|
Білім беру ұйымының атауы |
№5 И.В.Панфилов атындағы мектеп-лицейі |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хасенова Аманкуль Сарсенбаевна |
|||||
|
Күні: |
23.01.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандар саны:26 |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
19. Қазіргі ғарыштық зерттеулер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттайды |
|||||
|
Құндылықтар |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Педагогтерге немесе ата-аналарға проблеманың алдын алу және шешу үшін шаралар қабылдауға көрген немесе білетін қауіптер туралы хабарлау |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Психологиялық ахуал Сәлемдесу.
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
5 минут |
Өткен сабақты пысықтау. Wordwall әдісі 1 .Астроном дегеніміз кім? 2 Ай жарық шығарады ма?. 3. Ғарышкер болу үшін не істеу керек? 4.Ұлықбек обсерваториясы қайда орналасқан? 5. Телескоп дегеніміз не? 6. Ғарышты зерттеуде адамдарға не көмектеседі?
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Тамаша!
Мадақтап отыру |
|
||
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 4 минут 2 минут 6 минут 5 минут 2минут 5минут 5 минут 2 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Балалар, бұл сабақта біз ғарышты зерттейтін құралдармен және ұшу аппараттарымен танысатын боламыз. Ғарыш әлемі адамды үнемі қызықтырып келді. Адам ғарыштың құпия сырларын білгісі келіп, аспан денелерін жақыннан көруді армандады. Аспан денелерін көру үшін бізге түрлі зерттеу құралдары қажет. Біз бүгінгі сабақта зерттеу құралдарымен танысатын боламыз. Обсерватория аспан әлемін зерттейтін мекеме. Ол жерде астрономиялық зерттеу жұмыстары жүргізіледі. Лабораториялық құралдармен жабдықталған. Аспан әлемін зерттейтін телескоп құралын Әл-Фараби ойлап тапты. Одан кейін обсерваториядағы көру түтігін Г.Галилей жасаған. Қазіргі кезде елімізде Алматы қаласының жанында Күн обсерваториясы бар. Обсерватория әр түрлі күн телескоптарымен көптеген техникасымен жабдықталған.
Бейнероликті тамашалау.
Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.
Берілген сурет қиындыларынан зерттеу құрылғыларын қағазға жапсыру. Сергіту сәті. Дәптермен жұмыс. 1–тапсырма Суреттің көмегімен сөйлемдерді толықтырып жаз. 2-тапсырма. Қазіргі замандағы ғарышты зерттеу құралдарын белгіле.
Жұптық жұмыс. Берілген суреттерден қандай айырмашылықты байқадың?
Сен білесің бе? (қосымша ақпарат) |
Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді. Видео көрсетеді?
Обсерватория қандай жерде орналасқанын анықтайды. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды. Ертедегі құралдар мен қазіргі аспанды зерттеу құралдарын салыстырады Топпен жұмыс жасайды. Атын атайды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Дәптермен жұмыс жасайды. Суреттердегі айырмашылықтарды табады. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын дәлелдейді. |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді .
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Обсерватория қандай жерде орналасқанын анықтайды. Қолпаштау, көмек беру Дескриптор: Ертедегі құралдар мен қазіргі аспанды зерттеу құралдарын
салыстырады. ҚБ: Кереметсің! ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын дәлелдейді. |
Оқулық.
Оқулық Дәптер
дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1.Ғарышты жақыннан көргің келеме? 2.Обсерватория дегеніміз не? 3. Әлемдегі ең ежелгі обсерваторияны ата. 4. Қазақстанда обсерватория бар ма? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың
Оқушылардың білімін бағалау
Кері байланыс
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Сен тамаша баласың!
Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Рақмет сендерге!
Балдар жиынтығын қою
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қазіргі ғарыштық зерттеулер"
"Қазіргі ғарыштық зерттеулер"
|
Білім беру ұйымының атауы |
№5 И.В.Панфилов атындағы мектеп-лицейі |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хасенова Аманкуль Сарсенбаевна |
|||||
|
Күні: |
23.01.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандар саны:26 |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
19. Қазіргі ғарыштық зерттеулер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттайды |
|||||
|
Құндылықтар |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Педагогтерге немесе ата-аналарға проблеманың алдын алу және шешу үшін шаралар қабылдауға көрген немесе білетін қауіптер туралы хабарлау |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Психологиялық ахуал Сәлемдесу.
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
5 минут |
Өткен сабақты пысықтау. Wordwall әдісі 1 .Астроном дегеніміз кім? 2 Ай жарық шығарады ма?. 3. Ғарышкер болу үшін не істеу керек? 4.Ұлықбек обсерваториясы қайда орналасқан? 5. Телескоп дегеніміз не? 6. Ғарышты зерттеуде адамдарға не көмектеседі?
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Тамаша!
Мадақтап отыру |
|
||
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 4 минут 2 минут 6 минут 5 минут 2минут 5минут 5 минут 2 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Балалар, бұл сабақта біз ғарышты зерттейтін құралдармен және ұшу аппараттарымен танысатын боламыз. Ғарыш әлемі адамды үнемі қызықтырып келді. Адам ғарыштың құпия сырларын білгісі келіп, аспан денелерін жақыннан көруді армандады. Аспан денелерін көру үшін бізге түрлі зерттеу құралдары қажет. Біз бүгінгі сабақта зерттеу құралдарымен танысатын боламыз. Обсерватория аспан әлемін зерттейтін мекеме. Ол жерде астрономиялық зерттеу жұмыстары жүргізіледі. Лабораториялық құралдармен жабдықталған. Аспан әлемін зерттейтін телескоп құралын Әл-Фараби ойлап тапты. Одан кейін обсерваториядағы көру түтігін Г.Галилей жасаған. Қазіргі кезде елімізде Алматы қаласының жанында Күн обсерваториясы бар. Обсерватория әр түрлі күн телескоптарымен көптеген техникасымен жабдықталған.
Бейнероликті тамашалау.
Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.
Берілген сурет қиындыларынан зерттеу құрылғыларын қағазға жапсыру. Сергіту сәті. Дәптермен жұмыс. 1–тапсырма Суреттің көмегімен сөйлемдерді толықтырып жаз. 2-тапсырма. Қазіргі замандағы ғарышты зерттеу құралдарын белгіле.
Жұптық жұмыс. Берілген суреттерден қандай айырмашылықты байқадың?
Сен білесің бе? (қосымша ақпарат) |
Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді. Видео көрсетеді?
Обсерватория қандай жерде орналасқанын анықтайды. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды. Ертедегі құралдар мен қазіргі аспанды зерттеу құралдарын салыстырады Топпен жұмыс жасайды. Атын атайды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Дәптермен жұмыс жасайды. Суреттердегі айырмашылықтарды табады. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын дәлелдейді. |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді .
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Обсерватория қандай жерде орналасқанын анықтайды. Қолпаштау, көмек беру Дескриптор: Ертедегі құралдар мен қазіргі аспанды зерттеу құралдарын
салыстырады. ҚБ: Кереметсің! ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын дәлелдейді. |
Оқулық.
Оқулық Дәптер
дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1.Ғарышты жақыннан көргің келеме? 2.Обсерватория дегеніміз не? 3. Әлемдегі ең ежелгі обсерваторияны ата. 4. Қазақстанда обсерватория бар ма? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың
Оқушылардың білімін бағалау
Кері байланыс
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Сен тамаша баласың!
Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Рақмет сендерге!
Балдар жиынтығын қою
|
|
||
шағым қалдыра аласыз























