|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.6 моңғол шапқыншылығы ның Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау; 10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шыңғысханның жорықтарының Евразия картасының өзгеруіне әсерін талдап, салдарын бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік пен отаншылдық, бірлік пен ынтымақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт: |
өзгеріс пен сабақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру екзеңі Амандасу, түгендеу Қызығушылықты ояту XIII ғасырдағы Моңғол империясының шекараларының қазргі картамен салыстыру арқылы демонстрациялау Сұрақты талқылау: Қазіргі кезде қандай мемлекеттер Моңғолия империясының территориясында орналасқан? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарының құрылуы |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Т.Ж. 1-тапсырма Менталды карта
дереккөздер бойынша моңғол шапқыншылығының оң және теріс өзгерістерін зерттейді: 1-ші топ: түркі халықтары үшін моңғол шапқыншылығының салдары; 2-ші топ: моңғол шапқыншылығының славян халықтары үшін салдары; 3-ші топ: моңғол шапқыншылығының еуропалық елдері үшін салдары; 4-ші топ: моңғол шапқыншылығының орталық, оңтүстік Азия үшін салдары. ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі Талқылау сұрақтары:
Дескриптор: моңғол шапқыншылығының түрік халықтары үшін салдары талдайды моңғол шапқыншылығының славян халықтары үшін салдары талдайды моңғол шапқыншылығының еуолпа халықтары үшін салдары талдайды моңғол шапқыншылығының орталық, оңтүстік Азия үшін салдарын талдайды ЖұЖ. 2-тапсырма. Интрепретация Моңғолдар мен түркі тайпалары ассимиляциясы нәтижесінде саяси, мәдени, нәсілдік өзгерістер орын алды деген пікірмен қаншалықты келісесіз? І............................................. ІІ............................................. ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз Ж.Ж.3-тапсырма. Кестемен жұмыс Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан өзгерістерді кестеде толтырыңыз
ЕБҚ оқушыға мұғалім көмектеседі |
Оқушылар оқулықтағы қосымша дерект көздерін қолдана отырып тапсырманы орындайды
Оқушылар жанындағы оқушым ен бірлесе отырып тапсырманы орындайды, өз ойларын жазады Дескриптор - пікірге қатысты өз ойын білдіреді; -
Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан саясаттағы, мәдениеттегі, қоғамдық қатынастардағы, демографиядағы өзгерістерді анықтайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық дереккөз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау: Моңғол басып алуларының Евразия картасының өзгеруіне қалай әсер еткені туралы кемінде 3 фактілерді келтіре отырып дәлелдеңіз Үйге тапсырма Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сала |
Өзгерістер |
|
Саясаттағы |
Моңғол империясы және оның ұлыстары (Алтын Орда, Шағатай ұлысы, Юань әулеті) құрылды Орталықтандырылған басқару жүйесі енгізілді • Көптеген мемлекеттер күйреді немесе әлсіреді |
|
Мәдениеттегі |
Жазу ісі мен басқару мәдениетінде моңғол дәстүрлері тарады • Шығыс пен Батыс арасындағы мәдени байланыстар күшейді |
|
Қоғамдық қатынастардағы |
Әскери ақсүйектердің рөлі артты Салық жүйесі енгізіліп, халыққа ауыртпалық түсті • Әлеуметтік жіктелу күшейді |
|
Демографиядағы |
• Көшпелі тайпалардың қоныс аударуы күшейді Соғыстар салдарынан халық саны күрт азайды |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
ҚМЖ Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.6 моңғол шапқыншылығы ның Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау; 10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шыңғысханның жорықтарының Евразия картасының өзгеруіне әсерін талдап, салдарын бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік пен отаншылдық, бірлік пен ынтымақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт: |
өзгеріс пен сабақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру екзеңі Амандасу, түгендеу Қызығушылықты ояту XIII ғасырдағы Моңғол империясының шекараларының қазргі картамен салыстыру арқылы демонстрациялау Сұрақты талқылау: Қазіргі кезде қандай мемлекеттер Моңғолия империясының территориясында орналасқан? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарының құрылуы |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Т.Ж. 1-тапсырма Менталды карта
дереккөздер бойынша моңғол шапқыншылығының оң және теріс өзгерістерін зерттейді: 1-ші топ: түркі халықтары үшін моңғол шапқыншылығының салдары; 2-ші топ: моңғол шапқыншылығының славян халықтары үшін салдары; 3-ші топ: моңғол шапқыншылығының еуропалық елдері үшін салдары; 4-ші топ: моңғол шапқыншылығының орталық, оңтүстік Азия үшін салдары. ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі Талқылау сұрақтары:
Дескриптор: моңғол шапқыншылығының түрік халықтары үшін салдары талдайды моңғол шапқыншылығының славян халықтары үшін салдары талдайды моңғол шапқыншылығының еуолпа халықтары үшін салдары талдайды моңғол шапқыншылығының орталық, оңтүстік Азия үшін салдарын талдайды ЖұЖ. 2-тапсырма. Интрепретация Моңғолдар мен түркі тайпалары ассимиляциясы нәтижесінде саяси, мәдени, нәсілдік өзгерістер орын алды деген пікірмен қаншалықты келісесіз? І............................................. ІІ............................................. ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз Ж.Ж.3-тапсырма. Кестемен жұмыс Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан өзгерістерді кестеде толтырыңыз
ЕБҚ оқушыға мұғалім көмектеседі |
Оқушылар оқулықтағы қосымша дерект көздерін қолдана отырып тапсырманы орындайды
Оқушылар жанындағы оқушым ен бірлесе отырып тапсырманы орындайды, өз ойларын жазады Дескриптор - пікірге қатысты өз ойын білдіреді; -
Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан саясаттағы, мәдениеттегі, қоғамдық қатынастардағы, демографиядағы өзгерістерді анықтайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық дереккөз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау: Моңғол басып алуларының Евразия картасының өзгеруіне қалай әсер еткені туралы кемінде 3 фактілерді келтіре отырып дәлелдеңіз Үйге тапсырма Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сала |
Өзгерістер |
|
Саясаттағы |
Моңғол империясы және оның ұлыстары (Алтын Орда, Шағатай ұлысы, Юань әулеті) құрылды Орталықтандырылған басқару жүйесі енгізілді • Көптеген мемлекеттер күйреді немесе әлсіреді |
|
Мәдениеттегі |
Жазу ісі мен басқару мәдениетінде моңғол дәстүрлері тарады • Шығыс пен Батыс арасындағы мәдени байланыстар күшейді |
|
Қоғамдық қатынастардағы |
Әскери ақсүйектердің рөлі артты Салық жүйесі енгізіліп, халыққа ауыртпалық түсті • Әлеуметтік жіктелу күшейді |
|
Демографиядағы |
• Көшпелі тайпалардың қоныс аударуы күшейді Соғыстар салдарынан халық саны күрт азайды |
шағым қалдыра аласыз













