|
Сабақ№12 |
Мектеп: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Денсаулығым- байлығым байлығым ббайлығымбайлығым Үлкенге –құрмет, кішіге-ізет |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдраймова М Күні: 27.11.2025ж |
|||||||
|
Сынып 2 «А» |
Қатысқаны: |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру. Салауатты өмір салтын ұстануға үйрету. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек:
|
|||||||
|
Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіреді. |
||||||||
|
Көпшілік: Дәрігерге қаралу, гигиеналық тазалық денсаулық сақтау үшін маңызды екенін түсінеді. |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: Дене мүшелеріне арналған жаттығулар ойлап табады және басқа балаларға орындатады. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Адамның дене мүшелерінің атауын біледі, ажырата алады, қызметін сипаттай алады; Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсінеді; Дене мүшелеріне күтім жасау жолдарын атайды; . Дәрігерге қаралу, гигиеналық тазалық денсаулық сақтау үшін маңызды екенін түсіндіреді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаты |
Дене жаттығулары, дене мүшелері, денсаулық. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық, тәннің саулығы, гигиеналық тазалықты сақтауды оқушылардың бойына дарыту. Салауатты өмір салтын сақтауға баулу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, көркем еңбек, дене шынықтыру, жаратылыстану |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылымдағы материалдармен танысып, талқылау. Аудио жазба (сергіту жаттығуларын мұқият орындау). |
|||||||
|
Бастапқы білім
|
Тақырыппен байланыстыра және дене мүшелерін және олардың қызметін есте сақтау. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 33 минут Сабақтың соңы 7 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың қызығушылығын арттыру, сергіту мақсатында және тақырыпқа сай «Шымыр болсын денеміз» жаттығуын өткізу. Мұғалімнің нұсқаулығымен бірнеше дене жаттығуларын орындау. Дене жаттығулырын орындау кезінде «сынып» сөзі бірге айтылғанда ғана орындау керектігін ескерту.
Ширату жаттығуы: Кеспе әріптерден «Денсаулық» сөзін құрастыру (оқу мақсатын анықтау).
Тапсырма 2.Біліп жүр Дәрігердің сөзін оқып, ұғып ал
Тапсырма 3. Өлеңді жаттап ал Сымбат – мүсін дегенің Бітім – көркі денеңнің. Сымбат – жүру әдемі, Дене қалпын тік ұстап: Көтеріп сәл кеудені Иық жазып дұрыстап. Түзу отыр, қисаймай, Бүкіреймей, жантаймай. Күш сап бас пен арқаға, Жатып алма партаға Өлең не туралы? Өлең мазмұнына қарай «Кім шапшаң?» ойынын ойнайық Тапсырма 4 «Орындап көр» Оқушылар уақытқа «Кім шапшаң?» атты отырып-тұру жаттығуларын орындайды. Дескрипторлар: 1.Дене жаттығуларының адам ағзасына маңыздылығын ашу мақсатында ұйымдастырады. 2.Талқылау сұрақтарынан кейін, дене мүшелеріне арналған жаттығулар ұсынады, орындайды. Сергіту сәті Аяқ та екеу, қол да екеу Көз жанары, ол да екеу Екеу қас та,құлақ та Жүрек жалғыз бірақта.
-Екі көзің не үшін керек? Тапсырма № 5..Мақал –мәтелді толықтыр. Ару батпандап ......................, Мысқыдап шығады. Жарлының ,................................Деннің саулығы. Ауруын ............................өледі Демі бардың............................ емі бар. Ауырып .............................Аунап тұрдың. Көзің ........................қолыңды тый, Ішің.......................... ....аузыңды тый Суретпен жұмыс.
Рольдік ойын «Дәрігердің қабылдауында» диалог құру. Ауырып қалған жағдайда дәрігерге қаралу қажет. Дәрігер кеңесі: - Тамақтанар алдында қол жуу; - Көкөністер, жемістерді жуып жеу; - Әр жексенбі күндері жуынып, тырнақты алу; - тамақтан кейін ауызды шайқау, күніне екі рет тісті тазалау; - Өз бетімен емделуге болмайды. Дескрипторлар: 1.Жеке бас гигиенасын сақтайды. 2.Денсаулықсыз өмір жоқтығын түсінеді. Өзара бағалау: «Бағалау парағы» Кері байланыс стикерлер арқылы, бутербродтың жоғары жағына- «барлығын түсіндім», ортасына-« әлі де білуім керек», төменгі жағына- «ештеңе түсінген жоқпын»
|
"Кім көп сөз біледі?" ойын «Робот» ойыны
2 постер, түрлі – түсті маркерлер, дене мүшелерінің атаулары жазылған қима сөздер Мектеп дәрігері, дәрігердің ауру адамды қарауға арналған аспаптары. Стикерлер |
||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
||||
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж
Қмж
|
Сабақ№12 |
Мектеп: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Денсаулығым- байлығым байлығым ббайлығымбайлығым Үлкенге –құрмет, кішіге-ізет |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдраймова М Күні: 27.11.2025ж |
|||||||
|
Сынып 2 «А» |
Қатысқаны: |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру. Салауатты өмір салтын ұстануға үйрету. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек:
|
|||||||
|
Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіреді. |
||||||||
|
Көпшілік: Дәрігерге қаралу, гигиеналық тазалық денсаулық сақтау үшін маңызды екенін түсінеді. |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: Дене мүшелеріне арналған жаттығулар ойлап табады және басқа балаларға орындатады. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Адамның дене мүшелерінің атауын біледі, ажырата алады, қызметін сипаттай алады; Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсінеді; Дене мүшелеріне күтім жасау жолдарын атайды; . Дәрігерге қаралу, гигиеналық тазалық денсаулық сақтау үшін маңызды екенін түсіндіреді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаты |
Дене жаттығулары, дене мүшелері, денсаулық. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық, тәннің саулығы, гигиеналық тазалықты сақтауды оқушылардың бойына дарыту. Салауатты өмір салтын сақтауға баулу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, көркем еңбек, дене шынықтыру, жаратылыстану |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылымдағы материалдармен танысып, талқылау. Аудио жазба (сергіту жаттығуларын мұқият орындау). |
|||||||
|
Бастапқы білім
|
Тақырыппен байланыстыра және дене мүшелерін және олардың қызметін есте сақтау. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 33 минут Сабақтың соңы 7 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың қызығушылығын арттыру, сергіту мақсатында және тақырыпқа сай «Шымыр болсын денеміз» жаттығуын өткізу. Мұғалімнің нұсқаулығымен бірнеше дене жаттығуларын орындау. Дене жаттығулырын орындау кезінде «сынып» сөзі бірге айтылғанда ғана орындау керектігін ескерту.
Ширату жаттығуы: Кеспе әріптерден «Денсаулық» сөзін құрастыру (оқу мақсатын анықтау).
Тапсырма 2.Біліп жүр Дәрігердің сөзін оқып, ұғып ал
Тапсырма 3. Өлеңді жаттап ал Сымбат – мүсін дегенің Бітім – көркі денеңнің. Сымбат – жүру әдемі, Дене қалпын тік ұстап: Көтеріп сәл кеудені Иық жазып дұрыстап. Түзу отыр, қисаймай, Бүкіреймей, жантаймай. Күш сап бас пен арқаға, Жатып алма партаға Өлең не туралы? Өлең мазмұнына қарай «Кім шапшаң?» ойынын ойнайық Тапсырма 4 «Орындап көр» Оқушылар уақытқа «Кім шапшаң?» атты отырып-тұру жаттығуларын орындайды. Дескрипторлар: 1.Дене жаттығуларының адам ағзасына маңыздылығын ашу мақсатында ұйымдастырады. 2.Талқылау сұрақтарынан кейін, дене мүшелеріне арналған жаттығулар ұсынады, орындайды. Сергіту сәті Аяқ та екеу, қол да екеу Көз жанары, ол да екеу Екеу қас та,құлақ та Жүрек жалғыз бірақта.
-Екі көзің не үшін керек? Тапсырма № 5..Мақал –мәтелді толықтыр. Ару батпандап ......................, Мысқыдап шығады. Жарлының ,................................Деннің саулығы. Ауруын ............................өледі Демі бардың............................ емі бар. Ауырып .............................Аунап тұрдың. Көзің ........................қолыңды тый, Ішің.......................... ....аузыңды тый Суретпен жұмыс.
Рольдік ойын «Дәрігердің қабылдауында» диалог құру. Ауырып қалған жағдайда дәрігерге қаралу қажет. Дәрігер кеңесі: - Тамақтанар алдында қол жуу; - Көкөністер, жемістерді жуып жеу; - Әр жексенбі күндері жуынып, тырнақты алу; - тамақтан кейін ауызды шайқау, күніне екі рет тісті тазалау; - Өз бетімен емделуге болмайды. Дескрипторлар: 1.Жеке бас гигиенасын сақтайды. 2.Денсаулықсыз өмір жоқтығын түсінеді. Өзара бағалау: «Бағалау парағы» Кері байланыс стикерлер арқылы, бутербродтың жоғары жағына- «барлығын түсіндім», ортасына-« әлі де білуім керек», төменгі жағына- «ештеңе түсінген жоқпын»
|
"Кім көп сөз біледі?" ойын «Робот» ойыны
2 постер, түрлі – түсті маркерлер, дене мүшелерінің атаулары жазылған қима сөздер Мектеп дәрігері, дәрігердің ауру адамды қарауға арналған аспаптары. Стикерлер |
||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
||||
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз


















