Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Газ заңдары |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Идеал газ күйінің теңдеуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 «а» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Идеал газ күйінің негізгі теңдеуін түрлендіріп, есептер шығаруда қолданады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, қал- жағдайларын сұрау, сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату; «Фигуралар» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу 1-топ: Жұлдызша 2-топ: Үшбұрыш 3-топ: Шеңбер |
Оқушылар қағазға жасырылған фигураларды таңдап топтарға бөлініп отырады |
|
Қиынды фигуралар |
|
5 минут |
Алдынғы сабақта газдардың молекула кинетикалық теориясының негізгі теңдеуімен танысқан. «Жылдам сұрақ» әдісі арқылы өткенге шолу тапсырмасы орындалады. 1.Идеал газ деп қандай газды айтамыз? 2. Идеал газ деп қандай қасиеттері бар? 3. МКТ негізгі теңдеуі қалай жазылады? 4. МКТ негізгі қағидаларын атаңыз. 5. Молекулалардың қозғалысы қандай параметрлерге тәуелді? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін еске түсіреді. |
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: Білім алушылар тапсырма жауаптары бойынша өзін-өзі бағалайды. |
Сұрақтар жазылған слайд |
|
Сабақтың ортасы: 30 минут |
“Бірге ойлаймыз” әдісі. Бұл әдіс арқылы оқушылар топта ақылдаса отырып, құрылымдалған тапсырманы орындайды.
«Достармен кездесу уақыты» әдісі (жұптық жұмыс) Білім алушыларға ой бөлісіп жұптасып бір- біріне көмек көрсетуіне жетілмеген түсінбеген жерлерін бірлесе талқылап түсінуіне мүмкіндік беретін осы әдісті қолданамын Бұл әдісте білім алушылардың жазылым дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар беріледі. Есептер шығарып ойлау дағдыларын дамытуда талдап нәтижеге жеткізуді жоспарлаудамын. |
Оқушылар топта ақылдаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Тақтаға жазады. Білім алушылар бір- бірімен ой бөлісіп жұптаса жұмыс жасайды |
Дескриптор: -Есептердің шартын дұрыс құрастырады; -Шамалардың өлшем бірліктерін бір жүйеге келдіреді; -МКТ формуласынан белгісіз шаманы табу формуласын қорытып шығарады; -МКТ формуласын қолданып есептеулер жүргізеді; «Топтық кері байланыс» Топпен жасаған жұмыстарын қарсы топтар бағалайды. ҚБ:Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Дескриптор: -Есептердің шартын дұрыс құрастырады; -Шамалардың өлшем бірліктерін бір жүйеге келтіреді; -МКТ формуласын қолданып,есептеулер жүргізеді; -Идеал газдардың молекула саны бойынша өсу ретімен орнадастырады: ҚБ: Екі жұлдыз,бір тілек. |
Ресурс1 Ресурс2 |
|
Сабақты қорытындылау 4 мин |
Сабақты бекіту мақсатында оқушылар жеке тапсырма орындайды. |
Білім алушылар тапсырманы орындап,тапсырманы дәптерге жазады. |
-Есептің шартын дұрыс құрастырады; -Шамалардың өлшем бірліктерін бір жүйеге келтіреді; -МКТ формуласын қолданып,есептеулер жүргізеді; -Идеал газдың қысымын есептейді; ҚБ:оқушы өзін-өзі бағалайды |
Ресурс3 |
|
Сабақтың соңы:
Рефлексия Үй тапсырмасы |
Рефлексия «Блоб ағашы» §33 |
Бұл сабаққа дейін ___бұтағында болдым деп ойлаймын............. |
|
|
Ресурс1
Тапсырма1
Түшкіру– адам ағзасында орын алатын күрделі
қорғаныстық рефлекторлық жағдай. Ол -мұрынның қуысындағы үшкіл
нервтің ұшындағы рецепторларды тітіркендіруге байланысты қозады.
Адам түшкірген кезде ауаға 100 000-ға жуық микроб 160
км/сағ-қа дейінгі жылдамдықпен ұшып шығады. Бала көлемі
48
болатын бөлмеде түшкірген кезде ауаға 86 400
микроб ұшып шықты. Егер бөлме температурасы 25ᵒС, ал әр микробтың
массасы 5,52*
г.
k=1,38*
Дж/К екенін
ескеріп, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Бөлмедегі микробтардың шоғырын есептеңіз.
.....................................................................................................................................
2. Бір микробтың массасы 5,52*
г екенін
ескеріп, әр микробтың ауада таралу жылдымдығын
есептеңіз.
.....................................................................................................................................
3. Бөлмеде таралатын микробтардың жалпы массасын анықтаңыз.
.....................................................................................................................................
4. Бөлмеде таралған микробтардың зат мөлшерін анықтаңыз.
.....................................................................................................................................
5.Бала түшкірген кездегі микробтар жалпы бөлменің барлық нүктесіне таралатының ескеріп, бөлме
қабырғаларына түсіретін қысымын есептеңіз.
....................................................................................................................
Ресурс2
Тапсырма 2
Айдын зертханадан оттек, гелий және азот салынған ыдыстарды апара жатып, бір қолындағы бояу салынған ыдысты байқаусызда, оттектің, гелийдің және азоттың қасиеттері жазылған кестеге төгіп алуы салдарынан, кестедегі кейбір сан мәндері көрінбей қалды.Бұл сан мәндері зерттеу жұмысы үшін өте маңызды мәліметтер еді. Осы газдардың қасиеттерін есептеу арқылы кестедегі мәндерді толтыруға көмек беріңіз.Қалыпты жағдайдағы әр газдың 1 молі шамамен 224 дм3 көлемді алады деп болжаймыз. Қалыпты жағдайда р = 1013 гПa, T = 273 K.
|
Оттек |
Азот |
Гелий |
|
n= m=160г |
m |
n=
m= г |
|
V= |
V |
V= 22,4 |
1.Белгісіз шамаларды анықтау арқылы,кестедегі бос орындарды толтырыңыз.
а) концентрацияны есептеңіз.
б) массаны табыңыз.
в)көлемді есептеңіз.
2. Газдарды ең аз молекула санынан ең көп молекула санына дейін өсу ретімен орналастыруға көмек беріңіз.
________________________________________________________________________________________________________
3. Егер бірдей көлемдегі 3 ыдыс N молекуладан тұратын әртүрлі газдармен: гелий,азот және оттекпен толтырылған. Әр ыдыстағы газ қысымы әртүрлі. Газ молекулалары әр ыдыста бірдей орташа квадраттық жылдамдықпен қозғалады дей отырып, ең жоғары қысым болатын ыдысты көрсетіңіз.________________________________________________________
Ресурс3
Тапсырма3
1. Көрсетілген цилиндрде, температурасы 5,0 °С ауа бар. Поршеннің көлденең қимасының ауданы 1,6 10-3 м2 . Поршенге 400 Н күш түсіру арқылы оны қозғалтпай ұстап тұруға болады. Сығылғын ауаның көлемі 2,4 10-4 м3. Ауаның мольдік массасы 29 г/моль.

1. Цилиндр ішіндегі ауа массасын есептеңіз.
_________________________________________________________________________________
2.
Цилиндр ішіндегі ауаның зат
мөлшерін анықтаңыз.
_________________________________________
3. Цилиндр ішіндегі ауаның
тығыздығын.
_________________________________________________________________________________
4.Сығылған ауаның қысымын есептеңіз.
p=________________________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 10 ЖМБ сынып 2 тоқсан Идеал газ күйінің теңдеуі
ҚМЖ 10 ЖМБ сынып 2 тоқсан Идеал газ күйінің теңдеуі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Газ заңдары |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Идеал газ күйінің теңдеуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 «а» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Идеал газ күйінің негізгі теңдеуін түрлендіріп, есептер шығаруда қолданады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, қал- жағдайларын сұрау, сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату; «Фигуралар» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу 1-топ: Жұлдызша 2-топ: Үшбұрыш 3-топ: Шеңбер |
Оқушылар қағазға жасырылған фигураларды таңдап топтарға бөлініп отырады |
|
Қиынды фигуралар |
|
5 минут |
Алдынғы сабақта газдардың молекула кинетикалық теориясының негізгі теңдеуімен танысқан. «Жылдам сұрақ» әдісі арқылы өткенге шолу тапсырмасы орындалады. 1.Идеал газ деп қандай газды айтамыз? 2. Идеал газ деп қандай қасиеттері бар? 3. МКТ негізгі теңдеуі қалай жазылады? 4. МКТ негізгі қағидаларын атаңыз. 5. Молекулалардың қозғалысы қандай параметрлерге тәуелді? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін еске түсіреді. |
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: Білім алушылар тапсырма жауаптары бойынша өзін-өзі бағалайды. |
Сұрақтар жазылған слайд |
|
Сабақтың ортасы: 30 минут |
“Бірге ойлаймыз” әдісі. Бұл әдіс арқылы оқушылар топта ақылдаса отырып, құрылымдалған тапсырманы орындайды.
«Достармен кездесу уақыты» әдісі (жұптық жұмыс) Білім алушыларға ой бөлісіп жұптасып бір- біріне көмек көрсетуіне жетілмеген түсінбеген жерлерін бірлесе талқылап түсінуіне мүмкіндік беретін осы әдісті қолданамын Бұл әдісте білім алушылардың жазылым дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар беріледі. Есептер шығарып ойлау дағдыларын дамытуда талдап нәтижеге жеткізуді жоспарлаудамын. |
Оқушылар топта ақылдаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Тақтаға жазады. Білім алушылар бір- бірімен ой бөлісіп жұптаса жұмыс жасайды |
Дескриптор: -Есептердің шартын дұрыс құрастырады; -Шамалардың өлшем бірліктерін бір жүйеге келдіреді; -МКТ формуласынан белгісіз шаманы табу формуласын қорытып шығарады; -МКТ формуласын қолданып есептеулер жүргізеді; «Топтық кері байланыс» Топпен жасаған жұмыстарын қарсы топтар бағалайды. ҚБ:Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Дескриптор: -Есептердің шартын дұрыс құрастырады; -Шамалардың өлшем бірліктерін бір жүйеге келтіреді; -МКТ формуласын қолданып,есептеулер жүргізеді; -Идеал газдардың молекула саны бойынша өсу ретімен орнадастырады: ҚБ: Екі жұлдыз,бір тілек. |
Ресурс1 Ресурс2 |
|
Сабақты қорытындылау 4 мин |
Сабақты бекіту мақсатында оқушылар жеке тапсырма орындайды. |
Білім алушылар тапсырманы орындап,тапсырманы дәптерге жазады. |
-Есептің шартын дұрыс құрастырады; -Шамалардың өлшем бірліктерін бір жүйеге келтіреді; -МКТ формуласын қолданып,есептеулер жүргізеді; -Идеал газдың қысымын есептейді; ҚБ:оқушы өзін-өзі бағалайды |
Ресурс3 |
|
Сабақтың соңы:
Рефлексия Үй тапсырмасы |
Рефлексия «Блоб ағашы» §33 |
Бұл сабаққа дейін ___бұтағында болдым деп ойлаймын............. |
|
|
Ресурс1
Тапсырма1
Түшкіру– адам ағзасында орын алатын күрделі
қорғаныстық рефлекторлық жағдай. Ол -мұрынның қуысындағы үшкіл
нервтің ұшындағы рецепторларды тітіркендіруге байланысты қозады.
Адам түшкірген кезде ауаға 100 000-ға жуық микроб 160
км/сағ-қа дейінгі жылдамдықпен ұшып шығады. Бала көлемі
48
болатын бөлмеде түшкірген кезде ауаға 86 400
микроб ұшып шықты. Егер бөлме температурасы 25ᵒС, ал әр микробтың
массасы 5,52*
г.
k=1,38*
Дж/К екенін
ескеріп, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Бөлмедегі микробтардың шоғырын есептеңіз.
.....................................................................................................................................
2. Бір микробтың массасы 5,52*
г екенін
ескеріп, әр микробтың ауада таралу жылдымдығын
есептеңіз.
.....................................................................................................................................
3. Бөлмеде таралатын микробтардың жалпы массасын анықтаңыз.
.....................................................................................................................................
4. Бөлмеде таралған микробтардың зат мөлшерін анықтаңыз.
.....................................................................................................................................
5.Бала түшкірген кездегі микробтар жалпы бөлменің барлық нүктесіне таралатының ескеріп, бөлме
қабырғаларына түсіретін қысымын есептеңіз.
....................................................................................................................
Ресурс2
Тапсырма 2
Айдын зертханадан оттек, гелий және азот салынған ыдыстарды апара жатып, бір қолындағы бояу салынған ыдысты байқаусызда, оттектің, гелийдің және азоттың қасиеттері жазылған кестеге төгіп алуы салдарынан, кестедегі кейбір сан мәндері көрінбей қалды.Бұл сан мәндері зерттеу жұмысы үшін өте маңызды мәліметтер еді. Осы газдардың қасиеттерін есептеу арқылы кестедегі мәндерді толтыруға көмек беріңіз.Қалыпты жағдайдағы әр газдың 1 молі шамамен 224 дм3 көлемді алады деп болжаймыз. Қалыпты жағдайда р = 1013 гПa, T = 273 K.
|
Оттек |
Азот |
Гелий |
|
n= m=160г |
m |
n=
m= г |
|
V= |
V |
V= 22,4 |
1.Белгісіз шамаларды анықтау арқылы,кестедегі бос орындарды толтырыңыз.
а) концентрацияны есептеңіз.
б) массаны табыңыз.
в)көлемді есептеңіз.
2. Газдарды ең аз молекула санынан ең көп молекула санына дейін өсу ретімен орналастыруға көмек беріңіз.
________________________________________________________________________________________________________
3. Егер бірдей көлемдегі 3 ыдыс N молекуладан тұратын әртүрлі газдармен: гелий,азот және оттекпен толтырылған. Әр ыдыстағы газ қысымы әртүрлі. Газ молекулалары әр ыдыста бірдей орташа квадраттық жылдамдықпен қозғалады дей отырып, ең жоғары қысым болатын ыдысты көрсетіңіз.________________________________________________________
Ресурс3
Тапсырма3
1. Көрсетілген цилиндрде, температурасы 5,0 °С ауа бар. Поршеннің көлденең қимасының ауданы 1,6 10-3 м2 . Поршенге 400 Н күш түсіру арқылы оны қозғалтпай ұстап тұруға болады. Сығылғын ауаның көлемі 2,4 10-4 м3. Ауаның мольдік массасы 29 г/моль.

1. Цилиндр ішіндегі ауа массасын есептеңіз.
_________________________________________________________________________________
2.
Цилиндр ішіндегі ауаның зат
мөлшерін анықтаңыз.
_________________________________________
3. Цилиндр ішіндегі ауаның
тығыздығын.
_________________________________________________________________________________
4.Сығылған ауаның қысымын есептеңіз.
p=________________________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз















