МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Адамгершілікке тәрбиелеу
Авторы:
25 Қазан 2023
374
8 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

ІІ.Құндылықтар

Педагогтің Т.А.Ә. Төлеген Д.


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

13– сабақ. Қазыналы қарттың тәлімі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.4.1 аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

2.6 Кейіпкерлердің ісәрекетін бағалау

4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінезқұлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

Сабақтың мақсаты

  • Кейіпкерлердің іс-әркеттерін бағалаймын, салыстырамын

  • Әдеби шығармалардың түрлерін анықтаймын

Құндылық

  • Талап:Сынижәнекреативтіойлау

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

2 минут


Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?

Оқушылар сәлемдеседі.

Кезекші оқушы сыныпты түгендейді

Сабаққа назарын аударады.





Керемет!





Психологиялық ахуал қалыптастыру.


Тренинг ережесі

2 минут


Маған бақыт сабақ өту – сіздермен

Көріп тұрмын, қуаныш бар жүздерде

Жастық шақта жүріңіздер шат күліп

Бүгін бізге серік болсын сәттілік


  • Сабағымыз сәтті болсын!

  • Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттейік!

  • Сабақтабір - бірімізді

  • Сабақта уақытты:

  • Сабақта тапсырмаларды:

Кім жылдыам Сұрақ - жауап


Айтады



  • Сыйлаймыз,тыңдаймыз!

  • Үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Шапшаңдықты,тапқырлықты көрсетеміз!

  • Сұраққа жауап береді




Керемет!

















Сабақтың

ортасы

33 минут





Ұжымдық жұмыс

1Рисунок 1 0 минут



Қызығушылы

ғын ояту


Құндылықтар

  • Оқу түрлерін қолданасың

  • Көркемдегіш құралдарды қолданып көресің

  • Шығармашылық жұмыстарды сызба түрінде орындайсың


13– сабақ. Қазыналы қарттың тәлімі

Сабақтың мақсаты:

  • Кейіпкерлердің іс-әркеттерін бағалаймын, салыстырамын

  • Әдеби шығармалардың түрлерін анықтаймын

«Пікіріңді айт» әдісі

  • Берілген сөйлемдерді оқып, өз ойыңды айт.


1 1

Ұрпақ үшін мәндісі ұлттық тұрғыдағы тәрбие. Әр халықтың тарихи өмірінде қол жеткізген ең құнды дүниелері - рухани және адами қасиеттері - ұлттық құндылықтары бар. Отаншылдықты қалыптастыруда ата-бабамыздың ұлағатты ойлары мен тәлімдік тәрбиесінің орны ерекше.














Жаңа бөлімді меңгереді


Жаңа тақырып

Меңгеретін жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатымен танысады



Берілген сөйлемдерді оқып, өз ойыңды айтады

Отанымды сүйемін – отанымды жақсы көремін Денсаулық зор байлық – денсаулық мықты болу керек Еңбек ету қажеттілік – еңбек ету керек, ерінбеу керек

Өнерлі, білімді баламын – өнерлі боламын, білімді боламын

Достарыма көмектесемін – достарыма адал боламын

Үлкендерді сыйлаймын – үлкеннің айтқанын тыңдап, құрметтеймін

Туған тілім – қазақ тілі – туған тілімде сөйлеймін

Ата – анамды жақсы көремін – ата-ананың айтқанын тыңдап жүремін

Сыпайы сөйлеймін – сіз деп үлкендерге сыпайы сөйлеймін

Атамның сөзі – ақылдың көзі – атамның айтқан сөзін тыңдап жүремін

Табиғатты қорғаймын – табиғатты ластамаймын, табиғатты күтемін



  • Есіңде сақта
















Дескриптор

Берілген сөйлемдерді оқып, өз ойларын айта алады

















Оқулық 47 бет


ұжымдық жұмыс


11 минут

Рисунок 2












жеке жұмыс

12 минут












Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

«Пікіріңді айт» әдісі

Оқылым;Тыңдалым; Айтылым 40 -бет

Төле би (шамамен 1663-1756) би, шешен. Қазіргі Жамбыл облысы Шу өзенінің жағасындағы Жайсаң жайлауында дүниеге келген. Қазақ жерін жоңғар басқыншыларынан құтқаруға атсалысқан. Төле бидің кесенесі өзі 12 жыл билік жүргізген Ташкент қаласында орналасқан.

Қазыналы қарттың тәлімі


Үйездеу - ыстық күні жылқының бастарын бір-бірінің көлеңкесіне тығып, топтанып тұруы

Кіші бесін - күн төбеден ауып, кешкірген кез

Нысапсыз - тойымсыз, қанағатсыз

Қайырсыз - қайыры жоқ, жақсылығы, шапағаты тимейтін

Жер айдау - жер жырту


  • 3. Шығармадағы нысапсыз бай мен қайырсыз байдың іс-әректін салыстырыңдар.


  • 4. Нысапсыз бай мен қайырсыз байға қандай адами құндылықтар жетіспейді?






  • 5. Мәтін неліктен «Қазыналы қарттың тәлімі» деп аталған?




2-тапсырма

«Дәлелде» әдісі

Айтылым 42 -бет

  • 6. Төле би Қоңқа қарттан қандай тәлім алды?


  • 7. Сөздің айтылуы мен жазылуын анықта

Жыланкөз

Жылаңгөз

Төле би

Төлө би

1 2

Есіңе түсір

Шешендік сөз - қазақ халқының ерте заманнан келе жатқан сөз өнері. Шешендік сөзде терең ой, Даналық жатыр. Нағыз шешен тапқыр, әділ, топ алдында тайсалмай сөз бастайтын батыл, сабырлы болады.





















  • Автор туралы мәлімет айтады












  • Мәтінді түсініп оқиды





  • Жаңа сөздермен танысады




3. Шығармадағы нысапсыз бай мен қайырсыз байдың іс-әрекетін салыстырады

Нысапсыз бай – тойымсыз, қанағатсыз, кедейлерге қайырымы жоқ

Қайырсыз бай – жақсылық жасау білмейтін, шапағаты тимейтін, жұртқа пайдасы жоқ бай

4. Нысапсыз бай мен қайырсыз байға қандай адами құндылықтар жетіспейтінін айтады

Нысапсыз байға қанағатшыл,қайырымдылық жетпейді

Қайырсыз байға адамгершілік, шапағатты болу керек


5. Мәтін неліктен «Қазыналы қарттың тәлімі» деп аталғанын айтады

«Қазынады қарттың тәлімі» аталу себебі Қоңқа бидің Төлеге айтқан ақылынан деп ойлаймын


6. Төле би Қоңқа қарттан қандай тәлім алғанын айтажы

Төле би Қоңқа қарттан нысапсыз , қайырымсыз адамдар қандай болатынын, және сол сияқты болмау керектігін түсінді


7. Сөздің айтылуы мен жазылуын анықтайды

Жыланкөз деп жазылады – жылаңгөз деп айтылады

Төле би деп жазылады – Төлө би деп айтылады


Есіңе түсір









Дескриптор

Автор туралы мәлімет айта алады









Дескриптор

Мәтінді түсініп оқиды













Дескриптор

Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді















Дескриптор

Өлеңнің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді














Оқулық 47 бет










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!