ҚМЖ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
3-сынып ҚМЖ 125-128 сабақтар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалыс мәдениеті. Мерекелер

Педагогтің аты-жөні:

Куанышпаева Д.Е

Күні:

6.05

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

125 сабақ. Сөз және оның құрамы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

Сабақтың мақсаты

Сөз және оның құрамын талдайды

Құндылықтар:

Мамыр айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Апта дәйексөзі:Күннің көзі ортақ, жақсының сөзі ортақ.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут





























Сергіту сәті

2 минут


















































Сабақты қорыту

8минут
























Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

Дыбыс және әріп

1. Фонетика нені зерттейді ?

А) сөз мағыналарын зерттейді. В) сөз тіркесін зерттейді. С) дыбыстарды зерттейді.

2. Қазақ алфавитіндегі әріп саны:

А) 36 В) 42 С) 33

3. Қазақ тілінің төл дыбыстары:

А) л,о,с В) қ,ң,ә С) ұ,у,с

4. Тек жуан дауысты дыбыстар:

А) е, а В) ү, і С) ы, о

5. Жіңішке дауысты дыбыстары бар сөз:

А) құлақ В) дене мүшелері С) мұрын





Құндылық мақсаты: Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Жаңа тақырып

26-жаттығу

Мәтінді түсініп оқы.

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой.

-Суретте нелер бейнеленген?

-ҚР-ның рәміздеріне нелер жатады?

-Елтаңба мен Туды сипаттаңдар. (Түрін, түсін, пішінін, қандай элементтерден тұратынын анықтаңдар)

Осы мәтін арқылы бізге қандай ой айтқысы келді деп ойлайсың?


ФС тапсырмасы

Топтық жұмыс

Көне, пырақ, айбар, игілік сөздерінің мағынасын түсіндірме сөздіктен қара

«Кім жылдам?» ойыны ойнатылады.

Берілген сөздерден басқа сөздер жасаңдар.

1-топқа: «Елтаңба» сөзі. /ел, ет, ат, бата, бала, бел, таңба, таң, аң/

2-топқа: «Байрақ» сөзі. /бай, ай, рай, қар, ар/

3-топқа: «Әнұран» сөзі./ән, нұр, Нұра, ұра, ұран, ұн, нан/



ЕБҚ

Мәтіндегі нақыл сөздерді теріп жаз. Олардың мағынасын топта талқыла.


ЕҚБ.

Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді сөз құрамына талда.

Үлгі: заманда- заман-түбір, -да қосымша



28-жаттығу

Сөздерді оқы, түбірін тап.

Жұрнақтар сөз мағынасын қалай өзгертенін түсіндір

Түбір сөз бен туынды сөздердің мағынасын салыстыру

Үлгі:

Бір- сан есімнен жасалған түбір сөз, лік-жұрнақ






29-жаттығу

Сөздерді сөз құрамына талдап, кестеге түсір.

Жүзгішті, көлшік, достықпен, мектепте

сөз

түбір

жұрнақ

жалғау

Жүзгішті

көлшік

достықпен

мектепте

Жүз


Көл

Дос


мектеп

-гіш


-шік

-тық

-ті



-пен


-те



30-жаттығу

Соңғы сөздердің мағынасына қарай өлең құрастыр.


Ұшып жүрген торғайды.

Балалар оны қорғайды.

Біз олармен ойнаймыз.

Сүйкімді деп ойлаймыз



Үй тапсырмасы

27-жаттығу

Өлеңді көркем жаз

Мәтінді сөз құрамына талда. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле.

Елім менің жерге бай,

Айдынды шалқар көлге бай

Талдау үлгісі

Елім – ел- түбір, -ім қосымша



Кері байланыс




Өлең жолдарын хормен оқиды












Өткенді пысықтайды






Тест тапсырмаларын орындайды












Тапсырманы орындайды










Тақырыпты түсініп алады






Топтық жұмыс жасайды













Жеке жұмыс жасайды








Түбір сөздерді табады

















Тапсырманы орындайды












Өлең құрастырады










Үй тапсырмасын алады












Кері байланыс жасайды







Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру







Дескриптор:

Өтілген тақырыптарды меңгерген-1б

Тест тапсырмаларын өз бетінше орындай алады-1б






Тамаша жұмыс!







Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1б.

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды-1б

Мемлекеттік рәміздерге талдау жасайды-1б






Тамаша жұмыс!










Жарайсыңдар!






Сен мықтысың!







Дескриптор:

Түбір сөз бен туынды сөздердің мағынасын салыстырады-1б









Дескриптор:

Сөздерді сөз құрамына талдап, кестеге түсіреді-2б.





Тамаша жұмыс орындадыңдар!






Дескриптор:

Берілген сөздердің мағынасына қарай өлең құрастырады-1б










Керемет!







«Әлеуметтік желі» әдісі




Суреттер









Тест парақшалары










Жұмыс дәптері










Оқулық











Оқулық





Жұмыс дәптері







Суреттер









Оқулық






Жұмыс дәптері







Сызбалар







Оқулық







Кесте







Оқулық








Жұмыс дәптері


















Кері байланыс тақтасы










Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалыс мәдениеті. Мерекелер

Педагогтің аты-жөні:

Куанышпаева Д.Е

Күні:

8.05

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

126 сабақ. Сөз және оның құрамы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

Сабақтың мақсаты

Сөз және оның құрамын талдайды

Құндылықтар:

Мамыр айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Апта дәйексөзі:Күннің көзі ортақ, жақсының сөзі ортақ.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут





























Сергіту сәті

2 минут
















Сабақты қорыту

8минут



































Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

27-жаттығу

Өлеңді көркем жаз

Мәтінді сөз құрамына талда. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле.

Елім менің жерге бай,

Айдынды шалқар көлге бай

Талдау үлгісі

Елім – ел- түбір, -ім қосымша


Құндылық мақсаты: Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

31-жаттығу

Өлеңді тыңда

Сұрақтарға жауап бер

-Сенің ана тілің қай тіл?

-Сен қай тілде сөйлейсің және ойлайсың?

-Өлең неліктен «Ана тілі» деп аталады деп ойлайсың?

-Ақынның «Менің қазақ, жүрегімді ал, тілімді ұқ, Ал басқасын өзің тауып аларсың» деген ойын қалай түсіндіресің?



ЕБҚ

-Сен қалай ойлайсың? Өз анасын, ана тілін сыйламағандар өз Отанын сүйе ала ма?


ЕҚБ

Белгілеген тірек сөздерді сөз құрамына талда. Өз-өзіңді тексер.

Тірек сөздер.

Өз елің, туын, анамды, тілін, жырын, Отанын...




32-жаттығу.

Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып, мәтінді көшіріп жаз. Жұрнақ жалғанған сөзді тап.

Қазақстанда мемлекеттік тіл-қазақ тілі. Мұнда бірнеше ұлт өкілдері тұрады. Олар бір-бірімен тату. Қазақстан Біріккен Ұлттар Ұйымына мүше боп енді.



33-жаттығу

Ойлан,тап. Тіл сөзі қандай мағынада қолданылған?

1.Баланың тілі-бал. (бала тәтті сөйлейді)

2.Тіл- қарым-қатынас құралы. (адамдар сөйлесу арқылы араласады)

3.Жастардың тілін түсіну оңай емес. (кей жастар ана тілін шұбарлап сөйлейді)

4.Сағаттың тілі озып кетіпті. ( уақыт дұрыс емес)




34-жаттығу

Жасырынған мақалды тауып жаз.

Жауап: Тіл-ақылдың өлшемі.







35-жаттығу

«Кім көп біледі?» ойыны

Ойынның шарты: ана тілі туралы мақал-мәтелдер айтыңдар. Ең көп мақал-мәтел айтқан оқушы жеңімпаз болады.



Үй тапсырмасы

Ана тілі туралы екі мақал-мәтел немесе қанатты сөз тауып жазу. Оларды қатыстырып сөйлем құрау, сөйлемдегі сөздерді сөз құрамына талдау.



Кері байланыс







Өлең жолдарын хормен оқиды










Өткенді пысықтайды











Мұғалім өлеңді оқиды, оқушылар тыңдайды





Тапсырманы орындайды







Тақырыпты түсініп алады




Жеке жұмыс жасайды









Мәтінді көшіріп жазады














Тапсырманы орындайды








Мақалды тауып жазады








Ойын ойнайды



Үй тапсырмасын алады















Кері байланыс жасайды












Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру





Дескриптор:

Өлеңді көркем жазады-1б

Мәтінді сөз құрамына талдайды-1б

Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілейді-1б





Дескриптор:

Тірек сөздерді дұрыс белгілейді-1б

Ашық және жабық сұрақтарға негізді жауап береді-1б







Тамаша жұмыс!







Жарайсыңдар!




Дескриптор:

Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып, мәтінді көшіріп жазады-1б

Жұрнақ жалғанған сөзді табады-1б





Дескриптор:

Тіл сөзі қандай мағынада қолданылғанын айтады-1б




Тамаша жұмыс орындадыңдар!




Дескриптор:

Мақалды тауып жазады-1б









Дескриптор:

Ана тілі туралы мақал-мәтелдер айтады-1б






Керемет!







«Бас, қол, жүрек» әдісі


















Суреттер











Жұмыс дәптері








Оқулық











Оқулық





Жұмыс дәптері














Суреттер




Қазақстан туралы суреттер









Жұмыс дәптері










Оқулық










Оқулық





Оқулық





Жұмыс дәптері








Кері байланыс тақтасы

























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалыс мәдениеті. Мерекелер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

127 сабақ. Сөз және оның құрамы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

Сабақтың мақсаты

Сөз және оның құрамын талдайды

Құндылықтар:

Мамыр айы: : БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Апта дәйексөзі:Күннің көзі ортақ, жақсының сөзі ортақ.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут





























Сергіту сәті

2 минут
















Сабақты қорыту

8минут



















Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

Ана тілі туралы екі мақал-мәтел немесе қанатты сөз тауып жазу. Оларды қатыстырып сөйлем құрау, сөйлемдегі сөздерді сөз құрамына талдау




Құндылық мақсаты: Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Жаңа тақырып

36-жаттығу

Сөзжұмбақты шеш. Сол арқылы қандай мереке жайлы айтылып тұрғанын болжа.

Жауап:

1.ту

2.әліпби

3.тауық

4.елтаңба

5.лақ

6.су

7.ірімшік

8.Қазақстан

9.домбыра

10.қазақ тілі

11.үкі

ТӘУЕЛСІЗДІК



ЕБҚ

Тәуелсіздік күні қай күні тойланады?

Елімізде тәуелсіздік құрметіне арналған қандай ескерткіштер бар?



ЕҚБ

Тәуелсіздік туралы өзің білетін мәліметтерді келтіре отырып шағын эссе жаз.


ФС тапсырмасы

38-жаттығу

Тірек сөздерді пайдаланып, «Туған елім-мақтанышым» тақырыбында әңгіме құрап жаз.

Тірек сөздер: мемлекет, туған ел, Қазақстан, әлем, тәуелсіз, кең-байтақ,мақтан етемін, алтын дәнді.




«Топтастыру» әдісі

39-жаттығу

Түбірлес сөздерді топта.

Өнер, өнерлі,өнерпаз.

Ой,ойын,ойлан,ойла,ойыншы.

Су,суат,сусын.



Үй тапсырмасы

37-жаттығу

Көркем жаз.

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле

Қазақстан –біздің сүйікті атамекеніміз.

Қазақ+стан, біз+дің,сүй+ік+ті,ата+мекен+і+міз



Кері байланыс







Өлең жолдарын хормен оқиды








Өткенді пысықтайды












Тапсырманы орындайды







Тақырыпты түсініп алады





Сөзжұмбақты шешеді









Жеке жұмыс жасайды









Әңгіме құрап жазады








Тапсырманы орындайды










Үй тапсырмасын алады















Кері байланыс жасайды












Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру




Дескриптор:

Ана тілі туралы екі мақал-мәтел немесе қанатты сөз тауып жазады-1б

Оларды қатыстырып сөйлем құрап, сөйлемдегі сөздерді сөз құрамына талдайды-1б





Дескриптор:

Сөзжұмбақты шешеді-1б

Тәуелсіздік туралы біледі-1б





Тамаша жұмыс!










Жарайсыңдар!





Дескриптор:

Әңгіме құрау барысында тірек сөздерді пайдалана алады-1б

Қазақстан туралы мәліметтер біледі-1б





Дескриптор:

Түбірлес сөздерді топтайды-1б





Тамаша жұмыс орындадыңдар!







Керемет!








«WhatsApp» әдісі


















Суреттер











Жұмыс дәптері








Оқулық











Оқулық





Жұмыс дәптері














Суреттер

















Оқулық











Жұмыс дәптері








Кері байланыс тақтасы



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалыс мәдениеті. Мерекелер

Педагогтің аты-жөні:

Куанышпаева Д.Е

Күні:

12.05

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

128 сабақ. Сөз таптары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату

Сабақтың мақсаты

Сөз таптарына талдайды, туынды сөз жасайды

Құндылықтар:

Мамыр айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Апта дәйексөзі:Күннің көзі ортақ, жақсының сөзі ортақ.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут

























Сергіту сәті

2 минут






Сабақты қорыту

8минут






















Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

37-жаттығу

Көркем жаз.

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле

Қазақстан –біздің сүйікті атамекеніміз.


Құндылық мақсаты: Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

40-жаттығу

Мәтінді тыңда.

Сұрақтарға жауап бер

Мәтіннің алғашқы екі сөйлемін жазып, сөз таптарына талда.


Мен биылғы жазда ауылға бардым.


Онда менің Ергөбек ағам тұрады.



ЕБҚ

Дұрыс жауапты белгіле.

1. Негізгі сын есім:

а) қамысты; ә) таяз; б) сарғыш.

2. Туынды сын есім:

а) әдемі; ә) қараңғы; б) байқағыш.


ЕҚБ

Ауыл туралы өз ойыңнан өлең жазып көр. Оны достарыңа оқып бер



41-жаттығу

Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз.

Кезек-кезекші іс-іскер

Сый-сыйлық сөз-сөздік

Көл-көлшік дос-достық



Шығармашылық тапсырма

43-жаттығу

Сағат тілі бойынша екі әріптен қалдыра отырып оқысаң, мақал шығады.Қай әріптен бастап оқу керек?

Жауап: О әрпінен бастап оқимыз.

Оқу инемен құдық қазғандай.


Үй тапсырмасы

42-жаттығу

Кестені тиісті сөздермен толтыр


Түбір сөз

Жұрнақ

Туынды сөз

Жұмыс

Бала

Жас

Іс

Арқа

Қол


-шы

-лық

-тық

-кер

-ла

-да


Жұмысшы

Балалық

Жастық

Іскер

Арқала

Қолда




Кері байланыс




Өлең жолдарын хормен оқиды








Өткенді пысықтайды












Тапсырманы орындайды





Тақырыпты түсініп алады






Жеке жұмыс жасайды












Тапсырманы орындайды









Мақалды табады








Үй тапсырмасын алады















Кері байланыс жасайды





Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру




Дескриптор:

Көркем жазып,

қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды-1б.

Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілейді-1б





Дескриптор:

Мәтінді тыңдап,

сұрақтарға жауап береді-1б

Мәтіннің алғашқы екі сөйлемін жазып, сөз таптарына талдайды-1б



Тамаша жұмыс!





Жарайсыңдар!



Дескриптор:

Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жазады-1б





Дескриптор:

Сағат тілі бойынша екі әріптен қалдыра оқи отырып, мақалды табады-1б




Тамаша жұмыс орындадыңдар!







Керемет!










«Білім почтасы» әдісі







Суреттер










Жұмыс дәптері








Оқулық











Оқулық





Жұмыс дәптері











Суреттер






Оқулық









Жұмыс дәптері








Кері байланыс тақтасы















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.05.2025
216
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі