|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
24.09.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өлең құрылымы |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға әдебиеттегі өлеңдердің сөзінің жасалу жүйесінің негізгі шарттары мен заңдылықтары, құрылымдарын түсіндіру |
|||||
|
Құндылықтар айы: : Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақты қорыту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру Өлеңнің сан қызық жаңалығың, Үйренуден біз жалықпай,талмаймыз. Болсақ егер ең сауатты оқушы, Ол да сенің арқаң деп біл ана тіл
Өткен тақырыпты қайталау Өлеңнің оқу шеберлігін еске түсіру Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмес Өлеңдердің құрылысы – қазақ әдебиеті теориясының категориясы, қазақ өлең сөзінің жасалу жүйесінің негізгі шарттары мен заңдылықтары. Қазақ өлеңдерінің құрылысын әдебиет теориясының категориясы ретінде алғаш зерттеген – А. Байтұрсынов. Ол өлең теориясын өлең айшықтары, шумақ түрлері, өлең тармақ тұлғалары, бунақ буындары, өлең ағындары, тармағының кезеңдері, тармақ ұйқастығы деп бөліп қарастырды. Буын ырғағы мен өлең ырғағын ажырату үшін, буын ырғағын жорғақ деп атауды ұсына отырып, оның тіл табиғатына қарай үш түрлі жолмен жасалатындығын айтады. Олар:
Байтұрсынов енгізген Қазақ өлеңдерінің құрылысы атауларының үлгісі:
Сергіту сәті: «Көңілді күн» әніне билеу Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын сұрау. Түсінгендерін ортаға салу. Оқушылардың тілін мәнерлеп оқуға жаттықтыру үшін жүргізілетін жұмыстар
1.Өздері білетін
өлеңдерін мәнерлеп
оқыту
|
Шаттық шеңберін жасайды
Жатқа айтады
Өз ойларын айтады Дәптерге жазады Тыңдайды Әр түрлі қимылдар жасайды Өз ойларын айтады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау «Жақсы оқыдың» «Өте тамаша мәнерлеп оқыдың» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану
Мадақтау «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі |
Стикер
Плпкат Маркер
Кері байлан ыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
24.09.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өлең құрылымы |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға әдебиеттегі өлеңдердің сөзінің жасалу жүйесінің негізгі шарттары мен заңдылықтары, құрылымдарын түсіндіру |
|||||
|
Құндылықтар айы: : Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақты қорыту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру Өлеңнің сан қызық жаңалығың, Үйренуден біз жалықпай,талмаймыз. Болсақ егер ең сауатты оқушы, Ол да сенің арқаң деп біл ана тіл
Өткен тақырыпты қайталау Өлеңнің оқу шеберлігін еске түсіру Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмес Өлеңдердің құрылысы – қазақ әдебиеті теориясының категориясы, қазақ өлең сөзінің жасалу жүйесінің негізгі шарттары мен заңдылықтары. Қазақ өлеңдерінің құрылысын әдебиет теориясының категориясы ретінде алғаш зерттеген – А. Байтұрсынов. Ол өлең теориясын өлең айшықтары, шумақ түрлері, өлең тармақ тұлғалары, бунақ буындары, өлең ағындары, тармағының кезеңдері, тармақ ұйқастығы деп бөліп қарастырды. Буын ырғағы мен өлең ырғағын ажырату үшін, буын ырғағын жорғақ деп атауды ұсына отырып, оның тіл табиғатына қарай үш түрлі жолмен жасалатындығын айтады. Олар:
Байтұрсынов енгізген Қазақ өлеңдерінің құрылысы атауларының үлгісі:
Сергіту сәті: «Көңілді күн» әніне билеу Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын сұрау. Түсінгендерін ортаға салу. Оқушылардың тілін мәнерлеп оқуға жаттықтыру үшін жүргізілетін жұмыстар
1.Өздері білетін
өлеңдерін мәнерлеп
оқыту
|
Шаттық шеңберін жасайды
Жатқа айтады
Өз ойларын айтады Дәптерге жазады Тыңдайды Әр түрлі қимылдар жасайды Өз ойларын айтады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау «Жақсы оқыдың» «Өте тамаша мәнерлеп оқыдың» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану
Мадақтау «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі |
Стикер
Плпкат Маркер
Кері байлан ыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз

















