"№ жалпы білім беру орта мектебі" КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
6-бөлім.Қиял әлемі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Фазылбаева Р |
|
|
Күні: |
22.01. |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала қиялы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.5.1 -мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру; 5.4.2.2 - зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- мәтін мазмұнын түсінеді; - нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады; - зат есімдердің мағыналық түрлері деректі, дерексіз зат есімдерді мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Үй тапсырмасын сұрау. |
Амандасады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Берілген мәтінді мұқият оқып,дұрыс/бұрыс тапсырмасын орындаңыз. Бала қиялы Әр шығармашылық иесінің өмірде өшпес із қалдыратын өз жолы бар.Қасымбек ағаның балалық шағы сонау дүниежүзілік соғыс алапатымен тұстас болды.Ол алғаш мектеп табалдырығын аттағанда,қолына ұстаған қаруы-сиясауыт болатын.Бәлкім,қазір де суретті гуашьпен салғанды ұнататыны сондықтан болар?! “Балалық шағым соғыстың қиыншылық кезеңіне тап болып,сурет салуға қылқалам таппайтынбыз.Сурет салуға ынтық болғанымыз сонша-есектің құйрығынан не аттың жалынан қылқалам жасап,сиясауыттағы сияға батырып бояйтынбыз”,*-деп Қасымбек аға алыста қалған жылдарды сағына еске алды.әМектепте жүргенде қабырға газетін сиямен бояп көркемдедік.Ауылдан 7 шақырым жердегі Ақтам мектебіне жаяу баратынмын. “Ақтам”деуіміздің себебі;мектеп күллі ауылдағы сырты әкпен ақталған жалғыз үй болатын.Ол кезде сағат деген атымен жоқ,Шамамен жобалап барамыз.Жаяудың қайбір жүрісі өнсін?!Кейде кешігіп барамын.Бірде кешіккеніме ашуланған мұғалім қатты жазалағаны есімді.Сонда қазіргідей жылап баруды білмейміз.Керісінше,білімге құштарлана түсеміз”,-деді ол.
|
- мәтінді мұқият оқиды,
- ақпараттың дұрыс,бұрыстығын анықтайды; |
Дескриптор: Барлығы дұрыс болса- 3 ұпай; Бір қате болса-2 Екі қате болса-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік
бағдар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті
Сабақ тың соңы
|
Көзімізді жұмамыз.Мұғалім зат есімдерді айтады,егер деректі зат есім болса,оң қолын көтереді,дерексіз зат есім болса сол қолын көтереді.
8-тапсырма.Мәтінді оқи отырып,деректі және дерексіз зат есімдерді теріп жазады.
“ҚҚҚ”әдісі Қиын болды....... Қызықты болды......... Құнды болды............ |
Зат есімді тұлғасына,мағынасына,құрамына қарай талдайды;
Сөздер:тәрбие,ақыл,дәптер,терезе,арман,достық,сезім,су,қиял,т.б
-деректі зате сімді теріп жазады ; -дерексіз зат есімдерді табады;
Кеспе парақшаға жазады. |
Дескриптор:
Берілген 5зат есімді толық талдайды;
5 ұпай
Дескриптор:
Деректі зат есім-1ұпай; Дерексіз зат есім-1ұпай Барлығы 2ұпай |
103-бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
|
|
|
104 -бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚЕ |
|
Әр тапсырмаға 5ұпайдан қойылады. |
|
70-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Деректі |
Дерексіз |
|
Сурет |
Қасірет |
|
Мектеп |
Құштарлық |
|
Сиясауыт |
Ынтызарлық |
|
Сия |
Мақтау |
|
Ауыл |
Сенімділік |
|
Арыстан, жолбарыс т.б. |
Арман, қиял т.б |
“Дұрыс-бұрыс”тапсырмасы Аты-жөні:.............
