Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
- қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулалары. -екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. №5.73. «Сәйкестендір» стратегиясы. Сол жақтағы өрнектерге оң жақтағы бағандағы сәйкес өрнекті сәйкестендіру:
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді Сәйкестендіру тест орындайды. |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Whatsapp қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
(a + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3 формуласы екі өрнектің қосындысының кубы формуласы деп аталады және екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубы, плюс үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісі, плюс үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының көбейтіндісі, плюс екінші өрнектің кубына тең деп оқылады. (a – b)3 = a3 – 3a2b + 3ab2 – b3 формуласы екі өрнектің айырмасының кубы формуласы деп аталады және екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубы, минус үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісі, плюс үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының көбейтіндісі, минус екінші өрнектің кубына тең деп оқылады. 1-мысал. Көпмүше түрінде жаз: (2m + 3n)3. Шешуі. Қосынды кубының формуласын қолданып, берілген өрнекті түрлендір: (2m + 3n)3 = (2m)3 + 3 ∙ (2m)2 ∙ 3n + 3 ∙ 2m ∙ (3n)2 + (3n)3 = 8m3 + 36m2n + 54mn2 + 27n3. 2-мысал. Көпмүше түрінде жаз: (–x – 4y)3.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады ⠀⠀ ⠀⠀ 2). Шешуі. Айырма кубының формуласын қолданып өрнекті түрлендір: (–x – 4y)3 = (–x)3 – 3 ∙ (–x)2 ∙ 4y + 3 ∙ (–x) ∙ (4y)2 – (4y)3 = –x3 – 12x2y – 48xy2 – 64y3.
|
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
https://onlinemektep.net/schedule/27.01.2021/lesson/2485ae98-55f6-46d0-a442-93e7623e07c7
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
№1. Өрнекті көпмүше түрінде көрсетіңдер:
a)
б)
в)
г) №2. Көпмүше түрінде көрсетіңдер: а) (2а2+3в2)3 в) (10х4–6у2)3
№3. Көпмүшені екі өрнектің кубы түрінде көрсетіңдер: а) (8р3–27q3+54pq2–36p2q) в) (х3у3+6х2у2+12ху+8)
Оқулықпен жұмыс. №5.100. Жеке жұмыс. №1. Көпмүше түрінде көрсетіңдер: a) (8x3–4y2)3 в) (0,2x5+0,5y2)3 №2. Көпмүшені екі өрнектің кубы түрінде көрсетіңдер: а) x3+6x2y+12xy2+8y3 в) 0,125z9+0,15z6k4+0,06z3k8+0,008k12 |
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - Қосынды ның, айырманың кубы формуласын біледі. - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1)
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі
|
Презентация Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/27.01.2021/lesson/2485ae98-55f6-46d0-a442-93e7623e07c7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулалары. -екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын қолдану. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия:
Үйге тапсырма.№5.102. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Whatsapp қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
- қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады -Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулалары. -екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. №5.73. «Сәйкестендір» стратегиясы. Сол жақтағы өрнектерге оң жақтағы бағандағы сәйкес өрнекті сәйкестендіру:
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді Сәйкестендіру тест орындайды. |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Whatsapp қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
(a + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3 формуласы екі өрнектің қосындысының кубы формуласы деп аталады және екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубы, плюс үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісі, плюс үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының көбейтіндісі, плюс екінші өрнектің кубына тең деп оқылады. (a – b)3 = a3 – 3a2b + 3ab2 – b3 формуласы екі өрнектің айырмасының кубы формуласы деп аталады және екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубы, минус үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісі, плюс үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының көбейтіндісі, минус екінші өрнектің кубына тең деп оқылады. 1-мысал. Көпмүше түрінде жаз: (2m + 3n)3. Шешуі. Қосынды кубының формуласын қолданып, берілген өрнекті түрлендір: (2m + 3n)3 = (2m)3 + 3 ∙ (2m)2 ∙ 3n + 3 ∙ 2m ∙ (3n)2 + (3n)3 = 8m3 + 36m2n + 54mn2 + 27n3. 2-мысал. Көпмүше түрінде жаз: (–x – 4y)3.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады ⠀⠀ ⠀⠀ 2). Шешуі. Айырма кубының формуласын қолданып өрнекті түрлендір: (–x – 4y)3 = (–x)3 – 3 ∙ (–x)2 ∙ 4y + 3 ∙ (–x) ∙ (4y)2 – (4y)3 = –x3 – 12x2y – 48xy2 – 64y3.
|
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
https://onlinemektep.net/schedule/27.01.2021/lesson/2485ae98-55f6-46d0-a442-93e7623e07c7
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
№1. Өрнекті көпмүше түрінде көрсетіңдер:
a)
б)
в)
г) №2. Көпмүше түрінде көрсетіңдер: а) (2а2+3в2)3 в) (10х4–6у2)3
№3. Көпмүшені екі өрнектің кубы түрінде көрсетіңдер: а) (8р3–27q3+54pq2–36p2q) в) (х3у3+6х2у2+12ху+8)
Оқулықпен жұмыс. №5.100. Жеке жұмыс. №1. Көпмүше түрінде көрсетіңдер: a) (8x3–4y2)3 в) (0,2x5+0,5y2)3 №2. Көпмүшені екі өрнектің кубы түрінде көрсетіңдер: а) x3+6x2y+12xy2+8y3 в) 0,125z9+0,15z6k4+0,06z3k8+0,008k12 |
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - Қосынды ның, айырманың кубы формуласын біледі. - Есеп шығаруда дұрыс қолданады.(1)
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі
|
Презентация Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/27.01.2021/lesson/2485ae98-55f6-46d0-a442-93e7623e07c7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулалары. -екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формулаларын қолдану. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия:
Үйге тапсырма.№5.102. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Whatsapp қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




































