|
Білім беру ұйымының атауы |
134 лицей КММ |
|||||
|
Пәні: |
қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: 5 |
Мұхит-тіршілік мекені |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хайруллаева Сандугаш Алибаевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдік мұхиттың маңызы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру; 10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- тыңдалым мәтінінен негізгі ақпараттарды қысқаша түртіп жазады, - жазба арқылы мәтін мазмұнына түсінік береді; - клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданады, көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп эссе жазады (дискуссивті эссе).200-250 сөз ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) Ұсынылған сөйлемдерден негізігі ақпараттарды түртіп жазады; Эссе құрылымдық картасына сүйенеді,тақырып бойынша дискуссивті эссе жазады.(180-200 сөз) |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану,талдау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақың басы (Ұйымдастыру) |
ҰЖ: Ынтымақтастық ортасын құру, «Өмір» жаттығуы Шарты: тақтадағы «Өмір» деген сөзге ассосация жасайды, әр сөзді жеке-жеке талдайды. Мысалы: өмір-өзен, өмір-мейірім, өмір-ірге тас, өмір-рахат.
|
«Өмір» жаттығуы «Өмір» деген сөзге ассосация жасайды, әр сөзді жеке-жеке талдайды. Өмір- өзен... Өмір-м... Өмір-і... Өмір-р... |
|
АКТ-да «Өмір» деген сөз жазылады. |
||
|
Сабақтың ортасы (Өткен білімді еске түсіру)
|
ҰЖ: Миға шабуыл әдісін түсіндіремін.
«Әлемдік
мұхит» суреттерін
көрсетемін,тақырыпты ашады. |
«Әлемдік
мұхит» суреттерін көреді,тақырыпты
анықтайды. |
|
|
||
|
(Жаңа білім)
|
Тыңдалым алды тапсырма: ЖЖ: «Лоторея барабаны» әдісін түсіндіремін. Жаңа сөздердің анықтамасын және суретін интербелсенді тақтадан көрсетемін. ЖЖ:Тыңдалым кезі тапсырмасы Мұхит туралы бейнематериал көрсетемін.«Түртіп алу» әдісін түсіндіремін. Тапсырманы орындау нұсқаумен таныстырамын.Бейнематериалды 2 рет ұсынамын. ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) «Саралау» әдісі Тапсырманы орындау нұсқаумен таныстырамын. |
«Лоторея барабаны» әдісі арқылы әр оқушы барабаннан бір сөзден суырып алады, сол сөзді қалай түсінетіндігін айтады және интербелсенді тақтадағы суретпен байланыстырады. «Түртіп алу» әдісі 1-ші рет тыңдап, негізгі ақпараттарды түртіп алады. 2-ші рет тыңдағанда негізгі ақпараттарды қысқаша жазып алады. ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) Ұсынылған сөйлемдерден негізігі ақпараттарды түртіп жазады |
Жапондақ бағалау Дұрыс келісемін! Толықтырамын, басқа көзқарасым бар! Менің сұрағым бар! Мадақтау әдісімен мұғалім бағалайды. «Керемет!», «Жарайсың!», «Бүгін саған ризамын,сен бүгін жандырдың!», «Сені әрдайым қолдаймын!», «Мен сені мақтан тұтамын!» |
|
||
|
(ПӘНДІК ДАҒДЫ)
|
Тыңдалымнан кейінгі кезеңі: Тапсырмаға нұсқаулық беремін. Топтық жұмысты ұйымдастырамын. Жеке жұмыс клишелер мен лексикалық құрылымдарына сай көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп эссе (дискуссивті эссе) жазады. (200-250 сөз) Түсіндірме жұмыстарынан соң оқушылар жазылым жұмысының нұсқауымен таныстырамын. «Мұхит- игіліктің көзі» тақырыбына түсініктеме беремін. ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар ) «Саралау» әдісі Ұсынылған эссе құрылымдық картасына сай дискуссивті эссе жазады. |
