Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||
|
Күні: |
08.12.2025 |
|||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар/ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.7 арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару 9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығарады. |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар/ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығару. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді; Үй тапсырмасын тексеру. №16.10. Сұрақтар.
|
Сұрақтарға жауап береді. |
|
Whatsapp месенжерін қолдану. Интернет ресурстары |
|
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа
сабақ. Еселігі
Мысалы: Шешуі: (4) формуланы қолданып, қосындыны есептейік:
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Мысалды формула арқылы шығарады. |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырмалар. Деңгейлік тапсырмалар №1. Қосындыны есептеңдер: а)
№2.
а)
№3.
а) Шешуі: ә) Шешуі: Жеке жұмыс. 1-тапсырма: Егер аn геометриялық прогрессия және а1=1; а2= 1/2 болса, онда оның еселігін табыңдар. 2-тапсырма: 12; 6; ... шексіз геометриялық прогрессияның қосындысын тап. 3-тапсырма: Егер b1= 2 және q =0,875 болса, онда шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын тап Оқулықпен жұмыс. №17.1, №17.3 |
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің және алғашқы n мүшесінің қосындысының анықтамасын қолданып, шығарады. Оқулықтан есептер шығарады. |
№1, №2, №3 Дескриптор: -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысын табады.
Дескриптор: -Арифметикалық, геометриялық прогрессия ның алғашқы n-ші мүшесінің қосындысы ның формуласын пайдаланып, табады. |
Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/20.12.2020/lesson/5fdcd403-9196-4bb7-abfd-d79b9faa81ba |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығара алды. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді;
Үйге тапсырма. №17.2. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану |
|
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||||||||||
|
Күні: |
10.12.2025 |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді; Үй тапсырмасын тексеру. №17.2. Сұрақтар. Өткенге шолу. «Бір қадам алға» әдісі арқылы диалогқа түсіру. 1.Сан тізбегі ұғымын қалай түсінеміз? 2.Қандай сан тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды? 3.Арифметиакалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды айтады? 4.Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды? 5. Геометриялық прогрессияның еселігі деп нені айтуға болады ? 6. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жазыңыз-дар? 7. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы жазыңыздар? 8. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің формуласын жазыңыздар? 9. Геометриялық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің формуласын жазыңыздар? |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
Whatsapp месенжерін қолдану. Интернет ресурстары |
|||||||||
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы тақырыбын талдау. Белгі қойып оқу немесе INSERT әдісі.Оқушылар мәтінді оқығанда мына кестені толтырады:
ҚБ «Кесте»
әдісі арқылы
бағалау.+, |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысалды формула арқылы шығарады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырма: «Джигсо» әдісі.Сараланған тапсырма. №1.
Шексіз кемімелі геометриялық
прогрессияның қосындысын табыңыздар: №2. 0,9(285714) санын жай бөлшекке айналдырыңыз.
№3.Қатардың қосындысын
табыңыз: №4.Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы қосындысы10-ға тең,q=0,1.Бірінші мүшесін табыңыздар. Жеке жұмыс. «Элективті тест» әдісі. 1. 2,(09)жай бөлшек түрінде жазыңыз.
А.
2. Қатардың қосындысын
есептеңіз:3+1+ А.2,5;В.3;С.3,5,;Д.4;Е.4,5 3. Шексіз геометриялық прогрессия қосындысы табыңыздар? в1=0,2; q=0,3
А. 4. Шексіз геометриялық прогрессия қосындысы 5-ке тең, q=0,2.Бірінші мүшесін табыңыздар.
А.4;В.-4;С.-0,4;Д.0,4;Е. 5. Шексіз геометриялық прогрессия қосындысы 10-ке тең, в1=0,2.Еселігін табыңыздар. А.0,58;В.0,78;С.0,98;Д.0,68;Е.0,9
Оқулықпен жұмыс. №17.4
|
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есеп-теуде формуланы қолданады
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы формуласын (тиімді формула-сын) периодты ондық бөлшек-ті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады.
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады, түрлендіріп талдайды.
Оқулықтан есептер шығарады.
|
№1-№4 Дескриптор: -шексіз кемімелі геометрия-лық прогрессия қосындысының формуласын жазады. -шексіз кемімелі геометрия-лық прогрессияның қосындысын есептейді -Тиімді формуланы пайдаланып периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. -Формула бойынша қосындыны есептейді. -Шексіз геометриялық прогрессия қосындысын есептейді. - Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысы формуласын жазады. - мәнін табады. - Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысы формуласын жазады. - мәнін табады.
|
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/21.12.2020/lesson/dbbbb36a-6fdd-4d28-a8be-f9589de5cd89
|
|||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №17.7. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану
|
|||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||||||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2025 |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
3 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады;
Үй тапсырмасын тексеру. №17.7. Қайталау.
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор: -сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады
|
Whatsapp месенжерін қолдану.
Интернет ресурстары
|
|||||||||||||
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ: зейінді шоғырландыру 1.Жеке жұмыс. Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың анықтамасын оқып, мәтіннен негізгі ұғымдарды анықтап дәптерлеріне жазады. Анықтама. Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Арифметикалық прогрессияның формуласы: an+1=an+d Мұнда аn- мүшелері,d- айырмасы Анықтама. Екінші мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін, нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды. Келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне көбейтілетін сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады және q әрпімен белгіленеді. Геометриялық прогрессияның
формуласы: |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|||||||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырма: 1-тапсырма. Жолаушы бірінші күні 500 м жол жүрді. Келесі күндері алдығысынан 200 м артық жүрып отырды. Жолаушы екінші , үшінші, төртінші және бесінші күндері неше метрден жол жүрді? 2-тапсырма. Шахмат туралы аңыз: Ежелгі үнді патшасы Шерам шахмат ойынын ойлап тапқан өнертапқыш (оның аты Сета) марапаттау мақсатында оған қалағанын алуды ұсынады. Сонда Сета шахмат тақтасындағы 64 шаршының біріншісіне 1 дән, екіншісіне 2 дән, үшіншісіне 4 дән және т.с.с., яғни әрбір шаршыға алдынғысынан 2 есе көп дән беруді өтінеді. Алғашында патша өнертапқыштың бұл «тым болмашы » тілегіне таң қалып, оны орындауға бұйрық береді. Артынан оны орындауға оның қазынасындағы астықтың жетпейтінін есепшісі түсіндірген. Бұны орындау үшін Қазақстанда 1 жылда жиналатын астық мөлшері орта есеппен 1 000 000 000 пұтқа тең десек, онда ішпей-жемей 230 584 жыл еңбек ету керек екен. Сұрақ: шахмат тақсының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші шаршыларына неше дәннен қойылады? Сан тізбегі түрінде алғашқы жеті мүшесін жазыңдар. Кері байланыс: Осы ғажайып жеті саннан құрылған тізбек қалай аталады екен? Геометриялық прогрессияға тағы қандай мысалдар келтіруге болады? №3. а)2;4;8;16;32;... ; ә)7;7;7;7;7;... ; б)1; ½; 1/3; ¼;... тізбектерінің қайсысы прогрессия болады? №4. а)1;3;9;27;... ә)1;8;27;64;..; б)1;1/5;1/25;1/125;...; в)1;1/4;1/9;.... тізбектерінің қайсысы геометриялық прогрессия болады?
Оқулықпен жұмыс. №17.8
|
Прогрессияларға берілген мәтінді есептерді дескрипторға сәйкес шығарады
Оқулықтан есептер шығарады.
|
Дескриптор: -Мәтіннің мазмұнын түсінеді; -жауабын сан тізбегі түрінде жазады; -тізбектің түрін анықтайды.
Дескриптор: -мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді; -жауабын сан тізбегі түрінде жазады; -сан тізбегінің түрін анықтайды.
Дескриптор: -анықтама бойынша арифметикалық прогрессияны анықтайды; -анықтама бойынша геометриялық прогрессияны анықтайды; - жауаптарын жазады «Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|||||||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/23.12.2020/lesson/09687904-8d5a-4df6-8461-820c0e7273a4 |
|||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады;Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №17.10. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану
|
|||||||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
Бірлік болмай тірлік болмас |
|||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады; Үй тапсырмасын тексеру. №17.7. Қайталау. 1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаз. 2. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаз. 3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласын жаз. 4. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласын жаз. 5. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласы |
Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады
|
Whatsapp қолдану. Интернет ресурстары |
|||||||
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ: зейінді шоғырландыру 1.Жеке жұмыс. Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың анықтамасын оқып, мәтіннен негізгі ұғымдарды анықтап дәптерлеріне жазады. Анықтама. Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Арифметикалық прогрессияның формуласы: an+1=an+d Мұнда аn- мүшелері,d- айырмасы Анықтама. Екінші мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін, нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды. Келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне көбейтілетін сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады және q әрпімен белгіленеді. Геометриялық прогрессияның
формуласы: |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырма: Практикалық жұмыс. 1 есеп: b 1 =3 q=3 болғандағы шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын табындар (S-?) 2-есеп. b 1 =4; q=3; геометриялық прогрессияның алғашқы 5 мүшесінің қосындысын табыңдар(S5 -?) Мына тізбектердің алғашқы бес мүшесін жазыңдар және қайсысы арифметикалық прогрессия қайсысы геометриялық прогрессия болатынын анықтаңдар. №3. (1,2) 1) аn=3n+1 ; 2) an=n2-5 №4. (1;3) 1)
bn=2*7n-1
; 3)
bn=
5*(- Тест тапсырмалары. «Зеректік тест» 1. Арифметикалық прогрессияның алғашқы үш және төрт мүшесінің көбейтіндісі сәйкесінше 6 және 24 болса, онда осы сандарды табыңыз. А) 4, 2, 2, 1,...В) 1, 3, 5,7,... С) 2,3,4,5,... Д) 3,6,9,12,... Е) 1,2,3,4,.. 2. 1; 4; . . . арифметикалық прогрессияның жалпы мүшесінің формуласын табыңыз. А) an=n2 В) an=3n-2 С) an=3n+1 Д) an=4n-3 Е) an=(n+1)2 3. А\ Болады, номер 7 В\ Болады, номер 6 С\ Болады, номер 5 Д\ Болады, номер 8 Е\ Болмайды. Оқулықпен жұмыс. №17.11.
|
Прогрессияларға берілген мәтінді есептерді дескрипторға сәйкес шығарады Оқулықтан есептер шығарады. |
Дескриптор: - шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын табады. Дескриптор: -формулалары бойынша сан тізбектерінің алғашқы бес мүшелерін жазады; -пайда болған сан тізбектерінің қайсысы арифметикалық прогрессия болатынын анықтайды; - пайда болған сан тізбектерінің қайсысы геометриялық прогрессия болатынын анықтайды; Дескриптор: -анықтама бойынша арифметикалық, геометриялық прогрессияны анықтайды; - жауаптарын белгілейді
«Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/23.12.2020/lesson/09687904-8d5a-4df6-8461-820c0e7273a4 |
|||||||
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады; Рефлексия: «Қосу,алу,қызықты» әдісі арқылы әр оқушы өзінің осы сабақтан алған әсеріне жүгініп, кестені толтырады және кейбіреулері оны оқып өз ойымен бөліседі.
Үйге тапсырма. №17.13. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Whatsapp қолдану
|
|||||||
№11 сабақ
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темиргалиева Ж.С. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Бөлімі: |
9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жазықтықтағы түрлендірулер» бөлімін қайталауға арналған жаттығулар. БЖБ №2 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Жазықтықтағы түрлендірулер сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Ұқсас фигуралардың аудандарын сипаттайтын шамаларды қолданады. Кейбір оқушылар істей алады: Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
|
Бағалау критерийлері |
- Жазықтықтағы түрлендірулер ұғымына сипаттама береді; - Жазықтықтағы түрлендірулер сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. - Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. Өткен сабақты тексеру 5мин. Топпен жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: І топ ІІ топ ІІІ топ Өткен сабақты тексеру Сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз. 1.Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласы қандай? Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу. Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға абзац арқылы оқытады. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. |
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды. |
Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Тақырыпты оқиды, топта талқылайды - Флипчартқа түсіреді , топта қорғайды. Жалпы балл-3 |
Қағаз қиындылары Үлестірме ДК экран Сұрақтар Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер беріледі. |
|
Сабақтың ортасы. 10 мин. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар: 1-тапсырма: Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 7,5 м-ге тең, ал бүйір қабырғасы 2 см-ге тең. Табанын табыңыз. 2-тапсырма: Үшбұрыштың барлық қабырғалары берілген. 3, 4, 5. Оған ұқсас үшбұрыштың периметрі 24-ке тең. Екінші үшбұрыштың үлкен қабырғасын табыңыз. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады. |
Дескриптор: -Тапсырмаларды орындайды. -Осы тапсырмаларға ұқсас сұрақтар қояды.. Жалпы балл -3 |
Слайд Кітап Дәптер |
|
Сабақтың соңы. 5 мин Синтез «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) 5мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) Үшбұрыштың екі бұрышы 60o-қа тең және бір қабырғасы 1 см-ге тең. Қалған қабырғаларының ұзындықтарын табыңыз. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №205 |
Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. |
Дескриптор -Дәптерге жазады. Жалпы балл-2 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Дк экран Дәптер Стикерлер смайликтер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||
№12 сабақ
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темиргалиева Ж.С. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Бөлімі: |
9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жазықтықтағы түрлендірулер» бөліміне есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Жазықтықтағы түрлендірулер сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Ұқсас фигуралардың аудандарын сипаттайтын шамаларды қолданады. Кейбір оқушылар істей алады: Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
|
Бағалау критерийлері |
-Ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. Өткен сабақты тексеру 5мин. Топпен жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: І топ ІІ топ ІІІ топ Өткен сабақты тексеру Сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз. 1.Жазықтықтағы түрлендірулер дегеніміз не? 2.Жазықтықтағы түрлендірулер дегенді қалай түсінесіңдер? 3.Қозғалыс дегеніміз не? Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу. Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға абзац арқылы оқытады. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. |
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды. |
Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Тақырыпты оқиды, топта талқылайды - Флипчартқа түсіреді , топта қорғайды. Жалпы балл-3 |
Қағаз қиындылары Үлестірме ДК экран Сұрақтар Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер беріледі. |
|
Сабақтың ортасы. 10 мин. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар: 1-тапсырма: Берілген АВ кесіндісін: 1) 2:5; 2)3:7; 3)4:3 қатынасында бөліңдер 2-тапсырма: Коэффициенті 3-ке тең гомотетияда А нүктесі А' нүктесіне көшеді. Гомотетия центрін салыңдар. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады. |
Дескриптор: -Тапсырмаларды орындайды. -Осы тапсырмаларға ұқсас сұрақтар қояды.. Жалпы балл -3 |
Слайд Кітап Дәптер |
|
Сабақтың соңы. 5 мин Синтез «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) 5мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) Егер ВС>AC>AB болса, онда үшбұрыштың бұрыштарын өсу ретімен жазыңыз. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №211,212 |
Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. |
Дескриптор -Дәптерге жазады. Жалпы балл-2 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Дк экран Дәптер Стикерлер смайликтер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||
|
Күні: |
08.12.2025 |
|||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар/ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.7 арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару 9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығарады. |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар/ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығару. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді; Үй тапсырмасын тексеру. №16.10. Сұрақтар.
|
Сұрақтарға жауап береді. |
|
Whatsapp месенжерін қолдану. Интернет ресурстары |
|
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа
сабақ. Еселігі
Мысалы: Шешуі: (4) формуланы қолданып, қосындыны есептейік:
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Мысалды формула арқылы шығарады. |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырмалар. Деңгейлік тапсырмалар №1. Қосындыны есептеңдер: а)
№2.
а)
№3.
а) Шешуі: ә) Шешуі: Жеке жұмыс. 1-тапсырма: Егер аn геометриялық прогрессия және а1=1; а2= 1/2 болса, онда оның еселігін табыңдар. 2-тапсырма: 12; 6; ... шексіз геометриялық прогрессияның қосындысын тап. 3-тапсырма: Егер b1= 2 және q =0,875 болса, онда шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын тап Оқулықпен жұмыс. №17.1, №17.3 |
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің және алғашқы n мүшесінің қосындысының анықтамасын қолданып, шығарады. Оқулықтан есептер шығарады. |
№1, №2, №3 Дескриптор: -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысын табады.
Дескриптор: -Арифметикалық, геометриялық прогрессия ның алғашқы n-ші мүшесінің қосындысы ның формуласын пайдаланып, табады. |
Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/20.12.2020/lesson/5fdcd403-9196-4bb7-abfd-d79b9faa81ba |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығара алды. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді;
Үйге тапсырма. №17.2. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану |
|
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||||||||||
|
Күні: |
10.12.2025 |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді; Үй тапсырмасын тексеру. №17.2. Сұрақтар. Өткенге шолу. «Бір қадам алға» әдісі арқылы диалогқа түсіру. 1.Сан тізбегі ұғымын қалай түсінеміз? 2.Қандай сан тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды? 3.Арифметиакалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды айтады? 4.Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды? 5. Геометриялық прогрессияның еселігі деп нені айтуға болады ? 6. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жазыңыз-дар? 7. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы жазыңыздар? 8. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің формуласын жазыңыздар? 9. Геометриялық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің формуласын жазыңыздар? |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
Whatsapp месенжерін қолдану. Интернет ресурстары |
|||||||||
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы тақырыбын талдау. Белгі қойып оқу немесе INSERT әдісі.Оқушылар мәтінді оқығанда мына кестені толтырады:
ҚБ «Кесте»
әдісі арқылы
бағалау.+, |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысалды формула арқылы шығарады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырма: «Джигсо» әдісі.Сараланған тапсырма. №1.
Шексіз кемімелі геометриялық
прогрессияның қосындысын табыңыздар: №2. 0,9(285714) санын жай бөлшекке айналдырыңыз.
№3.Қатардың қосындысын
табыңыз: №4.Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы қосындысы10-ға тең,q=0,1.Бірінші мүшесін табыңыздар. Жеке жұмыс. «Элективті тест» әдісі. 1. 2,(09)жай бөлшек түрінде жазыңыз.
А.
2. Қатардың қосындысын
есептеңіз:3+1+ А.2,5;В.3;С.3,5,;Д.4;Е.4,5 3. Шексіз геометриялық прогрессия қосындысы табыңыздар? в1=0,2; q=0,3
А. 4. Шексіз геометриялық прогрессия қосындысы 5-ке тең, q=0,2.Бірінші мүшесін табыңыздар.
А.4;В.-4;С.-0,4;Д.0,4;Е. 5. Шексіз геометриялық прогрессия қосындысы 10-ке тең, в1=0,2.Еселігін табыңыздар. А.0,58;В.0,78;С.0,98;Д.0,68;Е.0,9
Оқулықпен жұмыс. №17.4
|
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есеп-теуде формуланы қолданады
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы формуласын (тиімді формула-сын) периодты ондық бөлшек-ті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады.
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады, түрлендіріп талдайды.
Оқулықтан есептер шығарады.
|
№1-№4 Дескриптор: -шексіз кемімелі геометрия-лық прогрессия қосындысының формуласын жазады. -шексіз кемімелі геометрия-лық прогрессияның қосындысын есептейді -Тиімді формуланы пайдаланып периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. -Формула бойынша қосындыны есептейді. -Шексіз геометриялық прогрессия қосындысын есептейді. - Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысы формуласын жазады. - мәнін табады. - Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысы формуласын жазады. - мәнін табады.
|
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/21.12.2020/lesson/dbbbb36a-6fdd-4d28-a8be-f9589de5cd89
|
|||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №17.7. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану
|
|||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||||||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2025 |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
3 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады;
Үй тапсырмасын тексеру. №17.7. Қайталау.
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор: -сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады
|
Whatsapp месенжерін қолдану.
Интернет ресурстары
|
|||||||||||||
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ: зейінді шоғырландыру 1.Жеке жұмыс. Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың анықтамасын оқып, мәтіннен негізгі ұғымдарды анықтап дәптерлеріне жазады. Анықтама. Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Арифметикалық прогрессияның формуласы: an+1=an+d Мұнда аn- мүшелері,d- айырмасы Анықтама. Екінші мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін, нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды. Келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне көбейтілетін сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады және q әрпімен белгіленеді. Геометриялық прогрессияның
формуласы: |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|||||||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырма: 1-тапсырма. Жолаушы бірінші күні 500 м жол жүрді. Келесі күндері алдығысынан 200 м артық жүрып отырды. Жолаушы екінші , үшінші, төртінші және бесінші күндері неше метрден жол жүрді? 2-тапсырма. Шахмат туралы аңыз: Ежелгі үнді патшасы Шерам шахмат ойынын ойлап тапқан өнертапқыш (оның аты Сета) марапаттау мақсатында оған қалағанын алуды ұсынады. Сонда Сета шахмат тақтасындағы 64 шаршының біріншісіне 1 дән, екіншісіне 2 дән, үшіншісіне 4 дән және т.с.с., яғни әрбір шаршыға алдынғысынан 2 есе көп дән беруді өтінеді. Алғашында патша өнертапқыштың бұл «тым болмашы » тілегіне таң қалып, оны орындауға бұйрық береді. Артынан оны орындауға оның қазынасындағы астықтың жетпейтінін есепшісі түсіндірген. Бұны орындау үшін Қазақстанда 1 жылда жиналатын астық мөлшері орта есеппен 1 000 000 000 пұтқа тең десек, онда ішпей-жемей 230 584 жыл еңбек ету керек екен. Сұрақ: шахмат тақсының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші шаршыларына неше дәннен қойылады? Сан тізбегі түрінде алғашқы жеті мүшесін жазыңдар. Кері байланыс: Осы ғажайып жеті саннан құрылған тізбек қалай аталады екен? Геометриялық прогрессияға тағы қандай мысалдар келтіруге болады? №3. а)2;4;8;16;32;... ; ә)7;7;7;7;7;... ; б)1; ½; 1/3; ¼;... тізбектерінің қайсысы прогрессия болады? №4. а)1;3;9;27;... ә)1;8;27;64;..; б)1;1/5;1/25;1/125;...; в)1;1/4;1/9;.... тізбектерінің қайсысы геометриялық прогрессия болады?
Оқулықпен жұмыс. №17.8
|
Прогрессияларға берілген мәтінді есептерді дескрипторға сәйкес шығарады
Оқулықтан есептер шығарады.
|
Дескриптор: -Мәтіннің мазмұнын түсінеді; -жауабын сан тізбегі түрінде жазады; -тізбектің түрін анықтайды.
Дескриптор: -мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді; -жауабын сан тізбегі түрінде жазады; -сан тізбегінің түрін анықтайды.
Дескриптор: -анықтама бойынша арифметикалық прогрессияны анықтайды; -анықтама бойынша геометриялық прогрессияны анықтайды; - жауаптарын жазады «Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|||||||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/23.12.2020/lesson/09687904-8d5a-4df6-8461-820c0e7273a4 |
|||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады;Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №17.10. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану
|
|||||||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|||||||||||
|
Апта дәйек сөзі |
Бірлік болмай тірлік болмас |
|||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Темиргалиева Ж.С. |
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын есептеуде формуланы қолданады -Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласын(тиімді формуласын) периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолданады. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады; Үй тапсырмасын тексеру. №17.7. Қайталау. 1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаз. 2. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаз. 3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласын жаз. 4. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласын жаз. 5. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласы |
Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады
|
Whatsapp қолдану. Интернет ресурстары |
|||||||
|
5 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ: зейінді шоғырландыру 1.Жеке жұмыс. Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың анықтамасын оқып, мәтіннен негізгі ұғымдарды анықтап дәптерлеріне жазады. Анықтама. Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Арифметикалық прогрессияның формуласы: an+1=an+d Мұнда аn- мүшелері,d- айырмасы Анықтама. Екінші мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін, нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды. Келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне көбейтілетін сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады және q әрпімен белгіленеді. Геометриялық прогрессияның
формуласы: |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд |
|||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тапсырма: Практикалық жұмыс. 1 есеп: b 1 =3 q=3 болғандағы шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын табындар (S-?) 2-есеп. b 1 =4; q=3; геометриялық прогрессияның алғашқы 5 мүшесінің қосындысын табыңдар(S5 -?) Мына тізбектердің алғашқы бес мүшесін жазыңдар және қайсысы арифметикалық прогрессия қайсысы геометриялық прогрессия болатынын анықтаңдар. №3. (1,2) 1) аn=3n+1 ; 2) an=n2-5 №4. (1;3) 1)
bn=2*7n-1
; 3)
bn=
5*(- Тест тапсырмалары. «Зеректік тест» 1. Арифметикалық прогрессияның алғашқы үш және төрт мүшесінің көбейтіндісі сәйкесінше 6 және 24 болса, онда осы сандарды табыңыз. А) 4, 2, 2, 1,...В) 1, 3, 5,7,... С) 2,3,4,5,... Д) 3,6,9,12,... Е) 1,2,3,4,.. 2. 1; 4; . . . арифметикалық прогрессияның жалпы мүшесінің формуласын табыңыз. А) an=n2 В) an=3n-2 С) an=3n+1 Д) an=4n-3 Е) an=(n+1)2 3. А\ Болады, номер 7 В\ Болады, номер 6 С\ Болады, номер 5 Д\ Болады, номер 8 Е\ Болмайды. Оқулықпен жұмыс. №17.11.
|
Прогрессияларға берілген мәтінді есептерді дескрипторға сәйкес шығарады Оқулықтан есептер шығарады. |
Дескриптор: - шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын табады. Дескриптор: -формулалары бойынша сан тізбектерінің алғашқы бес мүшелерін жазады; -пайда болған сан тізбектерінің қайсысы арифметикалық прогрессия болатынын анықтайды; - пайда болған сан тізбектерінің қайсысы геометриялық прогрессия болатынын анықтайды; Дескриптор: -анықтама бойынша арифметикалық, геометриялық прогрессияны анықтайды; - жауаптарын белгілейді
«Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Слайд Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/23.12.2020/lesson/09687904-8d5a-4df6-8461-820c0e7273a4 |
|||||||
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: - арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын тұжырымдайды; -арифметикалық және геометриялық прогрессияны айырымы мен еселігін табады; - формуламен берілген тізбектерді жазуға күрделірек есептер шығарады; Рефлексия: «Қосу,алу,қызықты» әдісі арқылы әр оқушы өзінің осы сабақтан алған әсеріне жүгініп, кестені толтырады және кейбіреулері оны оқып өз ойымен бөліседі.
Үйге тапсырма. №17.13. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Whatsapp қолдану
|
|||||||
№11 сабақ
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темиргалиева Ж.С. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Бөлімі: |
9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жазықтықтағы түрлендірулер» бөлімін қайталауға арналған жаттығулар. БЖБ №2 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Жазықтықтағы түрлендірулер сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Ұқсас фигуралардың аудандарын сипаттайтын шамаларды қолданады. Кейбір оқушылар істей алады: Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
|
Бағалау критерийлері |
- Жазықтықтағы түрлендірулер ұғымына сипаттама береді; - Жазықтықтағы түрлендірулер сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. - Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. Өткен сабақты тексеру 5мин. Топпен жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: І топ ІІ топ ІІІ топ Өткен сабақты тексеру Сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз. 1.Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласы қандай? Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу. Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға абзац арқылы оқытады. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. |
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды. |
Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Тақырыпты оқиды, топта талқылайды - Флипчартқа түсіреді , топта қорғайды. Жалпы балл-3 |
Қағаз қиындылары Үлестірме ДК экран Сұрақтар Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер беріледі. |
|
Сабақтың ортасы. 10 мин. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар: 1-тапсырма: Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 7,5 м-ге тең, ал бүйір қабырғасы 2 см-ге тең. Табанын табыңыз. 2-тапсырма: Үшбұрыштың барлық қабырғалары берілген. 3, 4, 5. Оған ұқсас үшбұрыштың периметрі 24-ке тең. Екінші үшбұрыштың үлкен қабырғасын табыңыз. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады. |
Дескриптор: -Тапсырмаларды орындайды. -Осы тапсырмаларға ұқсас сұрақтар қояды.. Жалпы балл -3 |
Слайд Кітап Дәптер |
|
Сабақтың соңы. 5 мин Синтез «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) 5мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) Үшбұрыштың екі бұрышы 60o-қа тең және бір қабырғасы 1 см-ге тең. Қалған қабырғаларының ұзындықтарын табыңыз. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №205 |
Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. |
Дескриптор -Дәптерге жазады. Жалпы балл-2 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Дк экран Дәптер Стикерлер смайликтер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||
№12 сабақ
|
Мектеп |
Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ |
|
Апта дәйек сөзі |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темиргалиева Ж.С. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Бөлімі: |
9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жазықтықтағы түрлендірулер» бөліміне есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Жазықтықтағы түрлендірулер сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Ұқсас фигуралардың аудандарын сипаттайтын шамаларды қолданады. Кейбір оқушылар істей алады: Ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
|
Бағалау критерийлері |
-Ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. Өткен сабақты тексеру 5мин. Топпен жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: І топ ІІ топ ІІІ топ Өткен сабақты тексеру Сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз. 1.Жазықтықтағы түрлендірулер дегеніміз не? 2.Жазықтықтағы түрлендірулер дегенді қалай түсінесіңдер? 3.Қозғалыс дегеніміз не? Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу. Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға абзац арқылы оқытады. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді. |
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды. |
Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Тақырыпты оқиды, топта талқылайды - Флипчартқа түсіреді , топта қорғайды. Жалпы балл-3 |
Қағаз қиындылары Үлестірме ДК экран Сұрақтар Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер беріледі. |
|
Сабақтың ортасы. 10 мин. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар: 1-тапсырма: Берілген АВ кесіндісін: 1) 2:5; 2)3:7; 3)4:3 қатынасында бөліңдер 2-тапсырма: Коэффициенті 3-ке тең гомотетияда А нүктесі А' нүктесіне көшеді. Гомотетия центрін салыңдар. |
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады. |
Дескриптор: -Тапсырмаларды орындайды. -Осы тапсырмаларға ұқсас сұрақтар қояды.. Жалпы балл -3 |
Слайд Кітап Дәптер |
|
Сабақтың соңы. 5 мин Синтез «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) 5мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) Егер ВС>AC>AB болса, онда үшбұрыштың бұрыштарын өсу ретімен жазыңыз. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №211,212 |
Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. |
Дескриптор -Дәптерге жазады. Жалпы балл-2 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Дк экран Дәптер Стикерлер смайликтер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. |
||||
шағым қалдыра аласыз



















