Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ф.И.Абдубаева |
|
Күні: |
02.09.24 ж. |
|
Сыныбы: 10 Г |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазіргі заманғы физиканың ролі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1- қазіргі замандағы физиканың ролі туралы тұжырым жасау және өз ойын дәйектеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
«Өткенге шолу» 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік» құндылығы
Ахуал орнату «Смайлик»әдісі Топқа бөлу. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасындағы құндылықтарды сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. 9 сыныпта өтілген материалдар бойынша тест тапсырмасын беру (қосымша 1) «Ой қозғау» Оқушыларға сұрақтар қою. 1.Ғылым мен техниканың дамуында физиканың ғылымының қандай ролі болды деп ойлайсыңдар? 2.Қазіргі заманғы физиканың ролі туралы не айтар едік?
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, өзара бірін-бірі түгендейді, зейінін сабаққа аударады. Оқушылар бір-бірінің қолдарынан ұстап, жылы күлкілерін сыйлайды, жақсы тілектерін айтады, өзара ынтымақтастық орта қалыптасады. Сынып оқушылары «Стикерлер» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды, 9 сыныпта өтілген тақырыптарға қайталау жасайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. ХХІ ғасыр- ғылым мен техника ғасыры, қазіргі заманғы физиканың ролі туралы айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
Бағалау парақтарын таратып беру. ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
стикерлер 10 сыныпқа арналған оқулық, презентация презентация |
||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 6 минут Жеке жұмыс 13 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Бірлік және ынтымақ: Ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау;
«Кіші жоба қорғау» әдісі
1-топ. Физика және компьютер саласы 2-топ. Физика және ғарыш саласының дамуы 3-топ. Физика ғылыми-техникалық прогрестің негізі
«Дұрыс, дұрыс емес тұжырым» (қосымша 2)
Әділдік және жауапкершілік: тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.
«Менің ойым...» әдісі «Ғылым мен техниканың дамуындағы физика ғылымының ролі» тақырыбында эссе жазуға тапсырма беру
Рефлексия. «Қызық. Қиын. Құнды»
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. Бейнеролик дайындау (2-3 минут) |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Топ ішінде талқылау жасайды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Тақырып бойынша 4 дұрыс, 4 дұрыс емес тұжырымнан жазады. Жұптар дұрыс жауабын табады. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Берілген тақырып бойынша эссе жазады және алғашқы аяқтаған 5 оқушы эссені оқиды.
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
ҚБ: «әріптестер пікірі» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
ҚБ: «Сыншы дос» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
ҚБ: бағалау критерийлері арқылы
10 балл
1-10 балл
|
Постер, маркерлер
Оқулық
Кесте, стикерлер |
|
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі) |
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: 1.Қарқыны жылдам оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, қосымша тапсырма ұсынамын. 2.Басқа оқушыларға қарағанда тапсырманы орындауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушылардың белсенділігін арттыру үшін жетекші сұрақтар қоямын. |
1.Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады. 2.«Бағалау парағы» арқылы бағалаймын. 3.«Әріптестер пікірі», «Сыншы дос» әдістері арқылы әр топ бірін-бірі тыңдай отырып, бағаларын береді. 4. Сабақтың соңында оқушылар сабаққа жазбаша кері байланыс береді. Стикерге жазып кестеге жабыстырады. |
- Эксперименттік есепті шығару барысында қауіпсіздік ережесін сақтау; - Сабаққа қатысты қауіпсіздік шаралары сақталады; - Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері; -«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. (Әділдік және жауапкершілік, Бірлік және ынтымақ) |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
«Өткенге шолу». Тест тапсырмалары
қосымша 1
1. Дене материялық нүкте бола алады:
А) Трактордың топыраққа түсіретін қысымын есептегенде
В) Зымыранның биіктігін анықтағанда
С) Ұшақтың әуежайға қону кезінде
Д) Жердегі ұшуды басқару орталығынан ғарыш кемесінің қозғалысын бақылағанда
2.Спортшы стадион жолымен 1200 м ара қашықтықты жүгіріп өтіп, бастаған сөре орнына қайтып келді. Спортшының жүрілген жолы мен орын ауыстыру модулі
А) 0; 0
В) 1200 м; 1200м
С) 0; 1200м
Д) 1200 м; 0
3.Автомобиль Жерге қатысты 15 м/с жылдамдықпен жүріп келеді Автомобильді 10 мин ішіндегі
Жерге қатысты жүрген жолы
А) 6000 м
В) 9000 м
С) 7000 м
Д) 5000 м
4. Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс кезінде үдеу
А) a=const
В) a=0
С) a>0
Д) a<0
5.Векторлық шаманы ата.
А) масса
В) тығыздық
С) үдеу
Д) жол
6.Тең үдемелі қозғалған автомобильдің жылдамдығы 4 с уақытта 45 тен 5 м/с –ке дейін кемиді.Автомобиль үдеуінің модулі
А) 10 м/с2
В) 12,5 м/с2
С) 1 м/с2
Д) 5 м/с2
7. Ғарыштық ракета ғарыш айлағынан 45 м/с2 үдеумен ұшты 1000 м ара қашықтықты ұшып өткен соң, оның жылдамдығы
А) 600 м/с
В) 500м/с
С) 400м/с
Д) 300м/с
8.Нүктенің кинематикалық теңдеуі x=5t+20 болса, бұл нүкте қалай қозғалады?
А) Бірқалыпты
В) Бірқалыпты үдемелі
С) Бірқалыпты кемімелі
Д) айналмалы
9. Дене 30 м/с жылдамдықпен вертикаль жоғары лақтырылған.Ауаның кедергісі ескермегенде, дененің Жерге құлайтын жылдамдығы
А) 60 м/с
В) 15 м/с
С) 30 м/с
Д) 20 м/с
10.Биіктігі 6 м ағаштан алма құлады.Құлау уақыты
А) ≈6 с
В) ≈1,5 с
С) ≈2 с
Д) ≈1,1с
11. Еркін құлаған дененің 1 с жүрген жолы
А) 10 м
В) 9 м
С) 5 м
Д) 1 м
12. Шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалған дененің жылдамдығын 2 есе азайтқанда центрге тартқыш үдеу
A) 2 есе артады.
B) 2 есе азаяды.
C) 4 есе азаяды.
D) өзгермейді.
Жұптық жұмыс. Дұрыс, дұрыс емес
қосымша 2
Мәтін бойынша «дұрыс» немесе «дұрыс емес» деген пікірге байланысты сөйлемдер құраңдар.
|
|
Ұйғарымдар |
Дұрыс/дұрыс емес |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
|
6
|
|
|
|
7
|
|
|
|
8
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазіргі заманғы физиканың рөлі
Қазіргі заманғы физиканың рөлі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ф.И.Абдубаева |
|
Күні: |
02.09.24 ж. |
|
Сыныбы: 10 Г |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазіргі заманғы физиканың ролі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1- қазіргі замандағы физиканың ролі туралы тұжырым жасау және өз ойын дәйектеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
«Өткенге шолу» 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік» құндылығы
Ахуал орнату «Смайлик»әдісі Топқа бөлу. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасындағы құндылықтарды сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. 9 сыныпта өтілген материалдар бойынша тест тапсырмасын беру (қосымша 1) «Ой қозғау» Оқушыларға сұрақтар қою. 1.Ғылым мен техниканың дамуында физиканың ғылымының қандай ролі болды деп ойлайсыңдар? 2.Қазіргі заманғы физиканың ролі туралы не айтар едік?
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, өзара бірін-бірі түгендейді, зейінін сабаққа аударады. Оқушылар бір-бірінің қолдарынан ұстап, жылы күлкілерін сыйлайды, жақсы тілектерін айтады, өзара ынтымақтастық орта қалыптасады. Сынып оқушылары «Стикерлер» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды, 9 сыныпта өтілген тақырыптарға қайталау жасайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. ХХІ ғасыр- ғылым мен техника ғасыры, қазіргі заманғы физиканың ролі туралы айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
Бағалау парақтарын таратып беру. ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
стикерлер 10 сыныпқа арналған оқулық, презентация презентация |
||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 6 минут Жеке жұмыс 13 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Бірлік және ынтымақ: Ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау;
«Кіші жоба қорғау» әдісі
1-топ. Физика және компьютер саласы 2-топ. Физика және ғарыш саласының дамуы 3-топ. Физика ғылыми-техникалық прогрестің негізі
«Дұрыс, дұрыс емес тұжырым» (қосымша 2)
Әділдік және жауапкершілік: тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.
«Менің ойым...» әдісі «Ғылым мен техниканың дамуындағы физика ғылымының ролі» тақырыбында эссе жазуға тапсырма беру
Рефлексия. «Қызық. Қиын. Құнды»
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. Бейнеролик дайындау (2-3 минут) |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Топ ішінде талқылау жасайды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Тақырып бойынша 4 дұрыс, 4 дұрыс емес тұжырымнан жазады. Жұптар дұрыс жауабын табады. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Берілген тақырып бойынша эссе жазады және алғашқы аяқтаған 5 оқушы эссені оқиды.
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
ҚБ: «әріптестер пікірі» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
ҚБ: «Сыншы дос» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
ҚБ: бағалау критерийлері арқылы
10 балл
1-10 балл
|
Постер, маркерлер
Оқулық
Кесте, стикерлер |
|
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі) |
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: 1.Қарқыны жылдам оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, қосымша тапсырма ұсынамын. 2.Басқа оқушыларға қарағанда тапсырманы орындауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушылардың белсенділігін арттыру үшін жетекші сұрақтар қоямын. |
1.Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады. 2.«Бағалау парағы» арқылы бағалаймын. 3.«Әріптестер пікірі», «Сыншы дос» әдістері арқылы әр топ бірін-бірі тыңдай отырып, бағаларын береді. 4. Сабақтың соңында оқушылар сабаққа жазбаша кері байланыс береді. Стикерге жазып кестеге жабыстырады. |
- Эксперименттік есепті шығару барысында қауіпсіздік ережесін сақтау; - Сабаққа қатысты қауіпсіздік шаралары сақталады; - Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері; -«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. (Әділдік және жауапкершілік, Бірлік және ынтымақ) |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
«Өткенге шолу». Тест тапсырмалары
қосымша 1
1. Дене материялық нүкте бола алады:
А) Трактордың топыраққа түсіретін қысымын есептегенде
В) Зымыранның биіктігін анықтағанда
С) Ұшақтың әуежайға қону кезінде
Д) Жердегі ұшуды басқару орталығынан ғарыш кемесінің қозғалысын бақылағанда
2.Спортшы стадион жолымен 1200 м ара қашықтықты жүгіріп өтіп, бастаған сөре орнына қайтып келді. Спортшының жүрілген жолы мен орын ауыстыру модулі
А) 0; 0
В) 1200 м; 1200м
С) 0; 1200м
Д) 1200 м; 0
3.Автомобиль Жерге қатысты 15 м/с жылдамдықпен жүріп келеді Автомобильді 10 мин ішіндегі
Жерге қатысты жүрген жолы
А) 6000 м
В) 9000 м
С) 7000 м
Д) 5000 м
4. Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс кезінде үдеу
А) a=const
В) a=0
С) a>0
Д) a<0
5.Векторлық шаманы ата.
А) масса
В) тығыздық
С) үдеу
Д) жол
6.Тең үдемелі қозғалған автомобильдің жылдамдығы 4 с уақытта 45 тен 5 м/с –ке дейін кемиді.Автомобиль үдеуінің модулі
А) 10 м/с2
В) 12,5 м/с2
С) 1 м/с2
Д) 5 м/с2
7. Ғарыштық ракета ғарыш айлағынан 45 м/с2 үдеумен ұшты 1000 м ара қашықтықты ұшып өткен соң, оның жылдамдығы
А) 600 м/с
В) 500м/с
С) 400м/с
Д) 300м/с
8.Нүктенің кинематикалық теңдеуі x=5t+20 болса, бұл нүкте қалай қозғалады?
А) Бірқалыпты
В) Бірқалыпты үдемелі
С) Бірқалыпты кемімелі
Д) айналмалы
9. Дене 30 м/с жылдамдықпен вертикаль жоғары лақтырылған.Ауаның кедергісі ескермегенде, дененің Жерге құлайтын жылдамдығы
А) 60 м/с
В) 15 м/с
С) 30 м/с
Д) 20 м/с
10.Биіктігі 6 м ағаштан алма құлады.Құлау уақыты
А) ≈6 с
В) ≈1,5 с
С) ≈2 с
Д) ≈1,1с
11. Еркін құлаған дененің 1 с жүрген жолы
А) 10 м
В) 9 м
С) 5 м
Д) 1 м
12. Шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалған дененің жылдамдығын 2 есе азайтқанда центрге тартқыш үдеу
A) 2 есе артады.
B) 2 есе азаяды.
C) 4 есе азаяды.
D) өзгермейді.
Жұптық жұмыс. Дұрыс, дұрыс емес
қосымша 2
Мәтін бойынша «дұрыс» немесе «дұрыс емес» деген пікірге байланысты сөйлемдер құраңдар.
|
|
Ұйғарымдар |
Дұрыс/дұрыс емес |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
|
6
|
|
|
|
7
|
|
|
|
8
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