1-ТОП«Корнелла» әдісімен жұмыс жасайды. Қағазды 3 бөлікке бөледі. Сол жақтағы кең аумағына – постфактум, сурет салады. Ал қалған аумаққа – мәтініннің қысқа мазмұнын екі-үш сөйлеммен жазады. 2-ТОП «Билл Гейтс» әдісі бойынша жұмыс жасайды. Қағазды 4-ке бөледі. Әрқайсысына сыни ойлау тұрғыда бір-бірімен байланысты сөздерді жазады. Сол сөздерді пайдаланып, ой қорытады. 3-ТОП Менталды карталар» әдісі арқылы тапсырманы орындайды. Басты тақырып ортаға жазады, одан кілт сөздері бар бұтақшалар тарқатады. Неғұрлым әдемі, ашық әрі қызықты болып салынған сурет болса, соғұрлым жақсырақ есте сақтайды. ЖЖ: «ПОПС» формуласы арқылы көтерілген мәселеге өз ойын, көзқарасын жазады. Бірінші сөйлем: Менің ойымша,........... Екінші сөйлем:Себебі .......... Үшінші сөйлем:Мысалы,.......... Төртінші сөйлем:Қорыта айтқанда,..... ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) Эссе құрылымдық картасына сүйеніп,тақырып бойынша дискуссивті эссе жазады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек » әдісімен топ өзара бағалайды. 1-жұлдыз «өте жақсы болғаны.....» 2-жұлдыз «осы жері... жақсы болғаны» 1тілек «осы жері... жақсартуды қажет етеді» Бағалау критерийі: -көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді; -себебіне түсініктеме береді; - мысалдар келтіреді; -ойын қорытындылайды.
|
https://youtu.be/i5Hn_DWPfxQ |
||
|
Сабақтың соңы (Бекіту)
|
«Аралдар» көңіл- күй рефлексиясы |
|
|
|
||
|
(Кері байланыс) |
Padlet арқылы кері байланыс
|
|
|
|||
Сабақта қолданатын ресурстар:

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 10-сынып
ҚМЖ 10-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
134 лицей КММ |
|||||
|
Пәні: |
қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: 5 |
Мұхит-тіршілік мекені |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хайруллаева Сандугаш Алибаевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдік мұхиттың маңызы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру; 10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- тыңдалым мәтінінен негізгі ақпараттарды қысқаша түртіп жазады, - жазба арқылы мәтін мазмұнына түсінік береді; - клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданады, көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп эссе жазады (дискуссивті эссе).200-250 сөз ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) Ұсынылған сөйлемдерден негізігі ақпараттарды түртіп жазады; Эссе құрылымдық картасына сүйенеді,тақырып бойынша дискуссивті эссе жазады.(180-200 сөз) |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану,талдау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақың басы (Ұйымдастыру) |
ҰЖ: Ынтымақтастық ортасын құру, «Өмір» жаттығуы Шарты: тақтадағы «Өмір» деген сөзге ассосация жасайды, әр сөзді жеке-жеке талдайды. Мысалы: өмір-өзен, өмір-мейірім, өмір-ірге тас, өмір-рахат.
|
«Өмір» жаттығуы «Өмір» деген сөзге ассосация жасайды, әр сөзді жеке-жеке талдайды. Өмір- өзен... Өмір-м... Өмір-і... Өмір-р... |
|
АКТ-да «Өмір» деген сөз жазылады. |
||
|
Сабақтың ортасы (Өткен білімді еске түсіру)
|
ҰЖ: Миға шабуыл әдісін түсіндіремін.
«Әлемдік
мұхит» суреттерін
көрсетемін,тақырыпты ашады. |
«Әлемдік
мұхит» суреттерін көреді,тақырыпты
анықтайды. |
|
|
||
|
(Жаңа білім)
|
Тыңдалым алды тапсырма: ЖЖ: «Лоторея барабаны» әдісін түсіндіремін. Жаңа сөздердің анықтамасын және суретін интербелсенді тақтадан көрсетемін. ЖЖ:Тыңдалым кезі тапсырмасы Мұхит туралы бейнематериал көрсетемін.«Түртіп алу» әдісін түсіндіремін. Тапсырманы орындау нұсқаумен таныстырамын.Бейнематериалды 2 рет ұсынамын. ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) «Саралау» әдісі Тапсырманы орындау нұсқаумен таныстырамын. |
«Лоторея барабаны» әдісі арқылы әр оқушы барабаннан бір сөзден суырып алады, сол сөзді қалай түсінетіндігін айтады және интербелсенді тақтадағы суретпен байланыстырады. «Түртіп алу» әдісі 1-ші рет тыңдап, негізгі ақпараттарды түртіп алады. 2-ші рет тыңдағанда негізгі ақпараттарды қысқаша жазып алады. ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) Ұсынылған сөйлемдерден негізігі ақпараттарды түртіп жазады |
Жапондақ бағалау Дұрыс келісемін! Толықтырамын, басқа көзқарасым бар! Менің сұрағым бар! Мадақтау әдісімен мұғалім бағалайды. «Керемет!», «Жарайсың!», «Бүгін саған ризамын,сен бүгін жандырдың!», «Сені әрдайым қолдаймын!», «Мен сені мақтан тұтамын!» |
|
||
|
(ПӘНДІК ДАҒДЫ)
|
Тыңдалымнан кейінгі кезеңі: Тапсырмаға нұсқаулық беремін. Топтық жұмысты ұйымдастырамын. Жеке жұмыс клишелер мен лексикалық құрылымдарына сай көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп эссе (дискуссивті эссе) жазады. (200-250 сөз) Түсіндірме жұмыстарынан соң оқушылар жазылым жұмысының нұсқауымен таныстырамын. «Мұхит- игіліктің көзі» тақырыбына түсініктеме беремін. ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар ) «Саралау» әдісі Ұсынылған эссе құрылымдық картасына сай дискуссивті эссе жазады. |
1-ТОП«Корнелла» әдісімен жұмыс жасайды. Қағазды 3 бөлікке бөледі. Сол жақтағы кең аумағына – постфактум, сурет салады. Ал қалған аумаққа – мәтініннің қысқа мазмұнын екі-үш сөйлеммен жазады. 2-ТОП «Билл Гейтс» әдісі бойынша жұмыс жасайды. Қағазды 4-ке бөледі. Әрқайсысына сыни ойлау тұрғыда бір-бірімен байланысты сөздерді жазады. Сол сөздерді пайдаланып, ой қорытады. 3-ТОП Менталды карталар» әдісі арқылы тапсырманы орындайды. Басты тақырып ортаға жазады, одан кілт сөздері бар бұтақшалар тарқатады. Неғұрлым әдемі, ашық әрі қызықты болып салынған сурет болса, соғұрлым жақсырақ есте сақтайды. ЖЖ: «ПОПС» формуласы арқылы көтерілген мәселеге өз ойын, көзқарасын жазады. Бірінші сөйлем: Менің ойымша,........... Екінші сөйлем:Себебі .......... Үшінші сөйлем:Мысалы,.......... Төртінші сөйлем:Қорыта айтқанда,..... ЕББҚ (есте сақтау қабілеті нашар) Эссе құрылымдық картасына сүйеніп,тақырып бойынша дискуссивті эссе жазады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек » әдісімен топ өзара бағалайды. 1-жұлдыз «өте жақсы болғаны.....» 2-жұлдыз «осы жері... жақсы болғаны» 1тілек «осы жері... жақсартуды қажет етеді» Бағалау критерийі: -көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді; -себебіне түсініктеме береді; - мысалдар келтіреді; -ойын қорытындылайды.
|
https://youtu.be/i5Hn_DWPfxQ |
||
|
Сабақтың соңы (Бекіту)
|
«Аралдар» көңіл- күй рефлексиясы |
|
|
|
||
|
(Кері байланыс) |
Padlet арқылы кері байланыс
|
|
|
|||
Сабақта қолданатын ресурстар:

шағым қалдыра аласыз














