреттерді пайдаланып, берілген сұрақтарға мәтін бойынша жауап береді.

1 топ. Қазақ халқы туралы не білдіңдер? Біржан сал, ақан сері, Үкілі Ыбырай кімдер?

2 топ. ХІХ ғасырдың екінші жартысы туралы не білдіңдер?

3 топ. А.В.Затаевич кім? Оның қандай еңбектері бар?

Тест сұрақтарына жауап береді. Каhoot ресурсы бойынша


Жазылым. Айтылым

ПОПС формуласы







Қорытындылау:

Оқушылар Абайдың музыка саласына қалдырған өшпес мұралары туралы біледі.

1.Ұлы ақын ағартушы Абай қазақ халқының музыка саласынада өшпес мұра қалдырды. Абай қазақ классикасының асқар биігі. Оның “Көзімнің қарасы”, “Желсіз түнде жарық ай”, “Сегіз аяқ”, “Бойы бұлғаң” атты әндері халық арасына танымал. Соның бірі “Желсіз түнде жарық ай”.

2.Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдайды, алған әсерлерімен бөліседі. Музыка аспаптарын атайды.

Сазсырнай, жетіген, қобыз, домбыра.

Оқушылар қазақ халқының күй аспаптарын ұстап, шертіп көреді.

Тірек сөздерді тыңдайды, мағынасын түсінеді.


















3-тапсырма. Берілген суреттерді атауларымен сәйкестендіреді.

Дескриптор: 1балл

-дұрыс сәйкестендіреді.

Өзін-өзі бағалайды.






Мәтінді тыңдайды.

Тақтамен жұмыс.

Тірек сөздерді жазады, қойылған ашық сұрақтарға жауап береді.



5-тапсырма. «Қос жазба» күнделігі. Кесте бойынша берілген сөздерді түсініктемесімен дұрыс сәйкестендіреді.


4 топ.

Қазақ халқының ұлттық аспаптарын атайды.Қазақ әндері туралы айтылған ойды мәтіннен тауып оқиды.


Тест сұрақтарына жауап береді. Өз білімін тексереді.

Жазылым. Айтылым. Классикалық музыка дегенді қалай түсіндің?

Тірек сызба құрастырады.

«Классикалық музыка».

Ән тыңдайды, алған әсерімен бөліседі, ән орындалған музыка аспабын анықтайды.

Қазақ халқының ұлттық күй аспаптарын тартады.

Дескриптор:

1 балл.

-тірек сөздердің мағынасын біледі.




















Дескриптор: 1 балл

-өнер сайыстарының турлерін дұрыс атайды.




























ҚБ Мақтап, мадақтау













Дескриптор:1балл

-сурет бойынша өнер сайыстарының атауларын дұрыс жазады.

Өзін-өзі бағалау: «Домбыра» әдісі бойынша.

ЕББҚ

1 балл

-дұрыс сәйкестендіреді


Дескриптор:

әр топтың дұрыс жауабына 1 балл

-сұрақтарға жауап береді;

-пікірін білдіреді.

ЕББҚ

-аспаптарды атайды;

-қажетті ақпаратты тауып оқиды. 1 балл




Дескриптор:

әр дұрыс жауапқа 1 балл

-тест сұрақтарына дұрыс жауап береді


Дескриптор:

1 балл

-ПОПС формуласы бойынша өз ойын жазады.

ЕББҚ

-постер құрап жазады.



ҚБ

Мақтап, мадақтау

Оқулық

сөздік

слайд




АКТ, суреттер

Оқушылар әр тапсырма бойынша алған баллдарын домбыраға орналастырып отырады.












Слайд

Оқулық










АКТ







Сабақтың соңы


Үй тапсырмасын беру : 30-бет. 7-тапсырма.


Кері байланыс


«Үш түрлі стикерлер»

 Өз деңгейлерін анықтайды.

Мен ... үйрендім. Мен ... білдім. Маған ... қиын болды.


Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Оқушылар бағдаршамнан алған біліміне сай қажетті түсті таңдайды.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
31.10.2025
57
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі