Тексерілді _______________
Директордың оқу тәрбие ісі жөн орынб. Ахметжанова А.Қ.
|
Бөлім |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Ахпергенова Т.Т. |
|
|
Күні |
11.11 |
|
|
Сынып 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал: «Жылы лебіз» әдісі – әр оқушы сабаққа жақсы тілегін айтып, топқа бірігеді Пазылдар арқылы топқа бөлу Топта ынтымақтаса жұмыс істеуді ұсынады |
Оқушылар жылы тілек айтып, сабақты жағымды көңілмен бастайды |
Қол шапалақтау арқылы мадақтау |
Интерактивті тақта, қысқа бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=3UhuuoRYJ4E
|
|
Қызығушылықты ояту: мұғалім бейнежазба көрсетеді: https://www.youtube.com/watch?v=3UhuuoRYJ4E Құндылықтармен байланыс
|
Бейнежазбаны қарайды, қысқаша жауап береді, болжам жасайды, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
|||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1 тапсырма: Топтық жұмыс: 1-топ: Пассивті тасымал 2-топ: Жеңілдетілген диффузия 3-топ: Белсенді тасымал
1) Энергия жұмсала ма? 2) Қай бағытта жүреді? 3) Қандай мысал келтіруге болады? 4) Қандай биологиялық маңызы бар? Құндылықтармен байланыс:
|
Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша оқулық мәтінін талдайды. Өз ақпараттарын жазады, постер жасайды. Топ өкілдері өз жұмыстарын қорғайды, басқа топтар сұрақ қояды |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі – топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Дескриптор: 1) Белсенді және пассивті тасымал айырмашылығын түсіндіреді; 2) Энергия жұмсалу ерекшелігін атап өтеді; 3) Мәтіндегі ақпаратты дұрыс пайдаланады; 4) Топпен ынтымақтаса жұмыс істейді |
10-сынып оқулығы (71–74 бет), 8-кесте, флипчарт, маркерлер, стикерлер |
|
6 мин |
Тапсырма 2 Жұптық жұмыс
Мұғалім жұптарға
суреттер таратады
Нұсқау береді: 1) Суретке қарап, заттардың мембрана арқылы қалай өтетінін анықта; 2) Әр бағыттағы қозғалысты белгіле; 3) Белсенді және пассивті тасымал айырмашылығын қысқаша жаз; 4) Қайсысында энергия жұмсалады? Тапсырма соңында 2–3 жұптың жауабын сыныпта талқылайды Құндылықтармен байланыс:
|
Оқушылар жұппен жұмыс істеп, суретті талдайды. Қарапайым диффузия, осмос және жеңілдетілген диффузия мысалдарын ажыратады. Белсенді тасымал кезінде АТФ энергиясының қолданылатынын жазады |
Дескриптор: 1) Белсенді және пассивті тасымалдың бағытын дұрыс анықтайды – 1 балл; 2) Энергия жұмсалу айырмашылығын түсіндіреді – 1 балл; 3) Мембрананың рөлін сипаттайды – 1 балл; 4) Диффузияның түрлерін ажыратады – 1 балл; |
Оқулық (71–74-бет), 24–25-суреттер, маркерлер, үлестірме парақ |
|
6 мин |
Тапсырма 3 Жеке жұмыс https://learningapps.org/watch?v=pu4fpj1et25 платформасына өтіп қалта телефондарымен тапсырма орындайды
Құндылықтармен байланыс:
|
LearningApps платформасындағы тапсырманы орындайды. Оқушылар “бос орынды толтыру” арқылы мәтінді толықтырады |
Дескриптор: 1) “Тасымалдау”, “пассивті тасымал”, “белсенді тасымал” ұғымдарын дұрыс сәйкестендіреді – 1 балл; 2) Энергия жұмсалатын және жұмсалмайтын тасымал түрлерін ажыратады – 1 балл; 3) Пассивті тасымалдың түрлерін дұрыс анықтайды – 1 балл; 4) Белсенді тасымалда заттардың қозғалыс бағытын түсіндіреді – 1 балл; |
|
|
8 мин |
Тапсырма 4 Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма
Мұғалім өмірлік
жағдайға негізделген сұрақ ұсынады: Мәтін: «Адам теңіз суын ішсе, шөлі басылудың орнына неге одан сайын қатты шөлдейді?» Мұғалім бағыттаушы сұрақтар береді: – Теңіз суындағы тұз мөлшері қандай? – Судың қозғалысы қай бағытта жүреді? – Нәтижесінде жасушаға не болады? – Жасуша мен сыртқы орта арасындағы су қозғалысын түсіндір. – Бұл құбылысты пассивті тасымал тұрғысынан талда. – Қай процесс жүреді: осмос, диффузия әлде жеңілдетілген диффузия ма? Құндылықтармен байланыс:
|
Оқушылар мәтінді оқып, өз бетінше немесе жұппен талдайды. Осмос процесін өмірмен байланыстырады. Қысқаша жауапты дәптерге жазады, сызбамен түсіндіреді. Өз ойларын топ алдында бөліседі |
Дескриптор: 1) Осмос процесін өмірлік мысалмен байланыстырады – 1 балл; 2) Тұз концентрациясының әсерін түсіндіреді – 1 балл; |
Интерактивті тақта, сурет (теңіз суы мен жасуша), дәптер, маркер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Мұғалім оқушылармен бірге бүгінгі сабақтың нәтижесін талқылайды“Сөйлемді аяқта” әдісі
|
- Оқушылар өз ойларын ауызша
немесе стикерге жазып білдіреді. |
Өзін-өзі бағалау |
Стикерлер, смайлик суреттері, плакат |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
Тексерілді _______________
Директордың оқу тәрбие ісі жөн орынб. Ахметжанова А.Қ.
|
Бөлім |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Ахпергенова Т.Т. |
|
|
Күні |
11.11 |
|
|
Сынып 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал: «Жылы лебіз» әдісі – әр оқушы сабаққа жақсы тілегін айтып, топқа бірігеді Пазылдар арқылы топқа бөлу Топта ынтымақтаса жұмыс істеуді ұсынады |
Оқушылар жылы тілек айтып, сабақты жағымды көңілмен бастайды |
Қол шапалақтау арқылы мадақтау |
Интерактивті тақта, қысқа бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=3UhuuoRYJ4E
|
|
Қызығушылықты ояту: мұғалім бейнежазба көрсетеді: https://www.youtube.com/watch?v=3UhuuoRYJ4E Құндылықтармен байланыс
|
Бейнежазбаны қарайды, қысқаша жауап береді, болжам жасайды, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
|||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1 тапсырма: Топтық жұмыс: 1-топ: Пассивті тасымал 2-топ: Жеңілдетілген диффузия 3-топ: Белсенді тасымал
1) Энергия жұмсала ма? 2) Қай бағытта жүреді? 3) Қандай мысал келтіруге болады? 4) Қандай биологиялық маңызы бар? Құндылықтармен байланыс:
|
Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша оқулық мәтінін талдайды. Өз ақпараттарын жазады, постер жасайды. Топ өкілдері өз жұмыстарын қорғайды, басқа топтар сұрақ қояды |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі – топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Дескриптор: 1) Белсенді және пассивті тасымал айырмашылығын түсіндіреді; 2) Энергия жұмсалу ерекшелігін атап өтеді; 3) Мәтіндегі ақпаратты дұрыс пайдаланады; 4) Топпен ынтымақтаса жұмыс істейді |
10-сынып оқулығы (71–74 бет), 8-кесте, флипчарт, маркерлер, стикерлер |
|
6 мин |
Тапсырма 2 Жұптық жұмыс
Мұғалім жұптарға
суреттер таратады
Нұсқау береді: 1) Суретке қарап, заттардың мембрана арқылы қалай өтетінін анықта; 2) Әр бағыттағы қозғалысты белгіле; 3) Белсенді және пассивті тасымал айырмашылығын қысқаша жаз; 4) Қайсысында энергия жұмсалады? Тапсырма соңында 2–3 жұптың жауабын сыныпта талқылайды Құндылықтармен байланыс:
|
Оқушылар жұппен жұмыс істеп, суретті талдайды. Қарапайым диффузия, осмос және жеңілдетілген диффузия мысалдарын ажыратады. Белсенді тасымал кезінде АТФ энергиясының қолданылатынын жазады |
Дескриптор: 1) Белсенді және пассивті тасымалдың бағытын дұрыс анықтайды – 1 балл; 2) Энергия жұмсалу айырмашылығын түсіндіреді – 1 балл; 3) Мембрананың рөлін сипаттайды – 1 балл; 4) Диффузияның түрлерін ажыратады – 1 балл; |
Оқулық (71–74-бет), 24–25-суреттер, маркерлер, үлестірме парақ |
|
6 мин |
Тапсырма 3 Жеке жұмыс https://learningapps.org/watch?v=pu4fpj1et25 платформасына өтіп қалта телефондарымен тапсырма орындайды
Құндылықтармен байланыс:
|
LearningApps платформасындағы тапсырманы орындайды. Оқушылар “бос орынды толтыру” арқылы мәтінді толықтырады |
Дескриптор: 1) “Тасымалдау”, “пассивті тасымал”, “белсенді тасымал” ұғымдарын дұрыс сәйкестендіреді – 1 балл; 2) Энергия жұмсалатын және жұмсалмайтын тасымал түрлерін ажыратады – 1 балл; 3) Пассивті тасымалдың түрлерін дұрыс анықтайды – 1 балл; 4) Белсенді тасымалда заттардың қозғалыс бағытын түсіндіреді – 1 балл; |
|
|
8 мин |
Тапсырма 4 Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма
Мұғалім өмірлік
жағдайға негізделген сұрақ ұсынады: Мәтін: «Адам теңіз суын ішсе, шөлі басылудың орнына неге одан сайын қатты шөлдейді?» Мұғалім бағыттаушы сұрақтар береді: – Теңіз суындағы тұз мөлшері қандай? – Судың қозғалысы қай бағытта жүреді? – Нәтижесінде жасушаға не болады? – Жасуша мен сыртқы орта арасындағы су қозғалысын түсіндір. – Бұл құбылысты пассивті тасымал тұрғысынан талда. – Қай процесс жүреді: осмос, диффузия әлде жеңілдетілген диффузия ма? Құндылықтармен байланыс:
|
Оқушылар мәтінді оқып, өз бетінше немесе жұппен талдайды. Осмос процесін өмірмен байланыстырады. Қысқаша жауапты дәптерге жазады, сызбамен түсіндіреді. Өз ойларын топ алдында бөліседі |
Дескриптор: 1) Осмос процесін өмірлік мысалмен байланыстырады – 1 балл; 2) Тұз концентрациясының әсерін түсіндіреді – 1 балл; |
Интерактивті тақта, сурет (теңіз суы мен жасуша), дәптер, маркер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Мұғалім оқушылармен бірге бүгінгі сабақтың нәтижесін талқылайды“Сөйлемді аяқта” әдісі
|
- Оқушылар өз ойларын ауызша
немесе стикерге жазып білдіреді. |
Өзін-өзі бағалау |
Стикерлер, смайлик суреттері, плакат |


шағым қалдыра аласыз
















