қмж

Тақырып бойынша 31 материал табылды

қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:

24.09.2025ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өлең құрылымы

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға әдебиеттегі өлеңдердің сөзінің жасалу жүйесінің негізгі шарттары мен заңдылықтары, құрылымдарын түсіндіру

Құндылықтар айы: : Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну

Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы






















Сабақтың ортасы














Сабақты қорыту













Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Өлеңнің сан қызық жаңалығың,

Үйренуден біз жалықпай,талмаймыз.

Болсақ егер ең сауатты оқушы,

Ол да сенің арқаң деп біл ана тіл


Өткен тақырыпты қайталау

Өлеңнің оқу шеберлігін еске түсіру

Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмес Өлеңдердің құрылысы  –  қазақ  әдебиеті теориясының категориясы, қазақ өлең сөзінің жасалу жүйесінің негізгі шарттары мен заңдылықтары. Қазақ өлеңдерінің құрылысын әдебиет теориясының категориясы ретінде алғаш зерттеген – А. Байтұрсынов. Ол өлең теориясын өлең айшықтары, шумақ түрлері, өлең тармақ тұлғалары, бунақ буындары, өлең ағындары, тармағының кезеңдері, тармақ ұйқастығы деп бөліп қарастырды. Буын ырғағы мен өлең ырғағын ажырату үшін, буын ырғағын жорғақ деп атауды ұсына отырып, оның тіл табиғатына қарай үш түрлі жолмен жасалатындығын айтады. Олар:

  • дауысты дыбыстарында ұзын-қысқалық бар тілдер;

  • екпін буыны бірыңғай келетін тілдер;

  • екпін буыны бірыңғай келмейтін тілдер.

Байтұрсынов енгізген Қазақ өлеңдерінің құрылысы атауларының үлгісі:

  • өлең кестесі – айшық, оның төрт түрін анықтайды;

  • өлеңді айтқанда сезілетін дауыс толқынының арасы – бунақ;

  • бунақ ішінде – буын;

  • бунақ араларындағы дауыс толқынының жіктері – кезең;

  • өлең кестесінің реті – тармақ және шумақ.

Сергіту сәті: «Көңілді күн» әніне билеу

Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын сұрау. Түсінгендерін ортаға салу.

Оқушылардың тілін мәнерлеп оқуға жаттықтыру үшін жүргізілетін жұмыстар

1.Өздері білетін өлеңдерін мәнерлеп оқыту
2. Өлендегі ойды өз сөзімен айтқызу
3. Өлендерді жаттату



Шаттық шеңберін жасайды





Жатқа айтады









Өз ойларын айтады

Дәптерге жазады






Тыңдайды













Әр түрлі қимылдар жасайды


Өз ойларын айтады




Кері байланыс жасайды









Мадақтау


«Жақсы оқыдың» «Өте тамаша мәнерлеп оқыдың» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану















Мадақтау









«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі




Стикер















Плпкат

Маркер























Кері байлан ыс парағы








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі