|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Ажардың әжесі |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1 - көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Нағыз әже қайда?» әңгімесінен алған әсерін сипаттап, жазба жұмысын жазу; Көпшілігі: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; Кейбір оқушылар: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. *Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару. *Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. Жағымды психологиялық ахуал: Армысың, досым, Кел, маған қосыл. Алақанға сап алақан, Қатарға бірге тұрайық, Жер шарындай айналып, Әлемге жарық сыйлайық! -Сіздер, балалар, әлемге жарық сыйласаңыздар, біздерге әлемнің жарығын сыйлайтын кім? -Ана! -Ананың анасы сендерге кім болады ? - Әже. -Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы кім туралы екен? - Әже туралы Қызығушылықты ояту. Поэзия минуты. Әже туралы қандай өлеңдер білеміз? (оқушылар әже туралы өлеңдер, даналық сөздер айтады). «10 сұрақ – ия - жоқ деген жауап» әдісі бойынша төмендегі сұрақтарды беремін. (Жеке жұмыс) 1. Азат қыздарына «Құйыршық», «Ер Төстік» ертегілерін айтты ма?(ия) 2. Қыздар әжеге барамыз, әжені көреміз деп мәз-мәйрам болды ма? (ия) 3. Ауылдан ұшақпен келген әжені Жолдасжан қарсы алды ма? (ия) 4. Балабақшада «Айболит», «Қызыл телпек» ертегісі айтылды ма? (ия) 5. «Қарағым, айналайын»,-деп жылы сөйлесетін иман жүзді қария Азаттың анасы ма?(ия) 6. Әже, осы сіз шын әжесіз бе? деген Ая ма?(жоқ) 7. Ауылдан келген әжеге ертегі айтып бер деп сұраған Ая ма? (ия) 8. Аликтің әйбат кітабы өте көп пе? (ия) 9. Ая мен Райханның анасы Балқыз ба?(ия) 10. Қыздарға уәде берген анасы ма? (жоқ) Оқушылар сұраққа жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын даярлап, мұғалімге назарын аударады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды. анықтайды. |
ҚБ
«Жүрек» ҚБ
|
5-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Салыстыру аймағы» әдісі арқылы шығармадағы әже мен әңгіме кейіпкерлері Ая мен Райханның қиялындағы әжелердің бейнесін салыстырады.
Дескриптор:
ҚБ Шығармашылық тапсырма. Оқушылар екі тапсырманың бірін орындайды. 1. «Буриме» әдісі. Ақ әжем деп соғады әркез жүрегім... өлең шығару. 2. «Әжеме тілек» Тілектерін жазу. Дескриптор:
ҚБ «Қарттар үйі» бейнебаян көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=pOPJycjalns Бекіту. Әр топ мүшелері топқа берілген тақырыптың мәнін бір сөзбен немесе сөйлеммен ашады. «Сағат тілі» әдісімен сұралады. Дескриптор:
|
«Салыстыру аймағы» әдісі арқылы шығармадағы әже мен әңгіме кейіпкерлері Ая мен Райханның қиялындағы әжелердің бейнесін салыстырады.
Тапсырманы топпен орындайды.
Оқушылар екі тапсырманың бірін орындайды.
«Қарттар үйі» бейнебаянын көреді.
Әр топ мүшелері топқа берілген тақырыптың мәнін бір сөзбен немесе сөйлеммен ашады. |
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?»
https://www.youtube.com/watch?v=pOPJycjalns
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Ажардың әжесі |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1 - көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Нағыз әже қайда?» әңгімесінен алған әсерін сипаттап, жазба жұмысын жазу; Көпшілігі: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; Кейбір оқушылар: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. *Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару. *Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. Жағымды психологиялық ахуал: Армысың, досым, Кел, маған қосыл. Алақанға сап алақан, Қатарға бірге тұрайық, Жер шарындай айналып, Әлемге жарық сыйлайық! -Сіздер, балалар, әлемге жарық сыйласаңыздар, біздерге әлемнің жарығын сыйлайтын кім? -Ана! -Ананың анасы сендерге кім болады ? - Әже. -Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы кім туралы екен? - Әже туралы Қызығушылықты ояту. Поэзия минуты. Әже туралы қандай өлеңдер білеміз? (оқушылар әже туралы өлеңдер, даналық сөздер айтады). «10 сұрақ – ия - жоқ деген жауап» әдісі бойынша төмендегі сұрақтарды беремін. (Жеке жұмыс) 1. Азат қыздарына «Құйыршық», «Ер Төстік» ертегілерін айтты ма?(ия) 2. Қыздар әжеге барамыз, әжені көреміз деп мәз-мәйрам болды ма? (ия) 3. Ауылдан ұшақпен келген әжені Жолдасжан қарсы алды ма? (ия) 4. Балабақшада «Айболит», «Қызыл телпек» ертегісі айтылды ма? (ия) 5. «Қарағым, айналайын»,-деп жылы сөйлесетін иман жүзді қария Азаттың анасы ма?(ия) 6. Әже, осы сіз шын әжесіз бе? деген Ая ма?(жоқ) 7. Ауылдан келген әжеге ертегі айтып бер деп сұраған Ая ма? (ия) 8. Аликтің әйбат кітабы өте көп пе? (ия) 9. Ая мен Райханның анасы Балқыз ба?(ия) 10. Қыздарға уәде берген анасы ма? (жоқ) Оқушылар сұраққа жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын даярлап, мұғалімге назарын аударады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды. анықтайды. |
ҚБ
«Жүрек» ҚБ
|
5-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Салыстыру аймағы» әдісі арқылы шығармадағы әже мен әңгіме кейіпкерлері Ая мен Райханның қиялындағы әжелердің бейнесін салыстырады.
Дескриптор:
ҚБ Шығармашылық тапсырма. Оқушылар екі тапсырманың бірін орындайды. 1. «Буриме» әдісі. Ақ әжем деп соғады әркез жүрегім... өлең шығару. 2. «Әжеме тілек» Тілектерін жазу. Дескриптор:
ҚБ «Қарттар үйі» бейнебаян көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=pOPJycjalns Бекіту. Әр топ мүшелері топқа берілген тақырыптың мәнін бір сөзбен немесе сөйлеммен ашады. «Сағат тілі» әдісімен сұралады. Дескриптор:
|
«Салыстыру аймағы» әдісі арқылы шығармадағы әже мен әңгіме кейіпкерлері Ая мен Райханның қиялындағы әжелердің бейнесін салыстырады.
Тапсырманы топпен орындайды.
Оқушылар екі тапсырманың бірін орындайды.
«Қарттар үйі» бейнебаянын көреді.
Әр топ мүшелері топқа берілген тақырыптың мәнін бір сөзбен немесе сөйлеммен ашады. |
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?»
https://www.youtube.com/watch?v=pOPJycjalns
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















