Мектеп: «Жібек жолы ауылындағы жаңа қазақ орта мектебі» КММ Бекітемін__________
ҚМЖ
№ 18 Ш.Уәлиханов «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі – құнды дүние
|
Бөлім: |
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні : |
Карымсакова Анар |
|||||||||
|
Күні: |
10/11.12 |
|||||||||
|
Сынып: 9 Ә,Д,Ж |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
18. Ш.Уәлиханов «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі – құнды дүние. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру. 9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді. автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: бірлік және ынтымақ айы 2-апта дәйексөзі: «Татулық – табыстың кілті» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен амандасу; сабаққа дайындықтарын тексеру; Ұйымдастыру. Оқушыларға - бөлімнің атауы - сабақтың тақырыбы - оқу мақсаты таныстырылады. Шоқан еңбегінен негізгі тұжырымдар Қазақ поэзиясын төрт топқа бөледі: салт жырлары, тарихи жырлар, тұрмыс-салт лирикасы, айтыс. Тілдік ерекшелігі: ғылыми дәлдік + поэтикалық сезімталдық. Кей тұстарда метафора, эмоционалды-бағалау сөздер қолданады. Тілдік айшықтар Эпитет: «күміс көмей жыршы», «қызыл тілдің иесі» Теңеу: «ақын сөзі – судай төгілген» Метафора: «жыр – халықтың тарих кітабы» Фигура: қайталау, параллелизм, салыстыру, риторикалық ой. 1-тапсырма «3 факт – 1 сұрақ»
әдісі Шоқан – фольклортанудың негізін қалаушылардың бірі. «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» – жанрлық жіктеудің алғашқы ғылыми үлгілерінің бірі. Ол халық поэзиясын тарихи-этнографиялық тұрғыда қарастырған. Сұрақ:
Неліктен бұл еңбек құнды деп
ойлайсың? 2-тапсырма шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.
3-Тапсырма «Қазіргі қазақ поэзиясының ерекшелігі» «Халықтық шығармашылықтың құндылығы» «Айтыс – сөз өнерінің биік үлгісі»
Автор стиліне сүйене отырып, сұрақтарға жауап бер. Жи тапсырмасы Gemini платформасы арқылы тапсырманы орындайды.
Сұрақ –жауап 1.Халық поэзиясын төрт топқа бөлуінің ғылыми маңызы неде? 2.Айтыс жанрына берген бағасын қалай түсінесіз? 3.Бұл еңбектің қазақ фольклортану ғылымына қосқан үлесі қандай? 4.Шоқанның нақты жыршы, ақындар туралы пікірлерінен не байқадыңыз? 5.Уәлихановтың халық поэзиясына көзқарасы оның дүниетанымын қалай көрсетеді?
|
Топтық жұмыс 1-тапсырма
«3 факт – 1 сұрақ»
әдісі
Жеке жұмыс 2-тапсырма шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.
3-Тапсырма: |
Дескриптор Үй тапсырмасын айтады-1б
Неліктен бұл еңбек
құнды деп ойлайсың?-1б -шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді-1б Шығармадан үзінді келтіреді-1б
Дескриптор автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады-1б
Дескриптор 1.Халық поэзиясын төрт топқа бөлуінің ғылыми маңызы неде?-1б 2.Айтыс жанрына берген бағасын қалай түсінесіз?-1б 3.Бұл еңбектің қазақ фольклортану ғылымына қосқан үлесі қандай?-1б 4.Шоқанның нақты жыршы, ақындар туралы пікірлерінен не байқадыңыз?-1б 5.Уәлихановтың халық поэзиясына көзқарасы оның дүниетанымын қалай көрсетеді?-1б
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
тапсырма лар жинағы 9-сынып
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй жұмысы: Ш.Уәлиханов «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі |
|
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
Мектеп: «Жібек жолы ауылындағы жаңа қазақ орта мектебі» КММ Бекітемін__________
ҚМЖ
№ 18 Ш.Уәлиханов «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі – құнды дүние
|
Бөлім: |
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні : |
Карымсакова Анар |
|||||||||
|
Күні: |
10/11.12 |
|||||||||
|
Сынып: 9 Ә,Д,Ж |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
18. Ш.Уәлиханов «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі – құнды дүние. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру. 9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді. автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: бірлік және ынтымақ айы 2-апта дәйексөзі: «Татулық – табыстың кілті» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен амандасу; сабаққа дайындықтарын тексеру; Ұйымдастыру. Оқушыларға - бөлімнің атауы - сабақтың тақырыбы - оқу мақсаты таныстырылады. Шоқан еңбегінен негізгі тұжырымдар Қазақ поэзиясын төрт топқа бөледі: салт жырлары, тарихи жырлар, тұрмыс-салт лирикасы, айтыс. Тілдік ерекшелігі: ғылыми дәлдік + поэтикалық сезімталдық. Кей тұстарда метафора, эмоционалды-бағалау сөздер қолданады. Тілдік айшықтар Эпитет: «күміс көмей жыршы», «қызыл тілдің иесі» Теңеу: «ақын сөзі – судай төгілген» Метафора: «жыр – халықтың тарих кітабы» Фигура: қайталау, параллелизм, салыстыру, риторикалық ой. 1-тапсырма «3 факт – 1 сұрақ»
әдісі Шоқан – фольклортанудың негізін қалаушылардың бірі. «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» – жанрлық жіктеудің алғашқы ғылыми үлгілерінің бірі. Ол халық поэзиясын тарихи-этнографиялық тұрғыда қарастырған. Сұрақ:
Неліктен бұл еңбек құнды деп
ойлайсың? 2-тапсырма шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.
3-Тапсырма «Қазіргі қазақ поэзиясының ерекшелігі» «Халықтық шығармашылықтың құндылығы» «Айтыс – сөз өнерінің биік үлгісі»
Автор стиліне сүйене отырып, сұрақтарға жауап бер. Жи тапсырмасы Gemini платформасы арқылы тапсырманы орындайды.
Сұрақ –жауап 1.Халық поэзиясын төрт топқа бөлуінің ғылыми маңызы неде? 2.Айтыс жанрына берген бағасын қалай түсінесіз? 3.Бұл еңбектің қазақ фольклортану ғылымына қосқан үлесі қандай? 4.Шоқанның нақты жыршы, ақындар туралы пікірлерінен не байқадыңыз? 5.Уәлихановтың халық поэзиясына көзқарасы оның дүниетанымын қалай көрсетеді?
|
Топтық жұмыс 1-тапсырма
«3 факт – 1 сұрақ»
әдісі
Жеке жұмыс 2-тапсырма шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.
3-Тапсырма: |
Дескриптор Үй тапсырмасын айтады-1б
Неліктен бұл еңбек
құнды деп ойлайсың?-1б -шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді-1б Шығармадан үзінді келтіреді-1б
Дескриптор автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады-1б
Дескриптор 1.Халық поэзиясын төрт топқа бөлуінің ғылыми маңызы неде?-1б 2.Айтыс жанрына берген бағасын қалай түсінесіз?-1б 3.Бұл еңбектің қазақ фольклортану ғылымына қосқан үлесі қандай?-1б 4.Шоқанның нақты жыршы, ақындар туралы пікірлерінен не байқадыңыз?-1б 5.Уәлихановтың халық поэзиясына көзқарасы оның дүниетанымын қалай көрсетеді?-1б
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
тапсырма лар жинағы 9-сынып
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй жұмысы: Ш.Уәлиханов «Қазақ халық поэзиясының түрлері туралы» еңбегі |
|
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













