ҚМЖ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып информатика
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Ақпаратпен жұмыс

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 9

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Ақпараттың сипаттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.1.1- ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы,

анықтығы, құндылығы және тағы басқа)

9.4.1.1 - компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты

қауіптерді сынап бағалау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтау.

Көптеген оқушылар:

Ақпарат қасиеттерін салыстыру.

Кейбір оқушылар:

- Ақпарат қасиеттерін анықтаудың қажеттілігін түсіндіру.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой сергіту жаттығуы: «Телефон» ойыны.

Оқушылар екі қатар болып тұрады. Мұғалім бірінші топтың

топбасшысына «Сабақ болмайды» деп, ал екінші топтың

топбасшысына «Ертең сағат 10:30-да сабақ болмайды» деп

сыбырлайды. Топбасшысы келесі оқушыға сыбырлап айтады,

соңғы оқушыға жеткенде оқушы ақпаратты дауыстап айтады.

Мұғалім оқушылардан айтылған екі ақпараттың қандай

ұқсастығы және айырмашылығы бар екенін сұрайды.

Оқушылар пікірлерін айтады.

Жаңа топ құру: «Мозаика».

-берілген мақал-мәтелдердің қиындыларын құрастыру арқылы

топтарға бірігеді:

1. «Мың рет естігенше, бір рет көр».

2. «Еңбегі аздың, өнбегі аз».

3. «Ағаш айғайға кұламайды».

Кестемен жұмыс: Оқушылар кестеге білетіндерін жазады.

Ақпарат түрлері Ақпарат қасиеттері

Оқу мақсатын таныстыру, оқушылардың қажеттілігін анықтау.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Телефон

А4 парағы

Сабақтың ортасы

Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау.

Ақпарат дегеніміз не?

Ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері бар?

Ақпараттың адам өміріндегі маңызы жайлы не айтуға

болады?

Оқулықпен жұмыс: Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады,

бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға

болады).

Практикалық тапсырмалар:

1. Өзің ақпарат алатын дереккөздердің тізімін көрсет.

2. Қызметтің негізгі түрі ақпаратпен жұмыс істеуге болатын

мамандықтар тізімін жаса.

3. Өзің ақпарат көзі, ақпарат алушы болатын жағдайлар туралы

мысалдар келтір.

4. Кешке қарай, сабақтан қайтқан кезде, сыныптасың күтпеген

жерден қоңырау шалып, ертеңгі сабақ кестесі өзгертілгенін

ескертті. Сыныптасың саған жаңа сабақ кестесін берді. Бұл

ақпаратта сен үшін қандай қасиеттер бар? (Сенімділік, толық,

өзекті, құнды, түсінікті, объективті. )

Дескриптор

Ақпарат көзін анықтайды.

Ақпарат қасиеттерін салыстырады.

Топтық жұмыс:

Ақпараттың барлық қасиеттері маңызды десекте, әртүрлі

мамандық иелері үшін осы қасиеттердің бірі басқаларына

қарағанда айрықша маңыздылыққа ие болады. Мысалы,

журналист үшін бірінші кезекте ақпараттың өзектілігі

маңызды. Әрбір мамандық иесі үшін ақпараттың қай қасиеті

ерекше маңызды екеніне талдау жасаңдар.

Дескриптор

Ақпарат қасиеттерін анықтайды.

Ақпарат қасиеттерін салыстырады.

Жұптық жұмыс:

Ақпараттың әрбір қасиетіне күнделікті өмірден алынған бір-

бірден дәлелді мысал дайындап, ұсыныңдар.

Дескриптор

Ақпарат қасиеттерін өмірде қолданады.

Жеке жұмыс

Компьютермен жұмыс істеудің зиянды жақтарын ескеріп, өзің

үшін комьютерде денсаулығына кері әсер етпейтіндей жұмыс

істеу ережесін құрастыр. Құрастырған ережең денсаулығынды

қорғауға қаншалықты көмектесетінін бағала.

Дескриптор

Компьютермен жұмыс істеудің зияндық жақтарынан

қорғанудың маңыздылығын тұжырымдайды

Бағалау

Бағалау шкала әдісі бойынша жүреді. Топбасшы

тапсырмаларды орындауына байланысты жасыл, сары, қызыл

түстермен ұяшықтарды бояйды.


Мұғалімді тыңдайды












































































Смайлик

Интербелсенді тақта / компьютер















Сабақтың соңы

1. Ақпараттың қандай түрлері бар?

2. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесің?

3. Ақпаратты адам қай сезім мүшесімен ең көп

қабылдайды?

4. Тарихи ақпараттың қандай қасиеттерін айтуға

болады?

5. Ақпараттың өзектілігіне қандай мысалдар келтіруге

болады?


1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды


Оқулық









Өзін-өзі бағалау.













Үй тапсырмасы

Шағын мақала дайындап келу:

Адамның ақпараттық іс-әрекеті.

Әртүрлі салалардағы ақпаратпен жұмыс.








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.00.2023
341
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі