Қазіргі кездегі көлік түрлері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазіргі кездегі көлік түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі мұғалімдеріне
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ:Қазақ тілі

«Болашақ» ЖОМ Мұғалімнің аты жөні: Урбаева Эльмира.

Қатысқандары: Қатыспағаны:






7-бөлім: Көлік және жол белгілері.

Сынып: 5

Күні: 06.02.18

Ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы:

Тақырыбы:

Қазіргі кездегі автокөлік түрлері.

Сабаққа негізделген оқу мақсаты.

5.О2-лексиканың ауызекі сөйлеу мен жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы тану.

5.ӘТН3 – сын есімдердің,шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есімнің орнына қолдана білу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Лексиканың ауызекі сөйлеу мен жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы таниды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін таниды.


Кейбіроқушылар орындай алады:

Сын есімді зат есімнің орнына қолдана біледі..

Бағалау критерийі

Лексиканың ауызекі сөйлеу мен жазба стильін мәтін арқылы тану.

Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану.

Сын есімді зат есімнің орнына қолдана білу.

Ойлау деңгейі

Түсіну, колдану,анықтау.

Пәнаралық байланыс

Технология, сызу

Құндылықтарға баулу

Ашықтық. Оқу үдерісінің ашықтығы мен мөлдірлігі.

Алдыңғы оқу

Көліктің пайда болу тарихы.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері.

Ресурстар

Сабақтың басы:




5мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Көліктің суретін көрсетіп,бугунгі сабағымызбен қандай қатысы бар екндігін айтып түсіндіру.Көлік түрлерімен топқа бөлу.

1ТОП

2ТОП

«Сен маған мен саған»әдісі арқылы үй жқмысын сұрау.

1.Өздігінен жүретін алғашқы көлікті кім шығарды?

2.Жанармаймен жүретін алғашқы көлікті кім шығарған?

3.Қалай ойлайсыңдар,көліктің адамзатқа зиянды жағы бар ма?


Көліктің түрлері.








Сабақтың ортасы:


10 мин



























7 мин














13мин

Оқылым барысындағы 1-тапсырма ТЖ.

«Кластер»әдісі арқылы жүзеге асырылады.

Мәтіннен тірек сөздерді табады,кластерге түсіреді

Автомобиль сөзінің мағынасы өздігінен қозғалатын,жолаушыларды және жүкті тасымалдауғаарналған дөңгелекті көлік түрі болып табылады. Автокөлік кем дегенде төрт доңғалағы бар,өз энергия көзімен қозғалысқа елтірілетін көлік құралы. Қазіргі автомобильді жүз мыңнан астам адам ойының жемісі деуге болады. Уақыт өткен сайын әлемдегі көліктердің саны ғана емес,түрі де көбейіп келеді. Қазір үлкен көшелерде өтешағын автокөліктер де жүретін болды. Автокөліктердің сатылым бағалары да адам ойына сыймастай өзгеріп отырады. Әлемдегі ең қымбат автокөлік-Ferrari 250 GT .1963жылы шыққан бұл модельді 2010жылы ди джей Крис Аванс 12 миллион фунт стерлингке сатып алған. Аты аңызға айналған автозоводтың төл туыдысы саналатын аталмыш автокөлік талайдың көзін қызықтыруда.

Дескриптор:

-Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

-Тірек сөздерді кластерге түсіреді.


Жазылым барысында 2- тапсырма. Т.Ж “Жұптас,ізден,ойлан ” әдісі арқыл жүзеге асырылады.

Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрып жазыңдар.Әр бөліктегі тірек сөздерді анықтаңдар. Жоспарда жазылған сөздерді құрамына қарай ажыратыңдар. Олардың қалай жасалып тұрғанына мән беріңдер.


Дескриптор:

Мәтінге жоспар құрады.

Жоспарда жазылған сөздерді құрамына қарай ажыратады.

ҚБ. «Өзін-өзі» бағалау



Жазылым барысындағы 3-тапсырма ТЖ.

Пікірлеріңді «Төрт сөйлем»тәсілін пайдаланып айтыңдар.

ПІКІР. Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.

ДӘЛЕЛ. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.

МЫСАЛ. Пікіріңді өмірмен байланыстырып,мысал келтір.

ҚОРЫТЫНДЫ. Тақырып бойынша пікіріңді жаз.

Дескриптор:

Мәтінді оқып өз пікірлері жазады.

Өмірмен байланыстырады.


ҚБ: «Бірін-бірі» бағалау


Сұрақ- жауап арқылы сабақты пысықтау.

1. Көлік адамға не үшін қажет болды?

2.Көліктің қандай түрлері бар?

3.Машина,трактор,ұшақ,кеме көлік. Жылқы мен түйе ше? Қайсысы мықты?





«Кластер» әдісі арқылы тірек сөздер табады.





































Жұптық жұмыс






































Сабақтың соңы 5мин

Кері байланыс

«Бас бармақ» әдісі арқылы кері байланыс.



Үйге тапсырма:

Көлік туралы шағын эссе жазып келу.



Қосымшаақпарат

СаралауCіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз.

Барлық оқушылар:

Негізгі және қосымша ақпараты түсінеді. Оқушылардың көбісі:

Мәтіннен тірек сөзбен зат есімді табады.

Кейбір оқушылар:

Мақал мәтелдердің мағынасын түсіндіріп береді.

Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау,

«Бас бармақ» әдісі



Пәнаралық байланыс –

Денсаулық және қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбиеэлементі).


Пән аралық байланыс:

5сынып қазақ тілі оқулығы. жаратылыстану.

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

Қандай болды?

Мен жоспарлаған

Саралау шаралары

Тиімді болды ма?

Мен берілген

Уақыт ішінде

Үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

Келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаттары шынайықол жетіді болды.

Барлық оқушылар мақсатына жетті.

Мақсатына жетпеген оқушыларға тыңдалым аз болды.

Сыныпта саралау дұрыс жүргізілді.

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланылды.

Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ,себебі:жоспарға сәйкес жүргізілді.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Сабақты талдау дұрыс өтілді.

2:Оқылым мен түсіндіру.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Сабақтың мазмұнын тыңдау мен ажырату.

2:Оқушылардың ұйымшылдығы. Топтық жумысты жандандыру.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

Жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2019
7482
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі