Қиялын дамыту

Тақырып бойынша 27 материал табылды

Қиялын дамыту

Материал туралы қысқаша түсінік
Адамдардың іс-әрекетін келтіру
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Танымдық әрекеттерін түзету

Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Педагогтың тегі, аты, әкесінің (болған жағдайда)


Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қиялын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.3.2 адамдардың іс-әрекетін келтіру

Сабақтың мақсаты

Оқушының қиялын дамытуға арналған жаттығулар жасай алады.

Апта құндылығы

Жасампаздық – бәрімізге өнеге.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Психологиялық ахуал

Ынтымақтастық ортасын құру;

«Сәлемдесу» жаттығуы.

Мақсаты: қарым-қатынас дағдыларын, топтық өзара әрекеттесу әдістерін дамыту, күйзелісті төмендету.

Нұсқау: Қыс, көктем, жаз, күз белгілеріне қарай 4 топқа бөлінейік. Әр топтың міндеті – мимика мен ишарат арқылы басқа топтарға сәлемдесу түрлерін ойлап, құрастыру.


Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Сабаққа назар аударады.

Жыл мезгіл суреттері. Музыка

5 мин

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

«Құндылықтар спектрі»

Оқушыға өткен сабақтағы тақырып бойынша сұрақтар қояды.

Жігер деген – МЕН.

Күш деген - МЕН.

Махаббат деген - МЕН.

Денсаулық деген - МЕН.

Ақылдылық деген - МЕН.

ЕББҚ оқушы сұрақтарға жауап береді

Слайд

Сабақтың ортасы


5 мин











5 мин














20 мин

ІІІ. Жаңа сабақ

Сергіту сәті

Күн ұйықтайды.
Күн оянады.
Жел соқты.
Жаңбыр жауды.
Бұлт шатырлады.
Күн ашылды.
Жел басылды.

1-тапсырма. Жаттығуларды қайтала.

  • Бүгінгі сабағымызды қызықты бастаймыз. Қазір біз телевизорды қосамыз, бірақ бір қиындық бар. Телевизордың дауысы жоқ. Ал біз көрсетіп жатқан бағдарламаны көп уақыт тосып, енді көруіміз керек. Енді біраз қиялымызды қосайық. Телевизордағы суретке қарап қай адам не айтып жатқанын өзің айтып бере ғой.

Ести білу қабілетіміз біз үшін қандай қуаныш әкеледі. Егер, ести білмесек не болар еді? Біздің өмірімізде ести білу қабілетіміздің мәні зор. Бүгін танысатын мамандығымыз журналист. Өзің осы мамандық туралы не білесің?

Журналист жер бетінде болып жатқан қызықты және маңызды жағдайларды іздеп, газет, журнал, теледидар арқылы соларды бізге жеткізеді. Келешек журналистке қандай пәндерді білу керек? Журналистке есте сақтау қабілеті не үшін керек? Сонымен қатар, оқырмандарға ойындағыны дұрыс жеткізу үшін журналистің сөздік қоры бай болу керек. Соны тексеріп көрейік.

2-тапсырма: сөздердің оқып, олардың ұқсастығы мен айырмашылығын тауып көрсету:

Қол – аяқ құдық – өзен

Мысық – жылқы аспан – құс

Мұғалім – дүкенші күн – қар

Трамвай – автобус

3-тапсырма: Келесі тапсырма да қызықты: Қазір мен кез келген үш сөз беремін. Сенің мақсатың сол үш сөздерді пайдаланып болмайтын оқиғаларды ойлап табу.

  1. Шелек, ұшақ, терезе

  2. Қолғап, тамақ, аяқ

  3. Шам, есік, мал

4-тапсырма.Суреттердегі айырмашылықтарды тап және осы іс-әрекеттерді қайтала.





Жаттығуларды мұғаліммен бірге жасайды.





Видеода көрсетілген іс-әрекеттерді қайталайды.









.







Сөздердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады.




Сөздерді пайдаланып сөйлем құрастырады.














Ауызша қолдау


Жарайсың!







Дескриптор:

- видеоға қарап, қимылдарды қайталайды.















Дескриптор:

-сөздердің мағынасына қарай ажырата алады.






Дескриптор:

-сөздерден сөйлем құрастыра алады;

- суреттегі айырмашылықтарды таба алады.







Слайд

































5 мин

ҮІ. Бекіту

«Үш түсіндірме» әдісі.

Не себепті ... екендігін түсіндіріңіз.

Сіз неге ... ойлайсыз.

Сіз неге ... деп есептейсіз


Сұрақтарға жауап береді.


Сабақтың соңы

2 мин

ҮІІ: Рефлексиялық


Сабақты түсінгені бойынша смайлктің бірін таңдайды.


Оқушының сабақты меңгеру көңіл-күйі анықталады.


3 мин




Үйге тапсырма

ҮІІІ. Оқушыларды бағалау

Оқушылар тапсырманы орындауына орай, жетондар беріледі. Берілген жетондарды санап, бағалйды.


Жаттығуларды қайтала.

Әр тапсырмада алған жетондарын санайды

Жетондары саналады.






Күнделік







Пәні:Танымдық әрекеттерді түзету

Өткізілген күні:____________________

Оқушының аты-жөні:_____________________

Тақырыбы: Қиялды дамыту.

1-тапсырма: сөздердің оқып, олардың ұқсастығы мен айырмашылығын тауып көрсету:

Қол – аяқ құдық – өзен

Мысық – жылқы аспан – құс

Мұғалім – дүкенші күн – қар

Трамвай – автобус

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1-тапсырма: Келесі тапсырма да қызықты: Қазір мен кез келген үш сөз беремін. Сенің мақсатың сол үш сөздерді пайдаланып болмайтын оқиғаларды ойлап табу.

  1. Шелек, ұшақ, терезе

  2. Қолғап, тамақ, аяқ

  3. Шам, есік, мал

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3-тапсырма.Суреттердегі айырмашылықтарды тап және осы іс-әрекеттерді қайтала.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.02.2025
163
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі