ҚМЖ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып 2 тоқсанға дайын қмж лар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:


Бөлімі:

Тығыздық

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7а,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Масса және денелердің массасын өлшеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.11 – электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: масса ұғымының физикалық мағынасын түсінеді,белгіленуін, ХБЖ-ғы өлшем бірлігін біледі

Көптеген оқушылар істей алады: денелердің массасын өлшеу тәсілдерін айта алады ;

электронды, серіппелі иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшейді

Кейбір оқушылар істей алады: Берілген дененің бір данасының массасын анықтау тәсілін ұсынады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы













5 мин.















5 мин

Ой қозғау әдісі” 









10 мин










Ұйымдастыру кезеңі

І.Білу кезеңі. «Жасырын сұрак» әдісі арқылы топтар ұяшықтарда жасырылған сұрақтарды табады.

ІІ. Түсіну.  Тапсырма №1

  1. Механикалық қозғалыс деп қандай қозғалысты айтамыз?

  2. Қозғалыстың қандай түрлерін білесіз? Айырмашылығы қандай

  3. Түзусызықты бірқалыпты қозғалыс дегеніміз қандай қозғалыс? Мысал келтіріңіз

  4. Түзусызықты бірқалыпсыз қозғалыс дегеніміз қандай қозғалыс? Мысал келтіріңіз

  5. Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеудің формуласын (жазыңыз) айтыңыз



Дене, зат, физика сөздерін, оқушылар бір-бірлеп конверттен суырады, кімге қандай сөздер келеді сол бойынша топқа бөлінеді.





Окушылар табиғат құбылыстары туралы өз ойларын айтады.



Оқушылар ұяшықтардағы жасырылған сұрақтарға жауап береді.



Оқушылар физкалық құбылысға мысалдар келтіріп, түрлерін ажыратады.

Дескриптор

-Физика ғылымы туралы түсініктері қалыптасады;



Жалпы балл -1





Дескриптор



  1. Физикалық ұғымдарға сипаттама бере алады

  2. Қозғалысты сипаттайтын формулалар мен өлшем бірліктерін біледі

Жалпы балл -2

Дескриптор

-Физикалық құбылыстардың түрлерін бір-бірінен  ажырата алады;
















Дене, зат, физика сөздері жазылған кағаздар,






















Сабақтың ортасы.

7 мин

















5мин

Физикалық диктант” әдісі

ІІІ.Қолдану. 

Қозғалыстың түрлерін ажырата алады

Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу

ІV.Талдау. “Физикалық диктант” әдісін қолдана отырып төмендегі мәтіндегі сөздердің сөз тіркестерін толықтыру.

 

. Әлемде орын алатын сан алуан өзгерістер …… құбылыстары деп аталады. …….. – табиғатта болып жатқан әр түрлі физикалық құбылыстарды зерттеп, оларды өзара байланыстыратын заңдарды ашу.

Оқушылар кестедегі құралдар бойынша, тәжірибе жасайды.









Оқушылар сөз тіркестерін толықтырып, диктант жазады




-Физикалық құбылыстарға күнделікті өмірден мысалдар келтіреді

- Физикалық құбылыстарды күнделікті өмірде құралдарды пайдалана отырып,  тәжірибе жасай алады



Жалпы балл -3

Дескриптор

- Мәтіннің мағынасын түсінеді;

- Алған білімдерін жинақтай алады;

Жалпы балл -2






























парақшалар






Сабақтың соңы.

8-мин

Трек-сызба” әдісі



























Рефлексия

5 мин



Бағалау







Үй тапсырмасы

V. Жинақтау. жасайды. 

Жаңа сабақты әр түрлі таразылардың суретін көрсете отырып түсіндіру

Транспорттық таразы -200 т дейінгі дененің массасын өлшейді

Иіндік таразы оқу таразысында 200г дейінгі дененің массасы өлшенеді

Аналитикалық таразы (электронды таразы)-дененің массасын бірнеше мыңдаған граммға дейінгі дәлдікпен көрсетеді

ХБЖ не келтіру

1 т=1000кг;

1 г=0,001кг;

1 мг=0,000001кг;



  + Плюс

Сабақта қызық болған, пайдалы нәрселер жазылады

– Минус

Сабақта сәтсіз шыққан ,пайдасы жоқ не шамалы болды деген нәрселер



Оқушылар кестемен жұмыс жасайды

 

Дескриптор

- Физикалық құбылыстың анықтамасын біледі.

-Физикалық және табиғи құбылыстардың айырмашылығын біледі.



Жалпы балл-2









Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

ДК экраны, дәптер, оқулық





























Стикерлер











Оқулық






Тексерілді:


Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні

Рустемова Ж

Күні:


Сынып:7 а,б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу

7.2.2.12 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Оқушы дененің өлшемдерін, көлемін анықтау үшін құрал-жабдықтарды қолдана алады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін денелердің өзара әрекеттесу тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз денелердің өзара әрекеттесу есептер шығарып,тақырыпты одан ары түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырыпты тексеру.






1 тапсырманы орындау






Ұпай





Кесте

Сабақтың ортасы


































-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Масса және денелердің массасын өлшеу.Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, денелердің массасын өлшеп,біліп,оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 7 сынып Башарұлы.Р. §13, 59 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)

Дұрыс пішінді денелердің көлемін анықтау.Оқушыларға темірден, ағаштан және аллюминийден жасалған тік төртбұрышты білеушелер таратылады, оқушылар оның көлемін өлшеуіш лента (сызғыш) арқылы өлшейді.

 



Келесі проблемалық сұрақ арқылы дұрыс емес пішінді дененің көлемін анықтауға итермелеу: Архимедке мына тапсырманы шешуге көмектесіңдер. Ол үшін сіздерге өлшеуіш цилиндр керек болады.«Патшаның тәжін зергер таза алтыннан жасады ма, әлде алтын мен күмістің қоспасынан жасады ма?

Дұрыс емес пішінді дененің көлемін Vдене = V2 – V1 формуласымен есептеу керектігін түсіндіріңіз.

ЭКСПЕРИМЕНТТІК ТАПСЫРМА: Дұрыс емес пішінді денелердің көлемін анықтау











Теориялық материалмен жұмыс


























Эксперименттік тапсырма












Ұпай



























Ұпай










Оқулық, жұмыс дәптері


























Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді


Стикер








Тексерілді:


Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні

Рустемова Ж

Күні:


Сынып:7а,б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тығыздықты есептеу.

Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. №3 зертханалық жұмыс. «Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Тығыздық анықтамасын білу, өлшем бірліктерін айту.

Басым бөлігі: Тығыздықтың формуланы пайдаланып есептерді шығару, мысалдар келтіру.

Кейбір оқушылар: Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибеде қолдана алу, формуланы қолданып күрделі есептерді шығару



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін денелердің өзара әрекеттесу тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз массаны өлшеуге есептер шығарып,тақырыпты одан ары түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақ-жауап. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.






1 тапсырманы орындау






Ұпай





Кесте

Сабақтың ортасы


































-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, заттың тығыздығын өлшеуді біліп,оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 7сынып Башарұлы.Р. §7,63 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)


Бізді қоршаған денелердің барлығы қандай да бір заттан: ағаштан, темірден және тағы да басқа заттардан жасалады. Барлық денелердің өздеріне тән пішіні көлемі, ауданы, массасы т.б өлшемдері болады. Денелердің осындай сипаттамаларын өлшеулер жүргізу арқылы анықтаймыз. Мысалы: дененің масссасын таразыға тартып анықтаймыз. Дененің массасы оның өлшеміне, қандай заттан жасалғанына тәуелді. Мысалы, 1 м темір 1 м қорғасыннан жеңіл, ал 1 м алюминийден ауыр болады. Демек, көлемдері бірдей денелерді салыстыра отырып, олардың ауыр-жеңіл екендігін анықтай аламыз. Бұдан, заттың қасиетін сипаттайтын тығыздық деп аталатын физикалық шама енгізіледі.

Заттың тығыздығы деп сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шаманы айтады.

 ρ = m / v  m=ρ*V V=abc

тығыздық  = масса / көлем

зат тығыздығының бірлігі үшін бірліктердің Халықаралық жүйесінде килограмның метр кубқа қатынасы алынған.(кг/м³).

Кітаппен жұмыс. 3тапсырма (оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар қойылады)

  1. Тығыздық дегеніміз не?

  2. Тығыздық қандай шамаға жатады?

  3. Тығыздықтың формуласы және өлшем бірлігі?

1)Ас тұзының ірі кесектерінің тығыздығы 2160 кг/м8, ал майдаланған ұнтақтарының тығыздығы 800 кг/м3. Неге?

2). Газ күйдегі сутектің тығыздығы 0,09 кг/м3, ал сұйык күйінде 69 кг/м3, қатты күйінде 80 кг/м3. Сутек тығыздығынын өзгеру себебі неде?












Теориялық материалмен жұмыс


























Есептер шығару














Ұпай



























Ұпай










Оқулық, жұмыс дәптері



























Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды


Стикер









Тексерілді:


Бөлімі:

Тығыздық

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7 а,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тығыздықты есептеу.

Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. БЖБ№3

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Тығыздықтың ұғымын біледі, формуласын жаза алады

Оқушылар Әр түрлі денелердің тығыздықтарын, есептеулер жүргізу арқылы анықтауды біледі


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



3 мин.











4 мин. Жұптық жұмыс





























5мин

«Миға шабуыл»әдісі


Ұйымдacтыpу кeзeңі:

1-тапсырма. Жүрек формуласымен танысу және оны талдау жұмыстарын жүргізу. Терминдермен жұмыс жүргізеді. Жұптық жұмыс

«Кім жылдам»? 1. Өлшемдері бірдей ағаш, алюминий және болат шарлардың қайсысының массасы үлкен? Неге? Үлкен болса, неше есе үлкен?

2. Темірден және қорғасыннан жасалған кубиктердің массалары бірдей. Қай кубиктің өлшемі аз болады? Неге? Неше есе аз?

3. Ыдыс суға лық толып тұр. Ыдысқа массалары бірдей қалайы салғанда көп су төгіле ме, әлде қорғасынды салғанда көп су төгіле ме?

4. Темірден және алюминийден жасалған стержендердің көлденең қималарының аудандары және массалары бірдей. Қай стержень ұзын? Қанша есе ұзын?

5. 100 см3 мрамордың массасы 10 см3 парафиннен қанша есе үлкен?

6. 59 г картоптың көлемі 50 см3 болса, оның тығыздығын тап және оны ХБЖ-де өрнекте



«Миға шабуыл»әдісі

Жаңа тақырып: тақырыпты ашып алу .





















Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


























Дескриптор

1. Дененің массасын анықтай алады.

2. Дененің массасын анықтау әдісін салыстырады.

3. Дененің тығыздығын анықтап, оның өлшем бірлігімен жұмыс жасай алады.

4.Өлшем бірліктерді ХБЖ-де жаза алады.

Жалпы балл -2






Үлкен және кіші сандар жазылған қағаз қиындылары





Стикерлер


Сабақтың ортасы.

10 мин.

































10мин


«Ойлан тап» дененің көлемін табу, дененің тығыздығын анықтау.

1. Зерттеу жүргізе отырып, дененің көлемін өлше (кестеге түсір)

2. Дененің массасын анықта (кестеге түсір)

3.Тығыздығын анықта.

4.Әр түрлі сұйықтардың тығыздығын анықтаудың әдістерін анықтап, топтар талқыла.

Есепте де жауабыңды көршіңмен салыстыр (дәптерге орындалады). БББ кестесін оқушыларға таратып беремін,

1. 2 кг судың көлемі қанша болады?

2. Темірдің тығыздығы 7800 кг/м3. 2 м3 темірдің массасын тап. 2 см3 –кі ше?

3. Суретке қарап, сұйықтықтың тығыздығын анықта

4. Массасы 461,5 г металл кесегінің көлемі 65 см3. Бұл қандай металл?

Тығыздық кестесімен жұмыс

5.Кестеге қарап жауап бер:1 м 3 күмістің массасы 1 м 3 қорғасынның массасынан қаншаға кіші?

6.Терезе әйнегінің ұзындығы 2 м, биіктігі 2,5 м ал қалыңдығы 0,6 см .Әйнектің массасын тап.

7. Алынған нәтижелерді кестедегі тұрақты мәндерімен салыстыр.

Оқушылар скаляр және векторлық шамаларды бағандарға бөліп жұмыс дәптеріне жазады.















Оқушылар берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.


Дескриптор.

1. Дененің көлемін анықтайды.

2. Дененің массасын анықтайды.

3.Тығыздықтың формуласын біледі, есептей отырып дененің тығыздығын анықтайды.

4. Әр түрлі сұйықтардың тығыздығын анықтаудың әдістерін айта алады.

Жалпы бал -2



Дескриптор

1. Тығыздықтың формуласын түрлендіріп, дененің көлемін анықтай алады.

2. Өлшем бірліктерді ХБЖ-ге келтіре алады

3. Тығызыдық кестесемін жұмыс жасап, салыстырмалар жасай алады.

Жалпы балл-3

Тақта, дәптер
















































Сабақтың соңы.

8 мин

«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі













Рефлексия



5-мин



Бағалау

Үй тапсырмасы

Сабақты қорытындылау мақсатында «Өзіңізді тексеріңіз» әдісін қолдану.
Бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба? 

Тапсырмалар.

Скалярлық шама — бұл бір ғана сипаттамасы, яғни сан мәніболатын физикалық шама.

Векторлық шама — бұл екі сипаттамасы, яғни кеңістіктегі бағыты және сан мәні (модулі) болатын физикалық шама.

Скалярлық шама — бұл екі сипаттамасы, яғни кеңістіктегі бағыты және сан мәні (модулі) болатын физикалық шама.

Векторлық шама — бұл бір ғана сипаттамасы, яғни сан мәні болатын физикалық шама.

Векторлық физикалық шамалардың үстіне нұсқама қойылады.

Кері байланыс

«Табыс баспалдағы» әдісі:


Оқушылар бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба деген сұрақтарға жауап жазады

Дескриптор

-Берілген тұжырымдардың арасынан дұрыс тұжырымдарды таба алады.

-Скалярлық шамаларға сипаттама бере алады.

-Векторлық шамаларға сипаттама бере алады.

Жалпы балл-3



Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дәптер

Тексерілді:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7а,7б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Инерция құбылысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.1 – инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Көптеген оқуышылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды,қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.







5 мин.























15мин

«Миға шабуыл». Мәтін беріледі.










Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастық ортасын құру.

Жағымды ахуал туғызу. Екі түрлі ұялы телефон беріп, көңіл күйлерін білдіру. Екі топқа бөліп отырғызу

Кейбір оқушыларда ұялы телефондарында үй тапсырмасы бар болады соған жауап беруін өтіну.

ҚБ «Мадақтау»( тамаша, жарайсың)



Ребус шешу арқыды тақырыпты ашу.

Белсенді оқыту. Түсіндіру және сипаттау.

1-тапсырма. «Миға шабуыл». Мәтін беріледі.

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

Демалыс кезінде мен анаммен қалаға баратын болдым.Ертеңіне жолға шықтық, автобусқа отырдық. Автобус жүрмей біраз тұрып алды.Бір кезде «О, біз жүрдік!» деп қуандым.Терезеден далаға, қарсы үйлерге қарап отырмын. Тоғайлар, үйлер, малдар керісінше артқа қарай зымырап барады. «Қандай қызық!»деп ойладым.Біраздан соң терезеге қар түйіршіктері тарсылдап тие бастады.Олар тайғанап барып қисық сызықты траекториямен төмен қарай кетіп жатты. «Неге бұлай?» деп тағы ойладым.Енді қарасам автобус саяжайға жетіп қалыпты.Күтпеген жерден жүргізуші тежегішті басты. Сол кезде бәріміз де соғылып, жантайып қалдық. « Неге осылай болады екен?» деген ойлар мені мазалады.

Әлеуметтік орта, ынтымақтастық ортаға енеді









Оқушылар ойланып, ойын жинақтап, сұрақтарға жауап береді























Арнайы рөлдерге бөліну арқылы шағын топта кіші жоба әзірлейді. Топтық жұмысты құрылымдауға үйренеді. Басшы ролдерге бөледі, бақылайды.

Ынталандыру























Дескриптор

- Ребусты шешеді

-тапсырманы орындайды

Жалпы балл-4


























сұрақтар

Оқулық


































Сабақтың ортасы.



7мин

«Бұл сұрақ болса, онда жауабы қалай болады?» әдісі

2-тапсырма. «Бұл сұрақ болса, онда жауабы қалай болады?» әдісі ( Сұрақтарға жауап)

1. Көлік оңға немесе солға бұралғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды?Неліктен?

2. Не себепті желдеткіш ток көзінен ажыратылған соң, біразға дейін айналып тұрады?

Бағалау: «Толық ай мен жарты ай»

Оқушылар жоба бойынша сұрақтар қояды-жауап береді. Қорытынды жасайды.






Дескриптор

-Сұрақтарға жауап береді



Жалпы балл -2






Сызғыш

Ақ парақ




Сабақтың соңы.

8 мин

Жеке жұмыс. «Жалғасын тап»



5мин

Рефлекция







Бағалау







Үй тапсырмасы

Жеке жұмыс. «Жалғасын тап»

1.Денені құрайтын барлық бөлшектер................................

2. Қатарлау тәсілінің тиімділігі .................................







Мен не білдім?

Мен не үйрендім?

Маған қызықты болды?





Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар сөздің жалғасын толтырады


Дескриптор
-Денені құрайтын бөлшектерді біледі.

-Ұсақ денелердің диметрін табудағы әдісті біледі

Жалпы балл-2





Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дәптер













Стикерлер
















Тексерілді:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7 а,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: инерция құбылысын және күш ұғымын түсінеді; Көптеген оқуышылар істей алады: Инерция құбылысын және күш ұғымына мысалдар келтіре алады, күштің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі. Кейбір оқушылар істей алады: Күш әсерлерінің әр түрлі факторларға тәуелділігін талдай алады.(бағытына, қандай нүктеге түсірілетіндігіне, жылдамдықтың өзгеруіне)


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.









5 мин.

«Жариялау» әдіс


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.





Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

«Жариялау» әдісі арқылы топтар өз мәтіндерін қорғайды








Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады



Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялайды.




Дескриптор

-Физикалық шама ұғымын түсінеді.

-Физикалық шамаларды өлшеуге арналған аспап түрлерімен танысады.

-Аспаптармен жұмыс жасай алады.

Жалпы балл-3



Кағаздан жасалған билеттер













Оқулық мәтін



Сабақтың ортасы.

15мин






Топтық жұмыс ІІ.Психологиялық дайындық:«Ақ тілек». Оқушылар таңдап алған шамалары бойынша топтарының атын тұжырымдайды.(m,килограмм, литр, таразы, тонна, м3, м/с, км/сағ, спидометр, V, миллиграмм,км/мин, ϑ, грамм, мензурка, дм³, км/сек, см³,кг/м³, кг/см³, г/см³, ρ, лактометр)

Оқушылар

І топ масса (m,килограмм, таразы, тонна, миллиграмм,грамм)

ІІ топ көлем.

( литр, м3, V, мензурка, дм³, см³

ІІІ топ тығыздық(кг/м³, кг/см³, г/см³, ρ, лактометр)


Дескриптор

- Мензурка бөлігінің құнын анықтайды.

-Мензуркадағы судың абсолют қателігін жазады.

-Пішіндері әр түрлі денелердің көлемдерін мензурка арқылы анықтай алады.



Жалпы балл -4






Оқулық

Дәптер


Сабақтың соңы.

10 мин

Жеке жұмыс.

Практикалық тапсырма



























10 мин

Рефлекция















Бағалау







Үй тапсырмасы

Топ оқушыларына сұрақтар жазылып таратылады.

І топтың тапсырмасы:

1.Күш дегеніміз не?

2.Күш қандай шама?

3. Неліктен жүргізуші тежелген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады. Түсіндіріңіз.

4. Күшті килоНьютонмен өрнекте:

12500Н,500Н,10Н,0,5Н

ІІ топтың тапсырмасы:

1.Күштің өлшем бірлігі?

2.Күш бірлігі кімнің құрметіне аталған?

3. Егер велосипедті тежеп және оны тез тоқтатса, велосипедшіге не болады?

4.Ньютонмен өрнекте:2,5МН,12кН,340мН.

ІІІ топтың тапсырмасы:

1.Күштің белгілінуі?

2.Инерция дегеніміз не?

3. Жүк көлігі,қайық,ұшақ қозғалыс кезінде қандай денелермен әрекеттеседі.Олардың әрекеттесу күшінің бағыты.

4.0,5Н күшті мН,кН,МН-мен өрнектеп, стандарт түрде жазыңдар.

БББ кестесі

Білгенім

Білдім

Білгім келеді














Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау



Оқушылар кестені толтырады.



Дескриптор


Топ оқушылары ақылдаса отырып, жауап береді

Әр топтың жауабын қалған топтың оқушылары «Бас бармақ» әдісімен бағалап отырады

Жалпы балл-3









































Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл



Дәптер













Стикерлер












Тексерілді:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:7 а,7б


Сабақтың тақырыбы:

Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. (Пр. №3)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату

Сабақтың мақсаты:

Масса, салмақ және ауырлық күштерін біледі, формуласын жазады, өлшем бірлігін біледі

Алған білімдерін өмірде қолдана алады. Талдай аладыӨз бетімен ізденеді. Идея туындата алады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.

















5мин

Өткен тарауды тексеру

Физикалық тест





10 мин

Диалогтік оқыту

Жұппен жұмыс



Топпен жұмыс

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру.

- психологиялық дайындық (Күн шуағы)









Топқа бөлу:

І топ: Қозғалыс

ІІ топ : Траектория

ІІІ топ : Материялық нүкте



Өткен тарауды тексеру

Сұрақ -жауап (лездемелерге жауап беру)

1.Деформация дегеніміз не?

2. Деформацияның латынша мағынасы?

3.Ауырлық күш дегеніміз?

4.Массасы 1 кг кез-келген денені жер қандай күшпен тартады?

5.Гравитациялық күштер қалай аталады?

6.Дене салмағының өлшем бірлігі?


«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.







Жұптар арасында жұмыстарымен алмасып, физикалық тестті тексереді





 Оқушылар дыбыссыз қадам жасап, 2 топқа бөлінеді.






Дескриптор

-Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды

Жалпы балл-2

Дескриптор

1. Деформацияға анықтама бере алады

2.Деформацияның мағынасын біледі

3.Күштерді ажырата алады

4.Заңдарды біледі

5.Кез-келген денені Жердің 9,8 Н күшпен тартатынын біледі

6.Өлшем бірлікті біледі



Жалпы балл-3





Қағаз қиындылары



Үлестірме











ДК экран

Тест сұрақтар











Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер

Сабақтың ортасы.

10






ІІ топқа «Иә» «Жоқ»

1.Дененің өзгермеуін деформация деп атайды

2.Дененің салмағы- дене тарапынан тірекке немесе аспаға әрекетететін күш

3.Денеге әрекет ететін ауырлық күші дене массасына тура прпорционал

4.Дененің өз салмағын жоғалтпауы салмақсыздық деп аталады

5.Күштің әрекеті тоқтағаннан кейін дененің бастапқы пішіні мен өлшемі қайтадан қалпына келетін болса бұндай деформация пластикалық деп аталады

Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады.


Дескриптор

1.Анықтаманы біледі

2.Күштерді ажырата алады

3. Физикалық шамаларды ажырата алады

4. Деформация түрлерін ажырата алады



Жалпы балл -3

Слайд

Сызғыш

Ақ парақ




Сабақтың соңы.

8 мин

Синтез

«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту)





7мин

Рефлекция















Бағалау



Үй тапсырмасы

3-топқа Семантикалық карта толтыру

Шаманың

аты

Ауыр

лық

күші

Салмақ күші

Серпім

ділік күші

Белгіленуі





Формуласы





Өлшем бірлігі






«Менің көңіл-күйім баспалдағы»



Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.



Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау



Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды



Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады

Дескриптор
1.Физикалық шамалардың таңбасын біледі

2. Формула жаза алады

3.Өлшем бірліктерді анықтайды





Жалпы балл-2







Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

Дк экран

Дәптер



















Стикерлер

смайликтер






















Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7а,7б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.4 – серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;

7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: масса, салмақ және ауырлық күштерін біледі, формуласын жазады, өлшем бірлігін біледі

Көптеген оқуышылар істей алады: масса, салмақ және ауырлық күштеріне есептер шығара алады, ХБЖ-не келтіре алады

Кейбір оқушылар істей алады:  Алған білімдерін өмірде қолдана алады. Талдай аладыӨз бетімен ізденеді. Идея туындата алады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.

















5мин

Өткен тарауды тексеру

Физикалық тест







10 мин

Диалогтік оқыту

Жұппен жұмыс







Топпен жұмыс


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы "

Топқа бөлу:

І топ: Қозғалыс

ІІ топ : Траектория

ІІІ топ : Материялық нүкте



Өткен тарауды тексеру

Физикалық тест

Өткен сабақтарда «Заттың құрылысы» тарауы бойынша тест жүргіземіз. дұрыс жауабын таңдайды. Интербелсенді тақтада физикалық тесттің кілттік сөздерін шығару.

Тапсырма 1

К өрсетілген суретте деформацияның қандай түрлері берілген?




«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.







Жұптар арасында жұмыстарымен алмасып, физикалық тестті тексереді





Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды

 Оқушылар дыбыссыз қадам жасап, 2 топқа бөлінеді.

























Дескриптор

-Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды

Жалпы балл-2









Дескриптор

- серпімді және пластикалық деформацияларды анықтайды.



Жалпы балл-3














Қағаз қиындылары



Үлестірме




















Сабақтың ортасы.

10





Рефлекция















Бағалау



Үй тапсырмасы



Б ерілген суреттердің айырмашылығы неде, түсіндіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.





















«Менің көңіл-күйім баспалдағы»



Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.



Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады.





Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады

Дескриптор

-Денелер деформациясын салыстырады;

-Деформация түрін анықтайды;

-Деформацияның қандай шамаға тәуелді екенін анықтайды.



Жалпы балл -3



Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

Слайд

Сызғыш

Ақ парақ



























Тексерілді:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7 а,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Деформация. Серпімділік күші, Гук заңы.(Пр. №4)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру. 7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Гук заңының формуласын қолданып серпімділік күшін есептейді Көптеген оқуышылар істей алады: Гук заңына формулаларды түрлендіріп есеп шығарады Кейбір оқушылар істей алады: Серпімділік күшінің сипаттайтын тәжірибелерді түсіндіреді, айырмашылықтарын ажыратады


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.





5 мин.



















7мин

Сыныппен жұмыс.












Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, отырғызу, түгендеу, Топқа бөлу, қағаз қиындылары.

Берілген қағаздың жалғасын тауып , оқушылар топқа бөлінеді

Үй тапсырмасын тексеру

1-топ. Төмендегі суреттерді деформация түрлеріне сәйкестендіріп нөмірле.

1. Созылу

2. Ығысу

3. Пластикалық

4. Серпімді

Shape1 Shape2 Shape3

1 сурет

2

3

Shape4

4



Shape5

5



Shape6 Shape7

6

7














Оқушылар үйден жасап келген таныстырылым материалдарын көрсетеді



Оқушылар бейнематериал қарайды

Ынталандыру



Дескриптор

-Деформация түрлерін анықтайды.

Жалпы балл-2







Дескриптор

  • Созылу деформациясын анықтайды

  • Ығысу деформациясын

  • Пластикалық деформацияны көрсетеді

  • Серпімді деформацияны анықтайды

  • Деформация түрлеріне суреттерді сәйкестендіреді.
















сұрақтар

Оқулық


































Сабақтың ортасы.

8 мин

Топтық жұмыс























10 мин

Жеке жұмыс




  1. Топтық жұмыс:«Ойлан, есепте, бөліс»

Тапсырма 1

а) Қатаңдығы 100 кН/м-ге тең сымды 1 мм-ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсуі керек?



Тапсырма 2

б) Ұзындығы 10 см серіппе 4 Н күштің әсерінен 2 см ұзарды. Егер осы

серіппеге 6 Н күш әсер етсе, ол қаншаға ұзарар еді?



Жеке тапсырма

Тапсырма 3

Қандай физикалық шамалар арасындағы тәуелділік анықталатынын түсіндіріңіз.




Қозғалыстың салыстырмалылығы ережесіне сүйеніп, оқушылар мысалдарды ажырата біледі

















Оқушылар қозғалыс траекторясын сызады

Дескриптор

-Есеп шартын жазады

-Өлшем бірліктерді

ХБЖ-ге айналдырады

  • Формуланып қолданып есептейді

  • Жауабын көрсетеді

Жалпы балл-3

Дескриптор

-серіппенің қатаңдығын анықтау әдісін ұсынады;

- тәжірибені жоспарлайды;






сұрақтар































дәптер




Сабақтың соңы.

8 мин

Жұптық жұмыс





2мин

Рефлекция



Бағалау





Үй тапсырмасы

  1. Қатаңдығы 100 кН/м-ге тең сымды 1 мм-ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсуі керек?

  2. Ұзындығы 10 см серіппе 4 Н күштің әсерінен 2 см ұзарды. Егер осы серіппеге 6 Н күш әсер етсе, ол қаншаға ұзарар еді?



Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау

Үй тапсырмасын беру: §11, 8 –тапсырма, 73 бет.

Оқкушылар жұп болып, сұрақтарға жауап жазады

Дескриптор
- Гук заңының формуласын есептер шығаруда қолданады;

-өлшем бірліктерді ХБЖ-нде жазады.



Жалпы балл-3







Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

Қажетті құралдар:

А3 парағы.









Стикерлер

Тексерілді:

Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7 а,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үйкеліс күші.Үйкеліс әрекетін техникада ескеру

5 зертханалық жұмыс. «Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау;

7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Көптеген оқуышылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



9 мин.







10 мин.

«Сұрақ менен,жауап сенен»

 әдісі

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Топқа бөлемін : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады.



Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

«Жариялау» әдісі

(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек

Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап, оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып, жылы лебіздерін білдіредң





Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Ынталандыру





















Дескриптор


























Сұрақтар

Сабақтың ортасы.

Қолдану



10 мин








































































































Қолдану

Үйкеліс күші.

Үйкеліс әрекетін техникада ескеру

Бір дене екінші дене бетімен қозғалған кезде,

қозғалыс жылдамдығына қарама-қарсы бағытталған және дененің қозғалысына кедергі жасайтын күш пайда болады екен.

Бір дене екінші денеің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш үйкеліс күші деп аталады.

Ғүйк – үйкеліс күші.

Үйкеліс түрлері

Сырғанау үйкелісі

Домалау үйкелісі

Тыныштық үйкелісі

Үйкелістің пайда болу себептері:

Жанасатын беттердің кедір-бұдыр болуы

Жанасатын беттер молекулаларының өзара тартылысы.

Үйкеліс :

N –нормаль қысым күші.

N=mg

Fүйк=µN

µ - үйкеліс коэффициенті

Сонымен, үйкеліс-жанасатын беттердің материалына,беттердің өңделу сапасына, бір беттің екінші бетке түсіретін қысым күшіне тәуелді.

Үйкеліс көп те,аз да болуы мүмкін - сондықтан,оны сандық жағынан сипаттауғаболады.

5 зертханалық жұмыс. «Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу»

Сұрақтарға жауап:

1.Көктайғақта неге тротуарға құм себеді? (үйкелісті көбейту үшін)

2. Неге жаңбырдан соң грунт жолы тайғақ болады? (сұйықта бөлшектер тез қозғалады, қатты денелерден гөрі сұйық қабаттарының үйкелісі аз).

3. Шаңғының астын неге майлайды? (май қабаты үйкелісетін беттерді ажыратып, үйкелісті кемітеді).

4.Қандай күшті үйкеліс күші деп атайды?

1. Үйкеліс не себептен болады?

2. Қандай үйкеліс түрлері болады?

3. Үйкелісті қалай азайтуға болады?

4. Үйкеліс күшін қалай өлшеуге болаы?

5. Нормаль қысым күші дегеніміз не?

6. Үйкелістің пайдалы жақтарын көрсететін мысалдарды келтіріңдер.

7. Үйкелістің зиянды жақтарын көрсететін мысалдарды көрсетіңдер.




Оқушылар шаблон-картмен жұмыс жасайды





Оқушылар өз ойларын жазады




















Дескриптор:

-Механикалық қозғалыстың анықтамасын біледі

-Механикалық қозғалыстың түрлерін біледі.



Жалпы балл-2

Дескриптор:

-Түзусызықты қозғалыстың түрлерін біледі

-Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстың анықтамасын жазады

Жалпы балл-3










Шаблон-карта







































Дәптер

















дәптер














































Сабақтың соңы.

Сабақты қорытындылау

6 мин 10мин

Рефлекция







Бағалау



Үй тапсырмасы

«Серпілген сауал» әдісі

Түзусызықты қозғалыстың қандай түрлері бар?

Бірқалыпты қозғалыс дегеніміз не?

Бірқалыпсыз қозғалыс дегеніміз не?

Бірқалыпты қозғалысқа қандай мысалдар келтіруге болады?

Бірқалыпсыз қозғалысқа қандай мысалдар келтіруге болады?

Осы қозғалыстардың қай түрі өмірде сирек кездеседі?

Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарды қандай тәжірибе жасап бақылауға болады?

Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.

Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарға эссе жазу.


Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді

-суреттерді сипаттайды;

-үйкеліс түрлерін салыстырады.



Жалпы балл-4












Умаждалған қағаз












Тексерілді:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7 а,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу.БЖБ№4

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;

7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштерді қосуды үйрену. Көптеген оқуышылар істей алады: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Кейбір оқушылар істей алады: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут












1. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу.

«Суреттер сөйледі» әдісі.

Shape8

Оқушылар «Досыма ақ тілегім» әдісі бойынша бір-бірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді.







Әр топқа сұрақтарға тез-тез ия немесе жоқ деп жауап береді













Дескриптор

-Суреттер бойынша өз ойларын айтады

Жалпы балл-2


Р. БАШАРҰЛЫ

А4 парақ, суреттер



















1 қосымша

Сабақтың ортасы

20 минут






















































1. Жаңа сабақ



Денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күш сол күштердің тең әрекетті күші деп аталады.

Егер екі күш денеге бір бағытта әрекет ететін болса, онда олардың тең әрекетті күші де солай қарай бағытталады және осы күштер мәндерінің қосындысына тең:

Егер денеге қарама-қарсы бағытталған екі күш әрекет ететін болса, онда олардың тең әрекетті күші көбірек түсірілген күш жағына қарай бағытталады және осы күштердің мәндерінің айырмасына тең:

2. Жаңа сабақты бекіту

Теңәрекетті күшті есептеуге арналған есептер:

1. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта үш күш әрекет етеді: F1= 50Н; F2= 100Н; F3= 150Н. Олардың теңәрекетті күші неге тең?

2. Дененің қандай да бір нүктесіне әрекет ететін екі қүштің шамасы модуль бойынша 3 Н және 5 Н. Неліктен олардың теңірекетті күші 8 Н және 2 Н болуы мүмкін екенін түсіндіріңдер.

Оқушылар қарап, берілген 3 минуттың ішінде 20 сөзді құрастырып, жазған ақпараттарын топта талқылайды.

Дескриптор

- жаңа сабақты түсінеді





Жалпы балл-3




























Интербелсенді тақта



А4 парақ











2-қосымша























Маркер

А4 парағы

стикерлер

3-қосымша































Маркер

А4 парағы

стикерлер

3-қосымша

Сабақтың соңы.



10мин

Рефлекция

5мин



Бағалау



Үй тапсырмасы

Оқушыларға логикалық сұрақтар жазылған кеспе қағаздар таратылады. 1. Қандай жолмен ешуақытта адам жүрмейді ? ( Құс жолы)

  1. 2. Елеуішпен су әкелуге бола ма?    ( болады егер қар немесе мұз болса)

  2. 3. Егер стакандағы судың бәрін ішіп қойса не қалады? ( ауа)

  3. неліктен су отты сөндіреді? ( су ауа жібермейді, от ауасыз жанбайды)

  4. 4. Ньютонның заңын ашуына себеп болған не? ( алма)

"Басбармақ" әдісі

Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.

Үйге тапсырма


Дескриптор

-Сұрақтарға жауап береді

-есептерді шығарады



Жалпы балл-3









Жалпы балл-6

4-қосымша








Тексерілді:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:7а,7б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

5 зертханалық жұмыс. «Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Гук заңының турaлы oй жүгіртeді жәнe пaйымдaйды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



10мин.






























Ұйымдастыру кезеңіShape9

с

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Психологиялық ахуал «Жасырын сурет »

Ойын оқушының маңдайларына әртүрлі стикерлердегі суреттер (құбылыс, формула, дене, өлшем бірліктер) жапсырылып, соны үш сұрақпен табу.



Shape10 Shape11

t

м/c





Ойын соңында сурет арасындағы байланысты табу арқылы топтарды қалыптастыру және оларға ат беру. (жылдамдық, уақыт, орын ауыстыру)



Үй тапсырмасы.

Сәйкeстeндіру

Масса дегеніміз не?


Таразы


Массаның қандай өлшем бірлігін білесіңдер?


сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шаманы айтады

Дененің массасын қандай құралмен өлшейміз?

денелердің инерттілігінің өлшемі.

Заттың тығыздығы дегеніміз не?

Мг,г,кг,т,ц


Тығыздықтың өлшем бірлігі

Кг/м3

Тығыздықтың формуласын жаз

Дене пішінінің немесе өлшемдерінің өзгеру

Деформация дегеніміз не?

Пластикалық, серпімді

Деформацияның түрлері қандай?

р = m/v













Оқушылар стикердегі (құбылыс, формула, дене, өлшем бірліктер) суреттер бойынша 3 топқа бөлінеді







Оқушылар осы сауал төңірегінде ойланып, өз ойларын ортаға салады.















Дескриптор

-Масса ұғымын білді. -Тығыздық ұғымын білді. -Деформация ұғымын білді. -Серпімді және пластикалық деформацияларды ажырата білді





Суреттер

Сабақтың ортасы.

15 мин.











































Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы игеру 
1-тәжірибе: 

Құралдар мен жабдықтар: Резенке, парақ, штатив, сызғыш, масса


Нұсқау. Резенкені штативке іліп, оған массасы белгілі жүктерді іліп созылуын бақылаймыз. Жүкті ілгендегі созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп аламыз. Қорытынды жасай отырып өлшеулермен резенкенің қатаңдығын анықтап есеп шығарамыз. 

Тест

1. Қатаңдық коэффициенті 100 Н/м серіппені 0,01 м-ге созатын күш

A) 100 Н. 50 Н. 1 Н 5 Н.

2. F=3 Н күштің әсерінен 6 см-ге ұзарған серіппенің қатаңдығы

A) 10 Н/м. 50 Н/м. 0,5 Н/м 5 Н/м.

3. Қатаңдығы 300 Н/м серіппе 50 мм-ге созылды. Жүкті осындай деформацияға ұшыратқан күштің шамасы неге тең?

A) 15Н 20 Н 21 Н 18 Н

4. Серіппеге ілінген массасы 3 кг жүк, оны 1,5 см созады. Егер 4 кг жүк ілінсе, онда оның созылуы

A) 6 см. 4,5 см. 4 см. 2 см.

5. Роберт Гук өзінің заңын қай жылы тұжырымдады?

А. 1661 1660. 1662 1665

Оқушылар топ бойынша окулықпен жұмыс жасап, таныстырылым жасайды, қорғайды



Оқушы нақтылы іс-әрекетті іс жүзінде орындауға мүмкіндік алады







Тақтадағы физикалық шамаларды оқушылар жылдам, ХБЖ-не келтіреді.

Дескриптор

-Күшті тауып,ХБ жүйесіне келтіріп есептей алды.

-Дененің ұзаруын таба білді.

-Серіппенің қатаңдығын анықтай алды

Жалпы балл-3





Дескриптор

-Гук заңын қолданады,ХБ жүйесіне келтіріп есептей алды. -Дененің ұзаруын таба білді. -Серіппенің қатаңдығын анықтай алды -Терминдерді үш тілде айта алады.

Жалпы балл-2





оқулық

Флипчарт,

Интернет желі











Физика,7-11кл.

Библиотека наглядных пособий. ink





Физикалық шамалар, Өлшем бірліктер

Сабақтың соңы.

5 мин











10мин









5мин





Рефлекция





Бағалау







Үй тапсырмасы

Бекіту тапсырмалары. Жеке жұмыстар.

«Көршіңмен бөліс»

Тапсырма 3

Дененің бір қалыпты қозғалысының теңдеуі х=3+6?.

a) кестені толтырыңыз;

ә) кестедегі мәндерді пайдаланып, координатаның уақытқа тәуелділік графигін тұрғызыңыз.

Денеге бір түзудің бойымен 20 кН және 30 кН екі күш әсер етеді. Осы күштерді олардың тең әсерлі күштері 10 кН және 50 кН-ға тең болғандағы жағдай үшін график түрінде кескіндеңіз.

Кері байланыс.

Жұмыс істеу ниетін, сабақтағы көңіл күйін, материалды түсінуін, жұмысқа қабілеттілігін нысанада белгілейді.

Рефлексия. 20 SMS

Оқушылар қағаз телефонға бүгінгі тақырып бойынша 20 сөз жазады.

Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады

Үйге тапсырма:

1. § соңындағы сұрақтарға жауап беру.

2.Тақырып бойынша есеп құрастыру

3.Эссе . «Күнделікті өмірдегі қозғалыс »

Оқушылар 3,4 тапсырмада жоғарыда алған теориялық білімдерін практикада яғни есеп шығаруда қолданады.

Дескриптор

-Кестені толтырады

-Графиктер осьтерінде шамалар мен өлшем бірліктерді белгілейді

-Кестедегі мәліметтер бойынша координатаның уақытқа тәуелділік графигін тұрғызады

Жалпы балл-3





Дескриптор

- Денеге әрекет ететін күштерді және тең әрекетті күшті график түрінде кескіндейді.

Жалпы балл-4

Жалпы балл-12
























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.12.2024
118
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі