|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өтірік өлеңдер оқу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өтірік өлеңді ажырата білуге, сурет бойынша өтірік өлең құрай білуге үйрету. Өтірік өлеңнің не екенін ұғындыру. |
|||||
|
Құндылықтар: Желтоқсан айы: Бірлік пен ынтымақ |
Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақты қорыту Сергіту сәті Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру Өткен тақырыпты қайталау Оқушылардан тыйым сөздер туралы сұрау. Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмесі; Өтірік өлең — ауыз әдебиетінің ескі жанры, онда өмірге сай келе бермейтін, қисынсыз, қиялдан туған, бірақ әсерлі әрі әзілге толы өлеңдер айтылады. Мұндай өлеңдердің басты мақсаты — оқырманды немесе тыңдаушыны күлдіріп, таң қалдыру. Мазмұны: Күнделікті өмірден алынған, бірақ сипатталған жағдайлар, заттар мен құбылыстар мүмкін емес нәрселер болып келеді. Мысалы: "Алабас ит көрдiң бе шiдерлеулi, Әр ауылдың көлiнде оттап тұрған", — деп сипаттайтын өлеңдер бар. Қалай айтылады: Өлеңдерді әзілге айналдыра отырып, қисынсыз, қайшылыққа толы оқиғалар желісімен айтылады. Тарихы: Бұл жанр XIX ғасырдың екінші жа ртысынан бастап жазылып, жинақтала бастады. В. В. Радлов, Ә. Диваев, С. Сейфуллин, І. Жансүгіров сияқты тұлғалар өтірік өлеңдерді жинауға үлес қосқан. Құдықтың суын төктім, төңкердім де, Теңізді жалдап өттім, жөн көрдім де. Құлынның мүйізіне мініп аттай, Бүгін-ақ барып қайттым ертең күнге. Міне, осылай ойдан өтірік өлең құрастыру. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» Оқушыларға өз бетінше өтірік өлең құрастырғызу . Мысалы: Түнде күндіз болды, Жерге жұлдыз қонды.т.б.
Алдайды деп аптықпа, Үйір емен дақпыртқа: Ай қасында түнедім, Орандым да ақ бұлтқа. *** Үш тышқан, Тұс-тұстан аңдады: Піл байғұс зәресі калмады. Теректің өрмелеп басына, Түсе алмай, ұзақ күн зарлады... *** Маймыл ән мен күй жазды, Шіркей кырда құй қазды. Бөрі лақты тәтелеп, Түлкі бақты мәпелеп. Өлеңдер айту Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын сұрау. Үйге тапсырма тапсырма: Ө |
Шаттық шеңберін жасады
Өз ойларын айтады Дәптерге жазады Тыңдайды Жатқа айтады Өлең оқиды Бір – бірін тыңдайды Кері байланыс жасайды |
Мадақтау «Жақсы оқыдың» «Өте тамаша мәнерлеп оқыдың» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану Мадақтау Өз ойлар ын айту барысында қинал ған
оқушыларға көмек көрсе ту қолдау Өлең оқу барысында қинал ған оқушыларға көмек көрсе ту қолдау Мадақтау Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Стикер
Суреттер
Мадақтау Суреттер Плакат тар
Кері байлан ыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өтірік өлеңдер оқу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өтірік өлеңді ажырата білуге, сурет бойынша өтірік өлең құрай білуге үйрету. Өтірік өлеңнің не екенін ұғындыру. |
|||||
|
Құндылықтар: Желтоқсан айы: Бірлік пен ынтымақ |
Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақты қорыту Сергіту сәті Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру Өткен тақырыпты қайталау Оқушылардан тыйым сөздер туралы сұрау. Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмесі; Өтірік өлең — ауыз әдебиетінің ескі жанры, онда өмірге сай келе бермейтін, қисынсыз, қиялдан туған, бірақ әсерлі әрі әзілге толы өлеңдер айтылады. Мұндай өлеңдердің басты мақсаты — оқырманды немесе тыңдаушыны күлдіріп, таң қалдыру. Мазмұны: Күнделікті өмірден алынған, бірақ сипатталған жағдайлар, заттар мен құбылыстар мүмкін емес нәрселер болып келеді. Мысалы: "Алабас ит көрдiң бе шiдерлеулi, Әр ауылдың көлiнде оттап тұрған", — деп сипаттайтын өлеңдер бар. Қалай айтылады: Өлеңдерді әзілге айналдыра отырып, қисынсыз, қайшылыққа толы оқиғалар желісімен айтылады. Тарихы: Бұл жанр XIX ғасырдың екінші жа ртысынан бастап жазылып, жинақтала бастады. В. В. Радлов, Ә. Диваев, С. Сейфуллин, І. Жансүгіров сияқты тұлғалар өтірік өлеңдерді жинауға үлес қосқан. Құдықтың суын төктім, төңкердім де, Теңізді жалдап өттім, жөн көрдім де. Құлынның мүйізіне мініп аттай, Бүгін-ақ барып қайттым ертең күнге. Міне, осылай ойдан өтірік өлең құрастыру. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» Оқушыларға өз бетінше өтірік өлең құрастырғызу . Мысалы: Түнде күндіз болды, Жерге жұлдыз қонды.т.б.
Алдайды деп аптықпа, Үйір емен дақпыртқа: Ай қасында түнедім, Орандым да ақ бұлтқа. *** Үш тышқан, Тұс-тұстан аңдады: Піл байғұс зәресі калмады. Теректің өрмелеп басына, Түсе алмай, ұзақ күн зарлады... *** Маймыл ән мен күй жазды, Шіркей кырда құй қазды. Бөрі лақты тәтелеп, Түлкі бақты мәпелеп. Өлеңдер айту Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын сұрау. Үйге тапсырма тапсырма: Ө |
Шаттық шеңберін жасады
Өз ойларын айтады Дәптерге жазады Тыңдайды Жатқа айтады Өлең оқиды Бір – бірін тыңдайды Кері байланыс жасайды |
Мадақтау «Жақсы оқыдың» «Өте тамаша мәнерлеп оқыдың» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану Мадақтау Өз ойлар ын айту барысында қинал ған
оқушыларға көмек көрсе ту қолдау Өлең оқу барысында қинал ған оқушыларға көмек көрсе ту қолдау Мадақтау Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Стикер
Суреттер
Мадақтау Суреттер Плакат тар
Кері байлан ыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз
тірік өлеңдер жаттап
келу.














