|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. Глобус және карта |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.2 глобус пен карталардың қолдану аясын түсіндіру, олардан негізгі нысандарды көрсете білу. 4.2.1.3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Глобус пен картаны не үшін керектігін ұғады және глобус пен картадан негізгі нысандарды табуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Жаңашылдық-заман талабы» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау «Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні» тақырыбын пысықтау Құндылықтың мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Жаңа тақырып Глобус(лат. globus–шар) – Жердің, Айдың, планеталардың және аспан сферасының контуры мен геометриялық пішіндік ұқсастығы сақталып, картографиялық әдіспен бейнеленген көлемдік модель. Мазмұны жағынан жалпы геогр., саяси, тектоникалық, климаттық, т.б. болып бөлінеді. Глобус — картографиялық бейнелер түсірілген, кескіндердің геометриялық ұқсастығы мен аудандардың арақатынастары сақталған Жердің, Айдың, планеталардың және аспан сферасының шар тәрізді үлгісі. Карта – Жер бетінің, жұлдызды аспанның немесе оның бөліктерінің картографиялық проекцияларды пайдалана отырып, шартты белгілер арқылы жасалған кішірейтілген бейнесі (үлгісі). Картадан өзен арнасының, топырақ жамылғысының, жыралардың өзгеруін, батпақтанудың, елді мекендер мен жолдардың сипатын, т.б. анықтауға болады. Масштаб бойынша нысандардың өзара орналасуы мен байланысын, саралық және сандық сипаттарын анықтайды. Картаның өндіріс пен шаруашылықта, ғылым мен елдің қорғанысында маңызы зор. 1.Тапсырма: Картадан ірі мұхиттардың аттарын атап жаз Картадан 6 құрлықтың атауын атап жаз
ФС тапсырма 2-тапсырма. Жер бедері түрлерінің жағдайын кесте түрінде жинақтап сипатта ЕҚБ Қазақстан жер бедерінің ерекшеліктерін айтады.
ЕБҚ Қазақстан картасының жер бедерін сәйкестендіріп боя.
3-тапсырма Жер мен глобусты салыстыру
Үй тапсырмасы «Мен глобусқа қарап,Жер туралы не айта алам?» тақырыбына шағын эссе жазып келу.
|
Жақсы тілектер тілейді Өткен сабақты қайталайды Жаңа тақырыппен танысады Карта мен глобуспен танысады Ж: Тынық, Атлант, Үнді, Солтүстік мұзды мұхит. Еуразия, Оңтүстік Америка, Солтүстік Америка, Австралия, Африка, Антарктида Кестені то Толтырады Венн диаграммасы арқылы екеуін салыстырады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ:
ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Ірі мұхиттардың атауларын жазады.-1Б 6 құрлықтың атауын жазады-1Б
Дескриптор: Жер бедері түрлерінің жағдайын кесте түрінде жинақтап сипаттайды-1Б Кестені талапқа сай толтырады-1Б
ДескриптоР: Жер мен глобусты салыстырады-1Б Диаграмманы талапқа сай толтырады-1Б
«Аралдағы көңіл күй» әдісі |
Суреттер
Глобус
Карта Карта Құрлықтар мен мұхиттар туралы мәліметтер Суреттер Кесте Венн диаграммасы Суреттер Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. Глобус және карта |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.2 глобус пен карталардың қолдану аясын түсіндіру, олардан негізгі нысандарды көрсете білу. 4.2.1.3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Глобус пен картаны не үшін керектігін ұғады және глобус пен картадан негізгі нысандарды табуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Жаңашылдық-заман талабы» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау «Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні» тақырыбын пысықтау Құндылықтың мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Жаңа тақырып Глобус(лат. globus–шар) – Жердің, Айдың, планеталардың және аспан сферасының контуры мен геометриялық пішіндік ұқсастығы сақталып, картографиялық әдіспен бейнеленген көлемдік модель. Мазмұны жағынан жалпы геогр., саяси, тектоникалық, климаттық, т.б. болып бөлінеді. Глобус — картографиялық бейнелер түсірілген, кескіндердің геометриялық ұқсастығы мен аудандардың арақатынастары сақталған Жердің, Айдың, планеталардың және аспан сферасының шар тәрізді үлгісі. Карта – Жер бетінің, жұлдызды аспанның немесе оның бөліктерінің картографиялық проекцияларды пайдалана отырып, шартты белгілер арқылы жасалған кішірейтілген бейнесі (үлгісі). Картадан өзен арнасының, топырақ жамылғысының, жыралардың өзгеруін, батпақтанудың, елді мекендер мен жолдардың сипатын, т.б. анықтауға болады. Масштаб бойынша нысандардың өзара орналасуы мен байланысын, саралық және сандық сипаттарын анықтайды. Картаның өндіріс пен шаруашылықта, ғылым мен елдің қорғанысында маңызы зор. 1.Тапсырма: Картадан ірі мұхиттардың аттарын атап жаз Картадан 6 құрлықтың атауын атап жаз
ФС тапсырма 2-тапсырма. Жер бедері түрлерінің жағдайын кесте түрінде жинақтап сипатта ЕҚБ Қазақстан жер бедерінің ерекшеліктерін айтады.
ЕБҚ Қазақстан картасының жер бедерін сәйкестендіріп боя.
3-тапсырма Жер мен глобусты салыстыру
Үй тапсырмасы «Мен глобусқа қарап,Жер туралы не айта алам?» тақырыбына шағын эссе жазып келу.
|
Жақсы тілектер тілейді Өткен сабақты қайталайды Жаңа тақырыппен танысады Карта мен глобуспен танысады Ж: Тынық, Атлант, Үнді, Солтүстік мұзды мұхит. Еуразия, Оңтүстік Америка, Солтүстік Америка, Австралия, Африка, Антарктида Кестені то Толтырады Венн диаграммасы арқылы екеуін салыстырады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ:
ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Ірі мұхиттардың атауларын жазады.-1Б 6 құрлықтың атауын жазады-1Б
Дескриптор: Жер бедері түрлерінің жағдайын кесте түрінде жинақтап сипаттайды-1Б Кестені талапқа сай толтырады-1Б
ДескриптоР: Жер мен глобусты салыстырады-1Б Диаграмманы талапқа сай толтырады-1Б
«Аралдағы көңіл күй» әдісі |
Суреттер
Глобус
Карта Карта Құрлықтар мен мұхиттар туралы мәліметтер Суреттер Кесте Венн диаграммасы Суреттер Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз
























