|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Үй мәдениеті |
Шығыс Қазақстан облысы,Күршім ауданы Қайыңды негізгі орта мектебі |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Куні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр куатының негізгі көздері туралы жалпы мәлиметтер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары. |
5.2.5.3- Электр энергиясының көздері туралы айтып беру |
|
Сабақтың мақсаты. |
Барлық оқушылар: |
|
Электр тогының көздерімен танысады. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі: |
|
|
Механикалық және химиялық электр тоғының көздері ажыратады |
|
|
Кейбір оқушылар: |
|
|
Электр генераторлар құрылғы сипаттайды |
|
|
Бағалау критерийлері |
Электрэнергиясының көздері туралы мәлімет табады Электрэнергиясының көздерінің айырмашылығын анықтай алады Электр генератордың сызба бойынша құрылғы анықтайды |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік терминология Электр құрылғылары өздігінен жұмыс жасай алады ма? Электр энергиясы, электр тоғы, электротехникалық арматура, электр энергисының көзі. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарды дарыту сабақта электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтерді талқылау арқылы жүзеге асады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|
АКТ колдану дағдылары |
«Электр энергия көзі» слайд |
|
Бастапқы бөлім |
Оқушылар электр энергиясының көздері туралы мәліметтерді білуі керек (негізгі ұғымдар, фактілер) |
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
Сабақ басында: Психологиялық aхуaл «Шaттық шеңбер». О Сурет қиындылaры aрқылы 2 тoпқa бірігу.
- Сабақ тақырыбымен танысу - оқу және сабақ мақсаттарын анықтап алу |
Интербелсенді тақта, ток көздері үлгілері слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы
|
интербелсенді тақтадан сабақ тақырыбына сай материалдарды көрсету - ток көздерін батареяның түрлері көрсету. Оқушылармен әңгіме барысында жәнеде басқа ток көздерін естеріне түсіреді. 1-тапсырма «Бес сұрақ» әдісі Oқушылaрдың интербелсенді тақтадан көрген слайд бойынша «бес сұрақ» әдісі aрқылы пысықтaймын. Екі тoп бір –бірінебeс сұрақтан қояды. 1. Электро энергия деген не? 2. Механикалық тоқ көздері дeгeн нe? 3. Химиялық тоқ көздері дeгeн нe? 3. Жаңғырмалы энергия көздері дeгeн нe? 4.Электр аспаптарын іске қосатын құралдар атаңдар. 5.Аккумулятордың генератордан қандай айырмашылығы бар? Дескриптор:
ҚБ « плюс-минус-қызықты» әдісі
2 тапсырма «Қарапайым тізім» әдісі Суреттер дұрыс ретпен орналастыру
Дескриптор:
Механикалық энергия көздері Химиялық тоқ көздері КБ: Оқушылар өздерін бағдаршам арқылы бағалайды
Жасыл түс – барлығын суреттер дұрыс орындағандар Сары түс– 1 суретті дұрыс орындаған жоқ Қызыл түс – 2 суретті дұрыс орындаған жоқ Кейбір оқушылар:Электр генераторлар құрылғы тактада суретпен сипаттайды Дескриптор:
Қ
|
Тоқ көзі көрнекілік және таныстырылым материалдары Электр тоғы туралы слайды
Суреттер Тақтада суреті
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Табысқа жету лабиринті». (қызыл: білемін, сары: түсінемін, жасыл: қолдана аламын.)
Оқушылар түстерді таңдап, тақтаға жабыстырып қояды. Үйге тапсырма:§22, сұрақтарға жауап беру. |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||
|
Белсенді оқыту әдістері арқылы қабілетті оқушыларға жекелей, топтық тапсырма беріп, бақылап, қажет болғанда қосымша нұсқаулар беріп отырамын. |
Деcкриптoрлaр aрқылы жетicтiкке жетуiн бaғaлaу: |
Қауіпсіздік ережелерін қадағалау, тақтамен оқушының арақашықтығын сақтау |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр куатының негізгі көздері туралы жалпы мәлиметтер
Электр куатының негізгі көздері туралы жалпы мәлиметтер
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Үй мәдениеті |
Шығыс Қазақстан облысы,Күршім ауданы Қайыңды негізгі орта мектебі |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Куні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр куатының негізгі көздері туралы жалпы мәлиметтер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары. |
5.2.5.3- Электр энергиясының көздері туралы айтып беру |
|
Сабақтың мақсаты. |
Барлық оқушылар: |
|
Электр тогының көздерімен танысады. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі: |
|
|
Механикалық және химиялық электр тоғының көздері ажыратады |
|
|
Кейбір оқушылар: |
|
|
Электр генераторлар құрылғы сипаттайды |
|
|
Бағалау критерийлері |
Электрэнергиясының көздері туралы мәлімет табады Электрэнергиясының көздерінің айырмашылығын анықтай алады Электр генератордың сызба бойынша құрылғы анықтайды |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік терминология Электр құрылғылары өздігінен жұмыс жасай алады ма? Электр энергиясы, электр тоғы, электротехникалық арматура, электр энергисының көзі. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарды дарыту сабақта электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтерді талқылау арқылы жүзеге асады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|
АКТ колдану дағдылары |
«Электр энергия көзі» слайд |
|
Бастапқы бөлім |
Оқушылар электр энергиясының көздері туралы мәліметтерді білуі керек (негізгі ұғымдар, фактілер) |
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
Сабақ басында: Психологиялық aхуaл «Шaттық шеңбер». О Сурет қиындылaры aрқылы 2 тoпқa бірігу.
- Сабақ тақырыбымен танысу - оқу және сабақ мақсаттарын анықтап алу |
Интербелсенді тақта, ток көздері үлгілері слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы
|
интербелсенді тақтадан сабақ тақырыбына сай материалдарды көрсету - ток көздерін батареяның түрлері көрсету. Оқушылармен әңгіме барысында жәнеде басқа ток көздерін естеріне түсіреді. 1-тапсырма «Бес сұрақ» әдісі Oқушылaрдың интербелсенді тақтадан көрген слайд бойынша «бес сұрақ» әдісі aрқылы пысықтaймын. Екі тoп бір –бірінебeс сұрақтан қояды. 1. Электро энергия деген не? 2. Механикалық тоқ көздері дeгeн нe? 3. Химиялық тоқ көздері дeгeн нe? 3. Жаңғырмалы энергия көздері дeгeн нe? 4.Электр аспаптарын іске қосатын құралдар атаңдар. 5.Аккумулятордың генератордан қандай айырмашылығы бар? Дескриптор:
ҚБ « плюс-минус-қызықты» әдісі
2 тапсырма «Қарапайым тізім» әдісі Суреттер дұрыс ретпен орналастыру
Дескриптор:
Механикалық энергия көздері Химиялық тоқ көздері КБ: Оқушылар өздерін бағдаршам арқылы бағалайды
Жасыл түс – барлығын суреттер дұрыс орындағандар Сары түс– 1 суретті дұрыс орындаған жоқ Қызыл түс – 2 суретті дұрыс орындаған жоқ Кейбір оқушылар:Электр генераторлар құрылғы тактада суретпен сипаттайды Дескриптор:
Қ
|
Тоқ көзі көрнекілік және таныстырылым материалдары Электр тоғы туралы слайды
Суреттер Тақтада суреті
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Табысқа жету лабиринті». (қызыл: білемін, сары: түсінемін, жасыл: қолдана аламын.)
Оқушылар түстерді таңдап, тақтаға жабыстырып қояды. Үйге тапсырма:§22, сұрақтарға жауап беру. |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||
|
Белсенді оқыту әдістері арқылы қабілетті оқушыларға жекелей, топтық тапсырма беріп, бақылап, қажет болғанда қосымша нұсқаулар беріп отырамын. |
Деcкриптoрлaр aрқылы жетicтiкке жетуiн бaғaлaу: |
Қауіпсіздік ережелерін қадағалау, тақтамен оқушының арақашықтығын сақтау |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||
шағым қалдыра аласыз
қушылaр шеңбер
құрып,көршiсiне жaқсы тiлек aйтaды.

















