|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 1. Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
|||||
|
Күні: 04.09. 2025ж |
Педагогтің аты-жөні: Толыкпаев Нұржан Жаңбырбайұлы |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 3. Атам төрде отырады. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.1.1 - мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.3.3.1 -фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады; фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсінеді, тақырыбын анықтай алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Төр, босаға, құрмет, ізет, сыйлау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Амандасу. Күннен , жерден нәр алған Біз - өмірдің гүліміз. Бүгінгі күннің сәтінде Сәтті болсын күніміз -деп оқушылармен сабаққа бейімдету психологиялық ахуал жасалды Үй жұмысын тексеру Ыстық орындық әдісі арқылы үй жұмысын тексеру 3 түсті стикерлерді сыныпқа таратамын, сол түскен стикері бойынша сабақ соңында сабақты өздері қалай түсінгендерін білдіреді. Сабақтың критериалды бағалау түрлері тақтада ілініп тұрды. Суреттерді тақтаға шашыраңқы түрде іліп қоямын. Көру арқылы оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап аламыз. |
«Бас бармақ» |
Слайд Үш түрлі стикерлер Отбасы, қариялар туралы суреттер кескіні |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс
2- тапсырма Жеке жұмыс Сергіту сәті Тілдік бағдар Жеке жұмыс Айтылым Топтық жұмыс 3 – тапсырма. Айтылым 4- тапсырма Жұптық жұмыс 5- тапсырма Жазылым Жеке жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. төр- почетное место қария- старик, старец, пожилой человек қонақ-гость төрлетіңіз- проходите, пожалуйста үлкендер- взрослые, пожилой человек Айтайық «Қарлы кесек» тәсілі арқылы суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. 1.Үйлеріңе келген қонақты қалай қарсы аласыңдар? 2.Қонақтарды дастарқандағы дәмге қалай шақырасыңдар? 3.Дастарқанға қандай тағам қоясыңдар? 4.Үй иелері қайда отырады? 5.Қонақтар қайда отырады? Жазылым Дастарқан жасау тәртібін білесің бе? Ретімен жаз. 1.------------------------- 2.-------------------------- 3.-------------------------- 4.------------------------- 5.-------------------------- Сергіту сәтін орындайды.
Айтылым Жалпы есім жалқы есім туралы түсініктерін тереңдетеді.
Тыңдалым Оқылым Айтылым Мәтінді тыңдап, түсінгенін айтады. Әр топ мәтінді игеру үшін «Қос жазба күнделігі» тәсілі арқылы жұмыс жасайды. Негізгі тірек сөздерді бірінші бағанға жазып, екінші бағанда ол сөздердің мағынасын түсіндіреді. Айтылым Мәтіннің мазмұны бойынша парталас досы екеуі кезектесіп сұрақтарға жауап береді. «Қағып ал» тәсілін қолданады. Жазылым Берілген сөздердің ішінен жалпы есімдерді теріп жазады. Мысалы:
Қазақ, қарт, атаны, ананы, батасын, көрпе, сөз, босаға. |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді «Алма ағашы» Дескриптор 5 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Жалпы есімдерді теріп жазады. «Табыс баспалдағы» |
Оқулық 9- бет сөздік слайд Слайд Оқулық 9- бет Оқулық 10- бет слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Менің атам қадірлі» .Өзінің атасын сипаттап келеді. |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Мен ... үйрендім. Мен ... білдім. Маған ... қиын болды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Бөлім: |
Бөлім: I. Отан отбасынан басталады |
|
Күні: |
11.09.24. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толыкпаев Нұржан Жаңбырбайұлы |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тоқта, ботам! Атаң келеді артыңда...» |
|
Оқу бағдарламасынга сәйкес оқу мақсаты: |
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; |
|
ЕБҚ |
2 сөзді тәуелдейді, 1 сөйлем жазады |
|
Бағалау критерийі: |
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады; тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Өзін-өзі тексеру |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жүректен-жүрекке» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді. |
Жақсы сөз – жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге параққа жағымды сөздер жазады. Сабақ соңында талданады. |
Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||||||||
|
Мағынаны ашу. |
Сөздік жұмысы
|
Жаңа сөздерді қайталау https://wordwall.net/ru/resource/77797188
|
|
5-сынып оқулығы 15 бет
|
||||||||
|
Ж |
17-бет 8-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды.
18-бет 11- тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды.
Сергіту сәті |
Айтылым 8 - тапсырма. «Оймоншақ». Мәтін мазмұнын бір- бір сөйлемнен айтып шығыңдар. Алдыңғы айтқан баланың ойын келесі сөйлеуші үзбей жалғастырсын.
Жазылым. 11 - тапсырма Берілген жалпы есімдерді жекеше түрде тәуелдеп жаз: Ата, бала, жол. Үлгі: Жекеше 1-жақ Менің ... 2-жақ Сенің ... Сіздің ... 3-жақ Оның .... Сергіту сәтін орындайды.
|
Дескриптор: - мәтін мазмұнын айта алады: - ойларын жеткізе алады ЕБҚ 1 сөйлем жазады Дескриптор: - сөздерді тәуелдеп жаза алады; ЕБҚ 2 сөзді тәуелдеп жазады |
5-сынып оқулығы 17-бет
5-сынып оқулығы 18-бет жұмыс дәптері |
||||||||
|
|
18-бет 13-тапсырма. Жұптық жұмыс. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру
|
Оқылым. Айтылым. 13-тапсырма «Қазақ дәстүрі» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) дайындаңдар. «Бес жол» өлең
|
Дескриптор: -Түсіндіреді -Талдайды ЕБҚ 2 сөйлем жазады |
5 сынып оқулығы
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйге тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды https://ideaboardz.com/for/кері%20байланыс/5377457
18-бет, 12-тапсырма |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : 11.01.2025 жыл |
Педагогтің аты-жөні: Толыкпаев Нұржан Жаңбырбайұлы |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 1. Дәрігердің қабылдауында |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.6.1 – тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру 5.2.4.1 - шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құрады, соған сүйеніп баяндай алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: 1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады. Үй жұмысын тексеру «Миға шабуыл» әдісі бойынша: «Суреттен не байқадыңдар? Бұл қандай кітап? Қызыл кітап туралы не білесіңдер? Басқа кітаптардан ерекшелігі неде? Өз жерімізде «Қызыл кітапқа» енген жануарлар кездесе ме? Неліктен жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді? » Сауалға жауап алу. Сабақ тақырыбын айқындау, мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. |
«Үш шапалақ» Смайликтер тарату |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым. тапсырма «Әріптестер» әдісі. - Дәрігер дегеніміз кім? - Дәрігер болу үшін не керек? - Дәрігер не істейді? - Дәрігер қайда жұмыс істейді? Айтылым Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі. Айтылым 1- тапсырма. Бейнебаян арқылы көтерілген негізгі мәселені түсінеді. Сұрақ қоюда, өз ойларын білдіруде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс тапсырма Жазылым Айтылым Жеке жұмыс Айтылым 2-тапсырма Жұптық жұмыс
Айтылым Тілдік бағдар 3-тапсырма Тыңдалым Оқылым Топтық жұмыс 4-тапсырма Жазылым Айтылым Ойтаразы Айтылым |
Тыңдалым,айтылым. Емхана-поликлиника Тексеру-осмотр Жүрек-сердце Қан тапсыру-сдать кровь Дәрігерлік кеңес-консультация врача Айтайық Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою. 1. Дәрігер деген кім? 2. Қандай дәрігерлерді білесің? 3. Сен ауырсаң қайда барасың? 4. Сен дәрігерде болдың ба? Айтылым Суреттерге қара. Бұл суреттер саған қандай ой салды?
Айтылым Сұрақтарға жауап бер. 1.Үйіңнің жанында емхана бар ма? 2.Сен емханаға соңғы рет қашан бардың? 3.Емханаға кіммен, не үшін бардың? Жазалым «РАФТ» әдісі бойынша кітаптың пайдасын талдау Р(рөл) – дәрігер А (аудитория) – емхана Ф (форма) – үндеу Т (тақырып) – Денсаулық- зор байлық Жазылым Айтылым «Ассоциограмма». «Дәрігерге» қатысты өзің білетін сөздерді жазып, диаграмманы толтыр. Айтылым Диалог. Суреттерге қара. Тірек сөздерді пайдаланып, диалог құрыңдар. Тірек сөздер: емхана, отбасылық дәрігер, тіс дәрігері, жүректі тыңдау, қан тапсыру, кеңес беру және т.б. Айтылым
Оқылым Мәтінді оқы. «Оқиға картасын» жасау. Әр топқа ватман таратылады. Мәтіндегі іс-әрекетті картаға түсіру, қорғау. Айтылым Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жаз. Мәтіннен үстеулерді тап. Айтылым «Бес саусақ» тәсілі арқылы сабаққа қорытынды жаса. |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Отбасы мүшелерін жазады.
«Бағдаршам»
Дескриптор: -бейнебаянды көріп, түсінеді; - негізгі мәселе негізінде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып, сұрақтар дайындайды; «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор: -Хат жазады -Ойын білдіреді
«Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 5 -тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «Менің ұраным» |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : 22.01.2025 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 7. Ас- адамның арқауы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.4.3.1 - жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу; 5.4.2.1 - табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыптың аясында шағын көлемді сөйлемдер құрау арқылы жаңа сөздерді меңгереді, мекен және мезгіл үстеулерді түсінеді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің табиғатын,жасалу жолын,байланысуын,сөйлемнің мазмұнын түсінеді, мекен және мезгіл үстеулерді ажырата алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсінеді, мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Шарты: әуен қойылып, оқушылар оған билейді, әр тоқтатқан сайын «Атомдар мен молекулалар1» деп әр түрлі сан айтылып, топтасады, қайта жалғасады. Мұғалім «4» деген санды айтқан кезде, бөлінген құрамы ұнаса, солай бөлуді ұсынады болмаса қалауынша жалғастырып барып, топқа бөледі. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айт Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. |
«Стикерлер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта Стикерлер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Тамақ - еда, пища өсімдік -растение Ағза -организм сұйық май –растительноемасло Ақуыз -белок құрам - состав көмірсутек -углеводород тәулік -сутки қамтамасыз ету –обеспечить
Айтылым 1-тапсырма Жеке жұмыс Төмендегі сұрақтарға жауап бер. Тыңдалым Айтылым 4-тапсырма Топтық жұмыс Сергіту сәті 7-тапсырма Айтылым Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау» Қосымша тапсырма Жазылым Айтылым Жеке жұмыс Айтылым 3-тапсырма Айтылым 2-тапсырма Жазылым 5-тапсырма Жазылым 9-тапсырма Айтылым 8-тапсырма Жұптық жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. Жартылай дайын өнімдер- Полуфабрикаты Сақталу мерзімі-срок годности Дәмді- вкусный Дайын-готовый Ойтүрткі Айтылым «Ой шақыру» суреттер беру Сабақтың тақырыбын ашу. — Балалар, сендер қандай тағамдарды ұнатасыңдар?Жартылай дайын өнімдер дегеніміз не?Оның адамағзасы үшін пайдасы бар ма? Айтайық «Сатып алайық» ойыны. Төрт- төрттен топ құрыңдар.
Айтылым Мәтінді оқы. Тағамға қатысты жазылған сөздерді қазақ тіліне аудар. Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Тамақтану арқылы адам өз ағзасын немен қамтамасыз етеді? 2.Қандай тамақтар таза ақуыздан тұрады? 3.Көмірсутек қандай тамақтардың құрамында көп кездеседі? 4.Адамға тәулік сайын қанша ақуыз,май,көмірсутек қажет? Сергіту сәтін орындайды. «Көңілді күн» әні Айтылым Жаңа сөздерді қатыстырып, «Дүкенде» тақырыбына диалог құрыңдар. Диалогте үстеу, сын есім, есімдік сөздер болсын. Айтылым Ширату жаттығуы «Қызықты деректер» әдісі бойынша 1. Адам ағзасында неше литр қан бар деп ойлайсыздар? (5 литр) 2. Адам миының жадысы қанша деп ойлайсыздар? (4 терабайт) 3. Ер адамның жүрегі тез соға ма, әйел адамның жүрегі тез соға ма? (әйел адам) 4. 4 жасар бала күніне неше сұрақ қояды деп ойлайсыз? (450 сұрақ) 5. Балалар жылдың қай мезгілінде тез өседі деп ойлайсың? (көктемде) Айтылым Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. «Қар кесегі» тәсілі қолданылады. Айтылым Синквейн әдісі . «Ас» сөзі Айтылым Сөзжұмбақты шеш. Тірек сөзді тап. Жазылым «Біз салат жасадық» мәтін жазыңдар. Тірек сөздер: салат жасау, сатып алу, жуу, турау, дәмді. Жазылым Мәтіннен өзіңе таныс емес сөздерді жаз. Айтылым Сұрақтарға жауап бер. Айтылым Жазылым «Ассонанс» ойыны. |
«Смайликтер» Дескриптор
-Сәйкестендіреді -Жауабын табады «Бас бармақ» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Топ басшысының бағалауы» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Баспалдақ» |
Оқулық сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар АКТ- https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/abaj-qunanbajuly-hylym-tappaj-maqtanba, оқулық, АЗ қағазы, стикер. Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 10, 11- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс Сабақтағы жетістіктерім |
Өз деңгейлерін анықтайды.Оның себептері Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 8. Менің тәуелсіз Қазақстаным |
|||||||||
|
Күні : 16.02.205 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 15. «Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.2.1 - жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау; 5.3.6.1 - тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтай алады. тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіре алады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Ұйымдастыру: – Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажары ! Күліп өмір сүрейік! Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Миға шабуыл. -Балалар сендер табиғатты қорғау дегенді қалай түсінесіңдер? Суретке қарап әңгіме жүргізу. Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. |
«Смайликтер» |
Слайд Қима қағаздар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жекелей жұмыс тапсырма. Жазылым Айтылым Айтылым ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау» Айтылым 7-тапсырма Жұптық жұмыс тапсырма Топтық жұмыс Тыңдалым Оқылым Жазылым Жеке жұмыс 6– тапсырма. Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Жеке жұмыс Жазылым Тапсырма Жеке жұмыс Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Ойын арқылы жаңа сөздер- мен сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру. Ойын ережесі: аквариумға балықтарды жіберу керек, әр балықта сөздер бар, сол сөздермен сөз тіркестерін құрастыр. Жазылым Сөздерді суретпен сәйкестендір. Орыс тіліндегі баламасымен жаз. Көшпелі халық атауларын пайдаланып, сөйлем құра. Айтылым «Қарлы кесек» ойыны. Оқушылар шеңбер құрады. Бастаушы: «Тәуелсіздік нышандары» дегенді қалай түсінесің? – деп, қолындағы допты топтағы бір балаға лақтырады. Ол өз жауабын айтып, келесі балаға допты лақтырады, жауап бере алмай қалған жағдайда ойыншы шартын орындайды (қазақша ән, тақпақ, мақал-мәтел, би, т.б.). Айтайық Суреттерді пайдаланып, диалог құрыңдар. Көршіңе төмендегі сұрақтарды қой. Парталас досы екеуі «Интервью» тәсілі арқылы бір- бірінің сұрақтарына жауап береді. Оқылым Мәтінді тыңдап, ат қояды. «Жигсо» әдісін пайдаланып, түсінгенін талқылап, постер қорғайды. Пікірін білдріп, ой бөліседі. Қосымша ақпарат көздерінен тың мәліметтер қолданады. Жазылым Қалқаман Сарин кім?Диаграмманы толтыр.
Жазылым «Ақын» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.
Айтылым 1. «Тәуелсіздік» өлеңінің авторы кім?................. 2. «Тәуелсіздік» өлеңінде не айтылады?....... 3. Еркіндік деген не?............................ 4. «Еркін өмір сүру» дегенді қалай түсінесің?...................................... 5. Қазір біз еркіндікте өмір сүріп жатырмыз ба?....................................... Жазылым «Тәуелсіздік» өлеңі бойынша «Қос жазба» күнделігін толтыр. Түсіндір.
Жазылым
|
«Қол шапалақ»
Дескриптор 3 балл -Мінездеме береді
«Бас бармақ»
Дескриптор 4 балл -Сұраққа жауап береді -Сұхбаттасады «Бас бармақ» Дескриптор: -Өзінің отбасы мүшелерін әңгімелейді.
«Бағдаршам» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
Оқулық
сөздік слайд
Слайд Оқулық Оқулық
слайд
|
||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 8- тапсырма |
|
||||||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. |
|
||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 1. Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
|||||
|
Күні: 04.09. 2025ж |
Педагогтің аты-жөні: Толыкпаев Нұржан Жаңбырбайұлы |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 3. Атам төрде отырады. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.1.1 - мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.3.3.1 -фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады; фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсінеді, тақырыбын анықтай алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Төр, босаға, құрмет, ізет, сыйлау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Амандасу. Күннен , жерден нәр алған Біз - өмірдің гүліміз. Бүгінгі күннің сәтінде Сәтті болсын күніміз -деп оқушылармен сабаққа бейімдету психологиялық ахуал жасалды Үй жұмысын тексеру Ыстық орындық әдісі арқылы үй жұмысын тексеру 3 түсті стикерлерді сыныпқа таратамын, сол түскен стикері бойынша сабақ соңында сабақты өздері қалай түсінгендерін білдіреді. Сабақтың критериалды бағалау түрлері тақтада ілініп тұрды. Суреттерді тақтаға шашыраңқы түрде іліп қоямын. Көру арқылы оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап аламыз. |
«Бас бармақ» |
Слайд Үш түрлі стикерлер Отбасы, қариялар туралы суреттер кескіні |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс
2- тапсырма Жеке жұмыс Сергіту сәті Тілдік бағдар Жеке жұмыс Айтылым Топтық жұмыс 3 – тапсырма. Айтылым 4- тапсырма Жұптық жұмыс 5- тапсырма Жазылым Жеке жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. төр- почетное место қария- старик, старец, пожилой человек қонақ-гость төрлетіңіз- проходите, пожалуйста үлкендер- взрослые, пожилой человек Айтайық «Қарлы кесек» тәсілі арқылы суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. 1.Үйлеріңе келген қонақты қалай қарсы аласыңдар? 2.Қонақтарды дастарқандағы дәмге қалай шақырасыңдар? 3.Дастарқанға қандай тағам қоясыңдар? 4.Үй иелері қайда отырады? 5.Қонақтар қайда отырады? Жазылым Дастарқан жасау тәртібін білесің бе? Ретімен жаз. 1.------------------------- 2.-------------------------- 3.-------------------------- 4.------------------------- 5.-------------------------- Сергіту сәтін орындайды.
Айтылым Жалпы есім жалқы есім туралы түсініктерін тереңдетеді.
Тыңдалым Оқылым Айтылым Мәтінді тыңдап, түсінгенін айтады. Әр топ мәтінді игеру үшін «Қос жазба күнделігі» тәсілі арқылы жұмыс жасайды. Негізгі тірек сөздерді бірінші бағанға жазып, екінші бағанда ол сөздердің мағынасын түсіндіреді. Айтылым Мәтіннің мазмұны бойынша парталас досы екеуі кезектесіп сұрақтарға жауап береді. «Қағып ал» тәсілін қолданады. Жазылым Берілген сөздердің ішінен жалпы есімдерді теріп жазады. Мысалы:
Қазақ, қарт, атаны, ананы, батасын, көрпе, сөз, босаға. |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді «Алма ағашы» Дескриптор 5 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Жалпы есімдерді теріп жазады. «Табыс баспалдағы» |
Оқулық 9- бет сөздік слайд Слайд Оқулық 9- бет Оқулық 10- бет слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Менің атам қадірлі» .Өзінің атасын сипаттап келеді. |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Мен ... үйрендім. Мен ... білдім. Маған ... қиын болды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Бөлім: |
Бөлім: I. Отан отбасынан басталады |
|
Күні: |
11.09.24. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толыкпаев Нұржан Жаңбырбайұлы |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тоқта, ботам! Атаң келеді артыңда...» |
|
Оқу бағдарламасынга сәйкес оқу мақсаты: |
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; |
|
ЕБҚ |
2 сөзді тәуелдейді, 1 сөйлем жазады |
|
Бағалау критерийі: |
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады; тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Өзін-өзі тексеру |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жүректен-жүрекке» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді. |
Жақсы сөз – жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге параққа жағымды сөздер жазады. Сабақ соңында талданады. |
Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||||||||
|
Мағынаны ашу. |
Сөздік жұмысы
|
Жаңа сөздерді қайталау https://wordwall.net/ru/resource/77797188
|
|
5-сынып оқулығы 15 бет
|
||||||||
|
Ж |
17-бет 8-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды.
18-бет 11- тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды.
Сергіту сәті |
Айтылым 8 - тапсырма. «Оймоншақ». Мәтін мазмұнын бір- бір сөйлемнен айтып шығыңдар. Алдыңғы айтқан баланың ойын келесі сөйлеуші үзбей жалғастырсын.
Жазылым. 11 - тапсырма Берілген жалпы есімдерді жекеше түрде тәуелдеп жаз: Ата, бала, жол. Үлгі: Жекеше 1-жақ Менің ... 2-жақ Сенің ... Сіздің ... 3-жақ Оның .... Сергіту сәтін орындайды.
|
Дескриптор: - мәтін мазмұнын айта алады: - ойларын жеткізе алады ЕБҚ 1 сөйлем жазады Дескриптор: - сөздерді тәуелдеп жаза алады; ЕБҚ 2 сөзді тәуелдеп жазады |
5-сынып оқулығы 17-бет
5-сынып оқулығы 18-бет жұмыс дәптері |
||||||||
|
|
18-бет 13-тапсырма. Жұптық жұмыс. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру
|
Оқылым. Айтылым. 13-тапсырма «Қазақ дәстүрі» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) дайындаңдар. «Бес жол» өлең
|
Дескриптор: -Түсіндіреді -Талдайды ЕБҚ 2 сөйлем жазады |
5 сынып оқулығы
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйге тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды https://ideaboardz.com/for/кері%20байланыс/5377457
18-бет, 12-тапсырма |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : 11.01.2025 жыл |
Педагогтің аты-жөні: Толыкпаев Нұржан Жаңбырбайұлы |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 1. Дәрігердің қабылдауында |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.6.1 – тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру 5.2.4.1 - шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құрады, соған сүйеніп баяндай алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: 1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады. Үй жұмысын тексеру «Миға шабуыл» әдісі бойынша: «Суреттен не байқадыңдар? Бұл қандай кітап? Қызыл кітап туралы не білесіңдер? Басқа кітаптардан ерекшелігі неде? Өз жерімізде «Қызыл кітапқа» енген жануарлар кездесе ме? Неліктен жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді? » Сауалға жауап алу. Сабақ тақырыбын айқындау, мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. |
«Үш шапалақ» Смайликтер тарату |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым. тапсырма «Әріптестер» әдісі. - Дәрігер дегеніміз кім? - Дәрігер болу үшін не керек? - Дәрігер не істейді? - Дәрігер қайда жұмыс істейді? Айтылым Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі. Айтылым 1- тапсырма. Бейнебаян арқылы көтерілген негізгі мәселені түсінеді. Сұрақ қоюда, өз ойларын білдіруде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс тапсырма Жазылым Айтылым Жеке жұмыс Айтылым 2-тапсырма Жұптық жұмыс
Айтылым Тілдік бағдар 3-тапсырма Тыңдалым Оқылым Топтық жұмыс 4-тапсырма Жазылым Айтылым Ойтаразы Айтылым |
Тыңдалым,айтылым. Емхана-поликлиника Тексеру-осмотр Жүрек-сердце Қан тапсыру-сдать кровь Дәрігерлік кеңес-консультация врача Айтайық Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою. 1. Дәрігер деген кім? 2. Қандай дәрігерлерді білесің? 3. Сен ауырсаң қайда барасың? 4. Сен дәрігерде болдың ба? Айтылым Суреттерге қара. Бұл суреттер саған қандай ой салды?
Айтылым Сұрақтарға жауап бер. 1.Үйіңнің жанында емхана бар ма? 2.Сен емханаға соңғы рет қашан бардың? 3.Емханаға кіммен, не үшін бардың? Жазалым «РАФТ» әдісі бойынша кітаптың пайдасын талдау Р(рөл) – дәрігер А (аудитория) – емхана Ф (форма) – үндеу Т (тақырып) – Денсаулық- зор байлық Жазылым Айтылым «Ассоциограмма». «Дәрігерге» қатысты өзің білетін сөздерді жазып, диаграмманы толтыр. Айтылым Диалог. Суреттерге қара. Тірек сөздерді пайдаланып, диалог құрыңдар. Тірек сөздер: емхана, отбасылық дәрігер, тіс дәрігері, жүректі тыңдау, қан тапсыру, кеңес беру және т.б. Айтылым
Оқылым Мәтінді оқы. «Оқиға картасын» жасау. Әр топқа ватман таратылады. Мәтіндегі іс-әрекетті картаға түсіру, қорғау. Айтылым Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жаз. Мәтіннен үстеулерді тап. Айтылым «Бес саусақ» тәсілі арқылы сабаққа қорытынды жаса. |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Отбасы мүшелерін жазады.
«Бағдаршам»
Дескриптор: -бейнебаянды көріп, түсінеді; - негізгі мәселе негізінде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып, сұрақтар дайындайды; «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор: -Хат жазады -Ойын білдіреді
«Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 5 -тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «Менің ұраным» |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7. Денсаулық- зор байлық |
|||||
|
Күні : 22.01.2025 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 7. Ас- адамның арқауы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.4.3.1 - жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу; 5.4.2.1 - табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыптың аясында шағын көлемді сөйлемдер құрау арқылы жаңа сөздерді меңгереді, мекен және мезгіл үстеулерді түсінеді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің табиғатын,жасалу жолын,байланысуын,сөйлемнің мазмұнын түсінеді, мекен және мезгіл үстеулерді ажырата алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсінеді, мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Шарты: әуен қойылып, оқушылар оған билейді, әр тоқтатқан сайын «Атомдар мен молекулалар1» деп әр түрлі сан айтылып, топтасады, қайта жалғасады. Мұғалім «4» деген санды айтқан кезде, бөлінген құрамы ұнаса, солай бөлуді ұсынады болмаса қалауынша жалғастырып барып, топқа бөледі. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айт Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. |
«Стикерлер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта Стикерлер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Тамақ - еда, пища өсімдік -растение Ағза -организм сұйық май –растительноемасло Ақуыз -белок құрам - состав көмірсутек -углеводород тәулік -сутки қамтамасыз ету –обеспечить
Айтылым 1-тапсырма Жеке жұмыс Төмендегі сұрақтарға жауап бер. Тыңдалым Айтылым 4-тапсырма Топтық жұмыс Сергіту сәті 7-тапсырма Айтылым Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау» Қосымша тапсырма Жазылым Айтылым Жеке жұмыс Айтылым 3-тапсырма Айтылым 2-тапсырма Жазылым 5-тапсырма Жазылым 9-тапсырма Айтылым 8-тапсырма Жұптық жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. Жартылай дайын өнімдер- Полуфабрикаты Сақталу мерзімі-срок годности Дәмді- вкусный Дайын-готовый Ойтүрткі Айтылым «Ой шақыру» суреттер беру Сабақтың тақырыбын ашу. — Балалар, сендер қандай тағамдарды ұнатасыңдар?Жартылай дайын өнімдер дегеніміз не?Оның адамағзасы үшін пайдасы бар ма? Айтайық «Сатып алайық» ойыны. Төрт- төрттен топ құрыңдар.
Айтылым Мәтінді оқы. Тағамға қатысты жазылған сөздерді қазақ тіліне аудар. Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Тамақтану арқылы адам өз ағзасын немен қамтамасыз етеді? 2.Қандай тамақтар таза ақуыздан тұрады? 3.Көмірсутек қандай тамақтардың құрамында көп кездеседі? 4.Адамға тәулік сайын қанша ақуыз,май,көмірсутек қажет? Сергіту сәтін орындайды. «Көңілді күн» әні Айтылым Жаңа сөздерді қатыстырып, «Дүкенде» тақырыбына диалог құрыңдар. Диалогте үстеу, сын есім, есімдік сөздер болсын. Айтылым Ширату жаттығуы «Қызықты деректер» әдісі бойынша 1. Адам ағзасында неше литр қан бар деп ойлайсыздар? (5 литр) 2. Адам миының жадысы қанша деп ойлайсыздар? (4 терабайт) 3. Ер адамның жүрегі тез соға ма, әйел адамның жүрегі тез соға ма? (әйел адам) 4. 4 жасар бала күніне неше сұрақ қояды деп ойлайсыз? (450 сұрақ) 5. Балалар жылдың қай мезгілінде тез өседі деп ойлайсың? (көктемде) Айтылым Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. «Қар кесегі» тәсілі қолданылады. Айтылым Синквейн әдісі . «Ас» сөзі Айтылым Сөзжұмбақты шеш. Тірек сөзді тап. Жазылым «Біз салат жасадық» мәтін жазыңдар. Тірек сөздер: салат жасау, сатып алу, жуу, турау, дәмді. Жазылым Мәтіннен өзіңе таныс емес сөздерді жаз. Айтылым Сұрақтарға жауап бер. Айтылым Жазылым «Ассонанс» ойыны. |
«Смайликтер» Дескриптор
-Сәйкестендіреді -Жауабын табады «Бас бармақ» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Топ басшысының бағалауы» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Баспалдақ» |
Оқулық сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар АКТ- https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/abaj-qunanbajuly-hylym-tappaj-maqtanba, оқулық, АЗ қағазы, стикер. Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 10, 11- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс Сабақтағы жетістіктерім |
Өз деңгейлерін анықтайды.Оның себептері Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 8. Менің тәуелсіз Қазақстаным |
|||||||||
|
Күні : 16.02.205 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 15. «Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.2.1 - жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау; 5.3.6.1 - тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтай алады. тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіре алады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Ұйымдастыру: – Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажары ! Күліп өмір сүрейік! Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Миға шабуыл. -Балалар сендер табиғатты қорғау дегенді қалай түсінесіңдер? Суретке қарап әңгіме жүргізу. Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. |
«Смайликтер» |
Слайд Қима қағаздар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жекелей жұмыс тапсырма. Жазылым Айтылым Айтылым ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушыны (төмен деңгейлі)«қолдау» Айтылым 7-тапсырма Жұптық жұмыс тапсырма Топтық жұмыс Тыңдалым Оқылым Жазылым Жеке жұмыс 6– тапсырма. Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Жеке жұмыс Жазылым Тапсырма Жеке жұмыс Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Ойын арқылы жаңа сөздер- мен сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру. Ойын ережесі: аквариумға балықтарды жіберу керек, әр балықта сөздер бар, сол сөздермен сөз тіркестерін құрастыр. Жазылым Сөздерді суретпен сәйкестендір. Орыс тіліндегі баламасымен жаз. Көшпелі халық атауларын пайдаланып, сөйлем құра. Айтылым «Қарлы кесек» ойыны. Оқушылар шеңбер құрады. Бастаушы: «Тәуелсіздік нышандары» дегенді қалай түсінесің? – деп, қолындағы допты топтағы бір балаға лақтырады. Ол өз жауабын айтып, келесі балаға допты лақтырады, жауап бере алмай қалған жағдайда ойыншы шартын орындайды (қазақша ән, тақпақ, мақал-мәтел, би, т.б.). Айтайық Суреттерді пайдаланып, диалог құрыңдар. Көршіңе төмендегі сұрақтарды қой. Парталас досы екеуі «Интервью» тәсілі арқылы бір- бірінің сұрақтарына жауап береді. Оқылым Мәтінді тыңдап, ат қояды. «Жигсо» әдісін пайдаланып, түсінгенін талқылап, постер қорғайды. Пікірін білдріп, ой бөліседі. Қосымша ақпарат көздерінен тың мәліметтер қолданады. Жазылым Қалқаман Сарин кім?Диаграмманы толтыр.
Жазылым «Ақын» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.
Айтылым 1. «Тәуелсіздік» өлеңінің авторы кім?................. 2. «Тәуелсіздік» өлеңінде не айтылады?....... 3. Еркіндік деген не?............................ 4. «Еркін өмір сүру» дегенді қалай түсінесің?...................................... 5. Қазір біз еркіндікте өмір сүріп жатырмыз ба?....................................... Жазылым «Тәуелсіздік» өлеңі бойынша «Қос жазба» күнделігін толтыр. Түсіндір.
Жазылым
|
«Қол шапалақ»
Дескриптор 3 балл -Мінездеме береді
«Бас бармақ»
Дескриптор 4 балл -Сұраққа жауап береді -Сұхбаттасады «Бас бармақ» Дескриптор: -Өзінің отбасы мүшелерін әңгімелейді.
«Бағдаршам» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
Оқулық
сөздік слайд
Слайд Оқулық Оқулық
слайд
|
||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 8- тапсырма |
|
||||||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. |
|
||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз








аңа
білім



























