ҚМЖ 11 сынып физика ЖМБ бағыты

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ 11 сынып физика ЖМБ бағыты

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 11 сынып физика ЖМБ бағыты
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:

Бөлімі:

Толқындық қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:11 в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Серпімді механикалық толқындар. Бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі.

2 Зертханалық жұмыс “Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;

11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттей алады;

Көптеген оқушылар істей алады: графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай аласыңдар және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіре алады;

Кейбір оқушылар істей алады: Гюйгенс прин ципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсіндіруді үйренесіңдер.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.



«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу, түгендеу

  • Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жақсы тілектер айтады.

  • «карта ойыны» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру:

1. Қандай тербелістер гармоникалық

деп аталады?

2. Гармоникалық тербелістерқандай

шамалармен сипатталады?


Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді .

Дескриптор

-сұрақтарға жауап береді



Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


«Миға шабуыл» әдісі


10 мин



1-тапсырма

77–78-суреттерде көрсетілген толқын

көзінің графигі мен толқын графигін қарастырыңдар. Толқын

көзі тербелісінің амплитудасын, периоды мен жиілігін, толқын ұзындығын және оның таралу

жылдамдығын анықтаңдар.






Оқушылар бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, берілген графикке талдау жасайды.

Дескриптор:

- Толқын

көзі тербелісінің амплитудасын, периоды мен жиілігін, толқын ұзындығын және оның таралу

жылдамдығын анықтайды


Жалпы балл - 2



Оқулық 11-сынып.

Сабақтың ортасы.

20 мин

2-тапсырма

1. Тербеліс жиілігі 440 Гц камертон тудырған ауадағы дыбыстық қума толқынның теңдеуін

жазыңдар. Тербеліс амплитудасы 2 мм, дыбыстың ауада таралу жылдамдығы 340 м/с.

2. Циклдік жиілік пен толқындық санды анықтаңдар.

Оқушылар берілген теңдеуден туынды алады, дәптерге жазады.

Дескриптор:

- Циклдік жиілік пен толқындық санды анықтайды

Жалпы балл -2


11-сынып оқулығы



Сабақтың соңы.


«Білгеніңмен бөліс»әдісі

Жеке жұмыс

5 мин



Рефлексия

3 мин

Білім дағдысы: Түсіну

Кестені толтырыңыз.

Еркін

Еріксіз

Гармониялық

Ішкі күштердің әсерінен пайда болады

Сыртқы күштердің әсерінен пайда болады

Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.


«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз.

Оқушылар берілген кестені толтырады.







Дискриптор: -тербеліс түрлерін ажырата алады.

Жалпы балл -1


11-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.























Тексерілді:

Бөлімі:

Толқындық қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:11 в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Серпімді механикалық толқындар. Бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі.

2 Зертханалық жұмыс “Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;

11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттей алады;

Көптеген оқушылар істей алады: графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай аласыңдар және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіре алады;

Кейбір оқушылар істей алады: Гюйгенс прин ципін және механикалық толқындарда диф ракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсіндіруді үйренесіңдер.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.



«Кім алғыр» әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныпты жаңа сабақ өтуге даярлау.


Мұғалім «Кім алғыр» әдісі бойынша өткен материалдарды еске түсіруге сұрақтар береді: Сұрақтарға жауап беру:

1. Қандай толқынды қума толқын деп атайды?

2. Қума толқындардың теңдеуі мен қарама-қарсы бағыттарда таралатын толқындар теңдеуінің

айырмашылығы неде?

3. Толқындық санның физикалық мағынасы қандай?

Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.



Мұғалім өткен сабақты сұрау мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды.Дайын оқушы қойылған сұраққа жауап береді.

Дискриптор:

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Жалпы балл -2



Сабақтың ортасы

15 мин

1-тапсырма

82, а, ә-суреттерді қараңдар. Бейнеленген толқындардың

толқындық беттері қандай?


Дескриптор:

- Бейнеленген толқындардың

толқындық беттері қандай екенін табады






Жұптық жұмыс.


18 мин.



2-тапсырма

1. Тұрғын толқынды бақылауға арналған тәжірибені қайталаңдар.Толқын ұзындығы мен оның таралу

жылдамдығын анықтаңдар.

2. Қума және тұрғын толқындардың негізгі айырмашылықтарын көрсетіңдер.

Оқушылар жұпта отырып есептер шығарады. Мұғалім жауаптарын тексереді, кері байланыс береді.



