Қазақстан тарихы пәні
|
|
Бөлім: |
6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қимақ қағанаты. Зерттеу сұрағы: Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді? |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Қимақтар мемлекетінің құрылу себептерін негіздейді; – қимақтардың әскери құдіреті, шаруашылығы мен мәдениеті туралы біледі қимақтардың сыртқы саясатына талдау жасайды қимақтардың, оғыздардың, қарлұқтардың тарихын салыстырып, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды |
||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
«Нысана» Оқушылар нысана стратегиясымен «Алғашқы мемлекеттік бірлестіктер» ұғымын ӛздерінің тобының атауына сай ашады. Кілт сөздер: мемлекеттің атауы, билеушісі, астанасы, басты ерекшелігі Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тақырыптық суреттер |
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрақтары -Қимақ бірлестігінің құрылуына қандай оқиғалар ықпал еткендігін атап беріңдер. -Қимақ мемлекеті құрылу себептерін негіздеңдер: жау ниеттегі кӛрші мемлекеттерге қарсы тұру қажеттігі, бағындырылған тайпаларды ӛз билігінде ұстау қажеттігі,... жалғастырыңдар. -Қимақ мемлекетінің құлау себептерін анықтаңдар. «Серпілген сауал»
«Саясатанушы» Қимақ қағанатының этникалық құрамы мен қоғамдық құрылысын тірек-сызба ретінде көрсетеді |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс
Сұрақ-жауап ұйымдастырыңыз. Оқушылар бір-бірінің жауаптарын толықтырады Оқушылар Қимақ қағанатының этникалық құрамы мен қоғамдық құрылысын тірек-сызба ретінде көрсетеді |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Таратпа материалдар http://e-history.kz Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998. Байпаков К. М.Средневековая городская культура Южного Казахстана и Семиречья (VI— начало XIII в.).—Алма-Ата, Наука КазССР, 1986. |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Стикердегі жазба»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
Қимақ қағанаты туралы оқу |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қимақ қағанаты
Қимақ қағанаты
Қазақстан тарихы пәні
|
|
Бөлім: |
6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қимақ қағанаты. Зерттеу сұрағы: Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді? |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Қимақтар мемлекетінің құрылу себептерін негіздейді; – қимақтардың әскери құдіреті, шаруашылығы мен мәдениеті туралы біледі қимақтардың сыртқы саясатына талдау жасайды қимақтардың, оғыздардың, қарлұқтардың тарихын салыстырып, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды |
||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
«Нысана» Оқушылар нысана стратегиясымен «Алғашқы мемлекеттік бірлестіктер» ұғымын ӛздерінің тобының атауына сай ашады. Кілт сөздер: мемлекеттің атауы, билеушісі, астанасы, басты ерекшелігі Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тақырыптық суреттер |
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрақтары -Қимақ бірлестігінің құрылуына қандай оқиғалар ықпал еткендігін атап беріңдер. -Қимақ мемлекеті құрылу себептерін негіздеңдер: жау ниеттегі кӛрші мемлекеттерге қарсы тұру қажеттігі, бағындырылған тайпаларды ӛз билігінде ұстау қажеттігі,... жалғастырыңдар. -Қимақ мемлекетінің құлау себептерін анықтаңдар. «Серпілген сауал»
«Саясатанушы» Қимақ қағанатының этникалық құрамы мен қоғамдық құрылысын тірек-сызба ретінде көрсетеді |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс
Сұрақ-жауап ұйымдастырыңыз. Оқушылар бір-бірінің жауаптарын толықтырады Оқушылар Қимақ қағанатының этникалық құрамы мен қоғамдық құрылысын тірек-сызба ретінде көрсетеді |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Таратпа материалдар http://e-history.kz Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998. Байпаков К. М.Средневековая городская культура Южного Казахстана и Семиречья (VI— начало XIII в.).—Алма-Ата, Наука КазССР, 1986. |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Стикердегі жазба»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
Қимақ қағанаты туралы оқу |
|||
шағым қалдыра аласыз














