Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
5.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени,
тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні,
хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені
түсіндіру
5.4.2.1.Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы
ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта
білу (кейінді ықпал)
|
Сабақтың мақсаты
|
-
әлеуметтік-тұрмыстық,
әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі
(ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені
түсіндіреді.
- сөз ішіндегі және сөз
аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына
сәйкес айта біледі (кейінді ықпал)
|
Сабақтың басы
3
минут
2 минут
1 минут
|
1. Жағымды психологиялық орта
қалыптастыру.
Сәлемдесу.
«1.
«Шаттық шеңберін» құрып,
бір-біріне алғыс сөздер айтады.
2. Топқа
бөлу.
Жаңа тақырыпқа қатысты
суреттер бойынша екі топқа бөледі. Оқушылармен сәлемдеседі,
түгендейді.
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.
Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды
3. Оқушыларға сабақтың
тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады.
|
Сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады.
Бір-біріне жақсы тілектер айтады
Оқушылар
топқа бөлінеді, әрі үй
тапсырмасын айтады.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын
тыңдайды.
|
|
№1
|
Сабақтың ортасы
5
минут
8
минут
|
Топтық
жұмыс
« Ширату» жаттығуы
«Артығын алып таста»
Оқушыларға сөздер немесе суреттер жинағын көрсету. Олар қай сөз
немесе сурет қалғандарына қатысты емес екенін
анықтау.
Топтық
жұмыс
Мәтінді түсініп оқып,
киім атауларын «Кластер» әдісімен
топтастырыңдар.
1. Мәтінде таныс емес киім
атаулары бар ма?
2. Қандай ұлттық киімдер
ұнайды?
3. Ұлттық киімді қай кезде
киген дұрыс?
Дескриптор:
Мәліметтің сауаттылығы – 1
б.
Мәліметтің нақтылығы – 2
б.
Жеке
жұмыс
2-тапсырма
Төмендегі сөздерді орфоэпия
заңдылықтарына сәйкес жазып, ықпал түрлерін
анықтаңдар.
Боз жорға, ақ аю, көк
ала, ақ лақ, көкорай, Жанпейіс, Ермағанбет, тұз сал, жазса,
басшы.
Дескриптор:
-Сөздердің ықпалын анықтап,
жазса – 2 б.
Дарынды оқушы үшін
тапсырма
Ұлттық киімдер деген
тақырыпқа сөзжұмбақ құрастыр
Дескриптор:
- Сөзжұмбақтың жүйелі түрде
болуы– 2 б.
ТЖ.
3-тапсырма.
«Венн диаграммасы»
Қазіргі киім үлгісі мен Ұлттық киім үлгісін
салыстырып, анықтау
Дескриптор:
- Мәліметті анықтай білуі – 1
б.
- Мәліметтің нақтылығы мен сөз
жүйелігі – 2 б.
|
Суретке қарай отырып оқушы өз тапқырлығы мен
білімін танытады;
Оқушылар ұлттық киімдер жайлы класстер жасайды.
Топтық тапсырма ұйымшылдық пен бірлікке баулиды;
Тапсырманы түсініп орындайды, өткен ережелерді
еске алады;
|
«Үш шапалақ» әдісімен
бағалау
ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша
бір топ қараама-қарсы топты бағалайды.
«Жетістік баспалдағы» әдісімен
бағалау
ҚБ. «Бағалау
сэндвичі» әдісі арқылы оқушылар
бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне сындарлы сын айтып, соңында тағы
да жағымды пікір білдіреді. Мысалы: «Маған ..... ұнады», себебі....
. Енді/келесі жолы .... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен
қатар ... жақсы шыққан, себебі ....
«2-1-0» әдісімен бағалау.
|
№ 2
№3
Оқулық 22-бет
Үлестірмелі қағаз
№4
Оқулық,
(22 бет) жұмыс
дәптері
№5
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың аяқталуы.
7 минут
|
Рефлексия
«Бес саусақ» әдісі арқылы
сұрақтарға жауап жаз
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан
белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне
тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды
ынталандыру үшін арнайы «керемет», «жақсы» деген жапсырмалар
таратылады;
|
|
№7
|