Материалдар / ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.8 сынып. Сфералық айналар.Сфералық айна көмегімен кескін алу тақрыбында
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.8 сынып. Сфералық айналар.Сфералық айна көмегімен кескін алу тақрыбында

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.8 сынып. Сфералық айналар.Сфералық айна көмегімен кескін алу тақрыбында
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2024
178
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу

Бөлімі:

8.4А Жарық құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Қауымбай Н.Н.

Күні:

08.04.2024 ж.

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау

Сабақтың мақсаты:

дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салуады және алынған кескінді сипаттайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут






Өткенге шолу

5 минут





























Жаңа сабаққа дайындық

3 минут










3 минут



Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарын сабаққа аудару.

Топқа бөлу




Learning apps платформасы арқылы

1.Шағылдырғыш беті сфераның бөлігі болып табылатын айна (сфералық айна)

2.Жарық сфераның ішкі бетінен шағылатын айна (ойыс айна)

3.Жарық сфераның сыртқы бетінен шағылатын айна (дөңес айна)

4.Сфералық айнаның О төбесі мен сфераның геометриялық центрі арқылы өтетін түзу (сфералық айнаның бас оптикалық осі)

5.Айнаның О төбесі мен фокусының арақашықтығы (фокус аралығы)

6.Ойыс айна жарықты жинақтайды, оның фокусы ... (нақты)

7.Дөңес айна жарықты шашыратады, оның фокусы ... (жалған)

8.Сфералық айнаның фокусы арқылы бас оптикалық оське перпендикуляр өтетін жазықтық (фокаль жазықтығы)




«Сіз қалай ойлайсыз?» әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында сұрақтар қою.


1.Қандай сфералық айна жарықты шашыратады, ал қандай айна өзіне түскен параллель жарық шоғын бір нүктеге жинақтайды? Ол нүкте қалай аталады?



Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау


Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут)




Сынып оқушыларын А,В,С әдісі арқылы 3 топқа бөлу.






Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Негізгі ұғымдарды дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді.

























Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады, сабақтың тақырыбын ашады.







Бағалау парақтарын таратып беру






ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы





























ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!», «Өте жақсы!» деген сөздер арқылы ауызша мадақтау









8 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта


https://learningapps.org/display?v=ps8kf52i324




























Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ


Топтық жұмыс


10 минут










Жұптық жұмыс

6 минут










Жеке жұмыс


12 минут





Сабақтың соңы


3 минут




«Талдау – табыс кілті» әдісі

(қосымша 1)


1-топ. Жалғасын тап...


2-топ. Мысалдар кестесі


3-топ. Есеп шығару үлгісімен таныстыру


Тапсырма. Зат сфералық беттің оптикалық центрінде орналасқан. Алынған кескінді сипаттаңдар.




«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі


1-есеп. Дене ойыс айнадан екі еселенген фокустан үлкен (d>2F) қашықтықта орналасқан, сфералық айнада пайда болатын кескінді сипаттаӊыз.




«Өзіңді тексер!» әдісі

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары (қосымша 3)





Рефлексия: «Аргумент»


Бүгінгі сабақта менің көңіл –күйім болды .............................., себебі.............................

Сабақта мен ...................................... жұмыс жасадым, себебі .........................

Сабақтағы мен үшін ........................................., себебі .................................................... .


Бағалау. Күнделікке 10 баллдық жүйе бойынша бағалау



Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу




Оқушылар топ ішінде талқылау жасайды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.














Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Жұптар бір-бірінің жауаптарын тексереді.









Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды.



Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді.



ҚБ: геометриялық фигуралар арқылы

Shape1



Shape2




Shape3






ҚБ: «Сыншы дос» әдісі арқылы










ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау
















1-10 балл





Постерлер, маркерлер
















Тапсырма бар парақша










Тапсырма бар парақша

Топтық жұмыс (қосымша 1)

188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!