А
лматы облысы, Сарқан
қаласы
Н.Островский атындағы мектеп-лицейінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Исыпқали Асель Серікпайқызы
|
Мектеп: Н.Островский атындағы мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Исыпқали Асель Серікпайқызы Сынып: 5 Пәні: қазақ тілі |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиялдан туған фильмдер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5Ж3. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: сюжетті суреттердің желісі бойынша шағын әңгіме құрастыру Көпшілігі: сюжетті суреттердің желісі бойынша белгілі бір оқиғаны сипаттап, қиял элементтерін қолдана отырып әңгіме құрастыру Кейбірі: сюжетті суреттердің желісі бойынша белгілі бір оқиғаны сипаттап, көркем әдеби тілде әсерлі әңгіме құрастыру |
|
Бағалау критерийі |
1. Білу. Түсіну. Сюжетті суреттерді ретімен орналастыра алады 2. Қолдану. Суреттер желісіне сай жоспар құра алады 3. Талдау. Сюжетті суреттерді талдай отырып, әңгіме құрастыра алады |
|
Құндылықтарға баулу |
Еліміздің жетістіктеріне деген мақтаныш сезімін ояту |
|
Пəнаралық байланыс |
Жаратылыстану, тарих |
|
Алдыңғы білім |
«ЭКСПО-2017» көрмесі туралы қосымша ақпарат алып келді |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
1-топ «Жел энергетикасы», 2-топ «Күн энергетикасы», 3-топ «Жасыл энергия», 4-топ «Болашақ энергиясы»
|
Қима қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1. ТЖ Тапсырма Сюжетті суреттерді ретімен орналастырыңыз
Д Білім алушы - суреттерді оқиға желісі бойынша орналастырады; - кейіпкерлерді атай отырып, суреттерді оқиға желісіне сай орналастырады; ҚБ Алмалар ақылы топтық бағалау 1. Қызыл алма - түсінген жоқпын 2. Сары алма - сұрақтарым бар 3. Жасыл алма - барлығы түсінікті
2. ЖЖ Тапсырма Суреттер желісіне жоспар құрыңыз
Д Білім алушы - Суреттерге қарап жоспар құрайды;
- ҚБ «Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа Сергіту сәті Назарларына «ЭКСПО-2017» бейнекөрінісін ұсыну 3. Ж Тапсырма «Крест-нөл» стратегиясы Ойлау деңгейлеріне қатысты тапсырмаларды орындаңыз
Дескриптор
Білім алушы - Сюжетті суреттер желісіне сай әңгіме жазады - Кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамти отырып, әсерлі әңгіме жазады ҚБ «Сэндвич» |
Сюжетті суреттер |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Ресторан» әдісі
- мен тағы ..... тапсырыс берер едім - маған бәрінен ұнағаны...… - менің асқазаным қорытты… - келесіде маған қосыңызшы…
Үйге тапсырма: Жаңа ақпараттық технологиялардың даму тарихы туралы ойтолғау жазу |
|
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға 2-тапсырма бойынша сөз тіркестерін ұсынамын (Болашақ энергиясы, ЭКСПО көрмесі, ғажайып әлем, қызықты оқиғалар, робогид, экомобиль, табиғат байлықтары, жасыл энергия) Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға 3-тапсырма бойынша "Крест-нөл" стратегиясы бойынша сараланған тапсырмалар ұсынамын. Қолдауды азырақ қажет ететін оқушыларға 3-тапсырмада берілген ойлау дағдыларының деңгейіне байланысты көрсетілген ұяшықтардағы тапсырмалар бойынша оқушыларға дереккөздерді (tickets.expo2017astana.com voxpopuli.kz) ұсынамын. |
Сабақ кезінде оқушылардың оқуын тексеру үшін бірнеше қалыптастырушы бағалау тәсілдерін, соның ішінде, дескриптор арқылы, алмалар мен смайликтер, «Сэндвич» арқылы бағаладым. Алмалар ақылы топтық бағалау 1. Қызыл алма - түсінген жоқпын 2. Сары алма - сұрақтарым бар 3. Жасыл алма - барлығы түсінікті
|
|
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Ықшам сабақ беру барысында тренер мен әріптестердің кері байланысы сабақ жоспарлауға негіз болды. Сабақты жоспарлауда оқу мақсаты, сабақ мақсаттары, бағалау критерийлері, белсенді оқу әдістері және саралау әдістері басты назарға алынды. Тренер мен әріптестердің кері байланысы нәтижесінде ойлау дағдыларының деңгейі мен бағалау критерийлеріне, тапсырмаларға өзгеріс енгіздім. Нәтижесінде сабақ жоспарына оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, «Крест-нөл» стратегиясы бойынша сараланған тапсырмаларды ұсындым. Сабақ жоспарында жоспарланған тапсырмалар мен стратегиялар оқу мақсаттарына жетуге ықпал етеді. |
||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сюжетті суреттер желісіне арналған тапсырмалар 2: "Крест-нөл" стратегиясы бойынша сараланған тапсырмалар Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Жазылымға қатысты түрлі стратегияларды қолдану 2: Сараланған тапсырмаларды орынды қолдану Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? Алдыңғы білімді назардан тыс қалдырмау қажет, себебі оқушы берілген алдыңғы білімін сабақта керегіне жарату тиіс |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қиялдан туған фильмдер 5-сынып
Қиялдан туған фильмдер 5-сынып
А
лматы облысы, Сарқан
қаласы
Н.Островский атындағы мектеп-лицейінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Исыпқали Асель Серікпайқызы
|
Мектеп: Н.Островский атындағы мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Исыпқали Асель Серікпайқызы Сынып: 5 Пәні: қазақ тілі |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиялдан туған фильмдер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5Ж3. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: сюжетті суреттердің желісі бойынша шағын әңгіме құрастыру Көпшілігі: сюжетті суреттердің желісі бойынша белгілі бір оқиғаны сипаттап, қиял элементтерін қолдана отырып әңгіме құрастыру Кейбірі: сюжетті суреттердің желісі бойынша белгілі бір оқиғаны сипаттап, көркем әдеби тілде әсерлі әңгіме құрастыру |
|
Бағалау критерийі |
1. Білу. Түсіну. Сюжетті суреттерді ретімен орналастыра алады 2. Қолдану. Суреттер желісіне сай жоспар құра алады 3. Талдау. Сюжетті суреттерді талдай отырып, әңгіме құрастыра алады |
|
Құндылықтарға баулу |
Еліміздің жетістіктеріне деген мақтаныш сезімін ояту |
|
Пəнаралық байланыс |
Жаратылыстану, тарих |
|
Алдыңғы білім |
«ЭКСПО-2017» көрмесі туралы қосымша ақпарат алып келді |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
1-топ «Жел энергетикасы», 2-топ «Күн энергетикасы», 3-топ «Жасыл энергия», 4-топ «Болашақ энергиясы»
|
Қима қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1. ТЖ Тапсырма Сюжетті суреттерді ретімен орналастырыңыз
Д Білім алушы - суреттерді оқиға желісі бойынша орналастырады; - кейіпкерлерді атай отырып, суреттерді оқиға желісіне сай орналастырады; ҚБ Алмалар ақылы топтық бағалау 1. Қызыл алма - түсінген жоқпын 2. Сары алма - сұрақтарым бар 3. Жасыл алма - барлығы түсінікті
2. ЖЖ Тапсырма Суреттер желісіне жоспар құрыңыз
Д Білім алушы - Суреттерге қарап жоспар құрайды;
- ҚБ «Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа Сергіту сәті Назарларына «ЭКСПО-2017» бейнекөрінісін ұсыну 3. Ж Тапсырма «Крест-нөл» стратегиясы Ойлау деңгейлеріне қатысты тапсырмаларды орындаңыз
Дескриптор
Білім алушы - Сюжетті суреттер желісіне сай әңгіме жазады - Кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамти отырып, әсерлі әңгіме жазады ҚБ «Сэндвич» |
Сюжетті суреттер |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Ресторан» әдісі
- мен тағы ..... тапсырыс берер едім - маған бәрінен ұнағаны...… - менің асқазаным қорытты… - келесіде маған қосыңызшы…
Үйге тапсырма: Жаңа ақпараттық технологиялардың даму тарихы туралы ойтолғау жазу |
|
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға 2-тапсырма бойынша сөз тіркестерін ұсынамын (Болашақ энергиясы, ЭКСПО көрмесі, ғажайып әлем, қызықты оқиғалар, робогид, экомобиль, табиғат байлықтары, жасыл энергия) Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға 3-тапсырма бойынша "Крест-нөл" стратегиясы бойынша сараланған тапсырмалар ұсынамын. Қолдауды азырақ қажет ететін оқушыларға 3-тапсырмада берілген ойлау дағдыларының деңгейіне байланысты көрсетілген ұяшықтардағы тапсырмалар бойынша оқушыларға дереккөздерді (tickets.expo2017astana.com voxpopuli.kz) ұсынамын. |
Сабақ кезінде оқушылардың оқуын тексеру үшін бірнеше қалыптастырушы бағалау тәсілдерін, соның ішінде, дескриптор арқылы, алмалар мен смайликтер, «Сэндвич» арқылы бағаладым. Алмалар ақылы топтық бағалау 1. Қызыл алма - түсінген жоқпын 2. Сары алма - сұрақтарым бар 3. Жасыл алма - барлығы түсінікті
|
|
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Ықшам сабақ беру барысында тренер мен әріптестердің кері байланысы сабақ жоспарлауға негіз болды. Сабақты жоспарлауда оқу мақсаты, сабақ мақсаттары, бағалау критерийлері, белсенді оқу әдістері және саралау әдістері басты назарға алынды. Тренер мен әріптестердің кері байланысы нәтижесінде ойлау дағдыларының деңгейі мен бағалау критерийлеріне, тапсырмаларға өзгеріс енгіздім. Нәтижесінде сабақ жоспарына оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, «Крест-нөл» стратегиясы бойынша сараланған тапсырмаларды ұсындым. Сабақ жоспарында жоспарланған тапсырмалар мен стратегиялар оқу мақсаттарына жетуге ықпал етеді. |
||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сюжетті суреттер желісіне арналған тапсырмалар 2: "Крест-нөл" стратегиясы бойынша сараланған тапсырмалар Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Жазылымға қатысты түрлі стратегияларды қолдану 2: Сараланған тапсырмаларды орынды қолдану Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? Алдыңғы білімді назардан тыс қалдырмау қажет, себебі оқушы берілген алдыңғы білімін сабақта керегіне жарату тиіс |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз


ескриптор

Суреттер желісін
толық қамтитын жоспар
құрайды;