|
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1.Мәтінде ғалым адамның өмірі туралы айтылды. |
|
|
|
2.Кейіпкердің балалық шағы дүниежүзілік соғыспен тұспа-тұс келді. |
|
|
|
3.Қасымбек суретті гуашьпен салғанды ұнатпайды. |
|
|
|
4.Олар қылқаламды есектің құйрығынан,аттың жалынан жасап алатын. |
|
|
|
5.Ол кезде сағат деген атымен жоқ. |
|
|
|
6.Мұғалімі қатал болды. |
|
|
|
7.Сонда ол да қазіргідей үйіне жылап айтып барды. |
|
|
|
8.Балалар білімге құштар болды. |
|
|
Семантикалық карта
|
мысалдар |
негізгі |
туынды |
дара |
күрделі |
дерексіз |
деректі |
|
қиял |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
табалдырық |
|
|
|
|
|
|
|
дүниежүзі |
|
|
|
|
|
|
|
білім |
|
|
|
|
|
|
|
қылқалам |
|
|
|
|
|
|
|
жаза |
|
|
|
|
|
|
....................................................................................................................................................................
“Дұрыс-бұрыс”тапсырмасы Аты-жөні:.............
|
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1.Мәтінде ғалым адамның өмірі туралы айтылды. |
|
|
|
2.Кейіпкердің балалық шағы дүниежүзілік соғыспен тұспа-тұс келді. |
|
|
|
3.Қасымбек суретті гуашьпен салғанды ұнатпайды. |
|
|
|
4.Олар қылқаламды есектің құйрығынан,аттың жалынан жасап алатын. |
|
|
|
5.Ол кезде сағат деген атымен жоқ. |
|
|
|
6.Мұғалімі қатал болды. |
|
|
|
7.Сонда ол да қазіргідей үйіне жылап айтып барды. |
|
|
|
8.Балалар білімге құштар болды. |
|
|
Семантикалық карта
|
мысалдар |
негізгі |
туынды |
дара |
күрделі |
дерексіз |
деректі |
|
қиял |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
табалдырық |
|
|
|
|
|
|
|
дүниежүзі |
|
|
|
|
|
|
|
білім |
|
|
|
|
|
|
|
қылқалам |
|
|
|
|
|
|
|
жаза |
|
|
|
|
|
|
4
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қиял әлемі "бөлімі бойынша жасалған сабақ жоспары,5-сынып,6-сабақ
"Қиял әлемі "бөлімі бойынша жасалған сабақ жоспары,5-сынып,6-сабақ
"№ жалпы білім беру орта мектебі" КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
6-бөлім.Қиял әлемі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Фазылбаева Р |
|
|
Күні: |
22.01. |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала қиялы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.5.1 -мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру; 5.4.2.2 - зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- мәтін мазмұнын түсінеді; - нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады; - зат есімдердің мағыналық түрлері деректі, дерексіз зат есімдерді мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Үй тапсырмасын сұрау. |
Амандасады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Берілген мәтінді мұқият оқып,дұрыс/бұрыс тапсырмасын орындаңыз. Бала қиялы Әр шығармашылық иесінің өмірде өшпес із қалдыратын өз жолы бар.Қасымбек ағаның балалық шағы сонау дүниежүзілік соғыс алапатымен тұстас болды.Ол алғаш мектеп табалдырығын аттағанда,қолына ұстаған қаруы-сиясауыт болатын.Бәлкім,қазір де суретті гуашьпен салғанды ұнататыны сондықтан болар?! “Балалық шағым соғыстың қиыншылық кезеңіне тап болып,сурет салуға қылқалам таппайтынбыз.Сурет салуға ынтық болғанымыз сонша-есектің құйрығынан не аттың жалынан қылқалам жасап,сиясауыттағы сияға батырып бояйтынбыз”,*-деп Қасымбек аға алыста қалған жылдарды сағына еске алды.әМектепте жүргенде қабырға газетін сиямен бояп көркемдедік.Ауылдан 7 шақырым жердегі Ақтам мектебіне жаяу баратынмын. “Ақтам”деуіміздің себебі;мектеп күллі ауылдағы сырты әкпен ақталған жалғыз үй болатын.Ол кезде сағат деген атымен жоқ,Шамамен жобалап барамыз.Жаяудың қайбір жүрісі өнсін?!Кейде кешігіп барамын.Бірде кешіккеніме ашуланған мұғалім қатты жазалағаны есімді.Сонда қазіргідей жылап баруды білмейміз.Керісінше,білімге құштарлана түсеміз”,-деді ол.
|
- мәтінді мұқият оқиды,
- ақпараттың дұрыс,бұрыстығын анықтайды; |
Дескриптор: Барлығы дұрыс болса- 3 ұпай; Бір қате болса-2 Екі қате болса-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік
бағдар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті
Сабақ тың соңы
|
Көзімізді жұмамыз.Мұғалім зат есімдерді айтады,егер деректі зат есім болса,оң қолын көтереді,дерексіз зат есім болса сол қолын көтереді.
8-тапсырма.Мәтінді оқи отырып,деректі және дерексіз зат есімдерді теріп жазады.
“ҚҚҚ”әдісі Қиын болды....... Қызықты болды......... Құнды болды............ |
Зат есімді тұлғасына,мағынасына,құрамына қарай талдайды;
Сөздер:тәрбие,ақыл,дәптер,терезе,арман,достық,сезім,су,қиял,т.б
-деректі зате сімді теріп жазады ; -дерексіз зат есімдерді табады;
Кеспе парақшаға жазады. |
Дескриптор:
Берілген 5зат есімді толық талдайды;
5 ұпай
Дескриптор:
Деректі зат есім-1ұпай; Дерексіз зат есім-1ұпай Барлығы 2ұпай |
103-бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
|
|
|
104 -бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚЕ |
|
Әр тапсырмаға 5ұпайдан қойылады. |
|
70-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Деректі |
Дерексіз |
|
Сурет |
Қасірет |
|
Мектеп |
Құштарлық |
|
Сиясауыт |
Ынтызарлық |
|
Сия |
Мақтау |
|
Ауыл |
Сенімділік |
|
Арыстан, жолбарыс т.б. |
Арман, қиял т.б |
“Дұрыс-бұрыс”тапсырмасы Аты-жөні:.............
|
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1.Мәтінде ғалым адамның өмірі туралы айтылды. |
|
|
|
2.Кейіпкердің балалық шағы дүниежүзілік соғыспен тұспа-тұс келді. |
|
|
|
3.Қасымбек суретті гуашьпен салғанды ұнатпайды. |
|
|
|
4.Олар қылқаламды есектің құйрығынан,аттың жалынан жасап алатын. |
|
|
|
5.Ол кезде сағат деген атымен жоқ. |
|
|
|
6.Мұғалімі қатал болды. |
|
|
|
7.Сонда ол да қазіргідей үйіне жылап айтып барды. |
|
|
|
8.Балалар білімге құштар болды. |
|
|
Семантикалық карта
|
мысалдар |
негізгі |
туынды |
дара |
күрделі |
дерексіз |
деректі |
|
қиял |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
табалдырық |
|
|
|
|
|
|
|
дүниежүзі |
|
|
|
|
|
|
|
білім |
|
|
|
|
|
|
|
қылқалам |
|
|
|
|
|
|
|
жаза |
|
|
|
|
|
|
....................................................................................................................................................................
“Дұрыс-бұрыс”тапсырмасы Аты-жөні:.............
|
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1.Мәтінде ғалым адамның өмірі туралы айтылды. |
|
|
|
2.Кейіпкердің балалық шағы дүниежүзілік соғыспен тұспа-тұс келді. |
|
|
|
3.Қасымбек суретті гуашьпен салғанды ұнатпайды. |
|
|
|
4.Олар қылқаламды есектің құйрығынан,аттың жалынан жасап алатын. |
|
|
|
5.Ол кезде сағат деген атымен жоқ. |
|
|
|
6.Мұғалімі қатал болды. |
|
|
|
7.Сонда ол да қазіргідей үйіне жылап айтып барды. |
|
|
|
8.Балалар білімге құштар болды. |
|
|
Семантикалық карта
|
мысалдар |
негізгі |
туынды |
дара |
күрделі |
дерексіз |
деректі |
|
қиял |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
табалдырық |
|
|
|
|
|
|
|
дүниежүзі |
|
|
|
|
|
|
|
білім |
|
|
|
|
|
|
|
қылқалам |
|
|
|
|
|
|
|
жаза |
|
|
|
|
|
|
4
шағым қалдыра аласыз