Дескриптор:

-Есептерді шығарады

Жалпы-8



Жұмыс парағы



Сабақтың соңы.



Рефлексия

4 мин

Рефлексия.

  • Мен не үйрендім?

  • Мен нені оңай деп есептеймін?

  • Мен нені қиын деп есептеймін?

  • Мен енді нені білгім келеді?


Берілген сұрақ бойынша жалпы сынып болып өз ойларын айтады.

Сабақты түсіну деңгейіне байланысты бас бармақтарын көтереді.

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.




















Тексерілді:

Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:14/11


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы мен дифракциясы. БЖБ №4

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.1.3 –механикалық толқындардың интерференциясы мен дифракциясын мысалдармен түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: қарапайым мысалдармен суперпозиция принципін түсіндіру және пайдала алады;

Көптеген оқушылар істей алады: дифракция бойынша тәжірибелерді түсіну, мысалы, толқындық ваннадағы су толқынының дифракциясын біледі;

Кейбір оқушылар істей алады: Толқын дифракциясы, толқын интерференциясы, тұрғын толқын, суперпозиция принципі, толқын түйіні, тербеліс жиіліктері, тербеліс фазалары, стационар толқын, соққысын меңгереді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.



«Миға шабуыл» әдісі 10 мин


Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу

-Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

-Оқушылардың көңілін сабаққа аудару, құралдарын тексеру

-Оқу мақсаттарымен таныстыру және бағалау критерийлерін айту

-Сабақтың тақырыбын таныстыру

1.Үй тапсырмасын тексеру

2. өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою

1.Қандай құбылысты

Интерференция деп атайды?

2. Қандай жағдайда орнықты

интерференциялық көрініс бақыланады?

3. Интерференция кезіндегі

минимум және максимум

шарттарын атаңдар.

4. Қандай құбылысты

дифракция деп атайды?

5. Неліктен барлық

толқындар кедергіні

орағытып өтуге қабілетті?

Оқушылар тақырыпты тыңдайды







Оқушылар тапсырманы орындайды

Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді

Жалпы балл-2











Дескриптор:

- гармоникасын анықтайды

Жалпы балл -4



Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

17 мин

1-тапсырма

Жылқы қылынан жасалған

ұзындығы l = 0,3 м аспап ішегітербелісінің негізгі модасының жиілігін және гармоникасын анықтаңдар. Жылқы қылы дыбысының таралу жылдамдығы

1500 м/с. Ішектің дыбысталуының

негізгі модасын қандай әдіспен

өзгертуге болады?

Оқушылар тапсырманы орындайды

Дескриптор:

- гармоникасын анықтайды

Жалпы балл -4



Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

14 мин

2-тапсырма

Эксприменттік тапсырма;

Бокалдағы дыбыс жиілігінің

ондағы ауа қабатының биіктігіне

тәуелділігін зерттеңдер (95-сурет). Дыбыс шығару

үшін бокал шетінен сулы саусақпен жүргізіп өту қажет.

Оқушылар тапсырманы орынайды.

Дескриптор:

- Экспримент-тік тапсырманы орындайды Жалпы балл -2



Жұмыс парағы

Қалта телефон

Сабақтың соңы.



Рефлексия

2мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.



























Тексерілді:


Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: электрмагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіре

алады және олардың қасиеттерін сипаттай алады.

Көптеген оқушылар істей алады: Электромагниттік толқындардың қасиеттерін біледі;

Кейбір оқушылар істей алады: Сабақты түсініп есептер шығара алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




8 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1.Қандай өрісті құйынды

өріс деп атайды?

2. Электрстатикалық және

құйынды магнит өрісінің

арасында қандай айырма-

шылық бар?

3. Максвелдің электрмагниттік өріс теориясының негізгі идеясы қалай тұжырымдалады?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Электромагниттік индукция құбылысын біледі:

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

1. Не себепті сигнал

дұрыс қабылдануы үшін

қабылдағыш антеннаны

таратқыш антеннаға

параллель орналастыру

қажет?

2. Қандай шарттар

орындалғанда интерференцияның

минимумы

мен максимумы бақыланады?

3. Қандай шарт тарорындалғанда электрмагниттік толқын

пайда болады?

4. Электрмагниттік

толқынның таралу бағыты

қалай анықталады?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

- сұрақтарға жауап береді

Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

11 мин

2-тапсырма

«Восток» ғарыш кемесінің бортында орналасқан таратқыш n = 20 МГц жиілікте

жұмыс жасайды. Таратқыш шығаратын

радиотолқындардың периодын және ұзындығын, таратқыш антеннаның ұзындығын

анықтаңдар.

Дескриптор:

-таратқыш антеннаның ұзындығын

анықтайды

Жалпы балл -5



Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.




Тексерілді:


Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:


Сыныбы:11 в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау;
11.5.2.3 - амплитудалық (АМ) және жиіліктік (FM) модуляцияны ажырату;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Радиобайланыс принциптерімен модуляция және детекторлеумен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастырады.

Көптеген оқушылар істей алады: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулыйды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Неліктен бір дыбыс

көзінен тараған дыбыс

қаттылығы кеңістікте

бөлмедегіге қарағанда аз болады?

2. Неліктен дыбыс толқындары

алыс қашықтықтарға тарай

алмайды?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

Білім дағдысы:

1 тапсырма:

Жиіліктері 100 Гц және 100 МГц сигналдар тарататын тербеліс

көздерінен қабылдағышқа

дейінгі қашықтықтарды

салыстырыңдар.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

- қашықтықтарды

салыстырады


Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

1. Аналогты радиотаратқыштың принциптік

сұлбасын қарастырыңдар. Оның жұмыс істеу

принципін түсіндіріңдер.

2. 108-суретке қараңдар. Модуляцияланған

сигналдардың ұқсастығы мен айырмашылы-ғы неде? Модуляцияның қай түрі барлық жағдайда жоғары жиілікті сигналмен қабаттастыру арқылы жүргізілгенін көрсетіңдер.



Дескриптор:

-Тапсырманы орындайды

Жалпы балл -5




Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.



















Тексерілді:


Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:28/11


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды жіберудің артықшылықтарын түсіндіре алады

Көптеген оқушылар істей алады: компьютерлік өңдеу үшін аналогты сигналды кодтай біледі;

Кейбір оқушылар істей алады: сигнал түрлерін біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Неліктен қысқа толқындар

радиобайланысты сенімді қабылдауды қамтамасыз етеалмайды?

2. Аналогты байланыс

неліктен байланыс арналары

санымен шектеледі?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Аналогты-Цифрлық түрлендіргішiн қолданылуын біледі.

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

1 тапсырма:

Интернет желісі материалдарын

қарастырып, 8-битті АСТ қолдану 4-битті АСТ-ға қарағанда ақпарат жіберудің

дәлдігін неше есе арттырады?



Дескриптор

-тапсырманы орындайды


Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

116-суретке қараңдар. Сандық радиохабар тарату үшін дыбыс сигналын түрлендіру принципін түсіндіріңдер. Сигналды кодтау үшін неше бит қолданылды?

Дескриптор:

-Сигналды кодтау үшін неше бит қолданатынын табады


Жалпы балл -5




Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.






















Тексерілді:

Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:1/12


Сыныбы:11 в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Байланыс құралдары. БЖБ №5

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Толқындық қозғалыстың физикалық мәнін түсінеді

Көптеген оқушылар істей алады: Толқындық қозғалысқа өмірден мысалдар келтіе алады, формулаларды есептер шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар істей алады: Теориялық білімін оқу үдерісінде қолданады, тақырыпқа байланысты күрделі есептер шығара алады.Теориялық білімін практикамен ұштастыра алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1.Неліктен ҚР-да ақпараттық

қоғам құруға басты назар

аударылуда?

2. Үкіметтің халықтың басым

бөлігін e.gov.kz порталына

қосуға талпынуының себебі неде?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

  1. тапсырма:

1.Неліктен автомобильдің радиоқабылдағышы эстакада немесе копір астынан өткенде нашар жұмыс істейді?

Жауабы: электромагниттік толқындар көпірден, эстакададан шағылады

2.Егер халықаралық келісім бойынша радиотолқынның ұзындығы 600м-ге тең болуы керек болса, кемелер қандай жиілікте SOS апат сигналын береді?

Жауабы: 500кГц

3.Радиолокатор импульстік режимде жұмыс істейді. Импульстің қайталану жылдамдығы 1700Гц, ұзақтығы 0,8мкс. Осы радиолокатордың нысананы байқайтын ең алкен және ең кіші қашықтықтарын анықтаңдар.

Жауабы: lmin=120м, lmax=90км

Дескриптор

-Есептерді шығарады.



Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

  1. Неліктен сүңгуір қайық су астында жүргенде электромагниттік толқындар көмегімен радиобайланысты жүзеге асыруға болмайды?

Жауабы: тлқындардың су бетінен шағылу есебінен

  1. 1400кГц жиілікте жұмыс істейтін радиостанциядан таралатын толқын ұзындығы неге тең?

Жауабы:214,3м

  1. Тербелмелі контур индуктивтігі 0,5Гн катушка мен сыйымдылығы айнымалы конденсатордан тұрады. Тербелмелі контурды қандай сыйымдылықта 400м толқында жұмыс істейтін радиостанциямен резонанстық бапқа келтіруге болады?

Жауабы: 0,9пФ

Дескриптор:

-Есептерді шығарады.


Жалпы балл -5


Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

ДК экраны

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.










Тексерілді:

Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:5/12


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады:жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіруді біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың интерферен-ция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электрмагниттік табиғатын дәлелдеуді үйренеді.

Кейбір оқушылар істей алады:Жарықтың табиғаты туралы ұғымды өзіндік жұмыстар арқылы меңгеруіне, деңгейлік тапсырмаларды орындағанда алған білімін өз бетімен қолдана алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Неліктен айналмалы дискідегі тістер мен ойықтардың ендері

бірдей?

2. Неліктен айналар жоғарырақ орналастыры-лады?

3. И.Физо және Г.Галилей

Тәжірибелерінің қандай

ұқсастықтары бар?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

1 тапсырма:

Корпускулалық теория негізінде жарықтың шағылу және сыну құб- ылыстарын түсіндіріңдер.

Неліктен корпускулалық теория негізінде жарықтың интерференциясы мен дифракциясы құбылысын түсіндіру мүмкін емес?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

-Тапсырманы орындайды




Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

Күн сәулелері Жер бетіне жететін уақытты анықтаңдар. Қандай уақыт аралығында жарық сәулелері Жер бетін айналып өтеді?



Дескриптор:

-Күн сәулелері Жер бетіне жететін уақытты анықтайды

Жалпы балл -5


Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.




































Тексерілді:


Бөлімі:

Электромаг ниттік толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:12/12


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың дисперсиясы.Жарықтың интерференциясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        1. - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;

        2. - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу;

- жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық макс мен минимум бақылау шарттарын

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Не себепті вакуумда дисперсия байқалмайды?

2. Неліктен призмадан

ең көп ауытқу күлгін түсті

сәуледе болады?

3. Неліктен адамдар мен жануарлар қоршаған заттарды

түрлі түсті гамада көреді?

1-тапсырма:

1. Екі жарық көзінің интерференциялық жолақтарын бақылау үшін, көзге көрінетін жарықпен тәжірибе өткізілді.


Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин


а) Интерференциялық жолақты бақылау үшін, тапсырманы орындауға қажет екі шартты көрсетіңіз?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

-Интерферен-циялық жолақты бақылау үшін 1-ші шартты жазды


Жалпы балл -2

Презентация

Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

Лазерден шыққан, көзге көрінетін жарық қос саңылауға келіп түседі. Екі саңылау аралығы 0.5 мм.-ге тең. Қос саңылаудан шыққан сәуле 2.53 м қашықтықта орналасқан экранға келіп түседі.

Экранда интерференциялық көрініс пайда болады. 2 суретте – толық масштабты көріністің бір бөлігі.

Дескриптор:

Интерференциялық жолақты бақылау үшін 1-ші шартты жазды


Жалпы балл -5


Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.












Тексерілді:


Бөлімі:

Толқындық оптика

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:15/12


Сыныбы:11 в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




8 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Шағылған және

өтетін жарықтардағы жұқа

пленкадағы интерферен-цияның максимум және

минимум шарттарын

жазыңдар.

2. Жарықтың интерферен-циясына мысал келтіріңдер.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

-Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

1-тапсырма:

Жарықтың толқын ұзындығын өлшеу үшін дифракциялық тор қолданылады. Тордың саңылауларының арасындағы арақашықтығы 1,0×10-6 м. Бірінші ретті екі максимумдар арасындағы бұрыш 600.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

-Дифракциялық суреттің центрі мен бірінші дифракциялық максимум арақашықтығының өзгерісін анықтады




Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

1.ДТ экранға параллель одан 0,7 м қашықтықта орналасқан. Осы ДТ-дың 1 мм үшін штрихтар анын анықтаңдар. Толқын ұзындығы 430 нм жарық шоғының қалыпты түсуі кезінде бірінші дифракциялық максимум центрлік жолақтан 3 см арақашықтықта орналасады. sinj ≈ tgj деп алыңдар.

2. Төртінші ретті максимумға сәйкес келетін толқын ұзындығы 440 нм жарық үшін бесінші ретті максимум сызығына сәйкес

келетін жарық торына қалыпты түсетін

толқын ұзындығын анықтаңдар.

Дескриптор:

- Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керектігін табады.


Жалпы балл -5


Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.


















Тексерілді:


Бөлімі:

Толқындық оптика

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:19/12


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

3 Зертханалық жұмыс "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.6 - жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен эксперимент арқылы анықтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау:

1. Дифракциялық тор дегеніміз не?

2.Оның түрлері қандай?

3.Тор периоды дегеніміз не?

4. Дифракциялық тордың максимум шарты қандай?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Дифракциялық тор формуласын қолданады. Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

1-тапсырма:

1.Егер ДТ тұрақтысы d = 2 мкм болса, онда толқын ұзындығы 589 нм сары

түс спектірінің ең үлкен k ретін табыңдар.

2. Тұрақтысы d = 0,01 мм ДТ-мен алынған бірінші ретті спектрдің ені неге тең? Толқын

Ұзындықтарының диапазоны 0,38 мкм-ден 0,76 мкм аралығында болады. ДТ-дан экранға дейінгі қашықтық L = 0,5 м.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

-толқын ұзындығы 589 нм сары

түс спектірінің ең үлкен k ретін табады




Жалпы балл -2

Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

Тұрақтысы 0,004 мм дифракциялық тор толқын ұзындығы 687 нм жарықпен жарықтандырылады. Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керек?

Дескриптор:

- Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керектігін табады.

Жалпы балл -5


Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

ДК экраны

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.
































Тексерілді:


Бөлімі:

Толқындық оптика

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Ж

Күні:22/12


Сыныбы:11в ЖМБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың поляризациясы.

4 Зертханалық жұмыс "Жарықтың интерференциясын,

дифракциясын және поляризациясын бақылау "БЖБ6

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.7 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Өткенге шолу. 1.Электромагниттік толқындардың негізгі қасиеттерін атап беріңдер. Электромагниттік толқындар:


Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жауабы:

1) Энергияны тасымалдайды

2) шағылады;

3) сынады;

4)дифракцияға ие;

5)интерференцияға ие;

6)жұтылады;

7)поляризацияланады.


Дискриптор:

- Берілген сұрақтарға жауап береді.


Жалпы балл -3


Оқулық 11 – сынып


Сабақтың ортасы

20 мин

1 тапсырма:

1. Тербелмелі контурда электромагниттік толқындар түріндегі сәулеленуге жұмсалатын энергияны қалай арттыруға болады? Жауабы: антеннаны қосып, жиілікті арттыру керек.

2. 1897жылы орыс физигі Лебедв толқын ұзындығы 6мм электромагниттік сәулені алды. Осы толқындардың периоды мен жиілігін есептеңдер. Жауабы: 2*10-11с, 5*1010Гц




Оқушылар сұрақтарға жауап береді

3. Радиолока-тордан жіберілетін импульстердің жиілігі 1500Гц. Импульстің ұзақтығы 1мкс. Локатор нысананы байқай алатын ең алкен және ең кіші қашықтық қандай?

Жауабы: 100км, 150м

Дескриптор

- Оқушылар сұрақтарға жауап береді



Жалпы балл -2


Оқулық 11 – сынып


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

2. Электромагниттік толқындар мына заттардың қайсысынан шағылады: металдардан әлде диэлектриктерден? Жауабы: металдардан

3. Индуктивтігі 1мкГн контур ұзындығы 50м электромагниттік толқын шығарады. Контурдың сыйымдылығын анықтаңдар. Жауабы: 700пФ

4. Радиолокатор 15см толқында жұмыс істеп, секундна 4000импульс жібереді. Әрбір импульстің ұзақтығы 2мкс. Әр импульсте қанша тербелістер болады және локатордың ең алкен барлау қашықтығы қандай?Жауабы: 4000, 37,5км

Дескриптор:

-Контурдың сыйымдылығын анықтайды

Жалпы балл -5


Сабақтың соңы.



Рефлексия

4мин

Оқушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу)

Нәтижені талдайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.


Тапсырма орындауға қажетті құралдар.























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.12.2024
208
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі